Sony Xperia E - drága-e vagy?

Bevezető, tartozékok

A gyártók esetében bevált receptnek számít az alapmodellek dual SIM kivitellé varázsolása, melyre számos példa van. Többek között a Sony esetében is láttunk már ilyet, a japán gyártó az Xperia tipo megjelenése után alig egy hónappal dobta piacra az Xperia tipo dualt, mely a két SIM kezelésén kívül ugyanazt tudta, mint névrokona. Az azonban ritka, hogy a kétkártyás kivitel hamarabb kerüljön az asztalunkra a szimpla SIM-es verziónál, esetünkben azonban pont ez történt, az Xperia E dual körülbelül egy hónappal előzte meg testvérét.


[+]

A specifikáció alapján nem számítottunk nagy dobásra, a nyers adatok alapján a gyártó tavalyi olcsódroidja, az Xperia tipo felturbózott változatát tisztelhetjük az Xperia E személyében. Ezzel persze semmi gond nincs is, hiszen a HVGA felbontású kijelző, a Jelly Bean operiációs rendszer, az 1 GHz órajelű processzor és az 512 MB RAM megléte egy erős belépő szintű telefon képét rajzolta ki előttünk, mely megfelelő árazás mellett versenyképes lehet. Utóbbi kimondottan hangsúlyos, hiszen a kisebb gyártók igen erőteljesen támadják az alsó és a közép árkategóriát, kombinálva a vállalható hardvert és a barátságos árcédulát.


[+]

A készülék a Sony-ra jellemző stílusjegyekkel ellátott, piros és fehér színekben pompázó dobozban érkezett hozzánk. A kissé zsúfolt pakk kicsomagolása során néhány kézikönyvet, egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet találunk. A füles minőségéről nem tudunk ódákat zengeni, a kissé kényelmetlen kialakítás és a gyenge hangminőség nem kedvez a fülnek.

Külső

Az Xperia E formaterve az Xperia T-t juttatta eszembe, James Bond mobilja is homorú hátlappal és kissé lecsapott előlapi élekkel operált. Tesztalanyunk dimenziói megegyeznek a kétkártyás változat paramétereivel, a 113,5 x 61,8 x 11 milliméteres dimenziók mellé 115,7 grammos tömeg társul. Az Xperia E ennek következtében egy apró és könnyű készülék érzését kelti az emberben, a mai csúcstepsik mellett kimondottan kicsinek számít. A matt plasztik borítás tapintása kissé olcsó hatást kelt, melyet tetéz a kijelzőt körbefutó vékony ezüst keret. Az érzést erősíti a készülék jobb oldalán lévő hangerőszabályzó is, mely mellett bekapcsolt kijelző mellett átszivárog a háttérvilágítás. Nálunk egy fekete példány járt, mely mellett fehér és rózsaszín kivitelben is kapható lesz a mobil. Az összeszerelés minősége rendben van, erősen szorongatva sem recseg a mobil, ám a hátlapot megnyomkodva a kijelző elszíneződésére lettünk figyelmesek; ez manapság az olcsó készülékek népbetegségének számít.


[+]

Az előlap tetején a hangszóró található, mellette egy értesítő LED, alatta egy ezüst Sony felirat látható. A kijelző 3,5 hüvelykes képátlóval és 320 x 480 képpontos felbontással rendelkezik, ez közel 165 ppi pixelsűrűséget eredményez, a képpontok szabad szemmel is jól láthatók. A TFT-LCD technológiát használó panel 262 ezer színárnyalatot tud megjeleníteni, egy kissé fakó a kép, élettelenek a színek. A betekintési szög oldalról és alulról rendben van, felülről viszont egy bizonyos szög után invertálódnak a színek. A kijelző karcálló PMMA bevonatot kapott, így korlátozottan ellenáll a sérüléseknek. A megjelenítő alatt három kapacitív vezérlőbillentyű (vissza, főképernyő és beállítások) kapott helyet. Jópofa, hogy az előlapot körbefutó ezüst sáv alsó fertálya kékes fényben dereng a kijelző feloldásakor.


[+]

A hátlapot a mai elveknek megfelelően nem díszítették túl, az íves plasztiklapkán mindössze egy Xperia felirat utal a gyártóra. A kamera felül középen kapott helyet, az optika egy ezüst kör közepén található. A külső hangszóró alul található, a hangja meglepően jó, a magas hangerő mellé visszafogott torzulásfaktor társul. A fedlapot lefejtve a cserélhető akkumulátorhoz, valamint a normál méretű SIM- és microSD-kártya foglalatokhoz jutunk.


[+]

A készülék oldalán a szokásos gombok és interfészek kaptak helyet. Bal oldalt mindössze egy microUSB-aljzat látható, felül a 3,5 milliméteres kimenet árválkodik. A hangerőszavályzó jobb felülre került, alatta a ki- és bekapcsoló gomb foglal helyet, mely a kijelző feloldására és lezárására is használható. Ugyanitt legalul a kamera gyorsgombja üldögél.


[+]

Hardver, rendszer, UI

Az Xperia E hardveresen is megegyezik a kétkártyás társával, azaz a kissé poros Qualcomm Snapdragon MSM7227A lapkával számolhatunk. Tavaly egybéként több gyártó is kijött ezzel a megoldással, többek között ez a SoC található az LG Optimus L7, a HTC Desire V, a ZTE Blade III, a Huawei Ascend G300 és a Samsung Galaxy Mini 2 borítása alatt is, azaz egy közkedvelt lapkakészletről van szó. Az első generációs Snapdragon család tagja 45 nanométeres csíkszélességű, a lelke egy 1 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Cortex-A5 processzor, a grafikus számításokért egy Adreno 200 felel. Ezek mellett 512 MB RAM és 4 GB belső tárhely áll a rendelkezésre, utóbbiból körülbelül 2,7 GB szabadon felhasználható, microSD-kártyával bővíthető.

A működési sebesség meglepően jó, melyben nyilván közrejátszik a Jelly Bean és a relatív alacsony felbontás is. A főképernyő azért be tud akadni, ha az ember telepakolja minialkalmazásokkal az oldalakat, plusz néha azért kell várni az alkalmazások startjára. A HD és Full HD felbontású videókat nem viszi a telefon, ez természetesen nem is szempont egy középkategóriás mobilnál. Ehhez hasonlóan a csúcsjátékok is kihívásokkal küzdenek, de az Angry Birds legújabb epizódja például kifogástalan, mint ahogy a komolyabb weboldalak megjelenítése sem okoz gondot a rendszernek. Ez egyébként a szintetikus teszteken is látszik, a pontszámok körülbelül átlagosak a kategóriában. A multitasking, azaz a programok párhuzamos futtatása és a köztük történő gyakori váltogatás azért meg tudja feküdni a telefon gyomrát, ennek bizonyára a szűkös operatív memória az oka.

Szintetikus tesztek
Benchmark Sony Xperia E Samsung Galaxy Ace 2 ZTE Kis Lite
AnTuTu 3.2.1 4015 pont 5736 pont 4015 pont
Geekbench 2.4.2 338 pont 549 pont ? pont
Linpack 1.2.8 (single) 38,263 MF. / 2,19 s 27,06 MF. / 3.1 s 24,921 MF. / 3,36 s
Linpack 1.2.8 (multi) 36,851 MF. / 4,58 s 46,324 MF. / 3,64 s 12,148 MF. / 13,88 s
Smartbench 2012 1.0 Prod. 1144 pont 1874 pont 679 pont
Smartbench 2012 1.0 Games 1946 pont 1880 pont 1487 pont
Quadrant Standard 2.1.1 2212 pont 2370 pont 1298 pont

A telefonon Android 4.1.1 fut, azaz a rendszer szempontjából frissnek számít az Xperia E, az olcsódroidokra egyelőre még nem nagyon férkőzött be a Jelly Bean. A 4.1 egyik újdonságának számító project butter esetünkben is jó szolgálatot tesz, a felhasználói felület folyamatosságára fókuszáló szolgáltatás jótékony hatással van a működési sebességre. A további frissítésekről nincs információ, ám a hardveres képességek tükrében mi nem tartjuk valószínűnek az új Androidvariánsok érkezését.

A gyári felhasználói felületet szokás szerint kukázta a Sony, a helyét az Xperia készülékekről ismerős UI vette át. A képernyőzárról egy mozdulattal elindíthatjuk a kamerát, illetve a zenelejátszó is vezérelhető, ha az ember egy oldalirányú mozdulattal eltolja az órát. A főképernyő fixen öt oldalas, természetesen szabadon testreszabható mappákkal, ikonokkal és minialkalmazásokkal, utóbbiból rengeteg egyedi áll rendelkezésre. A kijelző tetejéről lehúzható értesítési felületbe beköltöztek az adatkommunikációs indikátorok, ám érdekesség, hogy a Jelly Beanben debütáló kinyitható üzenetek tesztalanyunkon nem érhetőek el. Jópofa extra funkció az SMS számláló, mely a nevéhez hű feladatot látja el, megtalálható a beállítások között.

Szoftverezettség, kamera

A felhasználói felület mellett az alapszoftverek kínálatát is átvariálta a japán gyártó mérnökcsapata. A híváslista, a csoportkezelő és a névjegyzék egyetlen alkalmazás alól is elérhető, a telefonkönyv szinkronizálható különféle szolgáltatásokkal. Utóbbi a naptár tartalmára is igaz, az alkalmazás napi, heti és havi nézetek mellett napirend módban is böngészhető. A Sony mérnökei átrajzolták a képnézegetőt is, az Album névre hallgató programban az előnézeti rács cellamérete kétpontos nagyítással méretezhető át. Internetezésre az alap szoftvereket kapjuk, a Böngésző névre hallgató alkalmazás mellett a Chrome androidos verziója is előre telepítve elérhető.

A Sony szokásához híven egy rakás extra alkalmazást találunk előre telepítve. Az Intelligens csatlakozás segítségével különféle feltételekhez és perifériákhoz rendelhetünk elvégzendő műveleteket. A Music Unlimited a gyártó zeneszolgáltatásának weboldalára mutat, a Csatlakozt. eszközök egy DLNA-klienst takar. A Feljegyzés jegyzetelésre, a TrackID zenefelismerésre, a Filmek mozgóképek lejátszására, a Frissítési központ rendszerfrissítések keresésére használható. Az irodai feladatok ellátására az OfficeSuite szolgál, a PlayNow válogatott tartalmakat (például háttérképek és csengőhangok) kínál, a Sony Select alkalmazásokat ajánl a felhasználónak.

A multimédiás szolgáltatásokat a már említett videólejátszó mellett egy saját zenei alkalmazás és egy FM-rádió látja el. Előbbi igen jól használható, a szokásos képességek (albumborító megjelenítése, listák kezelése) mellett egy hangszínszabályzó is rendelkezésre áll, valamint a zenék adatainak szerkesztésére is van lehetőség. A rádió képes az automatikus állomáskeresésre, megjeleníti a kapcsolódó adatokat, illetve egy érintéssel zenefelismerést is kezdeményezhetünk.

A hátlapi fixfókuszos fényképező segítségével legfeljebb 3,2 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontású fotókat készíthetünk, videót legfeljebb VGA felbontásban tud venni a mobil. A kameraszoftverben állíthatunk az érzékenységen, a fehéregyensúlyon és a felbontáson, bekapcsolhatjuk az önkioldót és a geotagging funkciót, valamint éjszakai és sport módot is aktiválhatunk. A telefonnal lőtt képek nem a legjobb minőségűek, elmosott részletek és magas zajszint a jellemző, az alacsony dinamikatartomány pedig a remek tavaszi időben is érezteti hatását.

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikációs szempontból a kategóriabeli riválisok szintjén van az Xperia E. A négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-modul mellé egy kétsávos (900/2100 MHz) UMTS-egység társul, mobilhálózaton keresztül legfeljebb 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességre számíthatunk. A Bluetooth (2.1-es verzió, A2DP- és EDR-támogatással), a-GPS és WiFi (802.11b/g/n) trió alapfelszereltségnek számít, extraként hotspot funkcionalitás jár. Telefonálás közben érthető volt a beszéd, ám a tisztaságba belezavart egy sistergős alapzaj, melyet egyébként a kétkártyás változatnál is tapasztaltunk.

A hátlap alatt egy 1530 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul, mely első blikkre jónak mondható a kategóriában. Használat közben már kevésbé rózsás a helyzet, tesztalanyunk ugyanis az okostelefonoknál megszokottnál egy kicsit gyorsabban merül, átlagos használat mellett este mindenképpen meg kell etetni a masinát. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel hat órányi beszélgetési idő és 530 órányi készenlét érhető el.


[+]

Értékelés: Sony Xperia E
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összességében tehát egy minimális ráncfelvarrással ellátott, új ruhába öltöztetett Xperia Tipóról van szó, a specifikáció és a képességek is ezt igazolják. Mindezzel nem is lenne baj, a Jelly Bean megjelenése és az 1 GHz-re emelt órajelű processzor elég indoknak számít a megjelenésre, ám ugyanezt a hardvert és szolgáltatáscsomagot gyakran súlyos ezresekkel olcsóbban adják a kisebb gyártók. Az MSM7227A lapkakészlet nem egy friss megoldás, az elmúlt években számos készüléket építettek a Qualcomm chipsetére, melyek ma már igen nyomott áron találnak gazdára, gyakran jobb kamera és akkuidő mellett. A Jelly Bean megléte pedig nem biztos, hogy megéri a tíz-tizenöt ezresnyi többletet, ebben a kategóriában nem nyom annyit a latba.

Hivatalos árról egyelőre nincs információnk, a ködös Albionban független konstrukcióban 125 angol fonton kezdett az eszköz, mi Magyarországon 45 ezer forint körüli feltöltőkártyás árra tippelünk. Erre persze nem lehet építeni, a végleges véleményformáláshoz muszáj megvárni a magyarországi árat, ám ennyiért nem tűnik jó vételnek az Xperia E. Egy kicsit olcsóbban beruházhatunk a hasonló hardverrel szerelt ZTE Blade III-ra, ha pedig nem csak az Android játszik, kártyás csomagban a Nokia Lumia 800 is ebben a szegmensben mozog. Plecsnit az ár ismeretének hiányában egyelőre nem tudunk adni, szoftveresen és hardveresen semmi sem indokolja a kitüntetést, egyedül az anyagiak terén dobbanthat a gyártó.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia E
Sony Xperia E Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 113,5 x 61,8 x 11 milliméter
Tömeg 115,7 gramm
Színvariációk fekete, fehér, rózsaszín
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A Snapdragon
Processzor típusa 1 Ghz-es egymagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 1,8 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Intelligens csatlakozás, Music Unlimited, Csatlakozt. eszközök, Feljegyzés, TrackID, Zene és videók, Chrome, OfficeSuite, PlayNow, Sony Select, Frissítési központ, Walkman
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1530 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 530 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Zenelejátszási idő 33 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő, közelségérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés