Sony Xperia E1 - közepes egyveleg

Bevezető, tartozékok

Mióta Sony Mobile Communications lett a japán gyártó mobilos részlegének hivatalos neve, sok minden történt a vállalat életében. Az Ericsson akvizíciója óta rengeteget fejlődött a cég, nagyon ráfeküdtek az okostelefonokra, és mára kialakítottak egy olyan formatervet, ami már messziről megismerhető. Mivel azonban nem csak ők rugaszkodtak neki óriási ütemben az újdonságok bemutatásának, hanem a konkurencia is ontja magából a készülékeket, nem elég kizárólag a felső szegmensre koncentrálni. Pedig a Sony jó ebben is, kihasználták a kamerás szektorban szerzett tudásukat, prémium anyaghasználattal örvendeztetik meg a felhasználókat, ám emellett nem feledkeznek meg az alsóbb kategóriákról sem.

Sony Xperia E1
[+]

Tesztalanyunknak az Xperia E1 fantázianevet adományozták, nem titkoltan ez az Xperia E utódja. Lényeges információ, hogy a Sony szerint mostantól ez lesz az abszolút belépőszintű modelljük, vagyis soha sem fog gyengébb telefon készülni ennél. Ezt pozitívan kell felfogni, annak ellenére, hogy az E1 valóban nem a legerősebb hardverrel rendelkező masina a piacon. Nem is ez volt a cél a megalkotásakor, a terméket a középkategória alsó részére szánja a gyártó, ami őszintén szólva helytálló információ, csak egy picit én magasnak érzem a nyitóárát, főleg az ellenfelek árcéduláját figyelembe véve.

Sony Xperia E1
[+]

A csomagolásban semmi kivételeset nem találunk, ugyanezt a dizájn alkalmazza a gyártó már évek óta. A belső tartalom magában foglalja a telefont, a töltőt (nem kapunk külön adatkábelt sajnos), a rikítóan piros, eléggé műanyag, normál kialakítású, hívásfogadó gombbal rendelkező fülhallgatót, valamint az akkumulátort, amit természetesen azonnal a készülékbe fogunk belerakni. Az Xperia E1 fekete színben érkezett hozzánk, ezen kívül fehér és lila változat létezik belőle.

Külső

Egyszerű, a Sony-ra jellemző dizájn jegyében készült az E1, többnyire szögletes, de a sarkokon lekerekített formavilág figyelhető meg. Az anyaghasználat erősen árulkodik a termék pozicionálásáról, műanyagot és üveget láthat kívülről az újdonsült felhasználó. A telefon kézben tartva kellemes, bár egy kicsit olcsó érzést produkál, eléggé testes jószág, ennek ellenére könnyedén átérhetjük, az egykezes működtetése sem okoz nehézségeket. 118 x 62,4 x 12 milliméteres dimenziók mellé 120 gramm tömeg párosul, szóval összességében vastag, de mai mércével nézve aprónak mondható a telefon. Azt is mondhatnánk, hogy zömök. Az összeszerelés minősége jó, bár ha erősebben elkezdjük nyúzni a házat, akkor egy kis kopogó hangot hallhatunk.

Sony Xperia E1
[+]

Az előlap meglehetősen puritán, felül egy Sony logó és egy beszédhangszóró látható, alul pedig egy nagyjából egy centiméteres led csík látható, ami nem csak az elmulasztott értesítéseket jelzi, hanem képnézegetésnél például a fotóknak megfelelő színben ragyog fel, ilyesmit már láttunk az Xperia U-nál. A vezérlőgombok a képernyőn kaptak helyet, a fizikailag különálló billentyűket az előlapon már régóta mellőzi a japán gyártó. Az elődmodellhez képest a kijelző már 4 hüvelykesre duzzadt, a felbontás szintén nőtt, a képernyő 480 x 800 pixelt jelenít meg. A 233 ppi ebben a kategóriában még elfogadható, kicsit mondjuk pixeles, a problémás részt inkább a sima TFT panel betekintési szöge jelenti, ugyanis oldalról még nincs gond, felülről viszont elsötétül a képernyő, és nem lehet semmit sem látni a tartalomból. A fényerő jó, erősebb napfényben látható a megjelenítő, lényeg, hogy összességében jobb lett a kijelző, mint az Xperia E-nél.

Sony Xperia E1
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia E1 ZTE Blade V Huawei Y530 Samsung Galaxy Ace 3
Fehér fényerő 359 nit 297 nit 398 nit 393 nit
Fekete fényerő 0,52 nit 0,31 nit 0,61 nit 0,51 nit
Kontrasztarány 1:692 1:960 1:603 1:773
Színhőmérséklet 8020K 8272K 10496K 8093K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A manapság már vaskosnak mondható oldalakon bőven volt hely, így a készülék jobb felén található bekapcsológomb jellegzetes alakja megmaradt, és a hangerőszabályzó billentyű sem lett egy vékony pálcika, nem vágja az ujjunkat. Felül tudjuk bekapcsolásra bírni a telefont és egyben a kijelzőt, valamint szintén itt tudjuk bedugni a 3,5 milliméteres szabványnak megfelelő fülhallgatónkat. A microUSB csatlakozó a baloldalon kapott meghatározó szerepet, az alsó részen kizárólag a beszédmikrofon árválkodik.

Sony Xperia E1
[+]

A hátlap elég kemény műanyagból készült, matt felülettel rendelkezik, és fény felé fordítva van egy különleges csillogása, amiről őszintén szólva nem tudom eldönteni, hogy vagány, nőies, vagy csúnya. A burkolat alsó részén elhelyezett hangszórórács szinte vonzza a tekintetet, mint ahogy a felülre pakolt kamera is gyorsan feltűnik az érdeklődő szemeknek. Sajnos ledes villanót nem szereltek ide, én úgy érzem, ez idén már hibás döntésnek bizonyulhat. A hátlap levehető, az akkumulátor cserélhető, ahhoz viszont mindenképpen ki kell vegyük, hogy a normál méretű SIM-foglalathoz és a microSD kártyahelyhez hozzáférhessünk.

Hardver, szoftverezettség

Az Xperia E1-ben pontosan ugyanaz a hardver található, mint a Huawei Y530-ban, azaz egy 45 nanométer csíkszélességű Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 lapkakészlet. Az ARMv7 architektúrájú processzor két Cortex-A7 maggal rendelkezik, ezek maximum 1,2 GHz-en képesek dolgozni. A grafikus gyorsítással kapcsolatos feladatokat az Adreno 302 látja el, a RAM sajnos ebben a modellben is csak 512 MB, kíváncsian várjuk, mikor lesz már végre általános az 1 GB-os modul a kategóriában. A belső tárhely 4 GB, ebből nagyjából 2,2 GB-ot tudunk szabadon felhasználni, vagyis egy microSD kártyát kénytelenek leszünk beszerezni, de csak maximum 32 GB-osat vásároljunk, mert ennél nagyobbat már nem kezel a telefon - legalábbis a hivatalos adatok szerint.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia E1 Huawei Ascend Y530 LG Optimus F6 ZTE Blade V
Quadrant Standard 5361 pont 2016 pont 4989 pont 4475 pont
Linpack for Android (single) 78,216 MF. / 1,07 s N/A 134,564 MF. / 0,62 s 51,685 MF. / 1,62 s
Linpack for Android (multi) 123,385 MF. / 1,37 s N/A 261,499 MF. / 0,65 s 107,090 MF. / 1,58 s
Smartbench 2012 Prod. 2987 pont 556 pont 2586 pont 3875 pont
Smartbench 2012 Games 2730 pont 2597 pont 2841 pont 2507 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 12648 pont 12176 pont 13718 pont 11391 pont
Geekbench 3 (single) 325 pont 324 pont 410 pont 297 pont
Geekbench 3 (multi) 605 pont 602 pont 751 pont 750 pont

Hiába ugyanaz a hardver, mint az Y530-nál, a Sony üdvöskéjénél nincsenek optimalizációs galibák, minden benchmark lefutott rendben, az eredmények láttán pedig akár boldogok is lehetünk, hiszen elég jól helytállt a telefon. A valós sebesség sem mutat mást, normál használat során mindenre kellő sebességgel válaszol a rendszer, nincsenek idegesítő megakadások, még a kicsit számításigényesebb feladatokkal is elboldogul a hardver. Nem melegszik, még akkor sem, ha hosszabban kezdünk neki egy-egy közepes grafikájú játék futtatásához, ezt bírja ugyanis a cucc, a legújabb produktumoknak azonban nem érdemes nekifeszülni.

Sony Xperia E1 screen shot Sony Xperia E1 screen shot

Az Xperia E1-en az Android 4.3 Jelly Bean teljesít szolgálatot, elvileg a 4.4 KitKat érkezésének is van esélye. A Sony szokásához híven már a saját, TimeScape UI névre hallgató felületével látta el az operációs rendszert, méghozzá a legújabb verzióval, így számos újdonsággal találkozhatunk. A főoldalak természetesen alkalmazásfelületekkel és gyorsikonokkal is személyre szabhatók, a menü 4x5-ös kiosztású, ha pedig balra húzzuk el az ujjunkat, akkor egy kis sáv ugrik elő, ahol a nézetet változtathatjuk, illetve innen tudjuk kijelölni a törölni kívánt applikációkat. A zárolt képernyőre widgeteket helyezhetünk ki, az információ függönyben pedig az értesítéseket szemlélhetjük meg, illetve a gyorsbeállításokat érhetjük el. Ki kell emelni az energiagazdálkodási lehetőségeket, a STAMINA üzemmód bekapcsolásával például napokat nyerhetünk, hiszen be tudjuk állítani, hogy milyen alkalmazások szinkronizáljanak, plusz a helyalapú WiFi is okos dolog, hiszen a rendszer automatikusan kikapcsolja ezt a modult, ha például eltávolodunk egy ismert hálózattól.

Sony Xperia E1 screen shot Sony Xperia E1 screen shot

Mivel zöld robotos rendszer fut a japán gyártó újdonságán, így az összes alapvető programot megtaláljuk a készüléken. Van Chrome böngésző, galéria, előre telepített Facebook és YouTube kliens, Google alkalmazások (Hangouts, Google+), hangtárcsázó, hangfelvevő, naptár, kamera, számológép, navigáció és térkép. A zenelejátszó Walkman néven fut, a videónézést pedig a Filmek menüpontban hajthatjuk végre. A Play Áruház számos egyéb alkalmazással kecsegtet, de azért a Sony készült néhány extrával is.

Sony Xperia E1 screen shot Sony Xperia E1 screen shot

A biztonsági mentés például jó lehet az adatok microSD kártyára történő mentésére, a Fotók a képek szerkesztését teszi lehetővé, az intelligens csatlakoztatás pedig helyalapon vagy előre beállított üzemmódok szerint kapcsolja be az adatkommunikációs eszközöket, vagy a hozzárendelt programokat. Említést kell még tenni a Sony Select alkalmazásboltról, mely kimondottan a japán gyártó készülékeivel kompatibilis programokat listázza, valamint a TrackID-ről, ami a zeneszámokból hallgat pár másodpercet, majd az alapján a legfontosabb információkat közli róla az érdeklődő felhasználóval.

Multimédia, kamera

Előlapi kamerát nem szereltek a telefonba, hátlapi optikát viszont igen, ez 3,2 megapixeles képeket rögzít, fixfókuszos, a segédfény sajnos hiányzik, holott idén már aligha érzem ezt elfogadható spórolásnak. Videókat 800 x 600 pixeles felbontásban tudunk készíteni, méghozzá 30 képkocka / másodperc sebességgel. A szoftverben automatikus, kézi, képeffektus és panorámapásztázás üzemmódok közül választhatunk. A manuális opciók további babrálási lehetőséget tárnak elénk, mint például az önkioldó, felbontás, HDR, ISO, képstabilizáció, vagy helycímkével ellátás.

Sony Xperia E1
[+]

Mindig érdemes valamihez viszonyítani a képminőséget, itt azonban hiába vártam keveset, még az általam támasztott szintet sem ugrotta meg a kamera. A gyenge felbontás mellett a színek sem felelnek meg a valóságnak, kicsit fakók. A vonalélességet és a részletességet sem lehet dicsérni, gyakran annyira elmosódnak a dolgok, hogy igazából nincs ember, aki kitalálná a fotó témáját. Makró felvételek alkotása fixfókusz mellett lehetetlen küldetésnek bizonyul, sötétben pedig egyszerűen használhatatlan a kamera, mivel nincs vaku mellette. A videókat szintén kritikák hada érhetné, a tesztfelvételen is jól látszik, hogy homályos a végeredmény, nem beszélve az alacsony dinamikatartományról.

Sony Xperia E1
[+]

A zenelejátszó az Xperia E1 egyik fénypontja. A készülék a Clear Audio+ és xLOUD technológiának köszönhetően kifejezetten jól szól kihangosítva, nagy lármát vele csapni, mindemellett szépen, tisztán szólalnak meg a hangok, legyenek azok magas vagy alacsony frekvenciájúak. Nem lehet elmenni a szoftver mellett sem, mely számos extrával kecsegtet. A dalokat előadók, számok, albumok, listák szerint rendeződnek, internet segítségével pedig hozzáférhetünk barátaink által hallgatott, vagy a toplistákban szereplő dalokhoz is. Előfizetés esetén elérjük a Music Unlimitedet, ami lényegében egy online zene stream szolgáltatás, kár, hogy ez hazánkban nem elérhető. Nem maradt ki az FM-rádió, ami RDS-es, működéséhez muszáj valamilyen fülhallgatót csatlakoztatni, ám ezután már akár kihangosítva is használhatjuk.

Sony Xperia E1 screen shot Sony Xperia E1 screen shot

Pozitív csalódást okoz a telefon videolejátszás terén. Hiába nem mondható acélosnak a kijelző minősége, a hardver tökéletesen elég ahhoz, hogy nem csak a HD, hanem a Full HD felbontású filmek is tökéletesen fussanak. A DivX-et alapból nem kezeli a rendszer, ehhez le kell tölteni egy alternatív programot a Play Áruházból.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A lapkakészlet 21 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet garantál mobilnetezéskor, ehhez persze megfelelő hely és környezet szükséges. Híváskor a hangminőség kellemes, jól lehet hallani a beszédpartnerünket, és arra sem panaszkodott senki, hogy engem nem hallottak volna. A készülék a normál (pontosabban mini) méretű SIM-eket fogadja, létezik belőle kétkártyás változat is. Van benne 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi modul, 4.0-s Bluetooth chip (A2DP), valamint A-GPS modem. Kimaradt sajnos az NFC, pedig ez lehetne egyfajta vonzerő az alsóbb szegmensben. A 2.0-s microUSB csatlakozón keresztül áramot vesz fel a masina, plusz így lehet számítógéppel összekötve adattárolóként is használni.

Sony Xperia E1 screen shot Sony Xperia E1 screen shot

A telefonra kizárólag a Chrome böngészőt telepítették, amivel szinkronizálhatjuk az asztali gépen beállított könyvjelzőket és előzményeket. Flash-t viszont nem leszünk képesek ezzel megjeleníteni, ám vannak olyan böngészőprogramok a Play Áruházban, melyek erre megoldást nyújthatnak. A sebességgel egyik alkalmazás esetén sincs probléma, tökéletesen és jól lehet internetezni a telefon kijelzőjén, habár teljes nézetben azért kijön a viszonylag alacsony felbontás hátránya.

Sony Xperia E1
[+]

Értékelés: Sony Xperia E1
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alá egy cserélhető, 1750 mAh kapacitású akkumulátort rejtettek, ami a gyári adatok szerint nagyjából 8 óra beszélgetést és 450 óra készenlétet bír egy feltöltéssel. A napi használat körülbelül másfél napos üzemidőt jelent, ehhez átlagos felhasználásra van szükség, ha kevesebbet nyomkodjuk az eszközt, vagy aktiváljuk az energiagazdálkodási lehetőségek egyikét, akkor akár két napot is könnyedén túlélhetünk töltő nélkül.

A Sony Xperia E1 egy újabb belépőszintű készülék, mely igyekszik az átlagos tudással megelégedő felhasználókat megcélozni. Inkább azoknak lehet jó választás, akik nem vágynak plakátméretű képekhez is elegendő felbontásra, vagy akik nem Full HD filmet szeretnének nézni a telefonon, hanem kihasználnák az okostelefonok által nyújtott emailezési és böngészési lehetőségeket. A kamera nem nagy eresztés, az akkumulátoros üzemidő és a rendszerszintű sebesség viszont bőven megfelelő. Ettől függetlenül a 40 ezer forintos egykártyás, valamint az 50 ezer forintos kétkártyás ár soknak mondható. Több konkurens is versenyez tesztalanyunkkal ebben az árszegmensben, ilyen például a jobb kijelzővel és valamivel gyorsabb hardverrel rendelkező ZTE Blade V, vagy a szintén jobb megjelenítővel operáló, ám jóval olcsóbb Huawei Y300, vagy említhetjük még a duál SIM-es Gigabyte GSmart Rey R3-at is. Az E1 mindenesetre annyiból mindenképpen jó, hogy ugye ez lesz innentől kvázi a Sony legkisebb, azaz leggyengébb okostelefonja, pedig amire szánták, arra tökéletesen használható. Plecsnit viszont nem hiszem, hogy ezen az áron érdemel, ha egy kicsit esik majd az ára, akkor érdemes lesz elgondolkodni a vásárláson.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia E1
Sony Xperia E1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118 x 62,4 x 12 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, fehér, lila
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210)
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.3 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, TrackID, Sony Select
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel WVGA @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1750 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 498 óra (2G) / 454 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés