Toshiba AT300SE - megfizethető minőség

Bevezető

A Toshiba karrierje szépen ível felfelé a táblagépes piacon. Bizonyára sokan emlékeznek a hírhedt Folio 100-ra, mely a gyártó első próbálkozása volt az androidos tabletpiacon; az eredmény finoman szólva nem volt meggyőző. A következő modell, a Thrive egy jól megtervezett, korszerű hardverrel és szoftverrel szerelt masina volt, mely nem maradt el a konkurens termékektől, maradandót viszont nem tudott alkotni. Idén májusban pedig megjelent az AT200, amely bár hardver- és formaterv-fronton kellemes volt, a rendszerverziót tekintve le volt maradva a vetélytársaktól, ráadásul az árcédulán is vastagon fogott a toll. Most pedig megérkezett szerkesztőségünkbe az AT300SE, mely kedvező ár mellett korrekt hardvert és funkcionalitást vonultat fel, melyek mellé friss szoftver társul.

Toshiba AT300SE
[+]

Tesztalanyunk egyébként az AT300 kistestvére, melynél a kedvező ár miatt néhány szempontból gyengébb az AT300SE. Főhősünk vastagabb pár milliméterrel és nehezebb pár grammal, ám hardveresen és a kijelzőt tekintve megegyeznek a készülékek, bár jelen esetben utóbbi nincs ellátva Gorilla Glass védelemmel. Az SE utótaggal rendelkező modell kamerafronton egy fokkal gyengébb, a hátlapi fényképező 5 helyett 3 megapixeles, az előlapi optika kettőről 1,2-re csökkent. Emellett microHDMI-aljzatot sem kapunk, az alumínium hátlapot pedig műanyagra cserélték a Toshiba mérnökei. Jó hír viszont, hogy a hardver és a kijelző változatlan maradt, így egy barátságosabb ár mellett hasonló teljesítményre lehet számítani.

Toshiba AT300SE
[+]

A Toshiba magyarországi képviseletétől kölcsönkapott táblagép hozzánk egymagában, doboz és tartozékok nélkül érkezett, így a kiegészítők minőségéről nem tudunk nyilatkozni. Egy töltő, egy kézikönyv és egy microUSB-kábel biztosan van a dobozban, a fülhallgató jelenlétéről és milyenségéről nincs információnk.

Külső

Tesztalanyunk külseje nagyban eltér a nagytestvér AT300 formatervétől. A 261 x 180 x 10,5 milliméteres méretekkel és 625 grammos tömeggel rendelkező masina közel másfél milliméterrel vastagabb és 35 grammal nehezebb az említett modellnél. A legfőbb eltérés az anyaghasználatban rejlik, az AT300 alumínium hátlapját plasztikra cserélte a gyártó, ám az itt használt matt műanyaggal sincs minőségbeli probléma. Az összeszerelés rendben van, a gombok nem lötyögnek, nem recseg a hátlap.

Toshiba AT300SE
[+]

A kijelzőt egy viszonylag vastag, 22 milliméteres káva öleli körbe, az 1,2 megapixeles másodlagos kamera és a fényérzékelő a felső sávban kapott helyet. A megjelenítő 10,1 hüvelykes képátlóval és 1280 x 800 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így 149 ppi. Ezen már könnyedén ki lehet szúrni a pixeleket (főleg egy új iPad vagy egy ASUS Transformer Pad Infinity mellett), megfelelő távolságról vizsgálva nem zavaró a felbontás. Az IPS technológiát használó panel betekintési szögei közel 180 fokosak, a nagy fényerő mellé kissé kimosott színek párosulnak. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre legfeljebb tíz pontot tud figyelembe venni.

Toshiba AT300SE
[+]

A hátlap roppant egyszerűre sikeredett, a visszafogott mintázattal ellátott matt szürke műanyag mindössze két elemnek ad otthont. Az elsődleges kamera a jobb felső sarokban kapott helyet, az optika egy kör alakú lyukban csücsül. A bal alsó sarokban egy sötétszürke Toshiba felirat olvasható.

Toshiba AT300SE
[+]

A műanyag hátlap a készülék oldalára is átér, az egyes vezérlők és interfészek ezen belül kaptak helyet. Felül található a mikrofon és a ki- és bekapcsoló gomb, utóbbi a kijelző lezárására és feloldására is használható. A bal fertály első blikkre talán túlzsúfoltnak is tűnhet, itt található a 3,5 milliméteres kimenet, a hangerőszabályzó, a microUSB-aljzat és a microSD-foglalat. A jobb oldalt üresen hagyták, a hangszórók alulra kerültek; a hangminőség közepes, magas hangerő és alacsony dinamikatartomány jellemzik az AT300SE-t.

Toshiba AT300SE

Hardver, rendszer, szoftverezettség

Az AT300SE lelke egy Tegra 3 T30L lapka, mely az NVIDIA új generációs családjának legkisebb tagja. Egy széles körben elterjedt megoldásról van szó, többek között a Nexus 7, az ASUS TF300 família tagjai és a Toshiba AT300 is erre a chipsetre épül. A 40 nanométeres csíkszélességű SoC egy négy plusz egy magos processzort tartalmaz, a Cortex-A9 magok órajele legfeljebb 1,2 GHz lehet, amennyiben több mag is dolgozik; egyetlen mag működése esetén 1,3 GHz a maximum. Emellett 1 GB RAM és kiviteltől függően 8, 16 vagy 32 GB belső tárhely található, utóbbit microSD-kártyával lehet bővíteni. A grafikus gyorsításról egy 416 MHz órajelű GeForce ULP GPU felel. A lapkakészletről további információért a részletes bemutatónkat ajánljuk.

A működési sebességre nem lehet panasz: az animációk folyamatosak, a navigáció gördülékeny, az alkalmazások gyorsan megnyílnak, a böngésző az összetett weboldalakat is simán viszi. A sebességérzetet, a felhasználói felületet és az alkalmazásokat a fenti videón mutatjuk be.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Toshiba AT300SE Nexus 7 Huawei MediaPad 10 FHD
Quadrant Standard 4661 pont 3567 pont 3610 pont
Linpack for Android (single) 45,169 MF. / 1,86 s 49,198 MF. / 1,7 s 40,150 MF. / 2,09 s
Linpack for Android (multi) 122,134 MF. / 1,38 s 140,673 MF. / 1,2 s 91,617 MF. / 1,84 s
Smartbench 2012 Prod. 3884 pont 3854 pont 3778 pont
Smartbench 2012 Games 2528 pont 2662 pont 1637 pont
AnTuTu v3.0.2 13304 pont 12687 pont 10397 pont

Toshiba AT300SE Toshiba AT300SE

A táblagépen az Android 4.1.1-es verziója fut, így a frissességre nem lehet panasz. Igaz, már a 4.2 is piacon van, ám az mindössze néhány Nexus készüléken érhető el, a 4.1.1-es Jelly Bean teljes mértékben jónak számít. Ebben a verzióban jelent meg többek között a felhasználói felület folyamatosságára jó hatással lévő Project Butter és a Google Now keresőszolgáltatás; további információért a részletes ismertetőnket ajánljuk. Az AT300SE további frissítéseiről nincs információnk.

Toshiba AT300SE Toshiba AT300SE

Az alapfunkciók ellátására a gyári szoftverkínálatot kapjuk, ezek mellé jó néhány extrát mellékelt a gyártó, melyek között jó néhány kevésbé hasznos is megtalálható. A Book Place egy ebook-olvasót takar, a News Place egy hírolvasót rejt, az App Place a Toshiba saját alkalmazásboltjába nyújt betekintést. A Media Player az ügyeletes videólejátszó szerepét tölti be (az 1080p felbontású felvételek meg sem kottyannak neki), mely DLNA-kliensként is tud funkcionálni. Az eMusic egy áruházzal egybeoltott zenelejátszó, a File Manager egy fájlkezelő, az Rdio egy webrádió.

Toshiba AT300SE Toshiba AT300SE

A Printer Share nyomtatásra, az Acrobat Reader PDF dokumentumok olvasására használható, a Netflix és a Hulu Plus videótartalmak streamelésére való, az eBay, az Amazon Kindle és az Amazon MP3 segítségével webáruházakat érhetünk el. Kapunk néhány játékot is, a HW Solitaire SE, a HW Spades SE, a HW Hearts SE, aHW Euchre SE és a Backgammon mellé a WildTangent Games Catalog központból szerezhetünk be újakat. A Service Station frissítések keresésére használható, a User's Guide egy elektronikus formátumú kézikönyvet testesít meg, a ThinkFree Office egy teljes verziós irodaszoftvert takar, a YouTube mellett egy Vimeo kliens is helyet kapott az előre telepített appok között.

Toshiba AT300SE Toshiba AT300SE

Kamera, adatkommunikáció, üzemidő

A hátlapi kamera autofókuszos, a fotók maximális felbontása 3 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontos lehet. A videó mód jelzésértékű, a felvételek 640 x 480 képpontos felbontásban, 3gp kiterjesztésben készülnek; a tesztvideóért katt ide. A fotók nagyon gyenge minőségűek, a zajszűrő algoritmus elmossa a részleteket, a képzajt viszont nem, az alacsony dinamikatartomány miatt az égbolt hajlamos beégni a fotókba, a kromatikus aberráció mindennapi vendég, egy kicsit gyengébb fényviszonyok mellett pedig vállalhatatlan a teljesítménye.

Toshiba AT300SE Toshiba AT300SE

A táblagép adatkommunikációs képességei igen visszafogottak. Mobilhálózati egység híján internetezni kizárólag WiFi-n (802.11b/g/n) keresztül tudunk, mely mellé DLNA-támogatás és 3.0-s Bluetooth-chip jár. Természetesen egy a-GPS lapka is helyet kapott a borítás alatt, a jelet gyorsan és pontosan megtalálja a masina.

Toshiba AT300SE
[+]

Értékelés: Toshiba AT300SE
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A táblagép egy ismeretlen kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát. A hivatalos adatok szerint maximum fényerőn 10 órányi videólejátszásra és 40 órányi zenélésre lehet számítani, átlagos használat mellett 12 órát megy el a gép, valamint akár 192 óra készenlét is kicsikarható egy feltöltéssel. Ezeket persze fenntartással kell kezelni, tapasztalataink alapján viszonylag nagy terhelés mellett is kibír egy napot az eszköz.

Mindent összevetve egy korrekt tabletet rakott le az asztalra a Toshiba, amely bár sok tekintetben elmarad a csúcsgépektől, mindennapi használathoz elégnek kell lennie. Kellemes kijelző, gyors hardver és friss rendszer fogadja a felhasználót, melyek mellé közepes üzemidő és gyenge kamera társul. A gyártó rengeteg extra programot mellékelt a géphez, melyek nagy részét valószínűleg senki nem fogja kihasználni (és különben is, kinek van szüksége három ebook-olvasóra?), így első indításkor egy tíz percet érdemes takarítani, jól jön az alkalmazások letiltása funkció.

Az AT300SE valamikor a jövő év elején kerül a boltok polcaira, a 16 GB háttértárral szerelt modell kezdőára 125 ezer forint lesz, ami egészen kellemesnek mondható a képességek fényében. A Nexus 7 miatt viszont nehéz helyzetben vannak a tabletgyártók, a hasonló hardverrel, egy fokkal jobb kijelzővel és frissebb szoftverrel szerelt referenciatábla ugyanis 80 ezer forintba kerül, melynél jelenleg nem nagyon van jobb vétel; igaz, a kijelző képátlója csak 7 hüvelyk. A szintén Asus gyártmányú Transformer Pad TF300T egy kicsit drágábban, 105 ezer forint környékén lehet a miénk, a hardvert és a kijelzőt tekintve körülbelül egy szinten van tesztalanyunkkal. Ettől függetlenül egy erős tetszett plecsnit mindenképpen megérdemel a Toshiba újdonsága.

Toshiba AT300SE

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Toshiba AT300SE
Toshiba AT300SE Általános
Technológia WiFi only
Méret 261 x 180 x 10,5 milliméter
Tömeg 625 gramm
Színvariációk szürke
SIM-foglalat -
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (149 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa NVIDIA Tegra 3 T30L
Processzor típusa négy plusz egy magos, 1,2 GHz órajelű Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 8 / 16 / 32 GB
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok -
GPRS / EDGE - / -
UMTS / HSDPA / HSUPA - / - / -
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek PrinterShare, Adobe Reader, Hulu Plus, Netflix, Amazon MP3, Amazon Kinde, Rdio, News Place, Book Place, File Manager, Media Player, App Place, Emusic, eBay, ThinkFree Office, User's Guide, Vimeo, StumbleUpon
Multimédia
Fő kamera 3 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor ismeretlen kapacitású lítium-ion
Készenléti idő 192 óra
Használati idő 12 óra
Zenelejátszási idő 40 óra
Videólejátszási idő 10 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés