Samsung Galaxy S5 mini - a kisujj színre lép

Hardver, szoftverezettség

Az S5 mininél a Samsung nem a már jól bevált Snapdragon 400 lapkakészletre voksolt, hanem a saját fejlesztésű, 28 nanométeres csíkszélességű Exynos 3470 chipsetet szerelte a motorháztető alá. Az SoC-ben egy ARMv7 architektúrájú, 1,4 GHz-re skálázott négymagos (Cortex-A7 magok) processzor dolgozik, grafikus társa pedig a Mali-400MP4 GPU. Mivel a rendszer viszonylag RAM-igényes, így a Samsung nem aprózta el a dolgot, tesztalanyunkat 1,5 GB-nyi rendszermemóriával vértezték fel. A belső tárhely mérete 16 GB, ebből körülbelül 12,5 GB marad szabadon, amit mindenféle adattal meg tudunk tölteni. A dél-koreaiak viszont tudták, hogy ez nem mindenkinek lesz elég, így a készülékbe egy maximálisan 64 GB-os microSD kártyák fogadására képes foglalatot is elhelyeztek. Szót érdemel még a rezgőmotor, mely mély frekvenciát teszi a dolgát, kicsit gyengécske, ágyon fekve, vagy zsebben hordva esélyes, hogy nem fogjuk megérezni a telefon jelzéseit.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S5 mini Sony Xperia Z1 Compact Motorola Moto G HTC One mini 2
Quadrant Standard 7358 pont 20382 pont 8655 pont 9678 pont
Linpack for Android (single) 89,661 MF. / 0,94 s 432,540 MF. / 0,19 s 89,184 MF. / 0,94 s 84,339 MF. / 0,99 s
Linpack for Android (multi) 212,454 MF. / 0,79 s 1009,98 MF. / 0,17 s 263,064 MF. / 0,64 s 255,556 MF. / 0,66 s
Smartbench 2012 Prod. 4111 pont 9992 pont 5354 pont 4807 pont
Smartbench 2012 Games 1974 pont 4460 pont 3253 pont 3125 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 18666 pont 34092 pont 17462 pont 17487 pont
Geekbench 3 (single) 363 pont 936 pont 341 pont 340 pont
Geekbench 3 (multi) 1070 pont 2833 pont 1160 pont 1084 pont

A pontszámok alapján bátran kijelenthető, hogy az Exynos 3470-ben található processzor könnyedén felveszi a versenyt a Snapdragon 400-zal. A rendszer sebessége kiváló, nincsenek megakadások, folyamatosak az áttűnések, a lapozgatás, a programok megnyitása nagyon gyorsan történik. A kezelhetőség szintén a napos oldalra tartozik, reszponzív a masina, a kijelző pillanatok alatt feldolgozza az érintéseket, a multitasking sem okoz gondot. Az alkalmazások egyidejű futtatása egyáltalán nem lassítja tehát a rendszert, nagyjából négy-öt alkalmazás tud a háttérben futni, ha ennél többet nyitunk meg, akkor már a régebbieket elkezdi kilövögetni a launcher. A Mali-400MP4 viszont messze nem olyan erős, mint az Adreno 305, ez leginkább a játékoknál vehető észre, az átlagos grafikai igényeket felvonultató produktumok még könnyedén futnak, a Real Racing 3 viszont még közepes grafikán is szaggatott.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A készüléken az Android 4.4.2 KitKatre épülő legújabb TouchWiz UI, pontosabban a Magazine UX teljesít szolgálatot. Az ikonok színesek, kihasználják az AMOLED kijelző minden színtartományát, a dizájn pedig letisztult, az átmenetek (kártyapakli vagy 3D forgatás) finomak. Csíptető mozdulattal a főoldalakat szabhatjuk testre, háttérképet változtathatunk, widgeteket és gyorsikonokat rakhatunk ki, a beállítások között pedig a magazin módot kapcsolhatjuk ki. Utóbbinál számos tartalom érhető el, valójában egy Flipboardot kapunk, bár saját azonosítónkkal nem tudunk bejelentkezni. A hírek között különféle szekciókat találunk, a teljesség igénye nélkül van művészet, üzlet, tudomány, sport, zene stb. Hozzáadhatunk közösségi oldalakról származó információkat, a YouTube és a Twitter szerepel a listában, a Facebook egyelőre nem.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

Az alkalmazásváltóban a programok neveit és az utolsó megjelenített képernyőképet láthatjuk, oldalra irányuló mozdulattal tudunk kilépni egyesével, külön gomb segítségével pedig az összeset bezárhatjuk. A legördülő információs függönyben az értesítéseken kívül a fényerőt és a gyorsbeállítások kapcsolóit érhetjük el, valamint itt kapott helyet az S kereső és a Gyors kapcsolódás virtuális billentyűje. A tárcsázóképenyőről gyorskereséssel érhetjük el a névjegyeket, vagyis a számok mögött rejtőző betűk szerint is kutathatunk a kontaktok között. A naplók fül alatt a hívásokat kezelhetjük, jobbra irányuló ujjmozdulattal csevegést indíthatunk, ugyanígy balra legyintve pedig azonnal üzenetküldésre adódik lehetőségünk.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A névjegyekhez képet, telefonszámot, emailt, rezgésmintát, címet, eseményt, kapcsolatot és honlapot csatolhatunk, a tárhely pedig lényegében végtelen számú adat mentésére elegendő. Az üzenetek menüpontban betűméretet állíthatunk, az SMS-ek buborékos nézetben jelennek meg, az irományok elküldéséről pedig kézbesítési jelentéseket kérhetünk. A menü négyszer öt gyorsikonból áll, melyeket betűrendben vagy egyedileg meghatározva tudunk rendezni, mappákat pedig a menüben is létrehozhatunk. Viszonylag nagy az applikációkínálat, melynek számottevő részét képezik az alap androidos programok. A Samsung újdonságáról sem maradt el a Chrome és a gyári böngésző, a Drive, a Dropbox, az email kliens, a Gmail, a YouTube, a fényképező, a galéria, a Google+, a hangalapú keresés és a hangfelvevő, a Hangouts, az ébresztőóra, a számológép, valamint zene- és videolejátszó. Nyilván a Play Áruház több millió további app letöltésére ad lehetőséget, ettől még a dél-koreaiak is felinstalláltak néhány igencsak hasznos extrát.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A Flipboard a rendszer alapját képező hírolvasó, a Jegyzet különféle teendők mentésére ad lehetőséget, ezekhez szöveget, képet és hangot csatolhatunk. A Stúdió szintén egy egyedi applikáció, a fotórészlegnél képeket, a videóvágásnál pedig kisfilmeket szerkeszthetünk. Ugyanitt található a kollázsstúdió, ahol tetszőleges fotókat tudunk oldalarány, elrendezés, szegély és háttér alapján komponálni. Vannak még samsungos programok, ezek közé tartozik az S Voice, ami egy hangalapú személyi asszisztens, magyarul ugyan nem tud, angolul viszont kereshetünk az interneten, bekapcsolhatunk adatkommunikációs eszközöket, vagy küldhetünk üzeneteket is a segítségével. Az S Health alapvetően egy fitneszapp, ami tökéletesen együttműködik a különféle szenzorokkal és a pulzusmérővel. Az almenüpontok között különféle célokat állíthatunk be, megadhatjuk az elfogyasztott ételmennyiséget, személyes adatokat, mérhetjük az alvás intenzitását és a lépések számát. Van még a Smart Remote, ami az infra ledet használja ki, így univerzális távirányítóként használhatjuk, de ha beállítjuk a szolgáltatót, akkor a műsorújságban is kutathatunk a jobbnál jobb adások után.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

Szót kell még ejteni három fontos dologról. Az első az Energiatakarékosság, melyben egy sima és egy ultra módot találunk. Előbbi aktiválása esetén a háttéradatot és a teljesítményt tudjuk korlátozni, opcionálisan pedig bekapcsolhatjuk a szürkeárnyalatos felületet. Az ultratakarékos üzemmód esetében viszont már nem piszkálhatunk bele a szoftverbe, automatikusan fekete-fehér lesz minden, valamennyi szükségtelen folyamatot leállítja a rendszer, és kizárólag a legfontosabb programok lesznek elérhetők. Az ujjlenyomat-olvasó megtartása az S5 mini egyik legnagyobb vonzereje, a képernyőzárat a védelem ezen fajtájával is beállíthatjuk. Maximálisan három ujjlenyomatot regisztrálhatunk, minden egyes új bevitelénél tízféleképpen kell végighúzni az ujjunkat a home gombon, hogy minden szögből érzékeljen a kütyü. A hatékonyság nem rossz, de még mindig messze elmarad az Apple-től, ötből olyan háromszor veszi be elsőre az egyedi ujjmintánkat. Hasznos még a Blokkolás (más néven Ne zavarj) üzemmód, ahol be tudjuk állítani, hogy mely időintervallumok között ne tudjanak elérni minket telefonon, illetve ekkor a készülék se csipogjon folyamatosan az értesítések miatt. Kivételek persze hozzáadhatók a névjegyzékből, mint ahogy lehetőségünk van ismételt hívások esetén engedélyezni az értesítéseket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés