Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pingwin92

    aktív tag

    Üdv!

    Gyorsítani szeretnék egy kicsit a gépemen, ez ügyben kérnék segítséget.
    Igazából nem tudom, hova kéne írnom, de nem találtam jobb helyet.

    Tehát, a jelenlegi gépem:
    lap: Gigabyte GA-H61M-S2PV (Rev. 2.0)
    proci: Intel i5-2400
    RAM: 2 db ilyen 8GB-os 1333MHz-es CL9-es GeIL Black Dragon
    VGA: egy ilyen RX 470, de tervezem lecserélni egy RX 460-ra, mivel nem használom ki
    OS: Win 10

    Felhasználás:
    Játékból igazából csak FIFA (17), ez meg - tesztek szerint - még egy 460-nal is simán elmegy FullHD-n, max.-on.
    Emellett netezés, de én igazából netezés közben jobban megizzasztom a gépem, mint játék közben (a VGA-t kivéve persze - de ebben sem vagyok biztos :D ).
    A netezési szokásaim legjellemzőbbje, hogy egyszerre simán meg van nyitva 50 tab a Chromeban. (Arra azért szoktam figyelni, hogy ne nagyon legyen Facebookos tab a háttérben, mert az nagyon zabálja az erőforrásokat.)
    A lényeg, hogy ilyenkor néha belassul egy kicsit. Nem úgy, mint mikor még csak 4GB RAM-om volt, és miután betelt, mindig meg kellett várni, míg csinál helyet a memóriában - szerencsére most 16-tal ilyen probléma nincs - viszont amikor azt mondom neki, hogy most nyissa meg ezt a 25 könyvjelzőt új ablakban, akkor kicsit szaggat, amíg be nem tölt, meg egyes - pocsék módon összetákolt - weboldalak is van, hogy meg döcögtetik.
    Az a furcsa egyébként, hogy csomószor van, hogy csak a Chrome szenved mondjuk a tab- vagy ablakváltással, de ha azt mondom a gépnek, hogy most nyisson egy intézőt, egy jegyzettömböt, időjárást, az gyorsan, akadás nélkül megy.

    No, hát kb. ennyi lenne a problémám. Tudom, elég huszad rangú probléma, sőt, nem is olyan, amivel ne tudnék együtt élni, de azért gondoltam megkérdezem, mit lehet csinálni ennek kiküszöbölésére.

    1) Másik böngető? (Ehh, igazából Chrome oárti vagyok.)
    2) i7 (2600 pl.)?
    3) Vagy csak egy húzható proci (mondjuk i5-2500k)?
    4) Gyorsabb RAM (1866~2400)?
    5) A fentiek valamely kombinációja?
    6) Ezen semmi sem segít?
    7) Más?

    Ja, igen. A legegyszerűbb talán az lenne, ha lecserélném az egész konfigot a legújabb i7-re, meg mellé a leggyorsabb RAM, na, meg egy új alaplap, de erre most nagyon nincs keret. Inkább a meglévőt tupíroznám fel egy kicsit, vagyis inkább úgy mondom, hogy maradnék a Socket 1155-nél, mert ott a legkevésbé fájdalmas mondjuk egy alaplap + RAM upgrade.
    Ja, igen azt még meg akartam kérdezni, hogy gyakorlatban mennyi előnye van a 3xxx-es szériának a 2xxx-essel szemben.
    Igazából nem az érdekel, hogy van-e nagy gyorsulás, mert azt nem hiszem, hanem az, hogy mennyire melegszik kevésbé?
    Mert akkor lehet, hogy már egy i5-3470-be is beleinvesztálnék, mert az még tényleg olcsón megúszható. Vagy nincs értelme?
    És az i7-eknél, ahol a két generáció között ~15k különbség van, az mennyire éri meg?

    Előre is köszönöm a válaszokat! :R

    [ Szerkesztve ]

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz dugo_ #122302 üzenetére

    Az oké, hogy a 7. generációs i7-nél jóval olcsóbb egy 3770, de egy 2. generációsnál másfélszer annyi. És nem tudom, hogy megéri-e.

    Ja, igen.. Eszembe jutott még valami.
    Ha facebookon a hírfolyamban jó sokat legörgetek, akkor is lassul. A görgetésen nagyon látszik. És most nem arra gondolok, hogy további lefele görgetésnél lassan töltenek be a posztok, hanem visszafele is szaggatva görget. De ilyenkor is igazából csak a Chrome lassul. Sőt, igazából csaka az az ablak. Ezen mi tudna segíteni?

    Egy másik konkrét eset, amikor egyszerre megy vagy 8 videó stream. Flash / HTML5, vagy esetleg Acestream.
    Az igaz, hogy ezeket a videó streameket nyilván a HDD-re cache-eli, és ezen javítana egy SSD, meg, ha lapozófájl is egy SSD-n lenne - mert van, hogy azt is sikerül teleraknom tizensok gigabájttal még a 16 giga RAM mellett is úgy, hogy még csomó szabad hely van a RAM-ban.. - de ez meg tudtommal nem tesz túl jót egy SSD-nek, viszont, ha ezt nem használja ki az ember, akkor meg igazából minek? :F

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz membrandj #122316 üzenetére

    Jó, ezt csak azért nem értem, mert emlékszem, mikor még csak 4 giga RAM-om volt, a HDD LED nem villogott, hanem gyakorlatilag folyamatosan világított; viszont mióta 16 van, amikor mondjuk megnyittatok vele 25 könyvjelzőt, már alig villog. Eközben a procihűtő meg hallhatóan felpörög, ami azt jelzi, hogy dolgozik alatta a proci. És melegszik is (nyilván ezért pörög fel a venti).
    Egyébként, mikor még csak 4 giga RAM volt, (1 db modul) akkor nem melegedett fel ennyire, és a hűtő sem pörgött fel ennyire, mikor hasonló feladattal láttam el a gépet. Még akkor sem, mikor "üres" volt a memória, és nem kellett a HDD-re várni.
    Ez gondolom amiatt van, hogy most dual channelben megy, és nem tud (még annyit sem) pihenni a proci.

  • pingwin92

    aktív tag

    Üdv!

    Nem tudom, ezt melyik specializált topikba kéne írnom, így ide írok.

    Jelenleg egy Gigabyte GA-H61M-S2PV (rev. 2.0) típusú alaplapom van.
    Viszont kinéztem egy ASRock Z77 Extreme4-et.
    A kettő közt egy aggasztó különbség van, a tápcsati. Az egyik 24+4-es, a másik 24+8-as.
    Viszont mindkettőre azt írják. hogy 12V-os.
    Jelenleg egy Chieftec CTG-450-80P típusú tápom van. Erre hogy tudnám rákötni az ASRockot?

    Előre is :R

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz SyMbioTe #123045 üzenetére

    Hát, egyelőre nem tervezek nagyobb tuningot.
    Egy másik topikban arra a kérdésre, hogy mivel lehetne gyorsítani kicsit a gépen többen is az SSD-t mondták. Úgyhogy első körben megnézem, mit hoz sebességben egy SSD.

    Bár szerintem az 1333MHz-es RAM is visszafogja egy kicsit; igazából ezért nézelődök tuninglap után.

    Oh, akkor már megkérdezem: Milyen proci kell egy 1866MHz-es vagy egy 2100MHz-es RAM mellé?
    Csak mert mintha azt olvastam volna, hogy csakis húzható proci mellett lehet beállítani rajta egy ilyen XMP-s profilt.
    Egy sima 3470 mellé nem jó?

    Mellesleg olvastam már olyat, hogy nem K-s 3770-en simán feljebb lehetett állítani a szorzót BIOS-ból - egy erre alkalmas alaplapban. 3470-en nem működhet ez a "trükk". Gondolom, hogy nem lehet vele oylan órajeleket elérni, mint mondjuk egy 3570K-val, de azért érdekelne.

    Előre is :R

  • pingwin92

    aktív tag

    Üdv!

    Egyelőre még nem tudom, hogy szeretnék-e egyáltalán váltani; ebben kérnék egy kis tanácsot.

    Szóval van most egy gépem, amivel viszonylag meg vagyok elégedve. Csak, hát van néhány felhasználási eset, amikor zavar, hogy egy kicsit lassú.

    A jelenlegi konfig (releváns részei):
    Alaplap: ASRock Z77 Extreme 3
    Proci i7-3770K (+hűtő: Thermalright Macho Rev. A (BW))
    RAM: 2x8GB HyperX Beast 2400 MHz (CL11)
    VGA: Sapphire HD7850 1GB
    Táp: Chieftec CTG-450-80P
    SSD: Samsung 850 PRO 256GB
    OS: Windows 10 Pro
    Monitor: LG IPS224V-PN (1080p-s, de nem hinném, hogy van jelentősége esetemben)

    Van még HDD, ház, minden egyéb, ezeket mind meg is tartanám, sőt, csak az alaplap+proci+RAM hármas cseréjében gondolkodom, attól lesz, ugye gyorsabb. (Meg VGA, de erről majd lejjebb.)

    Hogy mire használom? Hát, leginkább csak netezésre, de nem nagyitempóban.
    Kezdve azzal, hogy a Chrome-ban meg van nyitva vagy 4-5 desktopnyi ablak, és még több fül. Ez az alapfelállás, aztán még erre szoktam rányitni még 2-3 desktopnyit. (Én próbálkozom!! :O :DDD )
    És egyébként általában még ez is gyors, sőt, mióta átköltöztem SSD-re, javult a helyzet, de még mindig van, hogy laggol a görgetés, vagy pl. most is olyan input laggal jelennek meg a karakterek a képernyőn, ahogy írok, hogy kicsit zavar. (Tudom, first world problems..)

    Itt, mi a baj? A Chrome a szar? Vagy a weboldalak? Vagy mindkettő? A Windows? Vagy mindhárom?

    A másik, ami még szokott lenni, szintén netezés közben, amikor megy egyszerre vagy 8 stream (vagy csak valami böngészős, vagy Ace Stream, vagy ilyen is, olyan is), akkor is szokott döcögni a kép, a 'Windows+Tab'-os task váltónál az animáció helyett csak diavetítés megy, illetve amikor gyorsan - ami nálam az átlagos sebesség - nyitnék / csuknék füleket a böngetőben gyakran látogatott oldalakon, ahol tudom, hova akarok majd kattintani gyors egymásutánban, na akkor se bír lekövetni.

    Egyébként tervezek egy VGA-cserét, mert lehet, hogy az kevés a sok video streamhez. Erre keretet nem írok, mert kicsit flexilibis a történet, de nem sok. Én amúgy egy 4 gigás RX 460-ban gondolkodom (esetleg 1050Ti), ha lejjebb menne az áruk 20k-ra vagy alá (vagy 30k alá 1050Ti esetében). Tekintve. hogy úgy zuhannak az RX 570-ek árai, hogy lassan ott tartunk, hogy már 40k-ért sem lehet egyet eladni 2 év garival. Tudom, amúgy ez érné meg a legjobban, de nem játszom, ehhez meg, nem tudom, kell-e; ill. ahhoz kéne egy tápcsere is. Bár, RX 470-ből van 6 pines is.
    Itt amúgy, mi a szűk keresztmetszet?
    A 7850 számítási teljesítménye?
    Az 1GB VRAM?
    A RAM nem(/sem) elég 2400MHz-en?
    Vagy ilyenkor sűrűn ír az SSD-re, és az se elég gyors?
    Vagy a proci?
    Vagy csak a Chrome a lassú?

    Én amúgy a VGA-ra gyanakszom (meg a Chrome-ra :D ), de nem tudom, mit lehetne kihozni ilyen kis pénzből, aminek jelentősen nagyobb a teljesítménye, ill. elég neki egy 6 pines tápcsati - mivel, hogy a tápon csak ez van a VGA-nak. Na, jó, biztos lehetne még két MOLEX-re rádugni egy 8 pines átalakítót, de egy 4 pineset már rádugtam egyre, hogy legyen a procinak 4+4, és ne csak 4.
    Egyébként, most őszintén! Milyen VGA kéne ahhoz, hogy 8-10, vagy akár 20 db streamet akadás mentesen tudjon dekódolni - összeghatár nélkül?

    A harmadik ami szokott zavarni, hogy - ezt is általában Chrome-ban, de szerintem csinálja máshol is -, ha meg vannak nyitva nagy felbontású képek, és azok közt szeretnék 'Ctrl+Tab'-ozni - vagy lapozni -, akkor nem jelenik meg azonnal a kép, hanem várni kell egy negyed-fél másodpercet. Ezen, mi segíthet? Még gyorsabb RAM-ok? Akkor álljak át DDR4-re, oszt' abból valami 3200 MHz-est nézzek?

    A negyedik, ha Facebookon a hírfolyamban jó sokat legörgetek, akkor is lassul. A görgetésen nagyon látszik. És most nem arra gondolok, hogy további lefele görgetésnél lassan töltenek be a posztok, hanem visszafele is szaggatva görget. De ilyenkor is igazából csak a Chrome lassul. Vagy csak az a fül. Ezen mi tudna segíteni? Gyorsabb proci? RAM? Több (4) csatornás RAM-ok, azaz álljak át valami 2011-es rendszerre? Még több RAM?

    Na, ezen a gépen kéne kicsit gyorsítani, csak kérdés, hogyan?
    Nem probléma az apróról vásárlás, sőt, még jobban is szeretem, mivel ugyanolyan jó az is, csak olcsóbb.
    Ahogy nézem a hardveraprós piaci árakat, úgy számolom, hogy legyen a keret olyan 95-110 ezer a fent említett hármasra. Ebből a keretből az alábbi lehetőségeim vannak:

    Ha a proci nem elég, akkor, mi kéne még oda? Több mag / szál, vagy ezekre a felhasználási esetekre inkább a minél nagyobb 1 szálas teljesítmény kéne, és akkor olyat, amilyet a legjobban lehet tuningolni?

    Tehát:
    1) Simán, csak delideltessem (5k), azt' célozzam meg az 5GHz-et?
    Ha a RAM nem elég, akkor nyilván DDR4...
    2) Váltsak valami Ryzenre? Na, de milyenre?
    Nyilván menne rá tuning, ha már van hozzá hűtőm, és egy B-s lapban is lehet már. A Machohoz nincs AM4-es szerelék, de lehet szerezni is, ill. van egy Brocken 3 is itthon, amire akár át tudok rakni egy TY-147A házventit, ha a gyári, WB3 kevés lenne.
    A sima 1600 a legolcsóbb (aprón). Az mennyire húzható kevésbé, mint egy 1600X? Csak, mert olvastam, hogy a Ryzenek nem valami jók tuningban.
    A 2600-at meg drágának érzem, bár nem tudom, milyen előnyei vannak a Zen+-nak a kis gyorsuláson felül - gondolok itt a mindenféle kompatibilitási mizériákra.
    Viszont 40(-42)k-ért már láttam 1700(X)-et is. Vadásszak egy ilyenre, vagy felesleges a sok mag és szál, és inkább kevesebb, de erősebb maggal ellátott procit nézzek?
    3) Új Intelek, mit tudnak? Megérik az árukat? Nyúljak zsebbe, és toljam ki +25k-val a keretet, azt nézzek egy i5-8600K-t (és azt nyúzzam)?
    Vagy mégse DDR4, csak 4 csatorna?
    4) Vagy 2011-es vonalon nézelődjek? A régi 2011-re gondolok. Egyrészt az ára miatt, másrészt a RAM-kérdés kicsit egyszerűbb lenne.
    Egy Ryzenes félkonfig árából már kijön egy hasonló tudású (6c/12t) rendszer, ami biztos, jobban melegszik, de legalább 4 csatornás lenne. Kérdés, megéri-e, és nincsenek-e olyan, csak később kiderülő apróságok, hogy ez meg az macerás - mint pl. a Ryzeneknél a RAM-ok (vagy a Ryzenes alaplapoknál a RAM-ok) - vagy, hogy valamit valami mégse támogat...? :F Na. mondjuk, nem tudom, ehhez nem kéne-e egy tápcsere.
    5) Vagy, ha már kitolom a keretet, akkor legyen 2011v3? (És mégis DDR4, meg magas RAM órajelek?)
    Ahogy nézem, egy ilyen proci, hozzá alaplappal, meg RAM-mal kijön olyan 125-130k-ból. Kb. ennyi lenne egy 8600K-s félkonfig is.
    6) Vagy a felső kategóriás SATA SSD-m nem elég jó, és vehetek még abból is egy NVMe-set, meg egy azt támogató rendszert?
    7) Vagy nagyon mélyen a zsebembe kéne nyúlnom?
    8) Vagy a technológia még nem tart ezen a szinten, és kénytelen leszek változtatni a felhasználási szokásaimon, és lejjebb adni az igényeimet?
    9) Vagy csak mindenki bassza meg, aki nem képes normálisan összerakni egy weboldalt? ;]

    Mert igazából csak ennyi a bajom, hogy néha nem bír lekövetni a gép, és nincs ott minden azonnal, kattintásra. Ez lenne a cél. Mert egyébként nem szoktam tartósan leterhelni a gépet; nem játszom, és nem használom valami munkára (pl. videóvágás) - már, ha a 10-20 stream nézése - a háttérben, miközben én szeretném esetleg használni úgy, hogy minden ott van kattra - nem nevezhető annak.
    Feljebb én is ötleteltem, hogy mit lehet ezzel kezdeni, de várom a ti javaslataitokat.

    Tudom, sok lett a szöveg, de próbáltam szépen tördelni / formázni, illetve vastagon szedni a lényeges részeket (általam, és általatok megválaszolandó kérdéseket). Ez tekinthető egyfajta TL;DR-nek is. :)

    Így utólag, köszönöm, hogy végigolvastad, a válaszokat pedig előre is köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz palfitom #139714 üzenetére

    Hát, igen a Win nem mai telepítés, és a karbantartást próbálom a megelőzéssel megoldani.

    Szóval akkor a 8)-as, azaz én vagyok a náthás királykisasszony, akinek semmi sem elég jó. :)
    A VGA-s kérdésemmel meg, akkor átmegyek a saját topikjába. :R

    (#139716) TechN7ne:
    Akkor szerinted is a 8)-as, aza nem tart még itt a technológia, hogy kiszolgálja az igényeimet. :( :)

    Egyébként meg, ha a Facebook a szar, azt ne nevezzük már user errornak. :U Kőkemény... Kapufa. :))
    Hmm, akkor lehet, hogy mégis csak, inkább a 9)-es, azaz mindenki bassza meg.. ;]

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz palfitom #139714 üzenetére

    Egyébként, mi a baj a 2011-gyel?
    Szimplán csak az, hogy az a piac nem pörög annyira, és nehezebb kifogni valami jót, mert kicsi a választék, ill. nehéz lesz eladni, mert kicsi a kereslet? Vagy kb. semmit sem ér a 4 csatornás RAM, ellenben durván fogyaszt és melegszik, ráadásul még túlárazott is, és jobban megéri akkor már egy 8-9. generációs i5?

  • pingwin92

    aktív tag

    válasz Paxker315 #140116 üzenetére

    Ezek a drága MSI lapok, nem pont a manuális tuning miatt -hoz ajánlottak?
    Akkor már nem jobb egy ASRock B450(M) Pro 4? :F

    [ Szerkesztve ]

  • pingwin92

    aktív tag

    Üdv!

    Ha egy alaplap RAM QVL listájában csak a Pinnacle Ridge-es listában szerepel egy RAM, a Summit Ridge-esben meg nem, akkor az, Pinnacle Ridge-es procival nem fog működni, és azért nincs benne a listában, vagy pont, hogy inkább remélhető, hogy menni fog, hisz' tesztelték azt, csak másik procival, s csak szimplán nem volt kedvük megnézni egy olyan párosítást is?

    Egészen pontosan egyébként egy MSI B450 Tomahawk alaplapról, egy Ryzen 5 1600X prociról, ill. G.Skill Aegis 16GB (2x8GB) 3000MHz //F4-3000C16D-16GISB// típusú RAM-(ok)ról lenne szó.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák