Zopo C3 - időkapszula

Bevezető és tartozékok

Magyarországon, ahogy a legtöbb európai piacon is, sok évig a tradicionális nagy gyártók domináltak, Ázsiában azonban sok éve megjelentek azok a kezdetben kis márkák, amelyek az alkatrészek helyi gyártását és összeszerelését kihasználva erősen alávágtak a nagyok árainak. Így emelkedett fel a Xiaomi, erre törekszik az egyre népszerűbb Meizu, és a Zopo is ezt az utat kívánja követni.

Ismerős a Zopo C3 formavilága
[+]

A shenzeni gyártó 2012-ben kezdte meg működését, és mobilkészülékei már több generációt is megértek, így a most tesztelt C3 után is kijött újabb termékekkel, tesztalanyunk ugyanis a távoli 2013-ból látogatott el hozzánk, azoknak az időknek androidos verziójával a motorházteteje alatt, és azóta is a 4.2-es alapokon ragadt. Ennek ellenére Full HD-s megjelenítő került a készülékházba, 13 megapixeles kamera a hátlapra és 32 gigabájtos tároló az alaplapra, úgyhogy egy erős specifikációval rendelkező készülék bukkant elő nálunk a múltból.

A Zopo C3 doboza két akkumulátort rejt
[+]

A Zopo C3 az XXL GSM jóvoltából hófehér dobozban látogatott el hozzánk, amelyen a készülék rendszerképe és némi leírás kapott helyet. A fedél alatt a szokásos felhozatalra bukkantunk, azaz a termékleírásra és garanciapapírra, egy töltőfejre, egy microUSB kábelre és egy hagyományos kialakítású mikrofonos fülesre. Még egy tartozék előkerült azonban a csomagolás aljáról, és az ilyen meglepetéseknek mindig örülünk: rábukkantunk egy második 2000 milliamperórás telepre.

Külső és kijelző

A Zopo C3 valahol a két ismert koreai gyártó mobiljainak formavilága között helyezkedik el, a kerekded ívek és a fényes felületű műanyag hátlap mindenesetre kényelmes fogást biztosítanak, és az eszköz jól tapad a tenyérhez. A 154 grammos készüléket erősebben megmarkolva sikerült azért némi recsegést előcsalnunk, az összeszerelés azonban alapvetően rendben van.

A Zopo C3 plasztik konstrukciót kapott
[+]

A 70 x 143,4 x 8,5 milliméteres ház öthüvelykes, 1080 x 1920 pixeles TFT megjelenítőt rejt az előlapon, ami a termékleírás szerint TFT típusú, szerintünk pedig azon belül is IPS, mivel a betekintési szögek kifejezetten jók. A maximális fényerő elég magas, a panel színei viszont hidegre lettek kalibrálva, vagyis a fehérek kékesnek hatnak. A panel érintésérzékenysége nem hagyott kívánnivalót maga után.

A Zopo C3 megjelenítője hidegre kalibrált
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Zopo C3 Huawei Ascend G620s Nokia Lumia 735 Samsung Galaxy Grand Prime DuoS
Fehér fényerő 390 nit 368 nit 306 nit 350 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,46 nit 0 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 829:1 802:1 végtelen 729:1
Színhőmérséklet 8146 K 7978 K 6681 K 7373 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző felett fénymérő, közelségérzékelő, értesítési LED és egy 8 megapixeles előlapi kamera kapott helyet, ami a szelfizőknek remek hír. A beszélgetési hangszóró és a megjelenítő között némi űr tátong, ide mondjuk simán elfért volna egy terméklogó. A képernyő alatt a három gyenge háttérvilágítással rendelkező érintőbillentyűt pillanthatjuk meg menü, kezdőképernyő és vissza kiosztásban, érzékenységük megfelelő.

A Zopo C3 hátlapja fényes műanyag
[+]

A hangerőszabályzó a bal, a bekapcsoló gomb pedig a jobb oldalra került. A billentyűk kézre esnek és könnyen lenyomhatók. A 3,5 milliméteres fülest felül, a microUSB kábelt alul tudjuk csatlakoztatni. A fényes felületű hátlapra 13 megapixeles kamera került ledes villanóval. Lejjebb egy Zopo felirat pillantható meg, legalul pedig a mono multimédiás hangszóró. A hátlapot lepattintva a cserélhető akkumulátorra, egy normál és egy microSIM foglalatra, valamint a microSD kártya fiókjára bukkanhatunk.

Hardver, szoftveres felület

A Zopo C3 lelke a MediaTek igencsak koros SoC-je, az MT6589T négy 1,5 gigahertze skálázott Cortex-A7 processzormaggal. A grafikus feladatokat a PowerVR SGX544 végzi, rendszermemóriából egy gigabájt jár. A belső tároló szerencsére méretes, a 32 gigabájtos modul egyébként két részre van particionálva. Ha ez a tárhely mégsem lenne elég, microSD kártya behelyezésével bővíteni lehet azt.

A Zopo C3 kétéves hardvert rejt a motorháztető alatt
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Zopo C3 Sony Xperia M2 Aqua Samsung Galaxy Grand Prime DuoS Huawei Ascend G620s
Chipset MediaTek MT6589M Snapdragon 400 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 18020 pont 18500 pont 20846 pont 18781 pont
Vellamo Browser 1829 pont 1760 pont 2135 pont 1873 pont
Vellamo Metal 702 pont 745 pont 864 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1180,1 ms 1480,3 ms 1103,3 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 396 pont 345 pont 464 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1276 pont 1109 pont 1420 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el 6,9 fps 6,4 fps 3,9 fps
GFXBench Manhattan offscreen nem indult el 1,7 fps 1,7 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 3,4 fps 15,4 fps 12,8 fps 9,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen nem futott le 5,9 fps 5,2 fps 5,2 fps

A Zopo a középmezőny szintjén teljesített a processzoros benchmark teszteken, az IGP pedig az alatt, egyszerűen nem elég erős PowerVR grafikus gyorsítója a komolyabb 3D-s tartalmak dadogásmentes megjelenítésére FHD felbontáson. A felület sebessége használatfüggő: ha semmi háttérfolyamat nem zajlik éppen, akkor többé-kevésbé gördülékeny, ha viszont zajlanak az események a színfalak mögött, dadogás érezteti a hardver korlátait.

Most következne az a rész, hogy bemutatjuk a Zopo C3 gyártói felületét, csakhogy néhány saját hátteret leszámítva a 4.2-es nyers Android köszön vissza, így ez a rész rövid lesz. A főlapon 4 x 4-es az ikonkiosztás öt tálcaelemmel, a widgeteket az alkalmazásmenüből lehet idehúzni. Egy ujjal az értesítési panelt, kettővel a kapcsolótáblát lehet lehúzni az kijelző teteje felől. Az alkalmazásváltó eléréséhez a home gombon kell hosszan tartani az ujjunkat.

A Zopo C3 nexusos UI-t kapott A Zopo C3 kapcsolópanelja jól ismert

A holós tárcsázó képes a két SIM-ről, a Google-fiókból és egy fájlból is behívni a névjegyeket, és ha szeretnénk szűrni valamelyik SIM tartalmát, azt is megtehetjük. A hívásnapló egyébként jelzi, hogy a két SIM közül mikor melyikről folytattuk a beszélgetést. A gyári Google-ös SMS és email appok rendben tették a dolgukat, akárcsak az AOSP-alapú billentyűzet magyar ékezetekkel és korrektúrával.

 Zopo C3 Zopo C3

Nexusos egyszerűségű rendszer lévén, csak a legalapvetőbb szoftverek járnak a C3-hoz, így a biztonsági mentések kezelője, a Gmail, a Hangouts, a Kereső, a Drive, a Térkép, a Movie Studio, a Teendők és a YouTube. Extraként a zseblámpát, a Task Managert és a Frissítés-kezelőt lehetne megemlíteni, csak éppen 4.2-es Androidnál frissebb rendszert nem lehet vele letölteni.

AOSP-alapú gyári böngésző a Zopo C3-on Zopo C3

A C3 böngészője a Jelly Bean-es AOSP-alapú szoftver, ami támogatja a zoomalapú sortörést, a több lap kezelését, az offline böngészést és a könyvjelzőket. A szoftver a jól optimalizált tartalmakat egész gyorsan, a komplexebb honlapokat viszont csak akadozásokkal képes kezelni. Jó hír, hogy a Flash-alapú tartalmak is megjeleníthetők.

Multimédia, kamera

A Zopónál fontosnak tarthatják a minőségi képek készítését, ezért az előlapra 8, a hátlapra pedig 13,1 megapixeles modult helyeztek, az utóbbi ráadásul ledes villanót is kapott. A szoftverrel mondjuk nem sokat foglalkoztak, hiszen az AOSP-alapú variánst mellékelték arcszépítő, panoráma, több szögből való fotózás és effekt módokkal. Rendben működik mindenesetre az érintőfókusz, és a kézi beállítások között az expozíció, a fehéregyensúly, a színezet, a telítettség és az önkioldó is állítható.

Egész jó a Zopo C3 13 megapixeles kamerája
[+]

Az elkészült képek mégsem kényszerítik térdre a fotós szakmát. A képek közepén egész jó a vonalélesség, a széleken azonban túl sok részlet mosódik el. A fehéregyensúlyt rendre eltalálta a C3, a színek viszont kissé fakóra sikerültek. A dinamikatartományt erős közepesnek mondanám, persze a havas táj nehezíti a fotómasinák dolgát. Este rengeteg színes zajjal kell számolni, főleg a legsötétebb részeken, részletgazdagságban viszont nem is vészes a helyzet, sok rivális szétmossa a részleteket éppen a zajcsökkentés okán. Videót viszont nem tanácsos a C3-mal lőni, a Full HD-s felvételek ugyanis szaggatottak, másodpercenként 20-25 fps között ingadozik a képkocka sebesség, lásd ezt a példát..

A Zopo C3 nexusos zenelejátszója Zopo C3

A Zopo zenelejátszója a Jelly Bean-es alapszoftverrel megegyező, azaz rendkívül puritán megjelenést kapunk előadók, albumok, dalok és listák szerinti lejátszással. A lejátszó mindenesetre rendben teszi a dolgát, és többféle widget-et is el lehet helyezni kezdőképernyőre és zárképernyőre egyaránt. A C3 FM-rádiót is kapott, amit mondjuk a mellékelt gyári füles csatlakoztatásával lehet működésre bírni, a dobozban található headset zeneileg azonban felejthető darab.

A Zopo C3 fapados videolejátszója

Fapados Google gyári a videolejátszó is. A hátlapi hangszóró maximális hangereje átlagos, minőségét pedig tompa hangok csökkentik, de némi sistergést is hallani. A bejövő hívásokat mindenesetre meg fogjuk hallani. A lejátszó a H.263, H.264, Mpeg4, DivX és Xvid kódolásokkal megbirkózott, a feliratokkal és az AC3 hanggal viszont nem.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Zopo C3 két kártyát fogad be, egy microSIM-et és egy normál SIM-et. A leggyorsabb adatsebesség 3G-n érhető el (42 Mbps), LTE modemet ugyanis az eszköz nem kapott. A C3 dual standby technológiájú, azaz egy időben mindkét SIM-mel a hálózaton lóghatunk, hanghívás esetében azonban a másik kártya lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőség bőven hagyott kívánnivalót maga után, a másik oldalon tompán hallottak. WiFi-ből 802.11b/g/n a szabvány hotspot és Direct funkciókkal, Bluetoothból 4.0 A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. Navigációhoz a GPS műholdak és a földi antennák, routerek jeleit fogja a C3, a pozíciószerzés meglehetősen lassú.

Kér akkumulátort találni a Zopo C3 dobozában
[+]

A 2000 milliamperórás akkumulátor papíron határeset az 5 hüvelykes kijelző mellett, használat közben pedig középszerű üzemidőt tapasztaltam, mintegy négyórás átlagos képernyőidővel. A MinDig TV HD adását 7 óráig lehetett streamelni közepes fényerőn, böngészésből ugyancsak 7 óra jutott egy töltésre. Az energiatakarékos opció mi magunk vagyunk, mivel ilyen beállítást a Zopo készüléke nem kapott.

Megkésett készülék az Zopo C3, amely Android 4.2-n ragadt
[+]

Értékelés: Zopo C3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Fura jövevény a Zopo C3, amely két évig pihent időkapszulában, majd felébredt és ellátogatott hozzánk. Ennek a hozadéka a régi és nem túl ütős rendszerchip, valamint a 4.2-es Android, amin a C3 marad is, ezzel pedig aligha szerez majd rajongókat. Az eszköz két SIM-et fogad be, de egyik sem támogatja a 4G-t, ami ugyancsak fekete pont. Azért pozitívumok is akadnak. Ott a 32 gigabájtos belső tároló, a Full HD TFT panel, ami szerintünk IPS típusú, a készülék pedig egész jól egybe lett rakva komfortos kivitelezéssel.

Plecsnit azonban a 80 ezer forint körüli árával legfeljebb tavaly ért volna el. Kevéssel többért elérhető a fémházas, 64 bites, jobb üzemidővel bíró Huawei Ascend G7, olcsóbban meg ott az Huawei Ascend G620S, a Motorola Moto G (2014) és a Nokia Lumia 735. Mindegyik 720p-s kijelzővel érhető el persze, de fürgébbek is emiatt. Full HD-s fronton meg lehet említeni a valamivel drágább Honor 6-ot sokkal jobb hardveres tulajdonságokkal, vagy a Prestigio Grace-t ultravékony kivitellel. Mindegyik rivális jóval frissebb rendszerverziót futtat, így nehezen lehetne a Zopo C3-mat komoly alternatívaként ajánlani a középkategóriában.

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Zopo C3
 Zopo C3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 143 x 70 x 8,5 milliméter
Tömeg 154 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 1 x microSIM + 1 x normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589M
Processzor típusa 1,5 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, Térkép, Biztonsági Mentés, Frissítéskezelő
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videó felvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Zopo

Azóta történt

Hirdetés