Samsung i560 - elcsúszott az irányzék

Bevezető

Egy újabb Samsung. Mégpedig az okosabb fajtából, hiszen ismét i betűs modellről van szó. A Samsung lohol a Nokia nyomában és az eddig igencsak a finn gyártó területének mondható szegmensben, azaz a Symbianos okostelefonok terén is szeretne erősíteni, és vevőket elhappolni a skandinávok elöl.

Az i560 gyakorlatilag a nemrég nálunk járt i550 ikertestvére, csak amíg az hagyományos kialakítású, addig a most nálunk vendégeskedő modell slide-os, azaz csúszkás külsőt kapott. Az i450 és a már említett i550 után ezen a modellen már sokkal inkább megfigyelhetők a Samsungos stílusjegyek.

Az eddigi slágerek, vagyis a zenelejátszás és fényképezés után, a készülék fő attrakciója ennél a modellnél is a navigáció szeretne lenni. Azért csak szeretne, mert a tesztelés során ugyanazt a teljesítményt hozta a beépített GPS vevő, mint amit az i550 esetében tapasztaltunk. De ne szaladjunk ennyire előre…

Külső

Férfias. Ez az egyöntetű vélemény alakult ki mindenkiben, aki látta a telefont. Határozott Samsungos megjelenés, okostelefonoknál megszokott méretek, legalábbis a tíz centimétert pár milliméterrel meghaladó hossz, és öt centiméter körüli szélesség átlagosnak mondható ebben a kategóriában, a tizenhat milliméteres vastagság viszont egész jónak mondható egy csúszkás okostól.

Az előlapot u alakban körbe fényes alumínium keret díszíti. Ezt is és az előlap nagy részét is sűrűn törölgetnie kell majd annak aki ad arra, hogy a telefonja ne legyen egyfolytában maszatos. Az előlap tetején hangszóró, márkajelzés és alig észrevehető méretre zsugorodott kiegészítő kamera.

A kijelző alatt az i450-ből visszaköszönő navigyűrű és körülötte a látszólag szellősen a híváskezelő és funkció gombok, szétcsúsztatás után pedig előkerülnek a számbillentyűk. És ha már csúszkánál tartunk akkor igen, ez most olyan lett amilyennek lennie kell. Nem lötyög, nem kotyog, nincs holtjáték sem csukott sem nyitott állapotban, a nyitás-zárást pedig finom rugós mechanika segíti.

A telefon oldalai és hátulja kellemes tapintású, puhább műanyag borítást kapott. A készülék alja üresen maradt, tetején a bekapcsoló gomb és piros pontot érdemlő standard jack dugó aljzat. Bal oldalon felül hangerőszabályzó, alul Samsung rendszercsatlakozó, töltőhöz, adatkábelhez és ilyen csatlakozóval ellátott headsethez, jobb oldalon rendre microSD foglalat és a kamera gombja található.

Hátul a remekül illeszkedő akkumulátorfedél, benne az elmaradhatatlan mart Samsung felirattal. Felette kamera és annak felbontását jelző felirat, vaku és hangszóró kapott helyet. A telefon anyaghasználata és összeszerelése maximálisan minőségi benyomást kelt.

Kijelző, kezelés

Érdekes, hogy az alig egy centiméterrel nagyobb, viszont nem csúszkás testvérre 2,6 colos kijelző került, ide ahol pedig lett volna hely gazdagon, csak az eggyel kisebb 2,4-es. Nem kicsi ez sem, de ha már slide, lehetne nagyobb. Felbontása 240x320 pixel és 262 ezer színű.

Elérkeztünk a kijelző alatti részhez, vagyis a navigációs és funkció gombokhoz. A bal oldali funkció gomb alatt a Symbian billentyű, a jobb oldali alatt pedig média gomb, amivel a zenelejátszót, a RealPlayert vagy a rádiót indíthatjuk. A híváskezelő gombok között pedig a törlés funkció kapott helyett. Ezekkel látszólag sem baj nincs, használat közben viszont nyakunkba kapjuk a feketelevest. Az oldalsó funkciógombok túlságosan a telefon szélére kerültek, az ember óhatatlanul is a kijelzőn megjelenő funkció alatt nyomkodja az előlapot. Ha mégis sikerült bejáratni az ujjunkat annyira, hogy kitornáztassuk a telefon széleihez jön a következő pofon, a funkció gombok nagyon összenőttek az alattuk levő gombokkal, rendszeresen nyomtam meg a bal oldali helyett a Symbian gombot, a jobb oldali helyett pedig a médiagombot, utóbbi kevésbé, előbbi viszont elég zavaró mert bárhol is voltam a főmenüben találtam magam. A navigyűrű az i450-ben kellemesen használhatónak bizonyult, itt viszont kezelését viszonylag éles perem nehezíti, egy hosszabb használat, pl. játék után számíthatunk rá, hogy sajogni fog a hüvelykujjunk begye. És most jön a legérthetetlenebb rész. Ha felvesz-letesz gombokat nem megfelelő helyen nyomjuk meg, akkor szintén könnyen találhatjuk magunkat a menüben, vagy a médialejátszó választómenüjében. Mindezt egybevéve azt kell mondjam, hogy nem igazán sikerült jóra ez az előlapi gombsor.

A szétcsúsztatás után előkerülő számgombok viszont nagyon jók. A gombok egy síkban vannak és csak a sorokat választja el egymástól egy-egy betétcsík. Méretükre nem lehet panasz, nyomáspontjuk megfelelő, jól lehet rajtuk akár hosszabb szöveget is begépelni.

Menü, vas

Az i450-hez és az i550-hez hasonlóan ezt a modellt is 330 MHz-s processzor hajtja, és már azt a kitérőt sem kell megtennem a memóriával kapcsolatban, mint az i450-nél, hiszen ebbe már 128MB RAM került, amiből egy friss rendszerindulás után durván 80MB áll a programok rendelkezésére. Ötös. Nem kell tehát attól tartanunk, hogy több program párhuzamos futtatása vagy nagyobb dokumentumok kezelése közben összecsuklik a rendszer..

A programokat és média állományainkat a telefon belső 150MB-os tárolójába pakolhatjuk, ha ezt kevésnek érezzük microSD kártyával bővíthetjük a helyet. Operációs rendszerből szintén a jelenlegi legfrissebbet, a Symbian 9.2 Feature Pack 1-es változatát kapta, bár, ahogyan az eddigi ilyen rendszerrel ellátott Samsungok esetében már láthattuk nem sikerült teljes értékűen a feljavítás. A rendszer a sebességtesztekben jól vizsgázott, egyedül a 3D részben maradt el az N95-től a megfelelő chip hiányában, viszont ettől eltekintve viszont számos tesztben még gyorsabbnak is bizonyult.


SPMark 3D
3D Game 3D Fillrate 3D Polycount Overall
i560 11,19 fps 3,47 Mtexels/s 94,9 1048
N95 8GB 68,72 fps 25,53 Mtexels/s 528,43 6504


JBenchmark 1
Text 2D Shapes 3D Shapes Fillrate Animation Overall
i560 1615 1512 664 396 2378 6565
N95 8GB 1318 1198 580 284 1485 4865


JBenchmark 2
Image manipulation Text Sprites 3D Transform User Interface Overall
i560 422 596 605 1093 442 594
N95 8GB 390 600 488 818 402 519


JBenchmark 3D
kTexes ps Triangles ps LQ HQ
i560 3691 63016 354 175
N95 8GB 5929 44316 953 909

A menürendszer a már jól bevált Symbianos. Az menüket saját ízlésünk szerint alakíthatjuk, a kinézetet pedig témákkal variálhatjuk, ebből pár darabot a Samsung is mellékel, de az interneten végtelen mennyiségből tudjuk kiválogatni a nekünk tetszőket. A futó programok ikonja itt is megváltoznak, hogy lássuk az adott alkalmazás már megy a háttérben, és a betűméretet is állíthatjuk három lépcsőben.

Alapfunkciók

A névjegyzékben szintén semmi változás, minden a megszokott Symbian rendszert használó telefonokkal egyező. A belső 150MB-os memória határáig vehetünk fel kapcsolatokat és hozzájuk végtelen mennyiségű adatot, tetszőleges mezőkbe rendezve. Egyedül a hangtárcsázással fog meggyűlni a bajunk, ugyan az kapcsolatokhoz tartozó azonosítókat itt is a rendszer generálja, de maga a hangtárcsázás az i450-nél már sok fejfájást okozó módszert követi, indítása nehézkes és a magyar nyelvet sem ismeri, így lényegében használhatatlan.

Az üzenetkezelés teljes körű, küldhetünk és fogadhatunk SMS-t, MMS-t és E-mail-t is. A beépített e-mail klienssel több fiókot is kezelhetünk, akár IMAP rendszerűeket is, a kimenő szerver pedig hitelesített is lehet. A csatolmányok terén sincsenek korlátok és leveleink automatikus letöltése is részletesen konfigurálható. A számbillentyűkről már esett szó, gond nélkül belebonyolódhatunk velük egy hosszabb üzenetváltásba is.

A Feature Pack 1-nek köszönhetően az ébresztőóra ismétlődő időpontokra is beállítható, viszont a szintén ebben a csomagban napvilágot látó változtatást, vagyis a hangrögzítő egy perces limitjének eltörlését nem sikerült integrálni a rendszerbe, tehát itt megvan a hatvan másodperces korlát. Persze külső programmal erre is találhat megoldást, aki ennél hosszabban szeretne hangot rögzíteni. A szervezőfunkciók között megtaláljuk a minden igényt kielégítő naptárat, egy alapfunkciós számológépet és jegyzettömböt. A dokumentumkezelést az előre feltelepített Adobe PDF olvasó és QuickOffice csak olvasásra szolgáló programcsomagja segíti.

Multimédia

A telefon kamerája 3 megapixeles, ezt a kamera melletti felirat is büszkén hirdeti. Autófókusz sajnos nincs, még abban a formában sem, mint az i550-ben. Itt viszont sikerült kicsit távolabb helyezni a vakut az optikától, így valamennyire használható lett, bár ezzel is sikerült olyan képet lőni, amit bevilágított a led. Nincs makró mód sem, állíthatunk viszont fénymérést, fényerősséget, fehéregyensúlyt és színtónust, valamint van lehetőségünk az önkioldó funkció használatára ha mondjuk magunkat szeretnénk megörökíteni. A készített fényképek az AF hiányának ellenére meglepően jók lettek, főleg a kültérben készültek.

Lehetőségünk van mozgókép felvételre is, 352x288 pixeles felbontásban, 15 kép / másodperc sebességgel, a felvételeinket pedig a Video Editor programmal tudjuk utólag minimálisan szerkeszteni, illetve szintén ezzel a programmal tudjuk fényképeinket úgynevezett fotófilmmé összefűzni.

A zenei rész nagyon alap. Úgy látszik a Samsung úgy gondolta, hogy normális szoftver csak a zenemodelljébe rak. Ebbe még egy egyszerű, előre beállított profilokkal gazdálkodó hangszínszabályozó sem került, nem, hogy magunk tudnánk a csatornákat állítani. Ez pedig manapság már alap a konkurenciánál. Természetesen telepíthetünk rá egyéb lejátszó programot, de ez akkor is negatívum. A zenehallgatáshoz használhatjuk a mellékelt Samsung rendszercsatlakozóval ellátott fülest, feltéve, ha teljesen bot fülünk van, egyéb esetekben rendelkezésünkre áll a szabvány 3.5 mm-es jack aljzat, hogy kedvenc fülhallgatónkat csatlakoztassuk.

GPS

A navigáció teljes mértékben megegyezik az i550-ben látottal, annak minden negatívumával. A GPS vevő, ugyan Sirf Star III-as, de ahhoz, hogy jelet fogjon rendkívül sok türelemre és hosszú percekre lesz szükség. A műszerfalon elhelyezett passzív tartóban egy 10km-es, kb. 15 perces úton nem talált jelet. Hogy megbizonyosodjak róla, hogy egyáltalán működőképes darabot kaptam, kiszálltam az autóból és szabad ég alatt, álló helyzetben próbálkoztam. Így olyan 3-4 perc elteltével fogott jelet a masina. Az autóban csak a műszerfalra helyezett állapotában volt képest jelet fogni, de ehhez is legalább 5 perc kellett, mondjuk ha már egyszer ez sikerült neki, onnantól lehetett a passzív tartóban is használni.

A Samsung Mobile Navigator nevü programját a Navigon készítette, a hozzá kapott térképi adatbázis hazánkat tekintve nem a legfrissebb. A térkép megtekintéséhez és a POI adatbázisban való kereséshez nem túl felhasználó barát módon csak akkor férünk hozzá ha a vevő GPS jelet fogott, tehát ha csak úgy szeretnénk valamit megnézni a térképen, akkor az elég nehézkes lesz, ha házon belül vagyunk akkor pedig lehetetlen.

Ha mégis sikerül jelet fognunk, akkor kezdődhet a navigáció. Az úti cél kiválasztásánál pár karakter begépelése után a rendszer felkínálja az így kezdődő település és utcaneveket. A navigálás során választhatunk 2D-s és 3D-s nézetet, éjszaki és nappali módot, de utca neveket sehol nem látunk a térképen, egyedül a következő útba eső közterület nevét látjuk a képernyő alján. A hangutasításokat egy női hangtól kapjuk. Kedvencem a „vigyázat!”, rövid és roppant lényegre törő figyelmeztetése volt, ami, mint kiderült a megengedett sebesség túllépésére vonatkozik. A legjobb az volt amikor ezt közvetlenül az úti cél előtt mondta: „vigyázat, 200 méter múlva eléri a célját”. Vigyázni fogok, megígérem.

Adatátvitel, akkumulátor

Mobiladatátviteli módokból nincs hiány, GPRS, EDGE UMTS és 3,6 Mbit/s maximális sebességre képes HSDPA kapcsolat áll a rendelkezésünkre. A böngésző a már sokat dicsért változat, van minimap, azaz oldaláttekintés, csak nem automatikus, hanem külön menüpontból elérhető, és a látványos és igen hasznos előzmények funkciót is használhatjuk. WLAN és infra nincs, ami van az a Bluetooth és az USB, mindkettő 2.0-s, előbbi támogatja az A2DP-t, utóbbin pedig akár tölthetjük is a telefont. Számítógépre kötve cserélhető lemezként, betűjellel jelenik meg a készülék, ilyenkor a memóriakártya tartalmát láthatjuk.

A telefont egy 1200 mAh kapacitású akkumulátor látja el árammal. Ha rendesen kihasználjuk a telefon képességeit és navigálunk, zenét hallgatunk, szörfölünk egy kicsit és lövünk pár fotót akkor akár egy teljes napig is bírja. Ha hosszabb útra navigálunk, akkor addig se, ilyen esetekre nem árt beszerezni egy autóstöltőt, persze ehhez a saját tartóra is szükségünk lesz, mert a legtöbb univerzális passzív tartó ott fogja a készülékeket ahol ennek a rendszercsatlakozója van. Ha kíméletesen használjuk, kihúzhatjuk akár két napig is, ennyi idő után azonban már biztos töltenünk kell, egy teljes feltöltés kb. 2,5 óráig tart.

A 2007 októberében bejelentett készülék előreláthatólag nálunk nem kerül forgalomba, csak a független mobilboltok kínálatában jelenhet meg. Borítékolható, hogy a beépített GPS miatt meg fogják kérni az árát, pedig, mint ahogy láttuk ez így ebben a formában cseppet sem használható. Kérdéses, hogy szoftveres, vagy hardveres gyengeségről van szó, de a koreai gyártó nem híres a szoftver javításairól, tehát vélhetőleg nem lesz semmiféle változás ezen a téren. Kár érte, ahogyan a telefon egyéb gyengeségeiért is, pedig elég ígéretes darabnak tűnt, a külseje, a mechanikája és, hogy alapvetően a mostanában igen népszerű, és mondhatni kiforrott Symbian rendszerre épül, azt vetette előre, hogy egy igen jó telefon lesz belőle. A GPS gyengesége, a funkciógombok körüli mizéria és a WLAN hiánya viszont beárnyékolja a telefon jó tulajdonságait. Ehhez hozzávéve, hogy a telefon ára sem ismert még, maradjunk annyiban, hogy most nem érdemel tőlünk pecsétet.


Pompi

Specifikáció

Samsung i560
Általános
Technológia GSM, UMTS, HSDPA
Méret 103 x 51 x 16 mm
Tömeg 118 gramm
Színek fekete-ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 KB
Belső memória 150 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800/1900 + UMTS 2100 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA van / van (3,6 Mbit/s)
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van (max. 1 perc)
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian 9.2 Series 60 Feature Pack 1
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (PO3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok S60, java
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Video Editor
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fixfókuszos, LED-es segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van, legfeljebb 352x288 pixeles felbontás, 15 fps
Zenelejátszó szoftver van, fut háttérben
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idő na
Beszélgetési idő na
Egyebek
Samsung navigáció

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés