Hirdetés

Sony Xperia Z1 Compact - kis test, nagy lélek

Külső

Na, ez telefon! Nagyjából Boggal egyszerre kiáltottuk ezt, amikor megláttuk a Z1 Compactot. Tényleg egy viszonylag kicsi, kézbeillő eszközről beszélünk, ami minden tekintetben megfelel a mobilokról szóló elképzeléseinknek. Hüvelykujjal a kijelző minden pontja elérhető a 127 x 64,9 x 9,5 milliméteres méretnek köszönhetően. Kicsit mondjuk lehetett volna vékonyabb, ergonómiailag jót tett volna, de hát ez legyen a legnagyobb problémánk. A 137 grammos tömeg viszont előrevetíti, hogy az anyaghasználatnál odatették magukat a japánok. Üveg, fém, és némi műanyag ötvözete a cucc, tökéletes összeszerelési minőséggel. Hab a tortán, hogy a Z1 Compact IP58-as védettséget is élvez, azaz ellenáll a pornak, valamint az egy méter mély vízben történő lubickolást is bírja jó fél óráig.

Sony Xperia Z1 Compact
[+]

A megjelenítőt egy karcálló és elvileg törhetetlen üvegborítás védi attól, hogy megsérüljön. Ezen kívül gyárilag találunk rajta egy védőfóliát, hogy tényleg oltalmazva legyen a karcoktól, ezt nem is érdemes leszedni, mert vélhetően a Sony felirat is jön vele. A képernyő egyértelműen az egyik legjobb Sony panel, amit telefonokban láthattunk (a Z Ultra a másik). A 4,3 hüvelykes képátlóval rendelkező, Triluminos technológiával ellátott és X-Reality motort használó IPS-LCD képernyő 720 x 1280 pixelt és 16 millió színt jelenít meg. 342 ppi képsűrűsége rendkívül éles képet biztosít, kiemelkedő a fényereje, és végre a betekintési szöggel sincs semmi probléma. Külön kiemelendő, hogy a szoftverben bekapcsolható a kesztyűs mód, ezáltal a kijelző sokkal érzékenyebb lesz az érintésekre, amiből maximum tízet tud egyszerre feldolgozni. A Sony továbbra is virtuális vezérlőgombokat használ, ami gyorsabb, viszont sokszor elvesz a képernyőből, így még kisebb helyen kell elférnie számos programnak. Felül középen a beszédhangszóró található, közvetlenül mögé helyezték a rendkívül impozáns ledes visszajelzőt. A felső részen látható még a két megapixeles előlapi kamera, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzor.

Sony Xperia Z1 Compact
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia Z1 Compact Apple iPhone 5s LG G Flex Motorola Moto G
Fehér fényerő 518 nit 482 nit 180 nit 421 nit
Fekete fényerő 0,29 nit 0,44 nit 0,00 nit 0,58 nit
Kontrasztarány 1:1788 1:1095 N/A 1:726
Színhőmérséklet 7122K 7335K 8753K 7755K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A keret fémből készült, igazi prémium érzést kelt a telefon, külsőleg valóban gyönyörű. A vízállóság hatékonyságának eléréséhez szinte minden csatlakozót egy kis ajtócska mögé rejtettek. Egyedül a felül megfigyelhető fülhallgató kimenet nincs eltakarva, ezt belülről szigetelték le. Jobb oldalra szerelték a bekapcsológombot, a hangerőszabályzó billentyűt, és lám, van még egy dedikált kameragomb is, ami egy többek között fotózásra kihegyezett telefonnál mindenképpen jól fog jönni, más kérdés, hogy a fókuszálás helyzetig könnyű lenyomni, viszont utána a fénykép elkészítéséhez már kényelmetlenül erősen rá kell feszülni, így gyakran áttértem inkább a kijelzőn található virtuális gombra. Ugyanitt a sarkon figyelhető meg a nyakba akasztható pánt helye. A masina bal oldalára helyezték a microSD kártyahelyet, a dokkolócsatlakozót és a microSIM foglalatot, amibe külön tálcán kell betolni a kártyánkat. Utóbbi mellé nem szokványos módon egy reset gombot is építettek, amit nem kellett ugyan használnom, de ki tudja, lehet egyszer még jól jöhet. Az alsó, rácsos rész a hangszórót rejti, nagyon ötletes, hogy nincs szétválasztva kétfelé, egyértelműen jobban néz ki.

Sony Xperia Z1 Compact
[+]

A minőségérzetre a hátlap is jótékony hatást gyakorol, mivel üvegből készült. Ezen is található fóliaréteg, így az esetleges karcok nem okoznak majd szívrohamot. Szinte minden a felső részre került, itt található a zajszűrést végző másodlagos mikrofon (ami ugyanúgy néz ki, mint elöl a beszédhangszóró, kvázi szimmetrikussá teszi a telefont), a 20,7 megapixeles kamera és a ledes segédfény. A Sony és az NFC logókat középre helyezték, itt kell hozzáérinteni a készüléket más NFC-s eszközök érzékelőihez. A borítást nem lehet levenni, így az akkumulátorhoz sem tudunk hozzáférni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z1 - vissza a kamerához

    A japán gyártó az elmúlt pár évben nem feltétlenül kamatoztatta a képalkotással kapcsolatos teljes tudását mobiljaiban. Most is inkább elméletben teszik meg.

  • Sony Xperia ZR - ugrás a medencébe

    A japánok újdonsága az igazi vízállóságot hozza el nekünk, víz alatti fényképezést tesz lehetővé, ráadásul mindezek mellett hardveres téren is az élen jár.

  • Sony Xperia SP - a jónevű japán

    Az Xperia S utódjának tekinthető készüléknek csak itthon cseng bénán a neve, senkiháziak kezében a popszakma, de a Sony mobilos részlege szerencsére nem járt így.

Hirdetés