Uhans U100 - luxusmobil harmincezerért?

Bevezető, tartozékok

A luxusmobilok többféleképpen is értelmezhetőek, egyrészt van az az eset, amikor egy ismertebb gyártó készít valamilyen limitált készüléket nagyon igényes csomagolásban, ilyen volt például a Nokia 8880 Scirocco, a Sony Ericsson Xperia X5 Pureness, vagy a Motorola Aura. Ezeket a mobilokat általában kedveltük, de manapság már egyre kevesebbszer hallunk ilyen eszközökről, inkább olyan eset szokott előfordulni, amikor a Karalux, vagy bármelyik más, ezzel foglalkozó cég aranyba önt egy-egy népszerűbb készüléket, legutóbb például a Blackberry Privet láthattuk ilyen formában, de ez sem jellemző, összességében a luxustelefon neve továbbra is össze van olvadva a Vertuval. A Vertut a Nokia alapította 1998-ban, majd többször is gazdát cserélt, jelenleg kínai befektetők kezében van. A Vertu készülékek átlagára 2,2 millió forint körül van, korábban Nokia készülékeket csomagoltak át, manapság már androidos mobilokat állítanak elő, de egy dolog mindig változatlan volt: a megosztó külső.

Uhans U100 elölről
[+]

A megosztó külső, amit nem egy kínai gyártó lekoppintott már, néha elég pofátlan módon teszik ezt, szerencsére ezúttal nem egy ennyire borzasztó eszközt kell bemutatnunk, hiszen ha hiszik, ha nem, bár az Uhans U100 nem fog szépségversenyeket nyerni, valójában egy teljesen használható mobil. De ne szaladjunk ennyire előre, beszéljünk a gyártóról. Természetesen soha senki nem hallott még róluk, de a honlapjuk szerint már 2013 óta léteznek, bár nekünk a cég illetékese az alapítás dátumát 2014. december 8-ra tette. A márka elnevezése mögött komoly filozófia áll: az U betű az angol you szóra utal, a hans pedig ezúttal nem egy német keresztnév, hanem a szintén angol hands szóból hagytak ki egy betűt, így válik a mi kezeink között tökéletessé az Uhans. Ennél azért találhattak volna ki jobbat, de sebaj, a fő, hogy a gyártó képviseletétől megkaptuk a modellpalettán lévő két készülék egyikét, az U100-at. A másik a hasonló tudású, ám nagyobb kijelzős U200, de állítólag márciusban újabb három termékkel bővül a paletta. A cég filozófiája minőségi és megfizethető eszközök gyártása, a szlogen pedig az, hogy U is different, amit magyarra csak azért nehéz fordítani, mert a U az azt is jelenti, hogy Te, tehát valami olyasmit lehetne belőle kihozni, hogy különbözni másoktól, vagy hasonló.

Az Uhans U100 doboza
Nem egészen ugyanaz az akkumulátor kapacitása a dobozon, mint magán a telepen. [+]

A doboz kapcsán egyből akadt egy kis kavarodás, hiszen az U200 dobozában küldték el a mobilunkat, a specifikációs táblázat tehát nem helytálló, ráadásul ez megmagyarázza azt a problémát is, hogy a telefont körbeölelő szivacs jóval nagyobb, mint maga a telefon, ezért szépen lötyög benne a mobil. Ezen a problémán persze gyorsan túltettük magunkat, a mobilon kívül találtunk egy európai töltőfejet, illetve egy microUSB kábelt.

Külső

A legtöbb ismerősöm az ízléstelen szót használta, amikor megmutattam nekik a telefont, de ebből a szempontból abszolút megfelelhetne luxustelefonnak, nem hinném, hogy ha egy többmilliós Vertut húzok elő a zsebemből, akkor azt bárki szebbnek találta volna. Az Uhans U100-nál ott kezd el igazán borulni a luxustelefonság kártyavára, amikor kézbe vesszük, hiszen egyrészt a fémből készült oldalkeret vágja a kezet, másrészt az oldalsó gombok a lötyögés fogalmát egy új szintre emelik, konkrétan millimétereket mozognak a billentyűk a keretükben, zavaró, fémes zörgés kíséretében. Méreteit tekintve nem vállalhatatlan, 140 x 72 x 9,1 milliméteres dimenzióihoz 158 grammos tömeg tartozik, egy kézzel még viszonylag normálisan kezelhető. Direkt a kisebb eszközt kértük el tudván, hogy itthon sokan örülnének, ha nem csak 5 inches, vagy annál nagyobb termékek lennének elérhetők.

Uhans U100 elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Uhans U100 Doogee X5 Lenovo A5000 Prestigio Muze C3
Fehér fényerő (max.) 470 nit 511 nit 428 nit 364 nit
Fehér fényerő (min.) 28,2 nit 24 nit ? nit 38 nit
Fekete fényerő 1,83 nit 0,49 nit 0,59 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 257:1 1043:1 726:1 848:1
Színhőmérséklet 9329 K 7234 K 7765 K 7942 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 4,7 hüvelykes IPS kijelző egy új, negatív rekordot állított fel, ötször is meg kellett mérnem, mire egyszer elhittem, hogy 1,8 nitesek a feketék maximális fényerőn. Ezzel a kiváló értékkel nem csak a legvilágosabb fekete, hanem az általunk valaha mért leggyengébb kontrasztarány serlegét is elnyerte, azon már meg sem lepődhetünk, hogy a színhőmérséklete is nagyon messze van az ideálistól. A maximális fényereje egyébként vállalható, a betekintési szögei sem vészesek, a 312 ppi-s képpontsűrűség sem rossz és minimum fényerőn nem égeti ki a szemünket a panel, jó eséllyel a kalibrálásnál szúrtak el valamit nagyon.

Uhans U100 oldalról
[+]

A kijelző fölött a legfeltűnőbb dolog a kék színű értesítési led, brutálisan erős fénye van, és elég agresszíven is villog, szerencsére nem maradtak ki a fény- és távolságérzékelő szenzorok, van másodlagos kamera és természetesen beszédhangszóró is. A megjelenítő alatti érintőgombok nem kaptak háttérvilágítást, az érzékenységük viszont jó. Előre került a mono hangszóró és a mikrofon is.

Uhans U100 oldalsó gombok
[+]

A mobil oldala fém, ami jól néz ki, az viszont elég gáz, hogy használat közben is érezhetően vágja a kezet. Bal oldalon kaptak helyet a hangerőszabályzó billentyűk, jobb oldalra került a bekapcsológomb, fent kaptak helyet a csatlakozók: 3,5 milliméteres jack, illetve microUSB van itt, ez utóbbit sajnos mindenképpen be kellett süllyeszteniük a készülékházba, hogy semmiképp se tudjuk hagyományos kábelekkel tölteni, csak a gyárival.

Uhans U100 hátlap
[+]

A hátlap adta a sokk igazi forrását: a Doogee DG700-nál láttunk ilyet utoljára, krokodilbőr mintázatú, rajta pedig fémnek álcázott, de valójában műanyagból készült kamera körüli keret, amire egyszerűen nincsenek szavak. A szép az egészben, hogy a gyártó valódi marhabőrként reklámozza ezt a hátlapot, ami elég erős állításnak tűnik. Ha leszedjük a borítást, akkor a cserélhető, 2200 mAh kapacitású akkumulátoron kívül három kártyahelyet látunk, egy a normál SIM-nek, egy a microSIM-nek, egy pedig a microSD kártyának.

Hardver, szoftverezettség

A hardver természetesen a MediaTek-től érkezik, a középkategória alján szinte már természetes, hogy az MT6735P teljesít szolgálatot négymagos, 1,0 GHz-es Cortex-A53 processzorral és Mali-T720 grafikus gyorsítóval, jelen esetben ehhez 2 gigabájtnyi LPDDR3 RAM és 16 gigabájtos belső tároló tartozik, ez utóbbiból egyébként 11,5-et lát a végfelhasználó, ide természetesen lehet telepíteni is. A microSD bővítés 32 gigabájtig adott, de ide sajnos nem tudtunk alkalmazásadatokat sem áthelyezni, pedig elméletileg tudnia kellene.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Uhans U100 Doogee X5 Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6580 MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 24367 pont 20297 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1999 pont 2205 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 773 pont 676 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 475 pont 361 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1328 pont 1183 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,5 fps nem indult el 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 1,6 fps nem indult el 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 8,3 fps 7,7 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,9 fps 4,4 fps 4,3 fps 4,2 fps

A benchmarkokon értelemszerűen nem szerepelt fényesen az U100, de a mindennapi használatban egyébként nem vészes a rendszersebesség, a gond inkább az érintőkijelzővel van, ami az átlagnál sokkal rosszabb érzékenységű, gyakran előfordult, hogy kétszer kellett megérintenem egy-egy menüpontot, mire egyszer történt is valami. Melegedés szerencsére alig érzékelhető, de komolyabb játékokkal még próbálkozni sem érdemes a visszafojtott MT6735-alapú mobillal.

Uhans U100 Screen Shot Uhans U100 Screen Shot

A mobilon Android 5.1 fut, a dobozból kibontás után gyakorlatilag semmi dolgunk extra nem volt vele, nincsenek zavaró kínai alkalmazások, de van Play Áruház és magyar nyelv is, ez utóbbi természetesen itt-ott foghíjas, de sehol sem zavaró módon. Az értesítési felülettől kezdve, a beállításokon át a gyári alkalmazásokig minden a gyári Google-rendszert idézi, egyedül a kezdőképernyőt és az ikonkészletet cserélték le, előbbit egy főmenü nélküli launcherre, utóbbit pedig színesebb, vidámabb rajzolatra, ami nem néz ki rosszul, de átláthatóságban bőven alulmarad a gyári rendszerben látottakhoz képest.

Uhans U100 Screen Shot Uhans U100 Screen Shot

A beállításokban két extra funkció tűnik fel: az egyik a Smart motion, ami értelemszerűen a mozgásérzékelős dolgokat takarja: a mobilt lefordítva elméletileg elnémíthatjuk a bejövő hívást, vagy a fülünkhöz téve tudjuk felvenni az eszközt, de a valóságban ezek nem igazán akarnak működni. Sajnos a másik extra, a gesztusvezérlés is hagy némi kívánnivalót maga után, elméletileg a galériában, a zene- és videólejátszóban, illetve a főképernyőn lapozhatunk a kijelző érintése nélkül, de ez is elég hektikusan működik, 10-ből nagyjából 5-ször érzékelte, hogy mit szeretnék.

Uhans U100 Screen Shot Uhans U100 Screen Shot

A szervezőfunkciók és a hívásokkal kapcsolatos alkalmazások gond nélkül működnek, minden az AOSP-ből jön, a billentyűzet is a gyári Google-klaviatúra, ennek érzékenysége és hatásfoka jó, illetve természetesen gond nélkül, bármikor lecserélhetjük egy másikra. Kínai készülékeknél nem jellemző, de itt a gyári felszerelés része a Drive, a Chrome, a Play Játékok, a Play Könyvek, a Play Újságos és a Play Zene is.

Kamera, multimédia

A hátlapi kamera 8 megapixeles, autofókuszos, működését egy brutálisan erős fényű, de szimpla ledes villanó támogatja, ha gyengék a fényviszonyok. Jó hír, hogy Sony IMX164 szenzorral dolgozik együtt, az viszont kevésbé érthető, hogy miért interpolálják a felbontását 13 megapixelesre, ráadásul ugyanezt követték el az előlapi egységgel is, ami 2 megapixeles érzékelőt tudhat magáénak, de 5 megapixeles képeket lő. A szoftver teljes egészében a gyári AOSP-származék, van benne hatféle képmód (normál, élő fotó, mozgáskövető, arcszépítő, panoráma és többszöges), kézzel kapcsolgatható HDR, illetve számos egyéb beállítási lehetőség, többek között érzékenység, felbontás, képarány, önkioldó, fehéregyensúly, szoftveres képstabilizátor és villódzásgátló. A fotók viszonylag gyorsan elkészülnek, a fókuszálás és a fénymérés sem lassú.

Uhans U100 Screen Shot

A fenti fotók nem nevezhetők túl jónak, de amikor megláttam ezt a telefont, akkor kategóriákkal rosszabb eredményre számítottam. A 13 megapixeles maximális felbontás nyilvánvalóan teljesen értelmetlen, a dinamikatartomány szűkös, néhol elég erős mosás érzékelhető és a fehéregyensúly sem mindig megbízható, de zajosodás alig jellemző rá és a vonalélessége sem rossz. Tesztvideó ide kattintva érhető el, a 720p felbontású felvétel sebességére nem lehet komoly panasz, viszont a villódzásgátló itt nem igazán tud érvényesülni, a másodlagos mikrofon hiánya pedig nagyon érezhető a hangminőségen.

Uhans U100 Screen Shot Uhans U100 Screen Shot

A gyári, AOSP-alapú zenelejátszó kezeli a veszteségmentesen tömörített fájlokat, van hozzá egy hangszínszabályzó is, de itt is érdemes kikapcsolva tartani ezeket a hangzásjavítónak beállított effekteket, ezek nélkül abszolút elfogadhatóan szól a telefon, a kategóriáján belül még az erősítője is elfogadható, ami elég meglepő. FM-rádió is van, Budapesten körülbelül 17 állomást talált meg, az elhangzó műsorokat rögzíthetjük is könnyedén, ogg formátumban.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az U100 természetesen LTE-hálózatokat is támogat, az itthon használatban lévő összes frekvenciát ismeri, ennek megfelelően nem is volt probléma vele, a Cat 4.-es modul elméleti maximális letöltési sebessége 150 Mbps. Természetesen dual SIM-es készülékről beszélünk, az egyes kártya normál SIM, a kettes pedig microSIM lehet, ezek dual standby módon működnek együtt: készenléti módban mindkét kártya hálón van, ha az egyikkel hívást intézünk, akkor a másik lemászik a hálózatról és nem leszünk elérhetőek rajta. A Bluetooth 4.0-s szabványú, a WiFi pedig 802.11 b/g/n szabványokat ismer, hotspot funkcióra is képes. A GPS-vevő GLONASS támogatással bír, a pozicionálás offline is gyors, de nem mindig stabil, navigálás közben gyakran elfelejti, hogy melyik irányba tartunk, vagy csak simán elveszti a fonalat néhány másodpercre. A beszélgetési hangminőség rendben van, a beszédhangszóró minősége nem túl acélos, de a mikrofon jó, és a vételi stabilitással sem volt probléma.

Uhans U100 Screen Shot Uhans U100 Screen Shot

Az internet böngészésére csak a Chrome-ot találjuk meg telepítve, ami lollipopos szokás szerint egyesíti a lapokat és az alkalmazásváltóban lévő alkalmazásokat, akinek ez nem tetszene, az szerencsére kikapcsolhatja a beállításokban. Flash támogatás nincs, ezt lassan már természetesnek vehetjük. A két ujjas nagyítás gond nélkül működik, de a zoomalapú tördelés még mindig hiányzik a repertoárjából. Sebesség terén hozza az elvárt szintet, a lapok betöltése gyorsan megtörténik, csak néha fordulnak elő akadások, döccenések.

Uhans U100 akkumulátor
[+]

Értékelés: Uhans U100
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 5 pont
Összeszerelés minősége 5 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt lévő 2200 mAh kapacitású akkumulátorból akkor lehet jó üzemidőket kihozni, ha nem használjuk sokat a mobilt, mivel a készenléti fogyasztása elég barátságos. A tesztidőszak alatt körülbelül kétnaponta kért töltőt, viszont a legkomolyabb nyüstölésben négy óra leforgása alatt is ki lehetett fullasztani, ebben benne volt az összes benchmark lefuttatása, némi böngészés és 3 órányi MinDig TV stream, végig maximális fényerőn.

Összegzésként mondhatnánk, hogy az Uhans U100 egy újabb gyenge próbálkozás a kínaiak részéről, de ez szerencsére nem teljesen igaz. Az, hogy rossz csomagolásban küldték, inkább csak a gyártó tapasztalansága miatt alakult így, a külsőt viszont nyugodtan nevezhetjük bárminek, nagyon messze áll attól, amit az európai ízlés szépnek tart. Az összeszerelési minőség terén is van hova fejlődni és a kijelző is lehetne sokkal jobb de ha ezektől eltekintünk, akkor abszolút használható telefont ismertünk meg az U100-ban. Nem voltak idegesítő kínai alkalmazások vagy bosszantó hibák, a telefon a maga puritán módján tette a dolgát, nem fagyott le, elfogadható képeket lőtt, képes volt normális hangot kiadni magából, nagyjából minden benne van, ami fontos, ráadásul még a hazai LTE-frekvenciákat is ismeri. Még jobb lehetne az összkép, ha az U100 nem akarna mindenáron luxustelefon lenni, hiszen egyértelmű, hogy ennyi pénzért, ilyen háttérrel soha nem is lesz az. Ára jelenleg 100 dollár körül van a kínai webshopokban, egyéb költségek nélkül, mindenestül azért valószínűleg közelebb lesz a 40 000 forinthoz, mint a kiindulási alapként szolgáló 29 000-hez, ebben a ligában a Doogee X5 Pro, a Xiaomi Redmi 2 Pro és a Meizu m2 lehet az U100 fő ellenfele, ezek viszont jelenleg szignifikánsan jobb ajánlatnak tűnnek, mint tesztünk alanya, ezért az Uhans-ot nem jutalmazzuk plecsnivel.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Uhans U100
Uhans U100 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140 x 72 x 9,1 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál + microSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735P
Processzor típusa 1,0 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 11 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2300/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek telepíthetők
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (max. 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

  • Uhans U200 - városi terepjáró krómozott gallytörővel

    Ugyan a vállalat újdonsága hardveresen az alsó kategóriában versenyzik, az anyaghasználat mégis prémium minőségű, a készülék rendkívül ellenálló. És van hazai ára is.

  • A Nokia előtt tiszteleg az Uhans

    Régebben kínai koppintásnak hívták, ma már tribute-terméknek nevezik azokat a kütyüket, amik egy sikeres termék nyomdokain próbálkoznak a piacon.

  • Uhans S1 - bőr helyett szén

    A kínai gyártó új mobilkészüléke sokkal jobban néz ki elődeinél, a nyolcmagos rendszerchipre épülő hardver alapvetően rendben van, és az árazás sem szállt el igazán. Akkor hol a hiba?

  • Uhans U300 - a legjobb azért nem ilyen

    Nehezen érthető, hogy miért hivatkoznak áramvonalas formatervre egy nehéz, tömbszerű és egyébként nem is olcsó phablet kapcsán, amikor több egyéb pozitívumra is felhívhatták volna a figyelmet.

Előzmények

  • Lenovo A2010 - ingadozó hangulat

    A kínai gyártó új modellje a harmincezer forintos kategóriában próbál szerencsét, szüksége is van rá, hiszen a konkurencia nagyon erős versenyzőket tett le a közelmúltban.

  • UMi Hammer S - a helység kalapácsa

    Nem a komikus eposzról beszélünk a mai tesztünkben, hanem egy feltörekvő gyártó új phabletjéről, ami a tömege alapján akár kalapács is lehetne, de még elméletben sem strapabíró.

  • Meizu m2 - megint megmutatják

    Jelenleg a Meizu belépőmodellje az m2, öthüvelykes kijelzőjével még a használható kategóriába esik, a felszereltsége rendben van és az ár/érték aránya is dicséretre méltó.

Hirdetés