Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Okami68

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni egy Ryzen 5 1400-as processzorra épülő konfigurációhoz. A felhasználás elsősorban videószerkesztés (hobbi szinten, 720p felbontással), és ritkán játék.

    A keret 180 ezer forint.

    Soha nem volt AMD-s gépem, ezért minden ötletet és javaslatot nagyon szívesen fogadok.

    Előre is köszönöm!

  • Okami68

    csendes tag

    válasz sutyi^ #9424 üzenetére

    Nagyon köszönöm a válaszodat és a konfigurációt! :R

    Videó kártyából a 2Gb-os mennyivel lenne rosszabb választás?

  • Okami68

    csendes tag

    válasz sutyi^ #9445 üzenetére

    Ishi és Sutyi

    Köszönöm a válaszaitokat!

    Ahogy írtam is, a játék csak alkalmilag jön képbe, a kép- és videószerkesztés, ami a fő foglalatosságom. Az is csak amatőr, hobbi szinten.
    Egyrészt valóban az ssd miatt estem gondolkodóba, mert sok helyen írják, hogy nagyon segíti a szerkesztési feladatokat, és általában a gép sebességét, ha a rendszert ilyenre teszem, másrészt nem tudom, hogy mennyire használnék ki valóban egy 50k-s videó kártyát.

    Jelenleg egy 2010-es gépem van, LGA1156-os alapra épülve, egy Asus P7P55 LX-es deszkával, egy i3-530 2.93GHz 4MB Cache-es procival, 3Gb DDR3-as memóriával, és egy éppen haldokolni kezdő HD5550 1Gb-os DDR3-as vga-val.
    Egyfelől ez a gép már nagyon kezd idejét múlt lenni, a 720p-s videókat kétszeres szorzóval vágom (1 perces anyagra 2 percet várok), az esetenként előforduló 1080p-es videóknál olyan 3-4 szeres a szorzó. Ráadásul ezek a feladatok annyira lefoglalják a gép erőforrásait, hogy a vágás alatt semmi mást nem tudok csinálni a várakozáson kívül. Nagyon itt az ideje felgyorsítani a dolgokat.

    A cél alapvetően az lenne, hogy az anyagi lehetőségeken belül a renderelés folyamata minél gyorsabb legyen, valamint, hogy ezen idő alatt ne legyek semmittevésre korlátozva.

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz .Ishi. #9456 üzenetére

    Ishi és Duracelm...

    Igen, tulajdonképpen bármire építem az új gépet, ami ma kapható, az szinte önmagában hatalmas előrelépést jelent a jelenlegi állapothoz képest. :)

    Csak valóban 180k a keret - jó, persze, plusz 2 ezres nem fog a sírba tenni, de 10k már nem fér bele. Ezért küszködöm, hogy a lehető legoptimálisabb konfiguráció jöhessen ki.

    Egyébként azt látom, hogy ár/érték arányban jobban megéri a 240-es vagy 256-os ssd-ket vásárolni, mert 20k környékén vannak a 120-asok, a nagyobbakra pedig 5-7 ezer forint a többlet.
    Persze, ezt megint megszabhatja a keret.

  • Okami68

    csendes tag

    válasz wowpegazus #9479 üzenetére

    Köszönöm a hozzászólásodat és az információkat! :)

    Kompromisszumot mindenképpen kötök, mert a 180k nem kevés, de nem is sok. Szükséges megtalálnom az ideális középutat - bár a jelenlegi gépemhez képest bármilyen összeállítás komoly előrelépést fog jelenteni.
    A játék nem szempont, alkalmilag játszom, hébe-hóba.

    Többen ajánlották már, hogy ne az 1400-at, hanem az 1500X-et vegyem, mert a kis árkülönbség mellett jóval nagyobb erőforrást kapok. Szinte biztosan ez lesz a választás.

    Eddig soha nem húztam processzort, mert sem lehetőségem, sem szükségem nem volt rá. Igazad van, sokat jelentene az a közel 10k az alaplapon, de sokkal nagyobb bajban leszek, ha pár év múlva húznom kellene, de kizártam a lehetőséget. Ezért a terv egy Asus Prime B350M-A deszka.

    A RAM ugyanaz a helyzet, mint az alaplap. A jelenlegi vasban 3Gb DDR3 1333MHz memória fut, és ma is vágtam 1080-as felbontású videót (sok türelemmel egy 4 perceset több, mint negyed óra alatt rendereltem :D ).
    Ezért most azt mondom, hogy a 2x4 GB DDR4 3000Mhz Corsair Vengeance LPX életem végéig elég lesz, bár nem tudom, hogy a Ryzen esetében az 1x8-as kiszerelés jelent-e bármilyen működési vagy stabilitási kockázatot, mert a mai PC-s világban már inkább a 8GB RAM az alap, szóval idővel lehet, hogy jól jönne az a fejlesztés 16GB-ra.

    Videó kártyából az rx 460-as széria 2Gb-os változatát tervezem (Gigabyte vagy Asus), mert ez fog beleférni a keretbe.

    Emellett egy Cooler Master N300-as ház (szóba került a DeepCool Tesseract, de mert én évente több alkalommal szállítom a gépet, fontos az anyagminőség, és a jelenlegi vasamat is egy CM ház védi, mindent kibírt a cucc, még egy leejtést is), a táp Chieftec Force CPS-450 vagy CPS-500 lesz, valamint egy WD10EZEX HDD.

    Kerekítve ez éppen 180k.

    Nem tudom, hogy miként lehetne ezt hatékonyabban összehozni.

    Ha bárki képes rá, akkor ne kíméljen! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz pitiless #9486 üzenetére

    Köszönöm a memóriával kapcsolatos gondolatot, én is így tudtam, ezért a 2x4 volt az alapterv. :)

    A videó kártyás dologgal azonban nem értek egyet.
    Az, hogy alkalmanként játszom, nem azt jelenti, hogy igénytelen vagyok, vagy hogy az újabb játékok nem jönnek szóba. Az elmúlt hét évben volt olyan hónap, amikor játék közelébe se mentem, és volt olyan, amikor hetente több napot élveztem az élményt.
    Az új konfigom összeállításánál a kép- és videó szerkesztési feladatok minél hatékonyabb megoldása az elsődleges cél. Ez mindent felül ír.
    Mindig 5-7 évre terveztem a gépeimet, úgy, hogy ez idő alatt lehetőleg ne kelljen a fő alkatrészeket cserélgetnem (alaplap, proci, vga). Előző három gépemnél ez mindig sikerült, ezért erre törekszem most is.Ha jól csinálom, akkor egy SSD vásárlásán - következő évi terv -, és az esetleges memória bővítésen, netán a proci húzásán kívül nem lesz más feladatom 2022-2023-ig, mint, hogy élvezzem a vasat.
    Nem akarok olyan videó kártyát venni, amit talán már 1-2 év múlva cserélni kell, és az rx 460-al, a megfelelő kompromisszumok mellett, lehetséges évekre tervezni.

    Az ssd-ről szólva, az árakat böngészve azt látom, hogy egy minőségi 120Gb-os 20k környékén van. Az ár-érték arányt, a Windows 10 64 bites rendszert, a szerkesztési műveleteket és a játékokat figyelembe véve jobban járnék a nagyobb, 256 Gb-os ssd-vel. Csakhogy abból a minőségiek már a 30k nyakán vannak.
    Lehet, hogy félreértettelek, de nem látom, hogy a 30 ezres videó kártyámban hol van az a pénzmag, amiből beleférnék egy 20-30 ezres ssd megvételébe.

    A jelenlegi gép sorsa még nincsen eldöntve. Idős szüleim nem kevésbé idős gépének a lecserélése az egyik opció, az eladás a másik. Utóbbiban segíthet, hogy ezen a gépen van egy legális Windows 10 digitális licensz.

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz pitiless #9502 üzenetére

    Értem a szándékot és jónak is tartom, mert tudom, hogy nagyon sokat javítana, de most nincsen keretem egy ssd-re. De éppen ezért fogok jövőre venni egyet. :)
    A jelenlegi gépemben éppen haldokolni kezdett a vga, szóval mindenképpen szükség van egy újra.

  • Okami68

    csendes tag

    válasz Cronerator #9540 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm a gondolataidat! :)
    Jelenlegi gépem 2010-es évjáratú, ebben az évben érzem, hogy már nagyon kevés ahhoz, amire használnám. Ezért lesz új vas, és ezért igyekszem ismét 5-7 évre tervezni.
    Többször leírtam már, hogy 180k a keret. Erre hoztam össze többek segítségével azt a formációt, amit legutóbb írtam.
    Ebbe nem fér bele egy Ryzen 5 1600, mert 10k plusz kiadást jelent.
    A Gigabyte rx460-as szériája fér bele a keretbe, mert a 4GB-os vga már 45k (ez a legkedvezőbb árfekvésű).
    Ez az 1600-ás procival már 25k többletet jelentene, de a processzor is túl sok, nemhogy ez.
    NEM MEGY.
    Napokon belül az ötödik X közvetlen közelébe érek, az életemben már régen nem a PC a legfontosabb szegmens, és nem jöhet szóba semmilyen koplalás, mert ebben az esetben pár ember még éhezni fog mellettem...szóval, ez nem opció.
    180k. Ez a határ, és bármi történik - naprobbanás, idegen lények inváziója, vagy egy új Sith Lord felbukkanása :D - akkor is 180k a határ.
    Ez az oka annak, hogy csak jövőre lesz a gépben SSD, és nem most.
    Hidd el, eszembe sem jutna Ryzen 5-ös szériát venni, ha legalább az egyik mellényzsebemben ott lapulna pár százezer forint, nyomban a Ryzen 7-esek lennének a célpontok.
    Gyanítom, hogy nem én vagyok az egyedüli ezzel.

    A lényeg, hogy a 180 ezerből kell kihoznom a lehető legjobb összeállítást.

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz Cronerator #9612 üzenetére

    Szia! :)
    rx460 alá nem akarok menni, éppen a tervezés miatt. Ha ez alá mennék, szinte biztosan szükségem lenne újabb vga beruházásra, az ssd és a memória bővítésével pedig eleve számolnom kell. Bár eddigi gépeimben még soha nem ment tönkre semmi, azt is bele kell kalkulálnom, hogy érhet valami váratlan esemény, amire azonnali reagálást követel.
    Kérlek, felejtsd el a játék szempontot, mert az nem létezik.
    A vasat kép- és videószerkesztési műveletekre akarom összeállítani, ebbe a játék semmilyen formában nem szól bele.
    Ha fogok tudni emellett játszani, az jó. Ha nem, az is jó!
    A külső vinyómon hétről-hétre növekszik azon videók száma, melyeket a jelenlegi konfiggal már nem tudok szerkeszteni. EZ idegesít és zavar, az teljesen hidegen hagy, ha a Star Wars Battlefront játékkal majd csak 5-7 év múlva fogok tudni játszani a gép felújítását vagy teljes cseréjét követően.
    Mellesleg éppen azért rx460, mert azon van esély, hogy elfogadható kompromisszumok mellet tudok játszani (nem érdekel az fps szám, vagy hogy mennyire kristálytiszta, 4k-s felbontásban láthatnám a hátteret, mert ha játszom, akkor a játékélmény miatt teszem, a körítés hidegen hagy).

    180 ezer forint. A lehető legjobb kép- és videószerkesztési konfiguráció.
    Ez a szempont.

  • Okami68

    csendes tag

    válasz Cronerator #9632 üzenetére

    Szia! :)

    2010-ben 25 ezer forintért vettem egy Gigabyte Radeon HD5550 1GB DDR3-as kártyát. Most is az "dolgozik" a gépemben. Ezzel, valamint 3GB 1333MHZ-es memóriával, és egy i3-530 2.93GHz-es 4MB Cache-es procival szerkesztek azóta is.
    Ebben az évben kezdtem beleszaladni olyan helyzetekbe, amikor ez már sehogyan nem elegendő.
    Ha 7 évet kihúztam a jelen vassal, bevallom, bármennyire is felgyorsult a világ, nem tudom elképzelni, hogy egy B350-1500X-rx460 2GB-8GB 3000Mhz RAM kombinációval annyira megszorulhatnék, hogy kénytelen legyek belenyúlni. Eredetileg egy 1400-ast néztem ki, de az 1500X-ig engedtem a csábításnak.
    Egyetértünk, hogy a több mag, és több szál mindig jobb,de ezt nem lehet a végtelenségig csinálni, mert mindig van jobb lehetőség. Egyébként tényleg azt gondolom, hogy teljesen mindegy, hogy melyik R5-öst választom, mert a jelen állapothoz képest még egy alapvetően gyenge processzor (mondjuk egy Intel Pentium G4560 - már bocsi) is hatalmas előrelépés lenne nekem.

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz salaud #9646 üzenetére

    Z_A_P

    Na igen, mondhatni nem vagyok egy kapkodós idegbeteg. :D
    Egyenlőre azt szeretném, hogy végre megvehessem, aztán, hogy működjön is, de azután biztosan fogok áradozni. :)

    salaud

    Ezek szerint te is úgy vagy, hogy minek válts, amíg az adott konfigurációval képes vagy megcsinálni, amit szeretnél. :)
    Procit még sohasem húztam, egyenlőre nem is tervezem, de ki tudja?
    Egyébként melyik B350-es alaplapot ajánlanátok 25k-30k között?
    Nekem eddig mindig Asus lapjaim voltak, és soha nem volt bajom velük. A többi gyártóval azonban deszka terén nincsen tapasztalatom.

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    Csatlakozom a csapathoz. Elküldtem a rendelést az új vasra, ha minden igaz, két nap múlva kézhez kapom. :)

    Asus Prime B350M-A
    Ryzen 5 1500x
    Asus RX 460 2GB
    2x4GB Corsair Vengeance LPX 3000MHz
    1TB WD10EZEX HDD 7200
    Cooler Master N300 KKN1
    Chieftec Force 500W

    Ellenben felmerült bennem egy dolog. Nem kértem BIOS frissítést. Ebből lehet gond?

  • Okami68

    csendes tag

    Megvan az új vas, Asus Prime B350M-A, Ryzen 1500X, 8GB memória, 1TB HDD, Windows 10 rendszer, minden program feltelepítve, már túl vagyok az első videó vágásokon.
    A PowerDirector 13-as verzióját használom.
    720p videók renderelés eredményei:
    4 percnyi anyag - 1 perc és kész.
    8-10 percnyi anyag - 2-2 és fél perc és kész.
    22 percnyi anyag - 5 és fél perc és kész.

    Előző masinámnál egy 10 perces anyagra 20 percet kellett várnom, szóval maximálisan meg vagyok elégedve. Mintha felültem volna a fénysebesség vonatra. :DD

    Minden alapbeállításon van, egyenlőre nem is tervezek semmiféle tuningolást, mert soha nem csináltam. Ismeret nélkül csak rontanék a gépen.

    A lényeg, hogy nagyon örülök, hogy AMD alapokra építkeztem, és még egyszer nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget a konfiguráció összeállításánál. :R

    [ Szerkesztve ]

  • Okami68

    csendes tag

    válasz Jhonny #16523 üzenetére

    Ugyanezt csináltam Ryzen 1500x procival. Win10 rendszeren bios frissítés, és XMP. Hibátlanul megy, teszi a dolgát, teljesen elégedett vagyok vele.

Új hozzászólás Aktív témák