WayteQ N800 - a hardver ereje

Bevezető

Hosszas levelezgetés előzte meg a tesztpéldány érkezését. A forgalmazó ugyanis először szoftver nélküli verziót adott volna, de néhány félreértés és közös durcizás után kiderült, hogy megkapjuk mellé a legújabb Sygic szoftvert is. A durcizás annak szólt, hogy automatikusan morgok akkor, ha valahol csupán egy puszta vasat hirdetnek, mert ez önmagában természetesen teljesen legális, de a ha szívünkre tesszük a kezünket, akkor nyilván el tudjuk képzelni, hogy az így forgalomba kerülő termékekkel is navigálni óhajt a vásárló, márpedig ahhoz szoftver kell.

WayteQ N800

Nem is szeretném megtippelni, hogy az eredetileg csupaszon eladott PNA eszközök hány százalékán fut jogtiszta szoftver.

Ám szerencsére ahol a WayteQ N800-zal foglalkoznak, véletlenül pont ott foglalkoznak a Sygic nevű navigációs alkalmazással is, így teljesen kézenfekvő volt, hogy a két termék együtt érkezik, s már most közlöm, hogy ez a párosítás még így is 70 ezer magyar forint alatt marad, jócskán. Jegyezzük meg ezt az árat, s ennek tudatában haladjunk végig a termékről szóló íráson, mert lesz itt egy-két vaskos meglepetés.

WayteQ N800

A Sygic szoftver 2009-es verziója tesztünk másik kuriózuma, mivel úgy jött meg a WayteQ N800, hogy a legfrissebb térképet tartalmazta, s innentől pláne érdekesnek ígérkezett az egész, hiszen állatira kíváncsi voltam, hogy a TeleAtlas mennyit fejlődött az utóbbi időben.

A vas

Döbbenetes, hogy egy PNA-ban, amely alig 50 lepedő, olyan szintű innovációt találhatunk, hogy a többi hardvergyártó konkrétan elmehet ezek után a sunyiba. Egyrészt izmozik belül egy 600 MHz-es processzor. Ehhez tartozik legalább 1 gigás belső memória, plusz egy 800x480 pixeles, 4,3 inches kijelző. A készülékház fémből készült, van benne WLAN antenna, s jöjjön a legdurvább: a rendszer már a 6.0-s Windows CE-re épül, ami jelenleg még abszolút mértékben kuriózum ezen a piacon. Mondjak még egy eszközt (telefont), ami ezt a kernelt használja? Meizu M8.

WayteQ N800

Az ezüstös készülékház szemre kellemes, sarkai lekerekítettek, tapintása kellemes, de hűvös. Ahogy a képeken látszik, ez még nem a teljesen végleges külső, elöl például még hiányzik a márkajelzés. A kezelőszervek kapcsán nem sokat vacakoltak a tervezők, felül ül egy power gomb, s ezzel le is tudtuk az összes billentyűt. A dobozból előkerül egy stylus is, de a mindennapi használat során egyetlen egyszer sem éreztem, hogy szükségem lenne rá. A tartozékok sorát a szokásos arzenál teszi ki: USB kábel, autós töltő, illetve tartó.

WayteQ N800

Az N800 oldalain is az ismert nyílások tátonganak, van hely az SD kártya számára, miniUSB csatlakozás a töltő és az adatkábel érdekében, illetve egy 2,5 mm-es jack kimenet, amiért egy rosszalló szemöldökráncolás azért jár: mennyibe került volna ezt egyetlen milliméterrel megtoldani? A tartót és a kart kicsit rövidnek éreztem, mondjuk ez pont kevésbé fontos egy passzentos autóban, de kisbuszoknál azért lehet gond. A stabilitás rendben van, ráadásul 90 fokkal el is lehet forgatni az egészet, aminek bizony van értelme akkor, ha a Sygic fut a gépen, mivel a szoftver képes ezt a helyzetet is kezelni.

Funkcionalitás

Már a bekapcsolás után kereshetjük az állunkat a padlón, mert megelevenedik a kijelző, és egy olyan látványos animációval jön elő a menü, ahogyan csak komoly filmek, vagy erőműveket igénylő PC-s játékot indulnak. Utána pedig körbe-körbe forgó grafikát találunk, amely röccenés nélkül és könnyedén kezelhető. Bocha kollega ugyan nem gerjed a navikra, de a WinCE alapú gépekkel kapcsolatban van némi tapasztalata, s bizony a WayteQ N800 esetében ő is kereste egy ideig az állát a padlón. (Persze aztán könnyen megtalálta, mert nem borotválkozik, és szúrta a lábát.)

WayteQ N800

PNA készülékeknél lassan alapvető, hogy médialejátszóként is működjenek. A WayteQ N800 ebből a szempontból is megállja a helyét, gyakorlatilag mindenféle formátumot megemészt, a nagy felbontású kijelző és a 600-as proci pedig jó partner abban, hogy röccenés nélkül lehessen mozizni.

WayteQ N800

A legfontosabb dolgok viszont az alkalmazások között találhatóak. A GsFinder.exe elindítása után belecsöppenünk a rendszer lelkébe, a komplett fájlstruktúra tallózható, a WinCE 6-os rendszer minden része elérhető, futtathatóak a programok és mókolható a registry. Ez hihetetlen lehetőségeket rejt magában, amelyek két irányba mutatnak. Egyrészt össze-vissza skinelhetjük az eszközt, magunk is nekiugorhatunk a menüpontok fordítgatásának, módosítgathatjuk a kezdőképernyőn felbukkanó fotót, ilyesmi. Persze ehhez is lényeges, hogy ne ugorjunk neki nagy elánnal, de tapasztalat nélkül, az elődmodell WayteQ N770 fórumában viszont hihetetlen mennyiségű információt találhatunk. Ám a készülék lelkébe történő ilyen jellegű beletaposás garanciavesztést eredményez, ezt nem árt tudni.

WayteQ N800

WayteQ N800

A másik „apróság”, hogy ez a PNA nyitott arra is, hogy natív WinCE környezetben futó alkalmazásokat telepítsünk rá. Persze ez sem olyan pofonegyszerű, hogy ActiveSync segítségével felmásolom és jónapot, néha itt is bele kell nyúlni a registry-be, de hozzáértők számára igazi kis tuningalap lehet az N800, amelyből szinte már-már PDA varázsolható, s ehhez a hardver igazán jó partner. Nyomatékosan szeretném azonban felhívni arra a figyelmet, hogy az esetleges szoftveres beavatkozásokat mindenki csak saját felelősségére végezze el, illetve még nyomatékosabban jelezném, hogy minden olyan jellegű hackelést, amely nem jogtiszta szoftverek megberhelésére vonatkozik tűzzel-vassal irtani fogunk a kapcsolódó fórumból.

WayteQ N800

WayteQ N800

WayteQ N800

Az N800 nem csak a vezetővel kommunikál, hanem Bluetooth segítségével erre alkalmas mobiltelefont látva kihangosítóként is üzemel, de ami viszonylag egyedi, hogy WLAN is került bele, ehhez pedig Internet Explorer a gyári böngésző. (Csak halkan jegyzem meg, hogy ennél azért jobb szoftverek is léteznek, s ezek egy része könnyedén rá is pakolható a kütyüre). 800x480 pixelen azért már a legtöbb weboldal elég normálisan néz ki, a szövegbevitelt segítő virtuális QWERTY gombsor pedig kis odafigyeléssel stylus nélkül is kezelhető. Minek egy GPS-be WLAN? Várt már valakire sokat az olvasó egy ingerszegény lakótelepi parkolóban?

A Sygic

A forgalmazó a készülékre a Sygic legújabb, 2009-es szoftverét telepítette. Ez egy viszonylag friss név a navigációs piacon, de nincs miért szégyenkezniük, a jelek szerint gőzerővel fejlesztenek, s az eredmény eddig igen meggyőző. Kezdjük rögtön azzal, hogy a Sygic egy ún. multiplatform alkalmazás, azaz szinte minden rendszeren gond nélkül elfut, ez azt jelenti, hogy WinCE mellett Windows Mobile és Symbian gépeken is telepíthető, izmosabb verzióját XP-re és Vistára is fel lehet rámolni. Ez, figyelembe véve a 17900 forintos bruttó árat nagyon nem mindegy.

WayteQ N800

A Sygic kezelőfelülete – ismerve a többi gyártó alkalmazásait – egy okosan összegyúrt massza, mindenből csórtak egy kicsit, de ezzel nincs is semmi baj. A térképnézet a Garmin és a Navman keveredésének tűnik, a menüben Tomtom stílusjegyek mellett szintén felfedezhető némi garminos beütés.

WayteQ N800

WayteQ N800

WayteQ N800

A szoftver sokat tud, s jól tudja azt a sokat. A keresés könnyű, nem csak az utcanevek elején keres, hanem a teljes szövegben nézi a találatokat. Az útvonaltervezés igen gyors, a beállítások sokrétűen finomhangolhatóak. A Sygic TMC-re is felkészült, bár esetünkben ezt nem tudjuk kipróbálni, az N800-hoz ugyanis csak külső vevő csatlakoztatható, s az N770 kapcsán ez igen szenvedős volt. Állítólag jön hamarosan egy profibb kiegészítő, reméljük, hogy így is lesz.

WayteQ N800

WayteQ N800

A vezetés közbeni nézet inkább puritán, mint részletgazdag. A POI-k menet közben való láthatósága paraméterezhető, de sebességtúllépésre való figyelmeztetés is. Kimondottan kellemes a magyarul beszélő női hang, szépen, összefüggően, pont a megfelelő gyakorisággal közli az információkat. Az egész cucc nagyon kellemes és felhasználóbarát, ráadásul a Sygic álló nézetre is képes, ha tehát valaki inkább előre óhajt sokat látni, mint oldalra, akkor forgassa el az N800-at.

WayteQ N800

Persze semmi sem tökéletes. Pont a brutális kijelzőfelbontás okozza, hogy vezetés közben az alsó, információs sávon elterülő adatok egy része alig-alig látszik, s ugyanez vonatkozik az utcanevekre is. A Sygic 3D nézete még csak azon a szinten van, mint az iGO 2006, megdönti a térképet, de ennyi. Házak nincsenek, ez nem olyan meglepő, de a domborzat is hiányzik. Ettől függetlenül nincs vele gond, jó a szoftver, könnyen kezelhető, de van egy baromi nagy gond…

A térkép

A gond pedig a térkép. A Sygic ugyanis TeleAtlas térképeket használ. Úgy kaptam meg az eszközt, hogy ezen a legfrissebb, 2009-es adatbázis ücsörög, Megyeri híddal, M6-os autópályával, meg egyébként is, ez már biztos nagy előrelépés a legutóbbi verziókhoz képest. Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy blueMerle nevű olvasónknak megköszönjem az általa írt, rövidebb lélegzetvételű összefoglalót, ő ugyanis Szlovákia kapcsán azt tapasztalta, hogy a térkép remek.

WayteQ N800

Itthon viszont rendre ugyanazokba a hibákba futok bele. Vannak Budapesten olyan pontok, ahol tudom, hogy a TeleAtlas nagyon kezdetleges. Ha az ember szülei a város másik végén élnek, az persze előnnyel és hátránnyal is jár, de navitesztelésnél baromi hasznos. Pláne akkor, ha egyébként is egy olyan utcában laknak, amely jó 30 éve létezik, de a térkép szerint ott nincs út. Hiába a 2009-es frissítés, ez most sincs másképp.

WayteQ N800

De mondok cifrábbat: a TeleAtlas szerint a Megyeri híd (ami ugye frissen került rá a térképre) a Szentendrei félsziget fölött halad át (fenti kép), ugyanis a Duna nyugati ága egyszerűen nem folyik vissza, hanem úgy a Lupa-sziget magasságában (ami mellesleg szintén nem létezik) egyszerűen holtággá alakul át. Kőbányán lassan három éve épült egy jókora bevásárlóközpont: a TeleAtlas szerint ez sem létezik.

WayteQ N800

Mondjuk, hogy oké, hibák mindenhol vannak. De sajnos más jellegű problémákkal is találkoztam. Rengeteg helyen főútvonalon haladva az történik, hogy egyik-másik mellékutcánál jobbra, illetve balra való tartásra hívja fel a figyelmet az eszköz, miközben csont egyenesen kell menni. Különösen durva hiba mondjuk a Baross utca és a Körút sarka, ahol az ember tényleg totál merőlegesen keresztezi a villamossínt, mégis azt mondja a hang (és mutatja a nyíl), hogy tartsak balra, ami azért különösen tréfás, mert a következő lámpánál viszont a jobb oldali sáv visz csak egyenesen. Ezek ugyan csak kiragadott példák, de tényleg minden harmadik keresztutcánál eljátssza ezt a szoftver.

WayteQ N800

A sávfigyelésre inkább ne is figyeljünk városon belül, mert a TeleAtlas szerint az Erzsébet híd Pestről Budára hatsávos(!), ebből három megy egyenesen, a másik három valahová elkanyarodik, talán a Dunába. A megengedett sebességet jelző piktogram is téves, a Wekerle-telepen a szoftver szerint bárki végigrodeózhat a fekvőrendőrökön ötvennel, máshol viszont nem tudja, hogy a 70-es tábla van kint. Tény, s ezen a Sygic amúgy remek szoftvere sem változtat: a TeleAtlas itthon még mindig vérszegény.

Összegzés

Cikkünk alapvetően a WayteQ N800 képességeiről szól. Innen megközelítve a fentebb leírtak alapján szerint egyértelmű, hogy a PNA piac legerősebb, legjobb hardverét tartom a kezemben, olyan mennyiségű funkcionalitással, amely konkurens gyártók csúcsmodelljeire sem mindig jellemző. Az ehhez mért bruttó 50 ezer forintos végfelhasználói ár több mint jutányos.

WayteQ N800

De a potenciális vásárló vegye figyelembe, hogy ennyi pénzért egy csupasz gépet kap. Hozzáértők, WinCE rendszerekkel egyébként is haverságban levők imádni fogják, a cuccban rejlő lehetőségek kihasználásával tényleg PDA-t helyettesítő eszközt lehet belőle fabrikálni, sok mókolással, berheléssel, de legálisan.

WayteQ N800

Ha navigációs eszközként tekintünk rá, akkor viszont nem fenékig tejfel a történet. A jogtisztán elérhető Sygic szoftver kiváló választás, de a mögötte dolgozó térkép erősen foghíjas – legalábbis itthon. Nyilván felmerül a kérdés, hogy mit lehet még rá feltenni. Sajnos az itthon legjobbnak számító TopMap térképet csak a Garmin és az iGO használja. Mindkettő csak Windows Mobile alapú készülékekre érhető el jogtisztán, s ezzel a kör be is zárult.

Mit is mondhatnék? A WayteQ N800 és a Sygic párosa keveset navigálóknak, külföldre sokat utazóknak nem rossz választás. Azok sem fognak nagyot csalódni, akik még nem láttak TopMap alapú cuccot. De az iGO-hoz szokott hazai júzerek majd sokszor csóválják a fejüket, s tetszik, vagy sem, de a magyar piacon minden új szereplőt ehhez mérünk.

A WayteQ N800, mint vas simán megkapja a Különösen Ajánlott pecsétet. A Sygic pedig Tetszett, a TeleAtlas pedig nem ajánlott. Kár, hogy ezeket nehéz szétbontani.

WayteQ N800 Sygic 2009

Bog

A tesztkészüléket és a Sygic szoftver az ATCOMP biztosította. Köszönjük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés