Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Don Vittorio

    őstag

    válasz WN31RD #56 üzenetére

    Szerintem van igazság abban, amit mondasz. Tény, hogy van néhány olyan - egyébként feleslegesen - bővített igekötős ige, amely más színezetű, mint maga az alap, és emiatt a köznyelvben helye van... Csak hát ugye az írás egészen más műfaj. Írásban pl. már a ''megcsinál'' sem túl szép, hanem - ha lehetséges -, a ''megtesz'' irányába kell tuszkolnunk fogalmazási ösztöneinket.

    40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

  • Hacked_3891

    tag

    válasz WN31RD #56 üzenetére

    Re: átkonvertál, eldeformál

    Bár valóba sok igasság vagyon abba, amit ezekrű írsz, nekem a fennntiek vhogy báncsák a fülemet (óvasva a szememet).

    Re: csinál vs. megcsinál

    Szerintem ezeknél éppoly erős a különbség: folyamatos/befejezett cselekvés.

    A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

  • McJames

    senior tag

    válasz WN31RD #56 üzenetére

    A köznyelvre - sajnos - manapság nagyon ráférne a ''tanulás''. Sajnos a ''nyelvi sznobizmus'' is jellemző ránk, így sokan csak azért használnak idegen szavakat - a magyar megfelelője helyett -, mert műveltebbnek szeretnének tűnni. Ehelyett akkora bakit vétenek, amekkorát csak lehet, ráadásul észre sem veszik, és megerőszakolják az adott szót, végeredményben a nyelvet.
    Az ''alpári'', a ''félművelt'' előadásmód vagyis az egyfajta (szvsz egy idő után számomra negatív) műveletlenség az elmúlt időszakban a szórakoztatás alapjaiba férkőzött, röviden azt mondhatnám, hogy a bunkónak lenni sikk lett és ebből akar megélni minden második előadó-művész(?)...
    Erre anyám azt mondta részben hasonló megnyilvánulásaimra: ''Ne hülyéskedj édes fiam, mert úgy maradsz...'', azaz az ismétlés lehet a tudás anyukája, de nagyon nem mindegy, hogy mit is ismétlünk... :(((

    Tehát, bár elismerem, hogy egy nyelvnek fejlődnie kell, de nem lényegtelen, hogy merre - vissza semmiképpen. Ezért lehetőségeim szerint ott irtom a nyelvileg helytelen szót, kifejezést, ahol érem, mert nagyon nem szeretném, ha pl. a leendő unokám Beavis&Butthead-jellegű társalgási szinten tudna csak kommunikálni velem.
    Igenis ''pótol'', ''kon-vertál'', ''de-formál'', tapasztal és átél (a megél is a 90-es évek - politikai - divatszava, szvsz furcsa is...).

    Amúgy Don Vittorio-val értek egyet, abban, hogy ha és amennyire lehetséges mindenki vegye magának a fáradtságot, hogy a tőle telhető legjobbat és legszebbet hozza ki cikkeiben és hozzászólásaiban is. Ami itt van, az végül is sajtótermék, még ha elektronikus is. Sokan olvassák/olvashatják és nem csak mi, hanem a ''jövő'' nemzedék is, az is, aki kevésbé van otthon a számítástecnikai világban és egyáltalán nem ismeri ezt a világot (nem tudja miért ékezet nélküli néhány hozzászólás pl.), és így csak a rosszat látja. Ki fogja ''kihomályosítani'' (ugye kedves _Bálint milyen magyartalan, pedig amúgy még érthető...), azaz megmondani, megmutatni nekik a helyeset, ha az - állítólag - művelt, nagy részben közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkezők így állnak hozzá a nyelvhez/szaknyelvhez?

    Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

Új hozzászólás Aktív témák