Sony Ericsson W760i - navigál a zene

Bevezető

Click to read in English!

Walkman. Mára újra fogalommá vált a Sony által létrehozott márkanév, hiszen ezen a néven Sony Ericsson telefonok garmadája került már a boltokba. A W800i volt az első ilyen készülék, ez mára már szinte legendásnak számít, ezt követte mindenféle kialakítású és tudású, de mindenképpen zenei telefon.

Sony Ericsson W760

A W800i már annak idején is annyira jól sikerült (legalábbis muzikális oldalát figyelembe véve), hogy azon sokat javítani már nemigen lehetett, hiszen mind a szoftver, mind pedig a tartozékok tekintetében már az első Walkman igen magasra tette a lécet, amit csak elrontani lehetett azzal, hogy a későbbiekben az autofókusz rendre kimaradt a szolgáltatások közül, vagy hogy egyes olcsóbb modelleknél nem ragaszkodtak a szériát fémjelző agybadugós füleshez. Mindezekkel együtt a Sony Ericsson egyik nagy sikertörténete ez a modellcsalád, amitől értelemszerűen még egy ideig nem óhajtanak megválni.

Sony Ericsson W760

Annyira nem, hogy máris a kezemben a CES alkalmával bemutatott W760i, amely megpróbál egy új vonalat beolvasztani a Walkman szériába, nevezetesen a navigációt. Eddig is voltak már hasonló próbálkozások, hiszen a már tesztelt W890i esetében a Google Maps szoftver nem maradt ki a funkciók közül, de valódi GPS-vevő ebben a készülékben található először. Mindemellett a W760i más szempontok alapján is igen korrektül megalkotott telefonra sikeredett, jól átgondolt, nagy tervezői rutinnal megálmodott eszköz keletkezett.

Külső

A dobozról nem tudok nyilatkozni, hiszen ahogyan nálunk néha előfordul, a nagyon friss csemegék még „pucéran” érkeznek, azaz csak a készüléket tudjuk megszerezni, a tartozékokat magunk pótoljuk ki. Így történt ez most is, töltő, füles és M2 kártya akad a szerkesztőségben, úgyhogy nem voltunk bajban. A sokféle színben elérhető telefon nálunk vöröses árnyalatban pompázott, amely miatt sokan rásütötték, hogy „csajos”, de ezüstben és feketében abszolút vállalható ferde hajlamokkal nem rendelkező férfiak számára is.

Sony Ericsson W760

A W760i elcsúsztatható külseje igen nagy tudást rejt, az ember el is gondolkodik, hogy ennyi mindent hogyan tudtak a burkolat alá préselni a mérnökök. A fedlapon található QVGA kijelző 2,2 inch átlóval rendelkezik, amely abszolút megfelelő az átlagos felhasználó számára. A képernyő alatt található panel viszont izgalmasan hullámzik és rengeteg gombot rejt. A három kör motívum közül a szélsőkkel kezelhetjük a hívásokat, a középső szolgál elsődleges navigációs kezelőszervként. A kisebb körök alatt és felett üldögél összesen négy funkciógomb, a felsők a kijelző alsó sorában kiírt funkciókat indukálják, az alsó kettő pedig a gyorsmenü és a törlés parancsokat szimbolizálja. Ez egyrészt logikus, másrészt könnyen megszokható. Mindezeken felül pedig jól néz ki, pláne, ha fény is van, mert a szélső körök mellett íves rácsozás található, amelyen keresztül szürkéskék világítás szűrődik ki, igen impozáns látványt biztosítva.

Sony Ericsson W760

Az apró formai figyelmességeknek ezzel nincs vége. A kijelző alatti finoman kidudorodó perem még nem túl nagy szám, de nagyon egyedi a telefon alján levő pötyözötten fémes felület, amelynek közepén egy Walkman logó ücsörög. A szétcsúsztatott készülék billentyűzete nem okoz vizuális orgazmust, de a soronként felgyulladó gombvilágítás kellemes színfolt. Ugyancsak jópofa a hátlap közepén trónoló Walkman ikon, amely szintén világít, ha a gombvilágítás is aktív, bár ezt nyilván a használó ritkán látja. Szép készülék a W760i, egyetlen furcsasága, hogy az előlapon nincsen másodlagos kamera, a kijelző fölött ugyanis két gyorsgomb kapott helyet a hangszóró két oldalán.

Sony Ericsson W760

Felül található az M2 kártya gumiajtóval védett nyílása, bal oldalon az adatcsatlakozó és a Walkman funkció gyorsbillentyűje helyezkedik el, a telefon jobb felén pedig a hangerőt szabályozó gombok kaptak helyet. A hátlapot furcsamód le kell tépni, kicsit Sagem-feeling uralkodik el a felhasználón, de ezzel együtt az összeszerelési minőség példás.

Menü

Újabb verziójához érkezett a Sony Ericsson platformja, ami persze csontra ugyanolyan, mint az eddigiek, néhány változástól eltekintve. Ezek az apróságok pedig a megjelenítésben keresendőek, ugyanis az eddigi alapvetően rácsos főmenü már lehet körhinta felépítésű, illetve egy-egy jókora rajzból álló listás kinézetű is, nem beszélve arról, hogy továbbra is van arra lehetőség, hogy egy-egy izmosabb téma teljesen átrajzolja az egészet.

Sony Ericsson W760

A fotókon is jól látszanak a különböző variációs lehetőségek, de azért készítettünk egy 5 perces kisfilmet is, amelyen emellett megnézegetjük a navigációs lehetőségeket, alant:

Máskülönben a dolgok nagyjából maradtak a helyükön, ami azonban kellemes változás, hogy egy pár dolog animálttá vált, például a billentyűzárat jelző kulcs képernyő felbukkanása, vagy SMS írás közben a kis és nagy karakterek közötti váltás. Apróságok ezek ugyan, ehhez hasonló fícsörökre mondta egy webfejlesztő ismerősöm, hogy funkcionalitásában semmit nem ér, de növeli a felhasználói élményt, s mint tudjuk, a Sony Ericsson háza táján most ez van a zászlóra tűzve, ennek jegyében fogant az Xperia is.

Sony Ericsson W760

A navigációs gyűrű jobbra-balra irányához tetszőleges funkció rendelhető, lefelé a telefonkönyvbe csöppen az ember, felfelé pedig a helymeghatározással kapcsolatos funkciók almenüjébe repülhetünk. Ez utóbbi aprócska piktogramot is kapott a gyűrű tetején, eltéveszthetetlen. A gyorsmenü továbbra is az elmulasztott eseményeket, a kedvenc weboldalak listáját, a futó alkalmazásokat, illetve egy általunk is szerkeszthető listát dob fel, fülecskés ablakokra osztva.

Sony Ericsson W760

A szoftver sebessége alapvetően teljesen oké, zökkenőmentesen muzsikál a készülék (muhaha, szó szerint is érthető), minden pöpecül működik, a W760i használata egyszerű, logikus és gyors.

Alapfunkciók

Talán ezek azok a funkciók (telefonkönyv, üzenetkezelés, naptár), amelyek konstansan ugyanolyanok az összes mostanában bemutatott Sony Ericsson modellben. Ez most sincs másképp, ezúttal a telefonkönyv 1000 nevet és 7000 további adatot tárolhat. Bár a W760i is a készülék belső memóriáját preferálja, kérhetjük azt is, hogy az újonnan felvett neveket mentse vissza a SIM kártyára is, ez egyfajta backup lehetőséget jelent. Szintén kellemes, hogy az egész névjegyzéket exportálhatjuk a memóriakártyára, s így az könnyen átmozgathatóvá válik más Sony Ericsson készülékekre.

Sony Ericsson W760

Az üzenetkezelés a japán-svéd modellek esetében általában példás. A szövegbevitel most is kényelmes, egyetlen érdekességgel találkoztam (ami miatt jár is a pirospont), hogy amikor átlépünk a következő üzenetbe, akkor nem bukkan fel annyira agresszíven az „SMS 2” ablak, hogy elvegye a vezérlést, csak kis pittyenés és a képernyő rövid lesötétülése mellett villan fel egy időre, ami egyáltalán nem zökkenti ki a felhasználót a pötyögésből. Az üzenetek kezelése menüpontban az összes SMS, MMS és email egyszerre mozgatható memóriakártyára, törölhető, vagy dátum, méret, feladó és kategória alapján sorrendbe rendezhető. Kellemes kis fícsör, ha az ember SMS-guru, hiszen egyrészt így konkrétan csak a bővítőkártya méretétől függ, hogy mennyi üzenetet óhajtunk megőrizni az utókornak, másrészt már-már Outlook jellegű módon rendezgethetjük is azokat.

Sony Ericsson W760

A beépített email kliens s sokféleképpen testreszabható, a beállításokon varázsló vezeti át az embert, amely megpróbálja kitalálni a POP3 és SMTP beállításokat is. Méretkorlátozást nem nagyon találtam, az fix, hogy egy majdnem 1 megás képet szó nélkül csatolt és küldött el a HSDPA hálózaton keresztül. Az RSS olvasó viszont kikerült az üzenetek menüpontból (s ez talán értelemszerű is), a multimédia szegmensben kapott helyet, ott viszont továbbra is megfelelően működik.

Irodai alkalmazások, szórakozás

A naptár nem változott. Négyféle bejegyzéstípust ismer (találkozó, vakáció, szülinap, egyéb), a bejegyzések ismétlődhetnek, ütköző események esetén pedig szól, hogy vigyázzunk. A havi nézet nem túl informatív, a heti bontásban már jól látszik az elfoglaltságunk, kár, hogy a különböző típusú események nem kapnak más-más színezést.

Sony Ericsson W760

Az ébresztőóra öt időpontot képes megjegyezni, ez ismétlődhet, ráadásul megadhatjuk azt is, hogy mely napokra legyen érvényes. Végre variálható a szundi időtartama is, amely akár 30 perces is lehet, bár ez még mindig elmarad egyes Nokia készülékek kövér elalvást biztosító egy órás időtartamához képest. A stopper, a visszaszámláló, a számológép és a notesz semmi extrát nem nyújtanak, a kódmemória pedig már régi haver. Sajnos a W760i az Office dokumentumokat nem képes megnyitni, de a fájlkezelő nem ignorálja teljesen ezeket sem: továbbküldeni, mozgatni, törölni lehet bármilyen állományt.

Sony Ericsson W760

A tesztkészüléken üldögélt viszont egy sereg alkalmazás. És egyik-másik igencsak hasznos lehet, de haladjunk sorban. Az AccuWeather értelemszerűen időjárással kapcsolatos információkat oszt meg a felhasználóval, ezeket a netről rántja le, tehát szükséges hozzá megfelelő szolgáltatás is. Persze csont mást mond, mint például a met.hu, de ez a műfaj már csak ilyen. A Converter nevű programocska mindenféle mértékegység átváltásában jeleskedik, 3D világórából pedig rögtön kettő is van, az egyiknél egy földgömböt csavargathatunk, a másiknál pedig a jelentősebb nagyvárosok órái röppenek be egymás után a képernyőre. Említést értdemel még Rock Bubblehead, ami igazából egy tök értelmetlen programocska, elindítás után egy igen idióta figura hajladozik a kijelzőn arra, amerre a telefont döntjük. Ebből pedig nyilván kitalálható, hogy a W760i-ben van mozgásérzékelő is.

Sony Ericsson W760

A játékok kapcsán viszont ennek csak annyi jele, hogy a Need for Speed ProStreet mobilos változata a telefon döntögetésével is irányítható. Emellett elfért a Rollercoaster Rush nevű hullámvasutas játék, illetve a Guitar Legend néven futó agyatlanság is, amelynek segítségével puszta gombnyomásokra építkezve fantasztikus magasságokba röpíthetjük szólista karrierről álmodozó karakterünk hangulatát és tehetségét.

Multimédia

Mielőtt belecsapnánk a lecsóba és leszólnánk az autofókusz nélküli kamerát (ajjaj, már le is szóltuk), érdemes belekukkantani a multimédia menübe, amelyben az eddigieknél jóval több funkció kapott helyet. A képek, a videók és a zenék rendezése az eddigieknek megfelelő módon, jól átláthatóan történik, a podcast tartalmak sem jelentenek újdonságot. A tévé ikon sima streaming videót biztosít, persze ezt majd a szolgáltatói változatokban jól hozzálinkelik az operátori WAP elérhetőségekhez. Ami új, hogy az RSS olvasó mellett a játékok is elérhetőek innen, sőt, a kezemben már járt C902-ben máshol nem is bukkan fel ez a menüpont.

Sony Ericsson W760

A kamera 3,2 megapixeles, két nagy hiányossága van. Egyrészt fixfókuszos (és ne mondja senki, hogy ebbe a vékonyságba nem fért volna bele, mert mások már megcsinálták, illetve az inkriminált C902 sem egy husi cucc, mégis belenyomták), másrészről segédfény sincsen. Mindezek mellett egyébként is elég egyszerű és buta szegény, hosszú idő után újra egy olyan felsőbb kategóriás Sony Ericsson telefon a W760i, ahol nem fektetett állásban kell fotózni, ezzel is egyértelműsítve, hogy bár a megapixelek számát a W910i-hez képest meg kellett ugyan növelni, de ez itt Walkman készülék, nem pedig Cyber-Shot.

Sony Ericsson W760

Hát kösz. A beállítási lehetőségek is szegényesek, az alapvető dolgokon kívül (fehéregyensúly, képminőség, méret, önkioldó) nem sok extrával kecsegtet a szoftver. Alant található néhány felvétel, a közeli fotózás lehetősége kilőve, a többi képnél pedig tetten érhető az a fantasztikus bravúr, hogy a fotók egyszerre lesznek zajosak és erősen elmosódottak is, érdemes megfigyelni a villamoson ülő tag farmerét: nem kicsit dombornyomott hatást kelt. A videófelvétel MP4 formátumban történik, 240x320 pixeles felbontás érhető el.

A zenei oldal viszont rendben van. A 3.0-s Walkman felület van ebben a telefonban is, könnyű elővarázsolni a playlistet (le-fel irányú gombnyomás), a számléptetés a jobbra-balra passzírozásával indukálható, az 1-es és 3-as billentyűk segítségével pedig bele lehet tekerni a zenékbe. A vizualizáció most nem annyira hangsúlyos, csak kicsiny ablakban futhatnak különböző effektek, de az album képét is hajlandó kitenni a szoftver. Equalizer, Megabass van, a háttérben fut, de ez minden Walkman telefonra igaz.

Sony Ericsson W760

Sony Ericsson W760

A hangminőség fülessel teljesen oké, anélkül eléggé doboz, mélyek nincsenek, de egy műanyag házas telefonnál nem olyan megdöbbentő eredmény. A beépített, RDS funkcióval felvértezett rádió szokás szerint korrektül teszi a dolgát, az egyes zenék eredetét a TrackID funkcióval nyomozhatjuk ki, ha van net elérhetőség a kártyánkon. Feldúdolásos módszer is használható, potenciális Megasztár-jelöltek előnyben.

Navigáció

A W760i nagy dobása a beépített GPS. Ennek örömére igen gazdag almenüpontot találhatunk a navigációt jelző ikon mögött, amelynek két főszereplője van: a Google Maps és a Wayfinder. Az előbbi szoftver működtetéséhez nem szükséges a műholdas kapcsolat, pusztán a cellainformáció alapján is meg tudja határozni körülbelüli helyzetünket, amely nem hajszálpontos, hanem a toronysűrűségtől függően egy kör alakú területet jelöl meg a Google Maps, amelyen belül tartózkodunk valószínűleg. A megjelenített szatelit nézetű, vagy normál térkép jellegű kijelzéshez a netről rántja le az információkat a szoftver, gyorsan pozícionál és hamar ad információt – de csak tájékoztató jellegűt. Beltéren, műhold nélkül ez is hasznos lehet, de ha van a fejünk felett égbolt, akkor a Google Maps is veszi az adást, ha megtalálja a vevő a jelet, akkor szinte tökéletes pontossággal láthatjuk a kis kék pontocskát a megfelelő helyen.

Sony Ericsson W760

A lényeg egyébként nem ez (a Google Maps ugyanis több új Sony Ericsson telefonban is benne van), hanem a beépített GPS-vevő, illetve az ehhez kapcsolódó Wayfinder szoftver. A vevő érzékenysége sajnos nem túl jó. 10 percig figyelt az ablakban a telefon, mire megtalálta a megfelelő számú műholdat, utána szerencsére nem nagyon akarta ezeket elveszíteni, de akárcsak több külföldi forrás, mi is azt tapasztaltuk, hogy magas épületek között néha eltájolja magát, mert elveszik a jel. Update: a teszt megjelenésének napján tettem még egy kísérletet egy naaaaagy szabad placcon, s láss csodát: 2 percen belül már meg is volt a pozíció.

Sony Ericsson W760

Ha viszont ezzel nincs gond, akkor csupa dicséret illetheti a Wayfinder szoftver. Csalódott voltam, miután elindítottam, mert öles betűkkel a TeleAtlas szót fedeztem fel a képernyőn, amely cégnek hazánkat tekintve nem túl erős az adatbázisa, aztán rákerestem a lakóhelyemre és döbbenten vettem tudomásul, hogy a tavaly kialakított új utcácska is szerepel a térképen, kapubeállókkal dúsítva, ami azért nem rossz teljesítmény. Meglepetésem csak fokozódott, amikor tetszőleges kistelepülésekre keresve komplett utcatérképpel nézhettem farkasszemet: ez nem volt eddig jellemző a TeleAtlas alapú navigációs szoftverekre.

Sony Ericsson W760

Aztán kierült. Az egyik POI kapcsán megnyomtam a további információkat listázó gombot, és a Wayfinder forrásként azt tüntette fel, hogy Topmap. Erről viszont köztudott, hogy talán a legjobb hazai térképeket előállító cég nevéről van szó, amely mára már a Nav N Go tulajdona, de a jelek szerint a Wayfinderrel még így is sikerült megállapodni. Ez igazi, vaskos meglepetés, a Garmin XT mellett gyakorlatilag így ez a szoftver vált a második olyan megoldássá, amely itthon is jó hatásfokkal használható.

Sony Ericsson W760

A Wayfinder mellé a felhasználó gyárilag egy fia térképet sem kap. Viszont akármerre járunk, vagy tervezünk útvonalat, a megfelelő adatbázist szó nélkül lerántja a netről. Jelzem, hogy ez más a sokadik ilyen alkalmazás ebben a készülékben, tehát ha valaki teljesen ki óhajtja használni a W760i tudását, annak számolnia kell azzal, hogy érdemes lesz a mobilinternetre előfizetnie. A tervezés viszonylag gyors, a megjelenítésnél és a finomhangolásánál csak az alapvető paraméterek módosítására van lehetőség. 2D/3D nézet, éjszakai színek, fizetős utak engedélyezése… ilyesmik szerepelnek a repertoárban. Ha kicsinek tartjuk a kijelzőt ahhoz, hogy egy komplett térképet nézegessünk rajta, akkor van „Guide” mód is, amely csak a következő manőver öles ábráját mutatja. Hab a tortán, hogy a hangos navigációért egy petákot sem kell fizetnünk (pedig nem kell messzire menni az ellenpéldáért…), igaz, egyelőre csak angolul karattyol a csaj, de nem szükséges túl nagy szókincs a „turn left” megértéséhez. Update: a forgalomba kerülő modellek esetén ez az előny eltűnt, 40 fontocskát (kb 13 ezer HUF) kell leszurkolni az éves használatért.

Sony Ericsson W760

Egyszóval az a helyzet, hogy ez a Wayfinder, ebben a formában igen kellemesnek tűnik. Persze egy PNA funkcionalitásával nem ér fel, de ez azért mégiscsak egy sima mobiltelefon, amelyben egy Java nyelven írodott kis szoftver próbál navigálni – ehhez képest megdöbbentően jól sikerült. Ha a belső GPS miatt aggódunk, akkor kis beruházással vehetünk egy külső, Bluetooth kapcsolatot használó vevőt, a Wayfinder ugyanis ezt a lehetőséget is támogatja.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Felsorolás következik: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA. Ki kér még? Ezeken a mobilhálózatokon hajlandó adatot cserélni a W760i, ami abszolút megfelelőnek tekinthető repertoár. A beépített böngésző a K850i-ből, vagy a K660i-ből megismert darab, kicsit nyögvenyelős, de fektetett módban viszonylag jól használható. Érdekes, hogy nincs előlapi kamera, így a videohívások csak felemásan jöhetnek össze.

Sony Ericsson W760

Lokális szinten 2.0-s sztereó Bluetooth és szintén 2.0-s USB áll a rendelkezésünkre, előbbivel semmi gond nem volt, utóbbit – töredelmes vallomás következik – kábel hiányában nem próbáltam, de eddig egyetlen Sony Ericsson modell sem okozott ilyen szempontból komoly lelki traumát. WLAN ugyabár nincs, a W760i nem okostelefon.

Sony Ericsson W760

A hátlap alatti akkumulátor teljesítményéről nem azért nehéz objektíven ítélkezni, mert ne lett volna elég időm arra, hogy kitapasztaljam, egy hét általában elég erre. De szerencsétlen tesztkészülék szinte folyamatosan a HSPDA hálózaton lógott, bármerre jártam, már izzítottam a Google Maps-et és a Wayfindert is, úgyhogy összesen 35 megás adatforgalmat produkáltam, zenét hallgattam, illetve természetesen beszélgettem is eleget (összesen 6 órát), ergo a kétnapos töltési ciklust nem éreztem túlságosan rossz eredménynek.

Sony Ericsson W760

Összegzés? Engem meggyőzött. Benne van minden, amire a Sony Ericsson jelenleg ebben a szegmensben képes, bónusz GPS, jól néz ki, rendben van az összeszerelési minőség is. Árat még nem tudunk, de nem ezért nem kapja meg a Különösen Ajánlott pecsétet, hanem a kamera hiányosságai és a gyengécske belső GPS-vevő miatt.

Sony Ericsson W760i

Bog

Specifikáció

Sony Ericsson W760i
Általános
TechnológiaGSM, UMTS, HSDPA
Méret103 x 48 x 15 mm
Tömeg103 gramm
Színvariációkezüst, vörös, fekete
Kijelző
Kijelző átlója2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma256K
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méretdinamikus / 300KB
Belső memória40 MB
Memória bővíthetőségeM2
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevővan
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésvan / van
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSE
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok3
Valutakonvertervan
Extra szoftverekGoogle Maps, VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, TrackID, Wayfinder, AccuWeather
Multimédia
Fő kamera3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameranincs
Videófelvételvan, QVGA
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóvan
FM-rádióvan - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor930 mAh Li-Pol
Készenléti idő400 óra
Beszélgetési idő540 perc
Egyebek
Wayfinder navigáció, mozgásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés