Vertu Constellation Ayxta - egy luxuskészülék naplója

Előszó, tartozékok

A Mobilarena történetében másodszor fordul elő, hogy lehetőségünk nyílt egy Vertu luxuskészülék tesztelésére. Az előző készüléket (Ascentet) tisztelt főszerkesztőnk tesztelte, nálam sosem volt ilyen masina, egyszer kézbe vehettem egyet egy sajtótájékoztatón, de tovább nem jutottam. Nem tudom, hogy a rossz emlékek vagy a kedvesség miatt, de Bog a mostani készüléket egyből továbbpasszolta nekem, hogy írjak róla. Hogy őszinte legyek, kicsit örültem, mert mindenképp érdekes egy ilyen eszközről írni, ugyanakkor nem voltam különösebben felvillanyozva, mert a Vertuk világa nem igazán érint meg, valószínűleg akkor sem lenne ilyen telefonom, ha megengedhetném magamnak. A teszt elkészítése pedig problémás lehet, ez ugyanis a luxus luxusa a telekommunikációs iparban, feljebb menni nem lehet, innentől az észérvek borulnak, tehát vigyáznom kell, hogy a helyén kezeljem az eszközt. Mert ennek is megvan a helye, még akkor is, ha egy átlagember számára érthetetlen, hogy miért.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Vertu?

A Vertu egy 1998-ban alapított angol cég, mely luxuskategóriás mobiltelefonok gyártására szakosodott. Bár teljes egészében a Nokia tulajdona, a finn vállalattól teljesen függetlenül üzemel, de készülékeikben ettől függetlenül találhatók "nokiás" elemek, például a szoftver és a felhasználói felület. A Vertunak Budapesten is található üzlete, az Andrássy úton egyes információk szerint éves szinten 300 darab készüléket adnak el, ami gyakorlatilag egy dolgot jelent: a készülékek magas ára miatt megéri fenntartani egy olyan üzletet, melyben naponta egy vevő van. Valószínűleg szürkeimportból is elmegy pár tucat készülék minden évben, de ettől függetlenül kijelenthetjük, hogy Magyarországon valószínűleg kevesebben szaladgálnak Vertu készülékkel a kezükben, mint Porschéval a fenekük alatt. Hogy ez a szám sok vagy kevés, azt mindenki döntse el. Én a magam részéről nem csodálkozom azon, hogy ennyi ember engedhet meg magának egy efféle mobiltelefont.

Épp ezért nem célom egy olyan teszt publikálása, amilyeneket a mélyen tisztelt olvasók megszokhattak tőlünk. Az XXL GSM által biztosított Vertu Constellation Ayxta ugyanis olyan drága, hogy a szerkesztőség falain nem is vittem túl, nyilván biztosítva van, de elég kellemetlen lenne, ha a Blaha Lujza téren kikapnának a kezemből másfél millió forintot. Természettudományos bemutató következik a cég első kinyitható kialakítású készülékéről.

A készüléknek már a doboza is döbbenetes. Piszok nehéz, amit nem a tartozékok seregének köszönhetünk, hanem annak az egyszerű ténynek, hogy a cipősdoboz méretű csomagolás bőrből készült, ahogy az abban lévő két kisebb doboz is, melyek egyébként egy ékszerdoboz finomságával és kialakításával bírnak. A kisebb boxban foglal helyet maga a készülék (természetesen finoman körülpárnázva), a nagyobbikba a tartozékok kerültek. A lista nem túl hosszú, kapunk egy cserélhető csatlakozóval ellátott hálózati töltőfejet és két microUSB kábelt, az egyiket nyilván azért, hogy a töltőfejbe dugjuk bele, a másik a számítógéppel való összeköttetést hivatott elősegíteni. Van továbbá egy plüssből készült szütyő, amibe a felsorolt kiegészítők simán beleférnek. A nagy doboz aljába rakták a telepítő CD-t és a papírokat, azaz egy bőrkötésű felhasználói kézikönyvet, egy "safety instructions" leírást, valamint egy fekete színű borítékot, mely a garanciajegyet tartalmazza.

Külső

Hogy őszinte legyek, fogalmam sincs, hogy egy ilyen drága készüléknek hogyan kellene kinéznie. Az biztos, hogy ennyi pénzért az ember a legjobb minőségű anyagokat és tökéletes összeszerelési minőséget vár el, de én ezen túl nem támasztottam igényeket a cucc felé. A dizájn egy érdekes kérdés, az biztos, hogy az Ayxta annyira vertus, amennyire egy telefon az lehet, plusz szerintem szép és ízléses is, függetlenül attól, hogy akkor sem használnék egy ilyen kinézetű készüléket, ha az ára emberi szinten mozogna. Ez egy gazdag cucc, vannak ilyenek autóban, ruhában, illatban, nem nekem való, de el kell ismernem, hogy a dizájnerek jó munkát végeztek. A nálunk lévő készülék egyébként használt volt, de mi két napig újnak hittük, csak akkor jöttünk rá az igazságra, amikor megnéztük az eladás dátumát tartalmazó lapot: fél évvel korábbi időpont volt ráírva.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Anyaghasználat: fém és bőr. Méret: 100 x 48 x 18 milliméter. Tömeg: 175 gramm. Ennél jobban nem akarok belemenni a dologba, mert legfeljebb marketinges blődségeket zenghetnék a Vertu tehenek bőrének finomságáról és felbecsülhetetlen értékéről, de erre talán senki nem kíváncsi. Az viszont biztos, hogy ha fél év használat után mi újnak hittük a készüléket, akkor elég jól ellenáll az idő vasfogának, valószínűleg pár év múlva is makulátlan lesz. Az összeszerelés minősége ettől függetlenül nem hibátlan, a hátlap egy részénél masszív hézagot és egy kis mértékben lötyögő elemet találtunk, ami engem a csalódottság érzésével töltött el, mondhatni, hogy ez gáz. A nyitómechnika is botrányos, de erről majd az két bekezdéssel lejjebb fogok siránkozni.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Gondban vagyok, hogy hogyan is írjam le a külsőt, egy bőrdarabokkal szegélyezett, csavarokkal összefogott masináról, melynek minden ívén van valami apró finomság, finoman szólva is nehezebb írni, mint egy "átlagos" telefonról. Az biztos, hogy az előlap tetején van egy Vertu logó, azalatt pedig egy 128 x 160 pixeles felbontású, monokróm TFT érintőkijelző kapott helyet, melynek minősége elég gyenge, betekintési szöge kicsi, pont olyan, mint egy átlagos alsó-közékategóriás nokia panel. Alatta bőrök, legalul egy propellert formázó lyuk, mely mögött egy fehér led lapul, ezen keresztül "lélegzik" a telefon, ami ugye a finn gyártó véleményem szerint teljesen felesleges funkciója.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

A hátlap tetején három kör látható, a baloldali egy dupla ledes villanófény, a jobboldali mögött a 3,2 megapixeles kamera bújik meg, a középső pedig egy felnyitható kis kampó, melyről elsőre azt gondoltuk, hogy a nyakpánt (haha) rögzítési helye, később kiderült, hogy a hátlap levételéhez szükséges. A hátsó rész egyébként majdnem teljes egészében bőrből készült, alul van egy V alakú díszléc, felül pedig egy szintén ilyen formájú fémdarab, rajta Vertu logóval és számozással; na, ez az, ami nem volt rendesen odafogva oldalról, ezért picit lötyögött.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Az oldalsó részeken sok díszelem van (jellemzően csavarok), de érdemi funkcióval is ellátott alkatrész kevés. Balra került a microUSB csatlakozó, alul a hangszóró díszeleg, jobbra pedig a hangerőszabályzó funkciót ellátó csúszka csodálható meg, mely egyben a fedlap felnyitását is szolgálja, ha lefelé húzzuk, felül kioldunk egy pöcköt, a rugós fedlap pedig felpattan. Elvileg. Gyakorlatilag elég vacak a mechanika, ha tényleg izomból meghúzzuk a pöcköt, úgy 30-40 százalék esélyt teremtünk, hogy a telefon utólagos közbeavatkozás nélkül felnyíljon.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Ha sikerült szétimádkoznunk a Vertut, megcsodálhatjuk a 2,4 hüvelykes képátlójú, HVGA (320 x 480 pixel) felbontású TFT-LCD panelt, melynek képminősége teljesen átlagos, betekintési szöge nem különösebben nagy, színei szépek. Alulra a gombsor került, egyenetes, fehér színű háttérvilágítás, "gyöngyházas" hatás, kellemes használhatóság. Aulra három gyorsgomb került, a középső a készülék bekapcsolására szolgál, a jobboldali a Concierge szolgáltatáshoz kapcsolódik, a baloldali a kamerát indítja el.

Belső

A Vertu Constellation Ayxta belülről egy teljesen átlagos Nokia, bekapcsolás után a jól ismert Series 40 felhasználói felülettel találhatjuk szemben magunkat. Épp ezért a masina tudásáról nem fogok oldalakat írni, kizártnak tartom, hogy valaki azért vegyen egy ilyen telefont, mert e cikk alapján beleszeret a tudásába, tehát tényleg rövid leszek. A készenléti képernyőt ugye mindenki ismeri, flexibilis felismerés, gyárilag az óra és a Vertu RSS-olvasója van kint. A főmenü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, ikonokból egy tucat van kint, a Vertu Services elnevezésű miatt az elrendezés kicsit más, mint egy átlagos Nokia készülékben, de nem kell aggódni, így is mindent meg lehet találni. Témákból három darab került telepítésre, közös bennük, hogy fekete-fehérek, egyébként jól néznek ki, mondhatni, hogy illenek magához a készülékhez.

Vertun Constellation Ayxta Vertun Constellation Ayxta

Az Additions mappa alá kerültek a játékok, pontosabban az az egy darab, amivel az Ayxtán találkozhatunk: VertuPuzzles, benne négy játékmód, melyek furcsa nevekre hallgatnak (Shikaku, Slitherlink, Masyu, Fillomino), nem próbáltam ki mindet, de az egyik tutira egy sudoku, csak máshogy hívják. Ugyanebbe a menübe került az alapfunkciós számológép, a médialejátszó szoftver, a hangrögzítő, a jegyzettömb, a stopper és az időzítő, plusz van egy Collections nevű almappa, benne a Traveler nevű applikációval és a Vertu Feeds-zel, ami egy RSS-olvasó, az előző bekezdésben már volt róla szó. A Vertu Services mappa alá több olyan program került, melyeket nem próbáltam ki, mert nem akartam ezt a drága készüléket beregisztrálni: Vertu Select, City Brief, Travel (hopp, ez máshonnan is elérhető!), Vertu Fortess (kódmemória) és a Vertu Concierge. Utóbbi ugye egy olyan 0-24 hívható telefonszám, melyen a cég több nyelven beszélő ügyintézői segítenek nekünk ügyeket intézni. Igazság szerint kíváncsi lettem volna, hogy miben tudnak nekem segíteni a vonal túloldalán ülő emberkék, akiket elvileg még hívhattam volna, hiszen a telefonokhoz egy évig jár ez a szolgáltatás. Vannak olyan legendák, melyek szerint a Concierge pár órával a kezdés előtt szerzett jegyet egy teltházas Madonna koncertre, de ha ilyesmire nem is, limuzinrendelésre biztos, hogy jó ez a szolgáltatás, plusz segítenek a telefonnal kapcsolatos problémák megoldásában is. Szintén bizonyos, hogy a készülék belső memóriája 157 MB, annak tartalmát pedig könnyedén szinkronizálhatjuk egy szerverrel, van ugyanis ilyen menüpont is, ahogy egy Navigate nevű is, mely csodák csodájára a Nokia Maps-et hozza elő; igaz, ez így kiírva sehol nincs.

Vertun Constellation Ayxta Vertun Constellation Ayxta

A készülékről és a menürendszerről videót is készítettünk, megcsodálható alant:

Adatkommunikációs téren nem domborít nagyot a cucc. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), van 3G (a frekvenciák nem ismertek), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t és UMTS-t használhatunk, WiFi nincs, GPS viszont érdekes módon van. A 2.0-s Bluetooth és az ezzel azonos verziószámú microUSB csatlakozó meglétén valószínűleg senki nem döbbent meg, ahogy azon sem, hogy telefonálás közben a hangminőség kifejezetten kellemes, de azért királyt nem avatunk, pár készülék produkált ennél szebb hangokat is (de tényleg nem sok). A telefonáláshoz kapcsolódik a külső kijelző érintésérzékenysége: ha hívás érkezik, kint megjelenik a hívó neve/száma, ha pedig a hangerőszabályzóval feloldjuk a készüléket, a külső kijelzőről lenémíthatjuk a telefont vagy elutasíthatjuk a hívást. Nagyszerű, ám egy giroszenzoros megoldás tán' kicsit szofisztikáltabb lett volna. A névjegyzékbe egyébként 2000 ember adatait menthetjük el, e-mail kliens van, az SMS memória 1000 darab üzenetig terjed, a naptárba pedig a változatosság kedvéért 1500 eseményt menthetünk el.

Minden más, összegzés

A 3,2 megapixeles, autofókuszos kamera legfeljebb 640 x 480 pixeles felbontásban tud videót venni, ami elég kellemes. A kamerát kezelő szoftver átlagos mennyiségű beállítási lehetőséggel bír, ki/bekapcsolhatjuk a vörösszemhatást csökkenteni képtelen ledes vakut, beállíthatunk időzítőt, használhatunk effekteket, piszkálhatjuk a világosságot, a fehéregyensúlyt és a JPEG-tömörítés mértékét, kikapcsolhatjuk a fotóshangokat, más dolgokhoz viszont nem nyúlhatunk.

Vertun Constellation Ayxta

A 2048 x 1536 pixeles felbontású fotók nem a minőség bajnokai: kissé életlenek, az alacsony dinamikatartománynak hála ki vagy beégnek, sötétben pedig az erős ledes fény ellenőre is gyenge végeredmény születik, ha az Axytát használjuk. Nagyon furcsa dolgot idéz elő a hátlapra a (kijelzőhöz képest) ferdén felhelyezett kamera, kicsit kifacsarva kell fognunk a készüléket fotózás közben, engem marhára idegesített, minden képem ferde is lett.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

A zenei rész szoftveres oldalról teljesen rendben van, a Nokia muzsikáló szoftvere jól teszi a dolgát, fut a háttérben, megjeleníti az albumborítókat, ID3-tagek szerint szűri az MP3 formátumú muzsikákat, tartalmaz hangszínszabályzót. Kihangosítva marha jól szól a Vertu, le a kalappal, fülhallgatóval viszont nem tudom, hogy milyen, mivel ugye azt nem adtak hozzá, a szerkesztőségben pedig szégyenszemre nem akadt egy microUSB-s headset sem; hát bizony, a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet nagyon hiányzik a készülékről, néha azért a gazdagoknak is lemerül az iPodjuk, nem? Az FM-rádió hiányzik a szolgáltatáskínálatból, ilyesmire valószínűleg szintén nincs szükség egy ilyen drága mobiltelefonban.

Vertun Constellation Ayxta
[+]

Az akkumulátor 1000 mAh-s (BL-4UV), cserélhető, kivenni valószínűleg csak a microSD vagy a SIM-kártya cseréjekor fogjuk. A gyári adatok szerint 5 és fél óra beszélgetési időt tesz lehetővé, ami reálisnak tűnik, nálam két napig állt a készülék, nem használtam sokat, egy csíkot merült. Ez alapján nem merem megtippelni az üzemidőt, de három napot átlagos használat mellett valószínűleg elmegy, hiszen a hasonló tudású Nokiák is tudnak annyit.

Értékelés: Vertu Constellation Ayxta
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ...
Hogyan értékelünk?

Ennyi lett volna a Vertu Constellation Ayxtát bemutató cikk. Direkt nem mentem bele abba, hogy az újonnan 1,3 millió forintos, használtan ennél 300 000-rel olcsóbban megvásárolható telefon megéri-e az árát, mert nyilván nem éri meg, de vannak olyan emberek a világon, akik gond nélkül tudnak maguknak ennyiért telefont vásárolni, és ennek megfelelően meg is teszik. Ez egy luxustermék, egy kiegészítő, melyekre bizonyos körökben valószínűleg szükség van, ez indokolja az árat, nem az anyaghasználat, nem az, hogy kézzel van összerakva és nem is az, hogy jár mellé egy telefonos ügyintéző. Érdekes volt használni, nem fogott el ellenállhatatlan vágy, hogy birtokoljak egyet, a Motorola Aura például egy sokkal stílusosabb "drágatelefon", ha választanom kéne, tuti, hogy amellett voksolnék. Ez egy sima Nokia egyedi és drága házban, horrorisztikus áron, gazdag embereknek. Tessék így kezelni!

Bocha

A Vertu Constellation Ayxta-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vertu Constellation Ayxta
Vertu Constellation Ayxta Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 100 x 48 x 18 milliméter
Tömeg 175 gramm
Színvariációk fekete, sötétbarna
Kijelző
Belső kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Belső kijelző típusa TFT-LCD
Belső kijelző színárnyalatainak száma 16 millió
Külső kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Külső kijelző típusa monokróm TFT-LCD érintőkijelző
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 1000 / 300 kB
Belső memória 157 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS (ismeretlen frekvenciák)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Nokia S40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 1 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Vertu Concierge és egyéb Vertu szoftverek
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, LED-es vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion (BL-4UV)
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 5 és fél óra
Egyebek
bőr és fém minden mennyiségben, karcálló kialakítás, kézzel összeszerelt, számozott készülék
  • Kapcsolódó cégek:
  • Vertu

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés