WayteQ x820 - izomból nem lehet mindent megoldani

Bevezető

Szoftver nélküli PNA. A navigációs piac fekete báránya, az illegalitás melegágya. Főleg egy olyan árérzékeny piacon, mint a mienk. A magam részéről kötelezővé tenném az ilyen gépekhez a szoftver megvásárlását. Mert ha így, csupaszon kerül a piacra, akkor rögtön elkezd ügyeskedni a júzerek egy része (tisztelet a kivételnek), hogy rábuheráljon valami alkalmazást is, amiért persze egy petákot nem fizet, hanem letorrentezi, követi az interneten ötszáz helyen fellelhető utasításokat, majd boldogan navigál valamivel, amiért összesen fizetett maximum 20-25 lepedőt.

WayteQ x820
[+]

Ez, feleim, lopás. Pont olyan, mintha kisétálnál az IKEA-ból egy kanapéval, fizetés nélkül. Lakásod van, fizettél érte, de berendezni már nem pénzért akarod. Finoman szólva sem elegáns dolog. Fentiek persze szemernyivel sem csökkentik a lakás tulajdonságait, a jó környék, a frankó elosztás és az alacsony közös költség jó dolog. Ugyanez a helyzet tesztünk alanyával, a WayteQ x820-szal.

WayteQ x820
[+]

A WayteQ hazai képviseletétől érkezett eszköz ugyanis nagyon rendben van. Ahhoz képest, hogy olcsó árfekvésű, a dobozban minden van, amire csak gondolni szeretnénk, jelesül autós töltő, adtkábel, tartó. Szép, piros, nagy csomag, szellősen elférnek benne a tartozékok, végre nem kellett a visszacsomagoláskor szivatós puzzle-t játszanom.

Külső

A 4,3 inches kijelzővel felszerelt x820 nagyon pofás kis darab. Puha, fekete műanyag öleli körbe, selymes tapintású, jó érzés kézbe ragadni. Az egyszerű, sötét előlapot krómozott keret fogja körbe, amely igen dekoratív, ám ha közvetlenül rásüt a nap, akkor hajlamos jól belecsillanni a vezető szemébe, amely nem éppen üdvös dolog vezetés közben.

WayteQ x820
[+]

A tartókar rövid és zömök. Ehhez kapcsolódik a bölcső, amelyből egyszerűen kipattintható a készülék. Hazánknál szofisztikáltabb országokban így ott lehet hagyni a felszerelés passzív részét a szélvédőn, miközben a navi velünk sétál, itthon ez nem tanácsos, mert "hátha a kesztyűtartóban van" felkiáltással 17 autófeltörő fogja egyszerre letámadni a parkoló gépkocsit.

WayteQ x820
[+]

A hátlapon a hangszóró felett egy eltávolítható panel látható, amely alatt az akkumulátor lapul. Minden vállveregetést megérdemel ezért a gyártó, cserélhető a telep, pótakksi kevés pénzért szerválható. Szintén a hátlap érdekessége egy elsőre vakunak látszó fehér köröcske, ám ne tévesszen ez meg senkit, ez ugyanis a fényérzékelő. Hátul van, a tartó nem takarja, viszont nem a kocsi belsejéből, hanem az ablakon kinézve észleli a környék világosságát, s ehhez mérten csavargatja a fényerőt.

WayteQ x820

Az eszköz tetején fémes gomb ül, ezzel lehet bekapcsolni a készüléket, a cucc bal felén pedig három bemenet fedezhető fel. Ide jön a miniUSB töltő, a microSD kártya, valamint az esetleges fejhallgató, a 3,5 mm-es jack erre tökéletesen alkalmas. Kicsit riasztó ugyan, hogy a kijelző bal felső részében látható töltésindikátor piros fénye kikalandozik a jack csatlakozón is, de remélhetőleg ez nem utal a gép általános összeszerelési minőségére.

Belső

A vas megint ott van a szeren. Az N800-hoz képest annyiban változott a képlet, hogy a kijelző gyengébb, de nem gyengébb, mint akármilyen más navi ablaka, ugyanis 480x272 pixel felbontású. A burkolat alatt azonban komoly hardver rejtőzik. Egy kétmagos, 500 MHz-en ketyegő SiRF Atlas IV processzor rendesen meghajtja a gépet. A belső kapacitás 2 gigabájtos, a RAM mérete 128 MB.

WayteQ x820

Ami ezeknél sokkal fontosabb, hogy a WayteQ x820 Windows CE 6.0-s operációs rendszert kapott. Ez viszonylag ritka madár még a Windos alapú PNA-k mezőnyében, de előbb-utóbb egyre jobban el fog terjedni. A legtöbb boltban kapható navi még az 5.0-s rendszerre épül. A 6.0-s CE főbb előnyei a régi rendszerhez képest, hogy 32MB helyett 1GB a megcímezhető memória, egyszerre a korábbi 32-höz képest 32 ezer processz futhat. Változott a meghajtók kezelése is.

WayteQ x820

Bekapcsolás után szinte semmi perc alatt üzemkész a cucc, fekete alapon szürke és piros ikonok építik fel a menürendszert, amely teljesen logikus. Ebben a készülékben nincs Bluetooth, a már szintén piacon levő WayteQ x820BT-ben viszont van, ahogyan FM-transmitter is. Tesztalanyunk menürendszerében a második pont a multimédiás szolgáltatásoké, zene és videolejátszó mellett e-book olvasó is található itt.

WayteQ x820

WayteQ x820

A számológép és az átváltó mellett két egyszerű játék is van a készülékben, egy Othello (Reversi), valamint egy tetris. A beállításoknál a hangerőt, a fényerőt és a képernyőt kalibrálhatjuk, változtatható a nyelv (az eszköz tud magyarul). Kis trükközéssel a WinCE kezelőfelülete is előcsalható, innentől pedig ügyes felhasználóknak szabad a pálya mindenféle módosításra, nyilvánvalóan a jogi szabályozások betartása mellett. Az x820 TMC fogadására is felkészült, kaptunk is egyet a gép mellé, amely egy átalakító segítségével kapcsolódik a töltő és az navi közé.

Sygic

A termékhez a forgalmazó a Sygic Drive navigációs szoftvert ajánlja. A Sygic egy viszonylag fiatal cég, de annál dinamikusabb, gyakorlatilag minden platformra tudnak navigációs megoldást kínálni. A WinCE mellett létezik Symbianra, iPhone-ra, sőt, most már Android rendszerre is szoftver, tehát komolyan gondolják a dolgot.

WayteQ x820

WayteQ x820

A Sygic egy remek szoftver. Olyan finomságok vannak benne, mint az álló nézetű tájolás (van, aki jobb szeret messzebbre látni, mint oldalra), van sávfigyelés, jól kalibrálható a navigációs képernyőn megjelenő információ tartalom, csúszkával állítható, hogy mikor kukorékoljon a sebességhatároknál, kérhetünk alternatív útvonalakat is. 3D házak és landmarkok ugyan nincsenek, de ezek inkább látványelemek, a navigáció így is jól követhető, a magyar nyelvű itíner is normális nyelvezettel beszél, bár csak egy női hangot választhatunk.

WayteQ x820

WayteQ x820

A TMC-t így kell beállítani:
- Főmenüből Beállítások/GPS Hardver/Varázsló - a GPS vevő automatikus felismertetése
- Rendelkezik TMC vevővel? Igen
- Royaltek
- Kézzel szeretné beállítani a TMC-vevő adatait? Igen
- COM4, Átviteli sebesség: 38400
- Főmenü/Forgalom/Opciók Közlekedési rádióállomás automatikus keresése bejölve
- Hangoló
- Az FM 94.8 (Petőfi Rádió) automatikus felismerése. Kész.

A gond nem a szoftverrel van, hanem a térképpel. A Sygic alatt ugyanis TeleAtlas adatbázis dolgozik, amely ugyan frissnek mondható, de sajnos még így is messze elmarad a hazai gyártók térképeitől. Az M0 új szakasza ugyan rákerült, de még Budapesten is rengeteg olyan utca, kereszteződés és forgalmi szituáció van, amit egyszerűen nem ismer. Gubro kollega a napokban ugyan kiszúrt a rakparton egy kamerás TeleAtlas verdát, de tény, hogy jelenleg ez az adatbázis elég sovány - főleg, ha a konkurens megoldásokkal vetjük össze. Ez pedig - főleg a hazai piacon - elkerülhetetlen.

WayteQ x820

WayteQ x820

Persze Európa nyugati felén nem lesz különbség, ott megbízhatóan vezet a Sygic is. Öröm az ürömben, hogy a hazai TMC szolgáltatással gond nélkül együttműködik a szoftver, s mielőtt leszednénk a keresztvizet a térképről, azért annyi mindenképpen elmondható, hogy a főbb útvonalakkal azért nagyjából elboldogul itthon is a Sygic.

Összegzés

A WayteQ x820 megítélésem szerint remek készülék. Jó áron kap az ember egy erős és modern hardvert. Bruttó 24 lepedőt kóstál a szoftver nélküli verzió, a Sygic további 11 ezres. Ez még együtt sem túl veszélyes, csak a hazai térkép kellene jobb legyen. Aki sokat utazik külföldre, az nagyon fogja értékelni a gépet és a szoftvert, pláne, hogy a cserélhető telep miatt bátran el lehet vinni egy több órás városnéző túrára is a készüléket.

WayteQ x820
[+]

Ha most az olvasónak felcsillan a szeme, hogy megveszi szoftver nélkül a kézüléket, kikapja az előző gépéből az iGO8-at és szépen összepasszintja, akkor felhívnám a figyelmét arra, hogy egyrészt ne tegye, mert elsőre úgysem fog működni. Másrészt pedig nem legális. Az iGO8 ugyanis szabadon csak PDA-k között cserélgethető, PNA verzió elvileg nem is létezik. Persze tisztában vagyunk vele, hogy a fenti sorok miatt senki sem fog bűnbánóan bólogatni. De annyit mindenképp megteszünk, hogy a fórumokból irtani fogunk minden olyan bejegyzést, amelynek köze van bármi hasonlóhoz.

WayteQ x820
[+]

A hazai piac egy igen speciális terep a navigációs eszközök szempontjából. Itt székel a világ egyik legjobb szoftvergyártója, amely egy jól időzített felvásárlással egyszerűen rátette a kezét az egyetlen olyan térképgyártóra (TopMap), amely képes volt kiváló minőségű hazai adatbázis előállítására. Innentől kezdve a Nav N Go dönti el, hogy kinek adja tovább ezt a térképet, s ők a hazai Garmin képviseletén kívül nem nagyon részesítették ebből a kegyből a többieket. Nekik marad a TeleAtlas, mivel a NavteQ-et időközben bekebelezte a Nokia.

A Nav N Go fölénye akkor fog megszűnni, ha a TeleAtlas emberei serényen dolgozva végre olyan szintre tudják majd hozni az adatbázist, amely versenyképes a TopMap térképeivel. Ez számításaink szerint még legalább másfél év. Addig persze fog fejlődni a TeleAtlas is, de jelen pillanatban a legjobb hazai navigációt - pont a térképek miatt - az iGO és a Garmin tudja biztosítani.

Fura helyzet, amiről nem a Sygic tehet, még kevésbé a WayteQ, amely egyébként egy remek gép. Annyira, hogy magára a hardverre rá is ütöm ezt a plecsnit:

WayteQ x820

Bog

A tesztkészüléket és a Sygic szoftver az WayteQ Europe Kft. biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Előzmények

  • WayteQ N800 - a hardver ereje

    Elképesztő tudású PNA járt nálunk, olyan vassal, ami egy PDA-nak is becsületére válna. No meg itt van hozzá a Sygic.

Hirdetés