Samsung i550 - messze még a cél

Bevezető

A Samsung – mióta átvette a második helyezést a Motoroláról a gyártók világranglistáján – tovább nyomul előre, hosszú távon nyilván az a cél, hogy elkapják a Nokia tökét. Persze ehhez a finneknek is lesz egy-két szavuk, de éles csatára van kilátás. Ehhez viszont az kell, hogy a koreai termékek minimum le tudják fedni azokat az igényeket, amelyeket a Nokia ki tud elégíteni, így aztán nem meglepő, hogy az utóbbi időben a Samsung frontot nyitott az okostelefonok piacán is.

Az i betűvel jelölt modellek a gyártó háza táján az operációs rendszerrel ellátott telefonok halmazába tartoznak, függetlenül attól, hogy Windows, vagy Symbain szoftver ücsörög-e rajtuk. Jelen tesztünk főhőse az i550, amely ez utóbbi oprendszer futtatására képes, s miután beépített GPS vevővel is rendelkezik, ezért nem is meglepő a kijelentés, hogy a Nokia 6110 Navigator közvetlen ellenfelének tekinthető.

Már látszik, hogy a kamera és a zenelejátszó után a mobilok következő húzófunkciója a navigáció lesz, más kérdés, hogy ennek megvalósítása mikorra fog olyan szintre emelkedni, hogy végleg kidobhassuk az egyre olcsóbban elérhető PNA készülékeket. Szerény véleményem szerint ez az időszak még messze van, pláne, hogy az i550-nel bizony nem mernék nekivágni még egy közepes belföldi utazásnak sem, de nyugalom: ugyanezt a 6110-zel kapcsolatban is el lehetne mondanom.

Az i550-et a gyártó hazai képviselete biztosította ugyan, de mivel a hírek szerint először a piros szolgáltatónál fog megjelenni, ezért csak Live szoftverrel együtt kaphattuk meg. Szerencsére a Symbian olyan, hogy nem okoz neki maradandó nyomokat az operátori beavatkozás, így egy-két témát leszámítva a „lájvolt” i550 funkcionalitását tekintve is megegyezik az egyszer majd függetlenként is elérhető modell szolgáltatáskínálatával.

Külső

A Symbian cuccok alapvetően nagyok. Sőt: ez az okostelefonokra is jellemző tény, bár amióta a 60 grammos Neonode N2 a kezemben volt, hiszem, hogy a méret faragható. Az i550 a gyártóra kevésbé jellemző tégla kialakítást kapta meg, a számgombok egyenesen a Sony Ericsson modelleket idézik, első blikkre egyáltalán nem tűnik Samsung terméknek a telefon.

A fekete színű készülékház viszont meglepően vékony (azért nem egy penge), ellenben igen zsúfolt. A méretes kijelző alatti gombhalmaz első pillantásra riasztó, használat közben pedig idegesítő, ezt pedig marha trendi módon meg is fejelték a tervezők egy trackball beillesztésével, amely szintén inkább hátrányként fogható fel. A számgombok és a képernyő közötti területen 9 funkcióbillentyű kapott helyet, a híváskezelő gombok és a C egy sorban, ezekkel nincs is gond, felettük viszont hármas tagolásban ül a két softkey, illetve négy dedikált gomb, amelyek a menübe, a netre, a navigációhoz és a multimédiához dobják a júzert. Én rendeszeresen az interneten kötöttem ki, mert ez és a navi billentyűje még ki is emelkedik a többi gomb síkjából, köszi.

A trackball önmagában egy praktikus dolog kellene legyen. Láttunk már ilyet telefonban, járt nálunk például HTC Artemis, amelynél kéjes örömöt okozott a kis golyócska (pedofil papok is elmondhatják magukról ugyanezt), de a Samsung kezelőszerve egy rakás, illatosan gőzölgő tehénlepény ahhoz képest. Ennek egyetlen oka van: nem is igazi trackball. Golyó ugyan, meg forog is minden irányba, de csak a négy égtáj felé tudunk vele navigálni, és minden egyes gördítésre egyet ugrik a menüben a kívánt irányba a kurzor. Tehát ha mondjuk a telefonkönyben bóklászunk, és 10 kontaktok kellene lefele surranni, akkor nem az van, hogy az ember maga felé gurítja a trackballt, hanem tízszer lefelé „kapar” a labdán az ujjával. Szerencsére viszont jó érzékeny a cucc, úgyhogy ha netán be szeretnénk nyomni (az OK funkció miatt erre szükség is van), akkor jó eséllyel az utolsó pillanatban elmozdul a golyó, aztán ügyesen be is húztunk a kívánt menüpont mellett elhelyezkedő funkcióba.

Az i550 bal felén csak a hangerőt szabályozó billentyűk és a microSD fiókjának ajtaja található meg, jobb oldalon pedig a kamera gyorsgombja, valamint a szokásos Samsung rendszercsatlakozó bújik meg. A telefon alja üres, a készülék tetején viszont a Nokiától örökölt bekapcsoló és profilváltó gomb mellett egy hatalmas kör alakú műanyag takarja el a 3,5 mm-es jack bemenetet, amiért természetesen jár a pirospont. A félig mintázott műanyagból készült hátlap legfelső szegmensében található a három megapixeles kamera optikája egy segédfény és egy tükör társaságában.

Menü, vas

A kijelző nem fog meglepetést okozni, 2,6 inch átlóval rendelkező, 240x320 pixeles ablakról van szó. Fényérzékelő nincsen, így mindig tőlünk függ, hogy milyen erősre állítjuk be a világítást, érdemes babrálni, mert muszáj lesz valahogyan spórolni az akkumulátor teljesítményével.

Az i550-ben a hírek szerint 330 MHz-es processzor dolgozik 128MB RAM és 150MB ROM társaságában. Ez utóbbi bőven sok ahhoz, hogy kismillió nyitott alkalmazás mellett is villámgyors maradhasson a rendszer sebessége, amely természetesen a Symbian 9.2 Series60 Feature Pack 1-gyel feljavított változata.

A sebességtesztek ennek megfelelő eredményt hoztak, a gép minden szempontból erős, kivéve 3D-ben, amely nem is meglepő, mert az N95-tel ellentétben külön erre a célra implementált chip nincsen benne.

SPMark 3D
3D Game 3D Fillrate 3D Polycount Overall
N95 76,66 fps 27,26 Mtexels/s 560,77 7037
i550 11,26 fps 3,46 Mtexels/s 97,09 1061

Ezek után jöttek a JBenchmark tesztek.

JBenchmark 1
Text 2D Shapes 3D Shapes Fillrate Animation Overall
N95 1401 1300 647 328 1573 5249
i550 1485 1555 652 377 2308 6377


JBenchmark 2
Image manipulation Text Sprites 3D Transform User Interface Overall
N95 409 714 540 887 547 599
i550 447 600 584 1058 374 574


JBenchmark 3D
kTexes ps Triangles ps LQ HQ
N95 6420 47930 1012 966
i550 3676 62916 338 168

A menürendszer felépítése és testreszabhatósága mindenben követi a Nokia okostelefonokban megszokottakat, tehát témák segítségével pofozható saját igényeknek megfelelően a kinézet. Itt kettő darab Vodafone séma mellett további kettő egyéb színösszeállítás található, érdemes inkább ezeket használni, mert a piros szolgáltató által rajzolt grafika igen puritán. A kezelhetőség szoftveresen példás, a nehézséget a dedikált gombok zsúfoltsága okozza, érdemes mindig használni a billentyűzárat, amely a csillag gomb hosszas megnyomásával érhető el.

Alapfunkciók

A Samsung i550 az alapfunkciók tekintetében pont úgy viselkedik, mint bármelyik másik hasonló rendszerű konkurense. Dinamikus telefonkönyv található benne a létező összes jelenleg ismert lehetőséggel, tehát tetszőleges mennyiségű adat vihető fel egy kontakthoz, egyedül az automatikusan generált hangtárcsázási azonosító hiányzik. Ehelyett az i450-ből megismert Voice Signal program próbál segíteni, de egyrészt ennek elindítása nehézkesebb, másrészt nemigen ért a szóból, mert csak angolul tud.

Az üzenetkezelésnél sincs sok meglepetés, SMS és MMS mellett email alkalmazás is megtalálható, amely gyárilag Vodafone Mail postafiókot kínál fel, de ennek neve és paraméterei szabadon módosíthatóak. A csatolmánykezelés és a hitelesített SMTP szerverek ismerete megoldott ebben a modellben is. A szövegbevitel nem okoz gondot, a funkcióbillentyűkkel ellentétben a kissé ericssonos beütésű gombsor rendben működik, könnyen és gyorsan lehet írni, ebben magyar T9 is segíthet.

Szintén az ismert szintet hozzák a szervezőfunkciók, a naptár továbbra is remek, jól működik az ébresztőóra is, amely az FP1-nek köszönhetően több időpontot is kezelhet. A diktafon viszont csak egyetlen percet vesz fel a gyári alkalmazással, ami nem túl kedves dolog, de utólagos telepítéssel orvosolható a probléma. A számológép alapfunkciós, stopper és időzítő nem szerepel az alap alkalmazások listáján. Van viszont QuickOffice, amely read-only megnyitási lehetőséget biztosít az MS Office dokumentumok kapcsán, illetve az Adobe PDF olvasójának mobilos verzióját sem kell nélkülöznünk.

Multimédia

A kamerával ismerkedtem meg először, nem fűztem hozzá sok reményt, amely előítéleteim miatt történt így, ugyanis az optika nagyon szerény csíkot kapott a hátlap tetején, ahová még egy tükör és egy segédfény jutott. Ez rögtön fel is veti az első problémát: a lámpa túl közel van a kamerához, ezért használata esetén fehér köd ereszkedik a felvételekre. Nem tudok mást mondani: ez konstrukciós hiba, elég nagy baklövés, így semmi értelme nincs a segédfénynek.

Fotózás közben vízszintesen kell tartani a készüléket. Autofókusz van, de nem úgy. Nem lehet félig benyomni a gombot, ha fotózásra adjuk a fejünket, akkor - s ezen sokan virultak - kapunk egy kiírást, hogy "fókuszálás, ne mozgassa a készüléket", majd elkészül a felvétel. Nincs külön makró mód, s a beállítások is szegényesek egy Samsunghoz képest, viszont pont megegyeznek egy átlagos Symbian készülék lehetőségeivel. Van néhány effekt, néhány környezeti téma, változtatható a képméret és a képminőség. A tesztképeket elemezve arra juthatunk, hogy az i550 optikája meglehetősen zajos felvételeket produkál, de mégsem elég részletgazdag, hajlamos a világosabb részeknél beégni, és összhatásukat tekintve kissé túl kontrasztosak a fotók. Lássuk be: ezen még volna mit csiszolni.

A videofelvétel 352x288 pixelben valósulhat meg, az elkészült mozik a "videó editor" programmal utólag valamennyire módosíthatóak, de ez csupán néhány funkciót jelent. Ugyanezzel az alkalmazással "fotófilm" is készíthető, amely az általunk választott képek segítségével vág össze egy rövid mozit. Itt különböző effekteket használhatunk, illetve narrációt tehetünk a felvétel alá.

A zenei oldalt annak ellenére le kell húznom, hogy a 3,5 mm-es jack csatlakozóért jár a jutalomcsoki, mivel nincs equalizer. Ez azért fura, mert elvileg az összes újabb Series60 platformot használó Nokiában van, úgyhogy nem tudni, hogy ez miért maradt ki. Egyébként a zenelejátszó szoftver a megszokott funkciókat hozza, a számokba bele is lehet tekerni, ha hosszan nyomjuk a 2-es, illetve a 8-as gombokat. A kihangosított telefon produkciója átlagon felüli, a gyári füles nem egy nagy eresztés, de bármi más is használható. Az FM-rádió elég egyszerű darab, RDS nincsen, automatikus hangolás szerencsére van, az állomások el is tárolhatóak. Más extrával nem rendelkezik.

GPS

Ajjaj, a navigáció. Az i550 fő újítása, ugye. Lássuk a tényeket. A GPS vevő hiába SiRF Star III, egyszerűen olyan gyengén veszi a jelet, hogy én még ilyet nem is láttam. Első alkalommal betettem a passzív tartóba, de hazafelé egy 20 perces úton nem talált műholdat. Legközelebb már máshogy próbálkoztam: kivágtam a műszerfal tetejére a készüléket, így 5-6 percen (!) belül fogott jelet a teefon, de főleg Budapest belvárosában ez elég harmatos volt, közeli mellékutcák esetén ide-oda rámolgatta a pozíciót, de ez csak a jéghegy csúcsa.

Az i550 a Samsung gyári navigációs szoftverét kapta meg, amit a Navigon készített. A teszteléshez egy 2 gigás memóriakártyán kaptunk egy kelet-európai térképet, amely hazánkat tekintve egész meglepően részletes - legalábbis ami az ismert teleüléseket és azok utcaszintű adatbázisát illeti. Frissességét tekintve viszont saccra 3 éves is megvan ez a térkép, olyan utcákat nem ismert a fővárosban, amelyek már több éve léteznek, sokat mentem a nagy pusztában. Oké, biztos lesz rá frissítés, lépjünk ezen is túl.

A következő hidegzuhany akkor éri az embert, amikor a térképen óhajt csak úgy bóklászni: semmiféle ilyen funkció nem elérhető, amíg a szoftver nem lát jelet. Ez szerintem vicc, még a POI adatbázist sem érjük el, előbb meg kell adni egy úticélt, ezután keresi a műholdat a készülék (tudjuk, hogy meddig), aztán tervez, majd végül láthatjuk is az eredményt.

Oké, essen szó a grafikai megjelenítésről, hátha itt domborít az eszköz. Hát marhára nem, bár többféle nézet is van (plusz éjszakai mód), de sem a 2D-s, sem pedig a 3D nézet nem okoz élményt ugyanis a térképen nincsenek utcanevek. Egy darab sem. Egy nagy szürke hálón kúszik a narancsszínű nyilacska, alul mindig a következő érintett utca neve olvasható. Magán a térképen a benzinkutak látszanak (kis logó is mutatja a céget), illetve nagy kegyesen kiírja a telefon a vasúti megállók neveit is.

Rendben, akkor talán a tervezési algoritmus lesz a nyerő. Hát nem éppen. Ezerszámra tudnám sorolni azokat az eseteket, amikor teljesen fals irányba akart vinni a navi, de csak egyet, a kedvencemet ragadnám ki. Kőbányáról céloztam meg Budakeszit, de igen hamar felülbíráltam a rendszert és átmentem a Lágymányosi-hídon. Ezek után - ahogy vártam - lerakott a rakpartra, de nem az alsóra, hanem a felsőre azért, hogy a Petőfi-hídon visszavigyen(!!!) Pestre és a körúton körbemenve áthúzzak a Margit-hídon megint vissza Budára. Hát... volt már nálam pár navi, de ilyet még nem pipáltam.

Ehhez jön a bónusz, a magyar hangnaviáció, amely egy női orgánum. Minden mondatot úgy kezd, hogy "kérem", rendkívül illedelmes. Az "újratervezés" szót nem használja, csak csendben malmozik a háttérben, de van egy-két hülye beszólása. Az egyik a sebességhatár átlépésre vonatkozó "vigyázat", amely csupán ennyi. Hogy mire, mikor, miért vigyázzak, arról nem tájékoztat. Talán jobb is, mert a Lágymányosi-hídon Budáról Pestre szerint 30 km/h a megengedett maximum, szerintem még a pótos IFA is ledudálna ennyivel a szélső sávból. A legnagyobb duma viszont az útícél előtt hallható: "x méter múlva eléri a célját".

Adatkommunikáció, akkumulátor

GPRS, EDGE, UMTS és HSDPA hálőzatokon üzemel az i550, utóbbin 3,6 Mbit/s maximum sebességgel tud adatot cserélni. Nincs WLAN, a böngésző viszont a Nokia készülékekből ismert megoldás, nincs vele gond. Lokális szinten 2.0-s, szeteró Bluetooth és ugyanilyen verziószámú USB áll a rendelkezésre. Ez utóbbi esetben töltést is vesz fel a készülék. A PC-hez kapcsolt i550 működhet külső meghajtóként is, ilyenkor a memóriakártya tartalma tallózható.

A hátlap alatt 1000 mAh teljesítményű telep kapott helyet. Nos, ez jó esetben egy napig bírja akkor, ha nem állunk neki navigálni, mert a teljesen felöltött készülék 50 perc alatt beadja a kulcsot, ha használjuk a GPS funkciót. Enélkül is halovány a teljesítmény, kíméletes üzemben talán összejöhet a két nap, de inkább legyen nálunk mindig töltő, a kocsiba viszont kötelező tartozék.

Összegzés. Ez, így, ebben a formában nagyon kevés. Adott egy alapvetően remek rendszer (Symbian), eköré kellett volna építeni valami kellemes telefont, ez általában sikerülni szokott. Most nem jött össze, zsúfoltak a gombok, béna a trackball, s amiért az ember tényleg annyi okostelefon közül pont az i550-et választaná, a navigáció, az ebben a formában inkább büntetés, mint fícsör. Ehhez jön hozzá, hogy gyenge a telep, nincs WLAN, nincs hangszínszabályozó... szóval ezúttal nem jött össze a koreai óriásnak.

Jómagam pedig újra levontam a konklúziót: egy 50 ezres iGO alapú (esetleg Garmin) navigációnál nincs jobb, egyszerűbb és kényelmesebb, ha komolyan szükségünk van útvonaltervezésre. A mobiltelefonos navigáció jelen formájában nem tud felnőni a feladathoz, az i550 viszont egyéb tekintetekben sem tökéletes, úgyhogy most semmiféle pecsétet nem osztogatunk, pedig még azt sem tudjuk, hogy mennyibe fog kerülni a telefon.


Bog

A készüléket a Samsung hazai képviselete biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

Samsung i550
Általános
Technológia GSM, UMTS, HSDPA
Méret 115 x 53 x 13,8 mm
Tömeg kb. 120 gramm
Színvariációk fekete, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 295KB
Belső memória 50 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA van (384 kbps) / van
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van (max. 1 perc)
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel magyar nyelvű T9
Szoftverek
Platform Symbian 9.2 Series 60 Feature Pack 1
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok java
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Video Editor
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, autofókuszos, LED-es segédfény
Másodlagos kamera van, QVGA felbontású
Videófelvétel van, legfeljebb 288 x 354 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion
Készenléti idő na
Beszélgetési idő na
Egyebek
Samsung navigáció, trackball

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés