Samsung S8500 Wave - a harmadik király

Előszó, tartozékok

Bada. A Samsung új mobilplatformja neve, mellyel az elsőszámú koreai mobilgyártónak valószínűleg nem kisebb céljai vannak, mint a világuralom megszerzése, vagy legalábbis az, hogy egy jókora szeletet tudhassanak maguknak az okostelefonok egyre nagyobb méretű tortájából. A operációs rendszer fejlesztésébe és népszerűsítésébe a jelek szerint hihetetlen erőforrásokat tettek bele, aminek az eredménye jövő hónap elején a Mobilarena oldalán is kézzel foghatóvá válik majd, a gyártóval közösen ugyanis két badás blogot is indítunk, melyek közül az egyik a programozókat, a másik a végfelhasználókat célozza majd meg. Ráadásul ez csak a jéghegy csúcsa: e hónap végén kerül megrendezésre a vállalattal szintén közösen szervezett Samsung bada Fejlesztői Nap, melyre a mobilos fejlesztésre nyitott programozók jelentkezését e hét közepéig várjuk. Érdemes lesz eljönni, hivatalosan itt mutatkozik be ugyanis a platform és az SDK, kihirdetésre kerül a fejlesztői verseny, ráadásul még ez sem minden, hamarosan egyéb érdekes programokat is hirdetünk, nem csak fejlesztőknek. De mindent most nem árulhatok el, legyen elég annyi, hogy a világon talán elsőként tesztelhetjük a cég badás készülékét, az S8500 Wave-et, mely júniusban fog megjelenni, és melyet a jövőben más készülékek fognak követni.

Samsung S8500 Wave
[+]

Gondolom nyilvánvaló, hogy a nálunk lévő készülékek még nem véglegesek; a hardver már az, az operációs rendszerből viszont gyakorlatilag naponta érkeznek frissítések, függetlenül attól, hogy egy hét használat után bátran kijelenthetem, hogy ez már végleges rendszerként is megállná a helyét. A Samsung tehát biztosra megy, a jelek szerint pedig a szinte tökéletesnek tűnő rendszeren is akad még csiszolni való, a lényeg az olvasók szempontjából tehát az, hogy a cikkben szereplő készülék még nem végleges, a boltok polcaira kerülésig radikális változások már nyilván nem lesznek, apró finomítások viszont még jó eséllyel igen.

Samsung S8500 Wave
[+]

A doboz például pont egy olyan dolog, amiből még nincs végleges a gyártónak, mi ennek megfelelően két pre-marketing sample példányos fehér kartondarabot kaptunk, melyekben magán a készüléken kívül adatkábelt, hálózati töltőt és 3,5 milliméteres jack csatlakozóval ellátott fülhallgatót találtunk. Ezeket biztos, hogy megkapjuk a masinához, de nem kizárt, hogy a végleges példányhoz más kiegészítők is járnak majd, épp ezért a megjelenés napján a cikket természetesen módosítani fogjuk, ha szükséges lesz.

Külső

A Samsung felsőkategóriás készülékei markánsan különböznek egymástól, de pár visszatérő elemet azért felfedezhetünk: vastagságuk jellemzően egy centiméter körül mozog, nem szűkölködnek a jól feldolgozott fémben és kicsit gyakran láthatunk rajtuk rombusz formákat. A Wave-nél ezt a három tulajdonságot megtalálhatjuk, a dizájn és az összhatás ennek megfelelően nagyon "samsungos", de az eszköz ennek ellenére sem tűnik egy tucatkészüléknek. Vastagsága 10,9 milliméter, szélessége 56 milliméter, magassága pedig pont annyi, mint a tömege: 118 (magasságnál milliméter, tömegnél gramm). Az anyaghasználat nem jó, hanem egyenesen kiváló, a hátlap és az oldalsó részek szálcsiszolt felületű aluminiumból készültek, mely a kijelzőt is körbefutja. Az összeszerelés minőségéről szintén szuperlatívuszokban lehet beszélni, sehol egy illesztési hézag vagy egy recsergő alkatrész: az S8500 bizony egy tökéletesen összerakott készülék.

Samsung S8500 Wave
[+]

Az előlap tetején a fém hátlap egyik nyúlványát láthatjuk, mely alatt a telefonhangszórót fedezhetjük fel. Maga az előlap nem teljesen sík, alul és felül található egy-egy törésvonal, a hangszóró pedig pont azon fekszik, ami látványra nagyon jó, sokkal jobb, mint maga a rácsos hangszóróvédő, melybe bizony beleakadnak a szöszök és hajszálak, kivenni őket viszont elég nehéz. Közvetlenül a kijelző fölé került a gyártó logója, melytől jobbra a távolságmérő és a fényérzékelő szenzorokat, valamint az előlapi kamerát fedezhetjük fel. Középen terpeszkedik el a csoda, a 3,3 hüvelykes átlójú, 480 x 800 pixel felbontású, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes Super AMOLED kijelző, kapacitív érintésérzékelő technológiát használ (10 ponton is képes egyszerre érzékelni a nyomást), képi világa pedig szavakkal leírhatatlan. Papíron azért jobb ez, mint a sima AMOLED kijelzők, mert itt az érzékelő egybeépítésre került magával a megjelenítő panellel, minek következtében a kijelző 20 százalékkal világosabb és jóval vékonyabb lett. A Samsung persze ezt leszámítva is dolgozott a kijelzőn, mely elődeinél 20 százalékkal kevesebbet fogyaszt, napfényben pedig sokkal jobban olvasható és sokkal kevésbé tükröződik. Tény ami tény, ilyen kijelzőt még soha nem láttam, a színek olyan élénkek, hogy kis túlzással magán a természetesen is túlmutatnak, a betekintési szög közel van a 180 fokhoz, az olvashatóság pedig a legkisebb fényerőn is tökéletes. Ezek fényében a leírásban szinte jelentőségét veszti, hogy alulra került három gomb, melyek közül a szélsőkkel a hívásokat tudjuk kezelni, a középső pedig a főmenüt hozza elő.

Samsung S8500 Wave
[+]

A hátlap is nagyon szép: felülre két rombusz került, melyek közül az egyik az 5 megapixeles, autofókuszos kamerát, a másik a ledes villanófényt rejti. A középső, Samsung feliratot tartalmazó rész egy az egyben levehető, rögzítését a kicsivel alatta található pöcök oldja meg. A legalsó rész fekete színű és műanyagból készült, jó minőségű, viszont ez az egyetlen része a telefonnak, melyen meglátszanak az ujjlenyomatok. A kijelzőre ugyanis a jó ég tudja miért, de nagyon nehezen tapad meg a bőrünkön lévő zsír, ez pedig mindenképp pozitívum. Ha jobban belegondolok, az elmúlt napokban a Wave kijelzőjét nem is kellett megtisztítanom, ami túlzás nélkül állíthatom, hogy kuriózumnak számít az érintőkijelzős telefonok között.

Samsung S8500 Wave
[+]

Az oldalsó részek közül minden bizonnyal a felső a legérdekesebb, itt kapott ugyanis helyet a kihnagosító hangszórója, a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és az apró, elhúzható ajtóval takart microUSB csatlakozó. Jobbra két gomb került (billentyűzár és exponáló), balra úgyszintén, de azok egybe is nőttek, mivel a hangerőt tudjuk a segítségükkel állítani. Az alsó részen a mikrofon árválkodik.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A készülék szíve egy 1 GHz-es órajelen ketyegő ARM Cortex-A8-as processzor, mely napjaink egyik legerősebb mobilos chipsetje, ami ugye azt jelenti, hogy nyers számítási erő bőven van a készülékben. A grafikus gyorsító egy PowerVR SGX540, egy négy pipeline-nal rendelkező chip, mely gyorsabb, mint az iPhone 3GS-ben lévő. A memória mérete a cikk megjelenése után került csak tisztázásra: a RAM mérete 256, a ROM-é pedig 512 MB, ezt egészíti ki 2 vagy 8 GB-os flash memória, melyet microSD kártyával lehet bővíteni (a foglalat az akkumulátor alá került). Nálunk 2 GB-os modell járt, melynél a memória a következő módon oszlott meg: 620 MB jut a multimédiás üzeneteknek és az e-maileknek, 420 MB-tal gazdálkodhatnak a fájlok (zenék, képek stb.), a bada alkalmazások (szoftverek és játékok) számára pedig 960 MB jut.

Samsung S8500 Wave
[+]

A Wave az első készülék, melyen a Samsung új mobil platformja, a bada fut. Az elnevezésekkel a jelek szerint maga a gyártó is gondban van egy picit, számomra legalábbis nem egyértelmű, hogy a bada az operációs rendszer neve-e, vagy azt inkább magára a platformra használják, de ez talán kevésbé fontos. A lényeg inább az, hogy egy saját fejlesztésű, egyelőre kizárólag a koreai gyártó készülékein használt rendszerről van szó, melyet az iPhone, az Android és a Symbian ellen indítottak harcba. Természetesen létezik hozzá egy alkalmazásbolt, mely egyelőre még nem él (mivel a telefon a teszt megírásának pillanatában még nem is kapható), de május 28-tól működni fog, tartalom pedig minden bizonnyal lesz, a Samsung ugyanis hatalmas erőforrásokat fektet a fejlesztők motiválásába. Az SDK már elérhető hozzá, a programozóknak külön blogot fogunk indítani a témával kapcsolatban, úgyhogy itt nem vinném túlzásba az részletezését: az Eclipse-hez nagyon hasonló felülettel rendelkező fejlesztői környezet dokumentációja elsőrangú, az emulátor teljeskörű, ráadásul a jelenleg elérhető SDK a jövőben még rengeteget fog fejlődni.

A készülék sebessége több, mint kellemes. A mozgatásokkal együtt járó animációk teljesen simák és akadásoktól mentesek, maga a rendszer viszont ritkán ugyan, de be tud lassulni, főleg akkor, ha több alkalmazás egyszerre fut - igen, a rendszer képes több program egyidejű futtatására, a feladatkezelő nagyon korrekt, a felhasznált erőforrásokat pedig gyönyörűen tudjuk követni. Persze ez mind csak szöveg, a lenti videón viszont mindenki megcsodálhatja, hogy mennyire gyors a bada a Wave-en:

A TouchWiz 3.0 kezelőfelület

A kezelőfelületnek az operációs rendszerrel ellentétben egészen biztosan van neve, úgy hívják, hogy TouchWiz 3.0. Hogy őszinte legyek, már ettől a szótól is forog a gyomrom, a Corby-n és S5230-on is futó elődöt a leggyengébb érintőkijelzős kezelőfelületnek tartom, melyet a kínai gyártók legócskább megoldásai is odavernek kezelhetőségben, kicsit szerencsétlennek tartom tehát, hogy a gyártó továbbra is ezt a nevet használja, a TouchWiz 3.0 ugyanis olyan messze van elődjétől, mint Makó Jeruzsálemtől. Ez a rendszer nem csupán szép és nagyszerűen személyre szabható, hanem egyszerűen, logikusan és kényelmesen kezelhető is, ami nagyon örvendetes, mert az előző TouchWizről ez pont nem volt elmondható.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

A készenléti képernyő widgetekre alapul, nagyon hasonlít az Androidra, de egy picit azért más. Felül itt is megtalálható a tálca, melyet lehúzva megnézhetjük az új eseményeket és bekapcsolhatjuk a WiFi-t/Bluetooth-t. Maga a készenléti képernyő összesen legfeljebb tíz oldalból áll, melyek között horizontálisan tudunk lapozni; a háttérkép ilyenkor természetesen mozog, az pedig egy nagyon jó dolog, hogy a kihasználatlan (tehát widgetet nem tartalmazó) oldalak nem élnek, ez pedig megkönnyíti az átláthatóságot. Mini-alkalmazásokból egyébként gyárilag 14 darab van, ami nem a kínálatok csúcsa, szerencse viszont, hogy a legtöbbjük egész hasznos: hálózatadatok , súgó , születésnap , nap (a mai nap feladatainak és programjainak listája), barátaim éppen most (status-update cucc), leggyakrabban látogatott weblapok, világóra, napi tájlkoztató (időjárás, tőzsde és hírek), feeds & update (SNS-függőknek), képnézegető , e-mail fiókok, kettős óra, naptár , Samsung Apps gyorsindító és Google kereső. A widgeteket mozgatni csak úgy tudjuk, ha először hosszan rajta tartjuk az ujjunkat valamelyiken, a törléshez/újak kirakásához pedig meg kell nyomnunk a bal felső sarokban lévő widget gombot. Új widgetek letöltésére persze lesz lehetőség az alkalmazásbolton keresztül, de gyárilag ez a kínálat azért elég jó, én egyedül egy zenelejátszó plug-int hiányolok.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

A középső gomb megnyomásával elővarázsolható főmenü erősen hajaz az iPhone-on futó rendszer menüjére: fekete háttér, rácsos elrendezésben üldögélő ikonok, alul egy permanensen jelen lévő csík, mely a lapozástól függetlenül látszik. A számok mondjuk kicsit mások, mert itt nem 4x4, hanem 3x4 ikon látszik egyszerre, plusz alul sem 4, hanem csak 3 ikon fér el. Az ikonok grafikája nekem nagyon tetszik, a témával pedig nem lesz muszáj megelégednünk, a váltás lehetősége benne van a szoftverben, én pusztán azért nem tudtam kihasználni, mert gyárilag csak egy téma van a nálam lévő készüléken. Az ikonok sorrendje természetesen variálható, itt is a bal felső sarokban lévő gombot kell megnyomni ahhoz, hogy pakolgatni tudjuk az egyes képecskéket. A sorrendnek mondjuk nem kell fixnek lennie, bekapcsolhatjuk az ún. adaptív elrendezést, melynek működési elve igen egyszerű: a legutóbb használt alkalmazás ikonja kerül legelőre, a második helyen az azelőtt indított szoftver lesz és így tovább. Az egyes almenük nagyon jól néznek ki, az egész menürendszer egységes, minek következtében nagyon könnyen kezelhető: számomra csak az furcsa, hogy egyes helyeken a szöveg nem fér ki az álló formátumú kijelzőre, ami nem gond, az viszont gáz, hogy a szöveg nem is mozog, tehát nem lehet elolvasni, hogy mi van odaírva, csak akkor, ha elforgatjuk a készüléket. Giroszkóp ugyanis van, a képernyő pedig az almenükben már elforog (a készenléti képernyőn és a főmenüben ugyanis nem teszi meg).

Egy dologról nem esett csak szó, ez pedig a képernyőzár. A Samsung nem játszadozott mindenféle csúszkákkal, a lezárt képernyőn akármelyik irányba eltolhatjuk ujjunkat, fel fogjuk oldani; persze használhatjuk az oldalt lévő, fizikailag létező gombot is. Jöjjön a videó a TouchWiz 3.0-ról:

Gyári alkalmazások

Egy okostelefonnál a gyári szoftverek megléte nem olyan kardinális kérdés, mint amilyen általában lenni szokott, ezt az iPhone tökéletesen igazolja. A badánál viszont pár napot még várni kell a Samsung Apps nevű bolt indulására, melyből Magyarországon pár hónapig csak az ingyenes alkalmazásokat tartalmazó rész lesz elérhető, így aztán egy picit azért mégis fontos, hogy gyárilag milyen szoftvereket telepített a gyártó a masinára. Röviden kezdem: jókat.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

Haladjunk funkciók szerint, kezdve a személyes adatok kezelésével. Az teljesen egyértelmű, hogy van naptár, mely dinamikus memóriával büszkélkedhet, nagyon pofásan néz ki, Exchange-dzsel, Facebookkal, Google-lel, Yahoo-val szinkronizálható. Fontos, ezért egyből megemlítem, hogy fájlkezelő is került a készülékre, az iPhone óta ugye ez sem természetes. Nagyon kellemes a készüléken található tartalmak és az interneten egyaránt keresni tudó kereső megléte, mely meglehetősen gyorsan keres a bejövő e-mailek között is. Aranyos kinézetű alkalmazás lett a jegyzettömb, szépen paraméterezhető a feladatlista, állóhelyzetben alapfunkciókat, fektetve viszont tudományosokat is kínál a számológép.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

Ennyit az alapvető szoftverekről, nézzük azokat, melyek kicsit extrábbak. Nagyon érdekes próbálkozásnak tűnik a Social Hub, mely a gyakorlatban nem más, mint egy üzenetküldő alkalmazás, melyből nem csak SMS-eket és e-maileket, hanem más platformokról (SNS és IM) is tudunk üzeneteket küldeni, igaz, nem közvetlenül, az alkalmazás inkább egy gyorsindítója a natív klienseknek, sem mint egy valódi üzenetküldő. Nagyon hasznos a widgetek kapcsán már említett Napi tájékoztató, mely egy időjárás előrejelző, egy tőzsdei adatokat lekérő alkalmazás és egy RSS-olvasó egybegyúrt változata, amit ugyebár kirakhatunk a készenléti képernyőre is. Játékokból 8 darab volt a nálam lévő készüléken, melyek nem biztos, hogy felkerülnek a végleges változatra is, de azért leírom, hogy én mit kaptam. Natív badás alkalamazásokból kettő került fel, a vártnál kicsit lassabban futó Asphalt 5 és az iPhone-on nagyon népszerű EDGE. Java játékokból hatot találunk: Parachute Panic, Diamond Twitester, Tetris refresh, Guitar Hero 5, Brick Breaker, Crazy Penguin, Pyramid Bloxx.

Adatkommunikáció, telefonálás, üzenetkezelés

Adatkommunikációs téren nagyon rendben van a Wave. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettőt támogat (900/2100 MHz), mobilhálózaton keresztül adatokat GPRS-szel, EDGE-dzsel, UMTS-szel és HSPA-val tud mozgatni, utóbbi esetben a letöltési sebességet 7,2, a feltöltésit pedig 2 Mbps-ban maximalizálták. A WiFi is része a készüléknek, ez meglepő módon nem csak a 802.11b/g, hanem a 802.11n szabványt is ismeri, ám ez sem minden, a Bluetooth ugyanis 3.0-s verziószámú, ez talán az első ilyen készülék, mely nálam járt. Az USB-csatlakozó is szabványos (microUSB 2.0), számítógépre kötve a készülék töltődik is, a telefont többek között modemként és Mass Storage (külső meghajtó) eszközként is használhatjuk. Mindezek mellé kiváló beszélgetési hangminőség jár, plusz olyan funkciók, mint az épp csengő telefon felfordítása után bekövetkező némítás vagy az asztalra letételt követő kihangosítás; ezek természetesen a giroszkópot és a fényérzékelőt használják működésükhöz. További extra funkció, hogy a készülék képes rögzíteni a telefonbeszélgetéseket.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

A telefonkönyv kapacitása végtelen, annyi embert és annyi adatot vihetünk fel, amennyit csak akarunk. Extra mezők akadnak szép számmal, mivel új platformról van szó, leírom mindet: telefonszám, e-mail cím, IM-azonosítók, címek (otthoni, munkahelyi, egyéb), középső név, becenév, titulus, cég, beosztás, internettelefon címek (otthoni, munkahelyi, egyéb), adó-vevő, webcímek (ugyanaz a három kategória), osztály, helyettes neve és telefonszáma, házastárs, gyermekek, születésnap, évforduló, jegyzet. Az emberekhez egyedi csengőhangot állíthatunk be, csoportokba rendezhetjük őket, kiválaszthatunk kedvenceket, akiket ennek hatására gyorsabban felhívhatunk. Az SN-Link, tehát a közösségi oldalakkal történő összekapcsolás sem hiányzik, igaz, elsőre picit nehézkesebbnek tűnik a megvalósítása, mint amit például a HTC Sense-nél megszokhattunk, de ha egyszer megtaláltuk a megoldást, akkor menni fog. Először ugye be kell állítanunk a Facebook/stb. bejelentkezési adatainkat, majd a telefonkönyvben meg kell nyomnunk az ismerősök szerzése gombot. Itt megjelennek a közösségi oldalakon lévő ismerőseink, akiket manuálisan át tudunk másolni a névjegyzékbe (persze az összeset is lehet egyszerre). Ott aztán ki kell választanunk valamelyik telefonon tárolt névjegyet, majd kézzel össze kell kapcsolnunk a kívánt facebookos kontakttal. Ezek ekkor egybeolvadnak, a telefonon tárolt adatok prioritást élveznek, ha tehát a névjegy neve "Bog" volt, akkor nem fogja átírni azt a Facebookról behúzott teljes névvel, mint azt pár egyéb telefon csinálja.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

Az SMS-memória érdekes módon limitált, 1300 darab szöveges üzenetet tárolhatunk a Wave-en, ami valószínűleg bőségesen elég, mindenesetre furcsa, hogy ez a memória egyetlen része, mely limitált. Az e-mail kliens teljesen korrekt, beállíthatunk Exchange, Google, Yahoo! és Hotmail fiókokat is, meg persze bármi más, ám az előbb felsorolt postaládák esetében nem kell a pop3/imap4 beállításokkal bajlódnunk. A bada természetesen kezeli a hitelesített szervereket és a csatolt fájlokat, a leveleket Push segítségével is le tudja tölteni. Ezeknél is fontosabb viszont, hogy az álló és fekvő nézettel is rendelkező virtuális billentyűzet kiválóan működik, pont azt a gépelési élményt és biztonságot nyújtja, mint az iPhone gombsora, ráadásul úgy is működik, sőt, több annál, hiszen az egész rendszerhez hasonlóan tud magyarul, a prediktív szövegbevitelhez tehát használhatjuk ékes nyelvünket.

Samsung S8500 Wave

SNS, internet

Három natív SNS-kliensprogram került fel a készülékre: Facebook, Twitter és YouTube. Mindegyik jól működik, bár a Facebook véleményem szerint a leglassabb szoftver az egész telefonon, nem csak az induláskor várakoztatja meg a készülék használóját, hanem használat közben is. A szinkronizálható kliensek között egyébként a MySpace is szerepel, de ez saját kliensprogramot nem kapott.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

A saját fiókok kapcsán mindenképp említésre méltó, hogy a készülék lehetőséget biztosít egy saját Samsung fiók létrehozására is, mellyel egyszerűen összeszinkronizálhatjuk adatainkat. A kliensek kapcsán a Google alkalmazásokat hiányolhatjuk: nincs például natív Google Maps, a keresőóriás widgetjét használva és a program nevének ikonját megnyomva az internetböngésző ugrik fel. Mondjuk ez is elég jól használható, aktuális pozíciónk a webes alapú térképen is megjelenik.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

Az internetböngésző, mely az egyik legkardinálisabb kérdés az efféle készülékeknél. A Wave és a bada szerencsére jól teljesít: a böngésző gyors és jól kezelhető, viszont máshogy működik, mint az eddig látott megoldások. Ami furcsa és hiányozni fog, az az intelligens szövegtördelés, a Wave böngészője erre az első jelek szerint nem képes. A gyönyörűen megjelenített oldalakba két ujjunk használatával villámgyorsan bele tudunk nagyítani, ám ez nem rendezi át a szöveghasábokat, tényleges nagyításról van szó csupán, ami azért érdekes, mert a tördelés működik abban az esetben, ha pl. egy HTML formátumú e-mailt nyitunk meg. Lehet tehát, hogy csak egy beállítást nem találtam meg (vagy a bétás készüléken még nem volt fent), a lényeg tehát az, hogy én a weboldalakat csak "eredeti" tördelésben tudtam olvasni, márpedig ezeket jellemzően nem egy 3,3 hüvelykes kijelzőre tervezték: a nagy képernyőfelbontásnak köszönhetően mondjuk elfér a szöveg és olvasható is, ám a betűk nagyon aprók, nehéz és fárasztó olvasni őket. Cserébe sok pozitívumot nyújt a browser: képes futtatni a JavaScripteket, van benne hirdetésszűrő (!), ami pedig a legjobb, hogy gond nélkül megjelennek a Flash alapú tartalmak is. Az Acid3 tesztben egyébként 100-ból 98 pontot ér el a Wave böngészője.

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes fény segíti. Azt hihetnénk, hogy egy letűnt kor gyermekéről van szó, ez a felbontás ugyanis nem világbajnok a 12 megapixeles telefon mellett, ám a videórögzítés kiváló, a készülék ugyanis 1280 x 720 pixeles, tehát 720p-s HD felbontásban tud mozgóképet venni (nappali és beltéri tesztvideók itt érhetők el). Maga a szoftver egyébként kiváló, rengeteg beállítási lehetőséget nyújt, címszavakat mondok: témák, fehéregyensúly, érzékenység (ISO 100 - ISO 800), fénymérés, digitális képstabilizátor, pislogásészlelés, effektusok. Igazi extrának mondható a fénnyel szemben történő fotózást megkönnyítő szoftveres javítás is. A fotók legnagyobb felbontása egyébként 2560 x 1920 pixel.

Samsung S8500 Wave

A Samsung Wave fotóinak minősége nem kiemelkedő, de a célnak tökéletesen megfelel a telefon: jó minőségben lehet vele fényképezni. A fotók dinamikatartománya elég nagy, a vonalélesség jó, a színek szépek, a zajszint nem túl magas, a makró mód jól működik, a vaku viszont átlagos. A mozgóképek minősége jó, főleg akkor, ha a kijelzőn nézzük vissza őket, ott egyszerűen bámulatosan mutatnak a 720p-s HD videók.

A készüléken található zenelejátszó szoftver, mely természetesen fut a háttérben is, ám ott widget segítségével nem tudjuk kezelni, lezárt képernyőzárnál viszont igen, olyankor ugyanis fentről, a tálca helyéről előhúzható egy kezelőpanel. A szoftver a számok között ID3-tagek alapján szűr, kirajzolja az albumborítókat, tartalmaz hangszínszabályzót, melyben előre beállított sémák közül választhatunk. Ha a zenelejátszót használva elforgatjuk a telefont, egy látványos, cover-flow szerű nézetet kapunk.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

A készülékben található FM-rádió is, teljesen jól működik, a magyar állomásokat egy pillanat alatt megtalálta, az adásokat képes rögzíteni. A fülhallgató csatlakozó is teljesen szabványos (3,5 milliméteres jack), így akár a saját fülhallgatónkat is használhatjuk a Wave-vel, függetlenül attól, hogy a gyárilag mellékelt, hallójáratba ülő fülhallgató kellemes hangminőséggel büszkélkedhet. Kihangosítva közepes minőségben zenél az S8500.

Samsung S8500 Wave Samsung S8500 Wave

Képeinket és videóinkat a Médiaböngésző nevű alkalmazásban nézhetjük meg. A képnézegető gyors, a multi-touch (pinch) természetesen itt is működik. A videólejátszásnál nagyszerű, hogy a DivX/XviD kódolású filmeket is le tudjuk játszani.

Üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő, mely gyárilag a Google Maps-nél, illetve a fotózásnál használható. A menüben található egy Navigáció feliratú ikon, melyet nem tudtam elindítani, mivel nem kaptam navigációs szoftvert a készülékhez. Ezt a részt a bolti megjelenés idejében igyekszünk majd kiegészíteni azzal, hogy milyen szoftvert kapunk a Wave-hez, már ha kapunk majd egyáltalán. Egyébként valószínű, hogy Route66 fog bele kerülni, mivel a Samsungnak az ezt gyártó céggel van stratégiai megállapodása. Pletykákat hallottunk arról, hogy az NDrive-nak már kész a badás navigációs szoftvere, tehát akár ez is szóba jöhet.

Samsung S8500 Wave
[+]

A készülék akkumulátora 1500 mAh-s, ami az alacsony fogyasztású Super AMOLED kijelzővel párosítva elképesztő üzemidőt garantál. Nálam erősteljes használat mellett 3 napig gond nélkül elketyegett egy töltéssel, amit a gyári adatok (8 és fél órás beszélgetési vagy 35 órás zenelejátszási idő) nagyjából alá is támasztanak.

Értékelés: Samsung S8500 Wave
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A harmadik király. Mostantól nem csak az Android és az iPhone az a két okostelefonos rendszer, melyek érdemben, korlátok nélkül használhatók, hanem itt a Samsung bada is, mely gyakorlatilag mindenben ki tudja elégíteni a legextrémebb felhasználók igényeit is. A Wave pedig egy remek készülék, melynek elég erőteljes hardvere van ahhoz, hogy biztosítsa a rendszer hibátlan működéséhez szükséges erőforrásokat, minek következtében a készülék gyors, jól kezelhető, és nem utolsó sorban szép, illetve hatalmas tudású is. Felesleges kiemelni bármilyen funkciót, a Wave mindent tud, amit egy okostelefontól 2010-ben elvárhatunk. Mindehhez várhatóan bruttó 100 000 forint körüli (szerencsés esetben az alatti) végfelhasználói ár párosul, ami sokkal visszafogottabb, mint a konkurencia árcímkéi. A nagy kérdés persze az, hogy a Samsung Apps alkalmazásbolt milyen hamar fog megtelni szoftverekkel, de azt az irdatlan pénzmennyiséget elnézve, amit a gyártó a fejlesztők között kíván "kiosztani", úgy gondolom, hogy ez nem sokáig lesz kérdés. Abban pedig valószínűleg mindenki egyet ért velem, hogy a különösen ajánlott plecsninél gyengébbet nem sütherek rá a Wave-re:

Samsung S8500 Wave

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S8500 Wave
Samsung GT-S8500 Wave Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118 x 56 x 10,9 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa kapacitív Super AMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória 1300 darab
Memória 256 MB RAM, 512 MB ROM
2/8 GB flash memória
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung bada + TouchWiz 3.0 UI
Processzor 1 GHz-es ARM Cortex-A8
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 8 darab
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek widgetek, Facebook, Twitter, YouTube, Social Hub, IM (Windows Live, Yahoo! Messenger, Google Talk), mininapló, napi tájékoztató (időjárás, tőzsde és hírek)
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (max. 1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó előre beállított sémák
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idő 450 óra
Beszélgetési idő 8 óra 30 perc
Zenelejátszási idő 35 óra
Egyebek
giroszkóp, DivX/XviD támogatás, USB Mass Storage üzemmód, TV-out funkció

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés