Sony Ericsson Satio - hol a sebesség?

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A készüléken a Symbian Series60 operációs rendszert 5. kiadása fut, ugyanez található a Nokia 5800-n, N97-en és a Samsung i8910-en is. A gyártó így másodikként tudott felsőkategóriás multimédiás készüléket piacra dobni ezzel a rendszerrel, Korea ugyan megelőzte őket, de Finnországot lenyomták — nem tudni, hogy a Nokia miért nem gondolkodik el egy hasonló készülékben, az viszont biztos, hogy ez a Sony Ericssonnak jó. A processzor egy 600 MHz-es ARM Cortex A8, mely mellett egy PowerVR SGX típusú grafikus gyorsítóchip és 128 MB RAM munkálkodik, a hardver tehát papíron bivalyerős (ne feledjük, hogy ugyanez hajtja az iPhone 3GS-t is), kérdés, hogy mit tud a gyakorlatban.

Sony Ericsson Satio Sony Ericsson Satio

Az interfészen ezúttal is dolgozott a Sony Ericsson, mindez a fenti képen is látható készenléti témában és a főmenü ikonjain csodálható meg. A téma nem rossz de a világot sem váltja meg, öt fület tartalmaz, a baloldali egy gyorstárcsázó felület, a másodikon a könyvjelzőink vannak, a harmadik egy klasszikus készenléti képernyő háttérképpel, dátummal, idővel, Walkman felülettel és négy ikonnak. A negyedik képernyőn a fényképeinket csodálhatjuk meg (a HTC TouchFLO rendszerhez hasonlóan itt is horizontálisan görgethetünk közöttük), az utolsó képernyőn pedig kedvenc alkalmazásaink üldögélnek. A főmenü rácsos elrendezésű, 3 x 4 darab ikont tartalmaz, álló módban. A készülékben található mozgásérzékelő, balra döntve a kép is elfordul, legalábbis akkor, ha a menübe már eljutottunk, a készenléti képernyő kivételével ugyanis minden egyes menüpont és almenü működik fektetett nézetben.

A készülék sebessége a csúcskategóriás hardvert figyelembe véve kiábrándítónak mondható, ha pedig egy abszolút skálán nézzük, akkor közepes. Az eszköz alapvetően gyorsan végrehajtja a felhasználó által kiadott utasításokat, a memória viszont hamar meg tud telni futó programokkal, aminek hatására a rendszer válaszideje több másodpercesre nő, egyszerűen minden belassul. Az alant látható videó épp ezért közvetlenül a bekapcsolás után készült, de mint látható, a masina ilyenkor is hajlamos elgondolkodni a kiadott utasításokon. A frissen futó rendszert lassúnak nevezni túlzás lenne, a nehézkes szó viszont jól illik rá, mivel a sebesség változik, egyes folyamatok pedig döcögősek.

Programokkal jól állunk, ami mondjuk el is várható a Symbian rendszer ezen verziójától, ha már felhasználói élményben nincs az élmezőnyben. Nézzük a szervezőfunkciókat: minden igényt kielégítő naptár, óra (benne ébresztő és világóra), feljegyzések, panaszra nem lehet okunk. Az irodai alkalmazások között sincs hiány, a gyári csomag része ugyanis az Adobe PDF és a QuickOffice programcsalád is, utóbbival létre is tudunk hozni dokumentumokat, nem csak megnyitni tudjuk őket. A Google sem maradt ki a repertoárból, a webes kereső mellett a térképek is felkerültek a készülékre. Valamilyen szinten a Sony Ericsson is hozzájárult a szoftverlista bővítéséhez, a zeneszámok felismerésére szolgáló TrackID mellett az ő nevükhöz fűződik a chat kliens, az SMS-eket időrendi sorrendben megjelenítő "hagy.üz" (hagyott üzenetek?). A saját alkalmazások mappába a két darab játék (Labyrinth és Sudoku) mellett felkerült egy YouTube kliens, a MyLook nevű háttérváló program (beállíthatjuk, hogy bizonyos időközönként, rázásra vagy cellaváltásra változzon a háttérkép) és az SMS Preview nevű, egyébként ingyenes alkalmazás, melynek segítségével az SMS érkezése után nem csak az új üzenet érzékesére figyelmeztető ablakot láthatjuk, hanem az üzenet első pár szavát is — a program tehát a Symbian operációs rendszer egyik hézagát foltozza be.

Sony Ericsson Satio Sony Ericsson Satio
balra: ilyen screenshotokat készített a program | jobbra: hibásan működő készenléti képernyő

Szoftverek terén elvileg kompatibilis a készülék a korábban megjelent Nokia készülékekkel; nekem azért akadtak vele gondjaim, a screenshotokat készítő program például nem működött teljes hatékonysággal, a gépet állandóan megfagyasztotta, a legtöbb menüpontról pedig képtelen volt képet csinálni. A fagyás már a telepítés után is probléma volt, igaz, két nap alatt "csak" kétszer fagyott le a Satio. Külön érdekesség, hogy a készenléti képernyő "el tud romlani", az ikonok eltűnnek, az aktuálist jelölő négyzet viszont a helyén marad: vicces és szomorú.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés