Samsung Galaxy Tab 8.9 - a kisebb jobb?

Bevezető, tartozékok

Nemrég kis hazánkba is elérkezett a Samsung Galaxy Tab 10.1, melynek története még a februári Mobile World Congress-ig nyúlik vissza, amikor is bejelentették a masina első változatát. A koreai cég az Apple iPad 2 megjelenése után viszont visszaültette a mérnököket a tervezőasztalhoz, a cél egy, az almás vetélytársnál vékonyabb masina megalkotása volt. Így keletkezett a Galaxy Tab 10.1, melynek bemutatóján egy újabb készülékről is lerántották a leplet; valószínűleg mindenki sejti, hogy a Galaxy Tab 8.9-ről van szó.

Samsung Galaxy Tab 8.9
[+]

A Galaxy Tab 8.9 megjelenésével a Samsung táblagép-portfóliója egy újabb képernyőmérettel bővült, a koreaiak immár három eltérő képátlójú tablettel dicsekedhetnek. Az első táblagépük hét hüvelykes kijelzővel volt szerelve, a következő kettő pedig 10,1 hüvelykes képernyővel látta meg a napvilágot. Ezután érkezett tesztalanyunk, amely egy 8,9 hüvelykes kijelzővel operál, a nemrég bemutatott Galaxy Tab 7.7 pedig 7,7 hüvelykes megjelenítővel rendelkezik majd. Úgy látszik, már kifogytak az eltérő méretű képernyőkből, a legújabb bejelentésük ugyanis ismét a hetesek táborát erősíti majd. Ennyire azért ne rohanjunk előre, lássuk, mit kínál a Galaxy Tab 8.9!

Samsung Galaxy Tab 8.9
[+]

A Speedshoptól kapott készülék egy ízléses képekkel díszített fehér kartondobozban érkezett, amely nagyban hajazott a Galaxy Tab 10.1 csomagolására. A doboz egy kézikönyvet, egy speciális USB-kábelt, egy hálózati töltőt és egy sztereó headsetet tartalmazott, utóbbihoz extra gumifejeket is kapunk. A fülest kellemes hangerő és viszonylag korrekt dinamikatartomány jellemzi, a magas és mély hangok szépen szólnak.

Külső

A Galaxy Tab 8.9 formaterve egy az egyben megegyezik a 10,1 hüvelykes képátlóval szerelt testvérével, a Galaxy Tab 10.1-gyel. Az anyaghasználat remek, a készülék borítása műanyagból van, a kissé gumiszerű tapintású plasztik biztos fogást biztosít. A masina megörökölte az előd vékonyságát, tesztalanyunk 230,9 x 157,8 x 8,6 milliméteres méretekkel rendelkezik, azaz meglehetősen cingárra sikeredett. A készülék ráadásul mindössze 453 grammot nyom, így egy kézzel tartani sem megerőltető, a táskánkat pedig nem fogja lehúzni.

Samsung Galaxy Tab 8.9
[+]

Az előlap felépítése a szokásos: felül középen kapott helyet a fényérzékelő szenzor, amely mellett a másodlagos kamera trónol; utóbbit videócsevegéshez érdemes használni. Alul mindössze egy ezüst színű Samsung felirat árválkodik, az előlap többi részét pedig a 8,9 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el. A Super PLS technológiát használó panel felbontása 1280 x 800 pixeles, a megjelenített színek száma pedig 16 millió. A betekintési szög tekintélyt parancsoló, szinte bárhonnan nézve tűéles a kép, a színek nem invertálódnak. A fényerő is megfelelő, bár direkt napfényben nem túl magas az olvashatósági faktor. A színek élénkségével sincs probléma, bár ezen a téren véleményünk még mindig a Super AMOLED Plus az etalon, a Galaxy Tab 8.9-nek sincs oka szégyenkezni. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre akár több helyen is, így a több ujjat igénylő gesztusokat sem kell nélkülöznünk.

Samsung Galaxy Tab 8.9
[+]

A készülék hátlapja mentes minden sallangtól, a fekete plasztikot mindössze egy szürke Samsung felirat töri meg. A kamerának és a LED-es vakunak egy keskeny szürke műanyagsáv ad otthont, amely a masina oldalára is átlóg, körbefutva a gépet. A hátlapot nem szedhetjük le, így az akkumulátor cseréjére sincs lehetőség.

Samsung Galaxy Tab 8.9
[+]

Oldalt egy szürkés szegély díszíti a készüléket, az interfészek és gombok ebben kaptak helyet. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, a hangerőszabályzó gombokat és ki- és bekapcsoló gombot; utóbbi képernyőzárként is funkcionál. A speciális aljzat alul középen kapott helyet, a tartozék kábelt csatlakoztatva ezen keresztül tölthetjük a masinát, illetve az adatok szinkronizálására is használhatjuk. A csatlakozót két oldalról fogja közre a sztereó hangfalpár, amely közepes hangerőn egészen jól szól. Magasra tekerve már torzul a dinamikatartomány, a hang pedig ennek következtében recsegni kezd.

Hardver, operációs rendszer, felhasználói felület

A Galaxy Tab 8.9 nagy vonalakban ugyanazzal a hardverrel van szerelve, mint egyéb honeycombos társai. A gépben egy NVIDIA Tegra 2 250 SoC dübörög, amelyben egy kétmagos, magonként 1 GHz órajelen futó ARM Cortex-A9 architektúrájú processzor és egy 333 MHz-es GeForce ULP grafikus gyorsító lapul. Kapunk még 1 GB alacsony fogyasztású LP-DDR2 memóriát, a belső tárhely kapacitása pedig modelltől függően 16 vagy 32 GB; utóbbit semmilyen módon nem bővíthetjük. A masina sebességével általában nincs probléma, az alkalmazások gyorsan megnyílnak, a beágyazott Flash videók lejátszása folyamatos, a HD videókat is simán viszi a gép. A főképernyő esetén viszont vannak gondok: a rendszer érezhetően be tud akadni, ha az egyes oldalakat telezsúfoljuk minialkalmazásokkal. Futtattunk pár szintetikus tesztet is, az eredményeket pedig összevetettük a hasonló hardverrel szerelt Samsung Galaxy Tab 10.1V pontszámaival.

Szintetikus tesztek
Benchmark Galaxy Tab 8.9 Galaxy Tab 10.1V
Quadrant Standard 2405 pont 2278 pont
Linpack for Android (single)

30,912 MFLOPS / 2,71 s

31,876 MFLOPS / 2,63 s
Linpack for Android (multi) 54,958 MFLOPS / 3,07 s 59,536 MFLOPS / 2,84 s
Smartbench 2011 Prod. 2546 pont 2774 pont
Smartbench 2011 Games 2388 pont 2537 pont
AnTuTu Benchmark 4972 pont 4700 pont

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A gépen az Android rendszer kimondottan táblagépekre készült verziója, a Honeycomb fut, annak is a 3.1-es variánsa. Ez nem a legfrissebb elérhető verzió, a nyár végén ugyanis megjelent a 3.2, amely néhány igen hasznos újítással kecsegtet, mint például az SD-kártyák javított kezelése és a mobilra írt szoftverek teljes képernyős futtatása. Nemsokára pedig itt az Ice Cream Sandwich (azaz az Android 4.0), amely a táblagépek és telefonok közötti partszakadást hivatott áthidalni; arról sajnos nem szól a fáma, hogy tesztalanyunk mikor kapja meg a frissítéseket. Hardveresen nem lehet probléma, hiszen a készülékben található vas bőven megfelel az elvárásoknak, úgyhogy innen már minden a Samsung mérnökein múlik.

Hasonlóan a Galaxy Tab 10.1-hez, tesztalanyunk is egy egyedi felhasználói felületet kapott a gyári UI helyett. A TouchWiz táblagépekre szabott verziójában szinte mindent átrajzoltak: új ikonokat és virtuális gombokat kapunk, megváltozott az értesítési felület, valamint az alkalmazások is új ruhába bújtak. A jobb alsó sarokból elővarázsolható, a beállításokat tartalmazó menü (azaz a Quick Settings) az új grafika mellett néhány extra szolgáltatással is bővült, a bal alsó vezérlőbillentyűk (vissza, főképernyő és multitasking) mellett egy negyedik gombot is találunk, amely képernyőfotók készítésére szolgál. A tálca közepén pedig egy kis nyilacskát láthatunk, amelyet megérintve néhány hasznos alkalmazást (feladatkezelő, naptár, világóra, feljegyzések, számológép és zenelejátszó) érhetünk el. Utóbbiakat bárhonnan elindíthatjuk, függetlenül attól, hogy éppen a weben szörfölünk vagy egy videót nézünk. A megújult felületek mellé egyedi minialkalmazásokat is kapunk, szám szerint tizenegyet; ezek nagy részét át is méretezhetjük.

Szoftverek

A készülék egy nagyon erős szoftveres oldallal rendelkezik, a honeycombos alap alkalmazásokat jó néhány extrával egészítették ki. Többek között kapunk egy DLNA-klienst az AllShare személyében, a Fájlok pedig a háttértáron található állományok böngészésére való. Az eBook elektronikus könyvek olvasására használható, melyeket akár a beépített boltban is megvásárolhatunk. A Feljegyzések segítségével jegyzeteket készíthetünk, a szövegeket képekkel, rajzokkal vagy akár térképrészletekkel is kiegészíthetjük. A Jegyzet az előző alkalmazás csökkentett funkcionalitású változata, melyben pusztán szöveges irományokat tárolhatunk. A Fényképszerkesztő egy alapműveletes képszerkesztőt takar, amelyben egyszerű korrekciós műveleteket hajthatunk végre. A Polaris Office névre hallgató irodai szoftvercsomagban szöveges dokumentumokat, táblázatokat és prezentációkat hozhatunk létre és szerkeszthetünk, a Pulse pedig egy hírolvasót rejt.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Az internetböngésző minden igényt kielégít, a táblagép nagyon korrekt netezési élményt nyújt. Az alkalmazás rendelkezik Flash-támogatással, egyszerre akár 16 oldalt is nyitva tarthatunk, kereshetünk a tartalomban, valamint könyvjelzőket is használhatunk. A két pontos nagyítás szélsebesen megy végbe, a művelet után viszont egy pár pillanatot várnunk kell, mire az alkalmazás újrarajzolja az oldalt. Megnéztünk pár benchmarkot is: a CSS feldolgozását vizsgáló acid2 teszt sajnos nem sikerült gond nélkül abszolválni, a JavaScript- és DOM-kezelést próbára tevő acid3 teszten viszont száz százalékos eredményt ért el. A JavaScript feldolgozásának sebebességét mérő SunSpider 0.9.1 tesztet is lefuttattuk, ez 2317,2 milliszekundumos eredményt adott.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A Samsung által előszeretettel használt hub-rendszert a Galaxy Tab 8.9-be is beépítették. A Music Hub egy zeneboltot takar, amelyben a 7digital névre hallgató szolgáltatótól vásárolhatunk. A Readers Hub a nyomtatott médiák világát szeretné elhozni a táblagépre. Segítségével újságokat, magazinokat és könyveket olvashatunk és vásárolhatunk, mindhárom típushoz külön szolgáltató tartozik (PressDisplay, Zinio és Kobo). A Social Hub pedig az e-maileinket és a közösségi szolgáltatások értesítéseit és eseményeit hivatott aggregálni. Az alkalmazásban felvehetjük a Facebook-, Twitter- és LinkedIn-fiókunkat, valamint az elektronikus levelezésünket is hozzárendelhetjük a programhoz.

Multimédia, kamera

A gyári honeycombos zenelejátszó mellé egy új alkalmazást is kapunk, amely a Galaxy Tab 10.1-ben debütált. A program meg tud birkózni az MP3, M4A, MP4, 3GP, 3GA, WMA, OGG, ACC és FLAC fájlokkal, a muzsikák csoportosítási kritériumait pedig mi határozhatjuk meg. Kapunk egy hangszínszabályozót is, a hat előre definiált opció mellett saját magunknak is létrehozhatunk egyet; a zenéket pedig hangeffektusokkal is elláthatjuk, melyekből öt áll a rendelkezésünkre. Végül, de nem utolsósorban pedig lehetőség van virtuális 5.1 hangzás kivezérlésére is, ehhez viszont a táblagéphez kell csatlakoztatnunk egy 3,5 milliméteres bemenettel rendelkező eszközt.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A videólejátszó szintén nagyon patent. A szoftver támogatja a 3GP, MP4, AVI, WMV, FLV és MKV formátumokat, beleértve a HD (720p) és Full HD (1080p) felbontású fájlokat is; igaz, utóbbiakból volt, amit nem vett be a gyomra. A filmekhez tartozó feliratokat is megjeleníthetjük (igaz, ehhez a fájlok neveinek egyeznie kell), átállíthatjuk a szöveg méretét, valamint újra is szinkronizálhatjuk azt tizedmásodperces lépésekben. Állíthatunk a színek tónusán (hideg, meleg és normál), a láthatóság külső fényben opció bekapcsolásakor pedig a fényerő növelésével és a színek világosításával harcolhatunk a napfény ellen. Az éppen lejátszott médiát DLNA kapcsolaton keresztül is kivezérelhetjük egy arra alkalmas eszközre, bekapcsolhatjuk a virtuális 5.1 hangzást, valamint könyvjelzőket is elhelyezhetünk a felvételekben.

A készülék hátlapján egy 3 megapixeles autofókuszos kamerát találhatunk, amellyel maximum 2048 x 1536 képpontos fotókat lőhetünk. Az átrajzolt felülettel rendelkező kameraszoftver viszonylag sok beállítást engedélyez. Átvariálhatjuk a fókuszmódot, a fehéregyensúlyt, az expozíciókorrekciót, a felbontást és a fénymérést, bekapcsolhatjuk az éjszakai módot, az időzítőt és a geotagginget, valamint jeleneteket és színeffekteket is bevethetünk. A fényképek minősége csapnivaló: a fotókon rettentően sok a zaj, a dinamikatartomány alacsonysága miatt a világosabb részek szabályosan beleégnek a képekbe, a zajszűrő algoritmus pedig szétkeni a részleteket. A táblagéppel HD, azaz 1280 x 720 pixeles felbontású videókat is rögzíthetünk (tesztvideó itt), de ebben sincs sok köszönet, a felvételek ugyanis elmosódottak és szemcsések.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szinten korrekt a kínálat, a szokásos WiFi (802.11a/b/g/n), Bluetooth (3.0, A2DP- és EDR-támogatással) és a-GPS chipek természetesen a Galaxy Tab 8.9-ben is megtalálhatóak. Az internetet meg is oszthatjuk (azaz elérhető a tethering) funkció, a multimédiás tartalmakat pedig DLNA-n keresztül is kivezérelhetjük. A készülék kapható lesz SIM-kártya foglalattal rendelkező kivitelben is, ez esetben a fentiek mellett egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz) és egy szintén négysávos UMTS-chipet (850/900/1900/2100 MHz) is kapunk, a HSDPA-n keresztüli letöltési sebesség elméleti korlátja pedig 21 Mbps.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A masina egy 6100 mAh kapacitású lítium-polimer akkumulátorból nyeri az energiát. A rendelkezésre állási időről nincsenek hivatalos információink, így pusztán a saját tapasztalatainkra hagyatkozhatunk. Masszív használat mellett 7-8 óra után már áramért kuncsorog a gép, visszafogott terhelés mellett viszont akár két napot is kibír egy feltöltéssel. Ezen a téren tehát körülbelül azt a szintet hozza, amit a Galaxy Tab 10.1-től is megszokhattunk.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Értékelés: Samsung Galaxy Tab 8.9
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

Igazság szerint a Galaxy Tab 8.9 nem sokban különbözik a 10,1 hüvelykes kijelzővel szerelt testvérétől, a Galaxy Tab 10.1-től. A fő eltérést nyilván a képernyő eltérő mérete adja, valamint tesztalanyunk mellett szólhat a DLNA-támogatás, valamint a 112 grammal kisebb tömeg is. Ezeken kívül viszont nagyjából minden ugyanaz: a formaterv, az anyaghasználat, a hardver, az operációs rendszer, a felhasználói felület és a szoftverezettség tekintetében is egyformák a gépek. Ez nem feltétlenül baj, hiszen a 10,1 hüvelykes képernyővel rendelkező masinával nagyon meg voltunk elégedve; a Galaxy Tab 8.9-cel kapcsolatban szintén hasonló érzéseket táplálunk. Prémium anyaghasználat, erős multimédiás és adatkommunikációs képességek, valamint korrekt szoftverkínálat jellemzi a gépet. Utóbbi talán az egyik legfontosabb, a masináról ugyanis nem sok olyan szoftver hiányzik, amit nap mint nap használna az ember, így nem kell ezek után kutakodnunk a Marketen; ez sokak számára komoly vonzerőt jelenthet. A nagy testvér hiányosságait viszont nem sikerült kijavítani: a kamera gyatra képeket készít, hiányzik a microSD-foglalat, nincs sem HDMI-, sem USB-aljzat, valamint néha komoly akadásoknak lehetünk tanúi. A két készülék közötti választás innen már inkább a személyes preferencia kérdése, véleményünk szerint tesztalanyunk képernyőmérete az ideális. Pont annyival kisebb a Galaxy Tab 10.1-nél, ami még nem megy az élmény rovására, viszont mintha valamivel jobb lenne használni.

A készülékért viszont mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. A kizárólag WiFi-kapcsolatra képes modell ugyanis 135 ezer forintot kóstál, a SIM-kártya foglalattal rendelkező kivitel pedig 170 ezer forintba kerül. Bár sokat gondolkodtunk az ajánlott plecsnin, a képességei alapján ugyanis megérdemelné a gép, a magas ár miatt most csak a tetszettet sütjük rá.

Samsung Galaxy Tab 8.9

dr. Kind

A Samsung Galaxy Tab 8.9 készüléket a Speedshop biztosította. További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

Specifikációk

Samsung Galaxy Tab 8.9
Samsung Galaxy Tab 8.9 Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 230,9 x 157,8 x 8,6 milliméter
Tömeg 453 gramm
Színvariációk fehér, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 8,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (177 ppi)
Kijelző típusa Super PLS
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória -
Belső memória 1 GB LP-DDR2 RAM / 16/32 GB ROM
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, DLNA
USB USB 2.0, speciális aljzattal
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform android 3.1 + TouchWiz
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Social Hub, Music Hub, Readers Hub, Polaris Office, AllShare, MiniApps
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, autófókuszos, LED-es villanóval
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel 720p@30fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 6100 mAh-s Li-Ion
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, TouchWiz felület, külső perifériák támogatása, sztereó hangfalpár, giroszkóp, gyorsulásérzékelő, fényérzékelő, digitális iránytű

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés