Samsung Galaxy Note 10.1 - más tollával ékeskedik

Előszó, tartozékok

Pár napja távolsági buszon utaztam valahova, a táskámban ott lapult a Galaxy Note 10.1-es táblagép, melyet a Samsung először a február végi Mobile World Congress kiállításon mutatott be, de azóta olyan sokat dolgoztak rajta, hogy körülbelül egy hónappal a megjelenése előtt újra lerántották róla a leplet. Unatkoztam, de annyira egyenetlen volt az aszfalt felülete, hogy még nem vettem elő a méretes kijelzővel rendelkező, de viszonylag könnyű gépet, mert nem mertem megkockáztatni egy fejfájást. Közben azon gondolkodtam, hogy szoktam-e valamire használni a saját táblagépemet azon kívül, hogy az akkorihoz hasonló buszos vagy vonatos utakon játszom vele. Arra jutottam, hogy nem.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

Ekkor szállt fel egy középkorú nő, aki velem szemben foglalt helyet. Neki nagy szerencséjére valószínűleg nincsenek problémái a mozgó járművön való utazással, mert gyakorlatilag egy másodpercet sem várt és elővett egy szintén 10 hüvelykes táblagépet. Sosem láttam ahhoz hasonlót, nem hallottam a gyártóról, még csak fel sem tudom idézni a nevét, de jól emlékszem a képernyő feloldásának bizonytalan mozdulatára és arra is, hogy itt-ott csak többszöri érintésre reagált a masina, amit a hölgy szemmel láthatóan természetesnek vett. Én meg elkezdtem gondolkodni; a táblagépek eladásai egyre nőnek, ezt tudjuk. De hogyan is néz ki a piac? Az idei év második negyedévében az eladott gépek 69 százaléka iPad volt, a Samsungnak 8, az Amazonnak 4 százalékot sikerült megszereznie. A maradék részt pedig valószínűleg ezek a - nagyobb gépekhez képest - filléres megoldások teszik ki. Az emberek pedig ezeket is élvezettel használják, mert ezek a megoldások használhatók; hogy lehet akkor, hogy a piac túlnyomó részét mégis a drágább megoldások adják? Nem tudom, viszont egy magyarországi eladási statisztikára kíváncsi lennék.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A csata mindenesetre a csúcsgépeknél dől el. Ezt példázza a Galaxy Note 10.1 is, mely a cég legújabb zászlóshajója; az eddigi legkomolyabb koreai gép a Galaxy Tab 7.7 volt, úgyhogy ideje volt az iPad méretében is megjelenni egy komoly konkurenssel. A Samsung jól átgondolta a dolgot, nem egy egyszerű hardveres tuningról van szó, az újdonság ugyanis rengeteg elegáns szoftveres megoldást is tartalmaz. Valószínűleg erre utal a Note elnevezés is, mely sejteti, hogy a S Pen névre keresztelt kapacitív toll is az alapcsomag része. A névváltás egyébként szükséges is volt: a Galaxy Tab 3 10.1 roppant idétlenül hangzana.

Külső

Egy táblagép külsejéről írni nem egy egyszerű feladat. Ha nagyon viccesre szeretném venni a dolgot, akkor azt mondanám, hogy a Galaxy Note 10.1 nem hasonlít az iPadre. Sem az újra, sem a régire. Pedig pár dologban azért jó lett volna, ha a koreaiak követik a piacvezető eszköz által kitaposott vonalat. A Samsung újdonságával kapcsolatban ugyanis komoly probléma az anyaghasználat; mindenhol műanyag borítja, a hátlap pedig nemhogy a karcokat, még azt sem bírja, ha az eszközt lerakjuk az asztalra, pár nap használat után kopások jelentek meg rajta. Az összeszerelés minősége sem túl jó, erős nyomkodás hatására az újdonság nyekergő hangokat ad ki, ha pedig a hátlapot határozottan nyomjuk meg ujjunkkal, a kijelző el fog színeződni. Egy zászlóshajótól sokkal többet várna az ember.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A 10,1 hüvelykes érintőkijelző 1280 x 800 pixeles felbontással bír, ami a mindennapos használat során teljesen elégséges, de az iPad 3 (elnézést: új iPad) pixelsűrűségével nem tud versenyezni a Samsung újdonsága. Ezt leszámítva azért nem nagyon lehet rosszat mondani a megjelenítőre, a PLS LCD technológiás panel ugyanis gyönyörű, napfényben is jól látható, színekben gazdag képet jelenít meg, ráadásul a betekintési szöge is nagyon kellemes. Ha az eszközt fektetve tartjuk, bal és jobboldalt egy-egy hangszórót láthatunk, felülre pedig a másodlagos kamera és a fénymérő szenzor került.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A hátlap lakkozott műanyagból készült, távolról nézve elég kellemes látványt nyújt a szemnek, ellenben a fent taglalt okok miatt nem túl praktikus. Középen van egy Samsung logótípia, fent egy szürke sávba közepén ül az 5 megapixeles kamera és az ahhoz tartozó ledes villanófény. A bal alsó sarokból az új S Pent húzhatjuk elő, róla később lesz szó.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A masina bal és jobb oldala teljesen üres, gyakorlatilag mindent felülre zsúfoltak a mérnökök; az egyedüli kivétel a korábbi koreai táblagépekről ismert egyedi csatlakozó, mely alulra került. Fent a bekapcsológombot, a hangerőszabályzókat, a microSD bővítőhelyet, valamint a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet találjuk. Bónuszként van valami, ami IrDA portnak látszik és az is. Bár azt hittük, hogy a dinoszauruszokkal együtt kihalt, tévedtünk és ez nem baj.

Hardver, sebesség

A készülék szíve a Samsung Exynos 4412-es SoC, mely a koreai gyártó jelenleg piacon lévő legfeljettebb megoldása, ez dolgozik a Galaxy S III-ban és ez kerül majd a Galaxy Note II-be is. A 32 nanométeres gyártástechnológiával készülő, Exynos 4 Quad néven is ismert hardveres megoldásnál az egyik legfontosabb tény, hogy a p és n típusú tranzisztorok kapuelektródái poliszilícium helyett különböző fémes anyagokból készülnek, mely mellett a source és drain elektródák között elhelyezkedő szilícium-dioxid réteget is hafnium-alapú, magas k állandójú dielektrikum váltja fel. A HKMG (High-K Metal Gate) néven is ismert eljárás révén az 1,4 Ghz-es maximális órajelen futó processzor fogyasztása az elődjénél kétszer nagyobb számítási teljesítménye ellenére is 20 százalékkal alacsonyabb, mely az üzemidőre is jótékony hatással lehet. A grafikus gyorsításért elvileg egy szintén négymagos GPU, nevezetesen az ARM Mali-400 MP4 felel, a 4412-es Exynos ugyanis papíron ezt tartalmazza; ugyanakkor a méréseink alapján úgy tűnik, hogy titokban kiherélték picit az SoC-t és egy gyengébb GPU-t raktak az S III-ból is ismert megoldás helyére, a grafikus tesztek ugyanis rendre gyengébb pontszámokat hoznak, mint ami az MP4-es Mali-400-tól elvárható lenne. A rendszermemória (RAM) méreténél viszont szerencsére bővülésről beszélhetünk, 2 GB-nyi került a Note 10.1-be.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy S3 ASUS Transformer Pad Infinity ASUS Transformer Pad TF300TG
AnTuTu Benchmark 12446 pont 11937 pont 12054 pont 10505 pont
Linpack for Android (single) 55,74 MF. / 1,5 s 56,076 MF. / 1,5 s 58,218 MF. / 1,44 s 47,987 MF. / 1,75 s
Linpack for Android (multi) 161,713 MF. / 1,04 s 125,589 MF. / 3,34 s 152,916 MF. / 1,1 s 109,809 MF. / 1,54 s
Smartbench 2012 Prod. 3989 pont 4117 pont 4072 pont 3352 pont
Smartbench 2012 Games 1764 pont 3514 pont 1879 pont 2347 pont
Quadrant 2.0 5260 pont 5472 pont 5006 pont 4007 pont

A szintetikus sebességmérő tesztek eredményei igen meggyőzőek. Az AnTuTu-ban Mobilarena házirekordot állított fel a Note 10.1 a maga közel 12 500 pontos eredményével, de a Quadrant eredménye sem rossz, alig marad el a Galaxy S III-tól. A Linpackben és a Smartbench 2012 Productivity-ben a gép hozta a kötelezőt, a Smartbench 2012 Gamesben viszont elég gyengén teljesít a vas. Na jó, a gyengétől azért távol van, de a legújabb Galaxy S okostelefon azért jelentősen impresszívet számot tudott kipréselni magából.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A mindennapos használt során a sebesség teljesen kielégítő. Az Android 4.0.4-es operációs rendszer szinte reccenés nélkül működik, de azért ki lehet akasztani azzal, ha sok programot futtatunk a háttérben és aktívan használjuk a képernyőmegosztó funkciót, lévén ilyesmit is tud a masina.

Operációs rendszer, szoftverek

Az alapvető szoftvereken felül olyan mennyiségű extra alkalmazást kapunk, hogy az elsőre kicsit még ijesztő is. A Samsung szokása szerint hozzányúlt az alapműveleteket végző alkotóelemekhez is, más a telefonkönyv és az üzenetkezelés felhasználói felülete, saját, jól működő gombsort rajzoltak, leginkbb olyan az ember érzése, mintha a telefonnak egyébként nem kicsi Galaxy S III köszönne vissza, hiszen már a feloldóképernyő is ugyanazzal a fodrozódó víz effekttel indít, mint a cég csúcskategóriás okostelefonjában.

Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A plusz funkciók közül az S Pen kapcsán érdemes kissé jobban kivesézni a dolgokat. Amint az ember kirántja a kapacitíc cerkát a helyéről, rögtön kap egy suhogó hangeffektust, majd oldalról bemászik egy menü. Itt olyan alkalmazsok ülnek, amelyek használatánál van értelme a tollnak, a leglényegesebb talán a jegyzettömb, ha már a cucc neve Note, ugye. Ezt megnyitva firkálhatunk random dolgokat a kijelzőre, majd azt fogjuk tapasztalni, hogy a tollal egész precízen lehet dolgozni. De nem ettől lesz a történet pofás: háromféle felismerési módot választhatunk, vagy matematikai függyvényeket keres a firkában a szoftver, vagy karaktereket, vagy pedig geometriai ábrákat. Jelentem: irtóra jó hatásfokkal ismeri fel ezeket és alakítja át őket azonnal a kívánt formára. Ez önmagában is kafa, de a java még csak most jön: például egy függvény felismerése után rögtön ki is számolja az eredményt a masina, egészen konkrétan lefelezi az ablakot és a jobb oldali részen a Google segítségével böngészőablakból megadja az eredményt. Nem csak böngésző, hanem például a Galéria is megnyitható, s lazán egy hosszas tollnyomással átemelhetünk képeket a jegyzetünkbe, vagy másolhatunk tetszőleges webes oldalról, de akár egy dokumentumból is.

Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A naptár is kezelhető így, de talán még érdekesebb az előre telepített Photoshop, amit szintén élmény használni az S Pen segítségével. Ugyanúgy vannak layerek, mint az asztali verzióban, persze jóval kevesebb speckó eszközt érünk el, de meglepően sok dolog megoldható még így is. A fentebb már taglalt osztott képernyős nézet működik az email kliensben is, egy-egy csatolt fájl a kijelző jobb olalán nyílik meg, így sokkal áttekinthetőbb a levelek kezelése. Ha link van egy levélben, akkor a böngészőt dobja oda a rendszer, az pedig már a Galaxy S III-ban is működött, hogy a videolejátszó ablakát oda rakom és akkor méretben a felületen, ahova csak akarom. Elég erős a vas ahhoz, hogy FullHD filmeket is lejátszás közben oda taszigáljak a kijelzőn, ahova nem szégyellem úgy, hogy meg sem döccen az egész.

Természetesen van egy sereg szokásos segédprogrmunk is, ilyen a fájlkezelő, a Samsung által fejlesztett, platformfüggetlen ChatOn alkalmazás, a teljes értékű dokumentumkezelő, vagy a közösségi tevékenységeket magába ömlesztő Social Hub. Kapunk Dropboxot, ehhez is van kliensprogram, az AllShare pedig a vezeték nélküli tartalommegosztás bázisa, nevezhetjük DLNA segédprogramnak is, ez talán egyértelműbb.

Adatkommunikáció, internet

Adatkommunikációs téren nagyon erős az eszköz, plusz tud egy olyan dolgot, melyről olvasóink egy része valószínűleg nem is tudja, hogy micsoda: van rajta infra port! Fájlátvitelre nyilván nem lehet használni, ellenben televíziókhoz távirányítóként igen, amit a Smart Remote alkalmazás old meg. Első indítás után felmerül a kérdés, hogy az Egyesült Államokban, vagy a világ más táján élünk-e; utóbbi kiválasztása után a szoftver félig magyarul, félig angolul érdeklődik televíziónk márkájáról, melyet kiválasztva működik is a dolog. Nyilván nem próbáltuk ki a világ összes televízióján, de nálunk rendben volt ez a szolgáltatás.

Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

Ha adatátvitelről beszélünk, rögtön két irányban kell elindulnunk, a masinából ugyanis létezik WiFi-s és 3G + WiFi-s verzió is. Utóbbiba lehet SIM-kártyát rakni és élvezhetjük a HSPA sebességét (lefelé 21, feltelé 5,76 Mbps a limit), 4G-támogatás azonban nincs. A WiFi a 802.11a/b/g/n protokollokat ismeri, a Bluetooth 4.0-s verziójú. A 3G-s kiadással lehet telefonálni; külső kiegészítő nélkül a kihangosítás játszik, de természetesen headsetet is csatlakoztathatunk a géphez. Ami azt illeti, van olyan Samsung S Pen is, mely egyben egy headset is, igaz, jóval nagyobb, mint a gyári verzió, ezért nem lehet beledugni a gépen található silóba. Hogy telefonálás közben milyen a hangminőség, azt nem tudtuk kipróbálni, mivel egy WiFi-s verzió járt a tesztlaborunkban.

Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

A webböngészés kifejezetten kellemes élmény a 10,1 hüvelykes kijelzőn, ami elsősorban a villámgyors működésnek köszönhető. A Flash tartalmak természetesen szépen megjelennek a böngészőben, az Acid3 teszt pontosan 100 pontot ad, a HTML5 Test pedig 384+3 pontot osztott ki a maximális 500-ból. Külön élmény a virtuális gombsor használata gépelésnél, ugyanis nem négy, hanem öt sorban helyezkednek el a gombok, azaz a számok bevitele nagyon egyszerű.

Multimédia

A készülék hátlapi kamerája 5 megapixeles, autofókuszos, gyenge fényviszonyok között ledes segédfénnyel oldja meg, hogy valami azért látszódjon a képen. Felbontások tekintetében fotóknál maximum 2560 x 1920 pixelről, videóknál pedig 720p-ről beszélhetünk. A szoftver kimondottan sok beállítási lehetőséget tartalmaz, vannak különféle jelenetmódok, piszkálhatjuk az érzékenységet (ISO 100 - ISO 400), a fénymérést, bekapcsolhatunk segédvonalakat.

A készülékkel lőtt fotók alapvetően nem túl meggyőző minőségűek. Viszonylag zajosnak mondhatók és a színeik sem túl élénkek, de ennél sokkal égetöbb dolog az alacsony dinamikatartomány, melynek hatására viszonylag sokszor lehet rögzíteni teljesen fehér égboltot. A makró mód ugyanakkor kiemelkedően jó és a vaku is elég kellemes; az ötödik tesztfotó például vak sötétben készült, mégis használható. Videózásnál a zajszintet és a kis látószöget említhetjük meg, ide kattintva mindenki a saját szemével is meggyőződhet erről.

Samsung Galaxy Note 10.1 Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

Zenei téren átlagos a felhozatal. Az előlapon található sztereó hangszórópár jól szól, de nem kiemelkedően, a mélyebb hangokkal a Note 10.1 sem tud megbírkózni, nagyjából úgy szól, mint a többi kategóriatárs táblagép. Fülhallgató nem jár hozzá, úgyhogy annak minőségéről nem lehet beszélni; a szoftver viszont kiválóan teszi a dolgát, van DLNA, hangszínszabályzó (úgy hívják, hogy SoundAlive), megfelelő fájlformátumnál látszódik a dalszöveg, az ID3-tagek alapján történő szűrést pedig említeni is felesleges, mert jelenléte egyértelmű.


A Mobilarena TV egyik adásában Bog és Legendd kollégák sokat beszéltek a gépről

A videólejátszásnál a FullHD felbontás sem jelent gondot, a kettéosztott képernyős módban nyugodtan lehet filmezni és dolgozni. Igaz, ilyenkor ugye kissé akadozni kezd a rendszer.

Üzemidő, összegzés

A készülékben egy 7000 mAh-s lítiumos akkumulátor teljesít szolgálatot, mely első ránézésre korrekt méretnek mondható, de nem szabad elfelejteni, hogy itt egy igen energiaigényes hardver található mellett. Az üzemidőről a Samsung honlapján nem lehet hivatalos adatokat olvasni, ami az eredmények fényében érthető; a Note 10.1 kicsivel az elvárások alatt teljesít, normál használat mellett (internetezés) körülbelü 7-8 órán keresztül képes működni. Ugyanez a szám a Galaxy Tab 7.7 esetén 11 óra fölött van, a Galaxy Tab, a Tab 2 10.1 és a mindenkori iPad pedig nagyjából 10 órát nyújt. Persze azt sem mondhatnánk, hogy ez rossz teljesítmény, az ASUS és Acer gépek is efféle értékeket szoktak nyújtani; ettől függetlenül tény, hogy a Note táblagép üzemidő szempontjából a mezőny gyengébbik felében foglal helyet.

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Note 10.1
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás -
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nehéz ítéletet mondani a Samsung Galaxy Note 10.1-ről, az egyik oldalról nézve ugyanis egy kiváló eszköz, máshonnan szemlélve viszont nem csillog olyan fényesen, mint ahogy egy csúcsmodellnek kellene. A pozitív oldalt a bivalyerős hardverrel lehet kezdeni, ennél többet jelenleg egy androidos készülék sem nyújt. De ennél is sokkal fontosabb, hogy a Samsung mérnökei nem csak nyers erődemonstrációra használják a négymagos processzort és a 2 GB RAM-ot, hanem új funkciókat ötlöttek ki.

A "kéthasábos" nézet például ilyen. Annak nyilván nincs sok értelme, hogy valahol 3 x 2 centiméteres méretben fusson egy film, miközben internetezünk, de az már sok esetben hasznos lehet, ha a böngésző mellé egy jegyzettömböt nyitunk és mondjuk kigyűjtjük azokat az információkat, amiket épp olvasunk. Az S Pen funkcionalitása is kellemes, ha rajzolgatni vagy képekkel kell foglalkozni, akkor táblagépes fronton nincs jobb választás, mint az új Note. A gond az, hogy az efféle feladatok ellátására egy billentyűzet és egér nélküli, kizárólag érintőkijelzőt használó masinák nem igazán alkalmasak. Jól néz ki, ahogy a reklámfilmeken rajzolgatnak a megjelenítőre, de tényleges munkaként senki nem fog ilyet csinálni, ahogy a kézi jegyzetelés és a karikázgatás sem igazán életszagú. Viszont Draw Somethingben nyilván le lehet nyomni az összes barátunkat egy Galaxy Note 10.1-gyel és némi képzőművészeti érzékkel. A kézírásfelismerésnek mondjuk van értelme, de az sem az a funkció, amiért feltétlenül érdemes lenne plusz pénzt fizetni. A Note 10.1 ára ugyanis 130-140 000 forint a WiFi-s, és 160-170 000 forint a 3G-s verzió esetében (attól függően, hogy milyen boltban és milyen ÁFA-kondíciókkal vesszük).

Samsung Galaxy Note 10.1
[+]

Ezzel kicsit olcsóbb, mint az iPad 3, ráadásul funkcionalitását nézve talán jobb is. Viszont a kijelzője jóval gyengébb, a kamerája nem igazán jó és úgy karcolódik, ahogy egy gép sem meri megtenni ebben az árkategóriában. Szerethető cucc, ha jobb minőségű lenne a külseje, menne is rá az Ajánlott plecsni. Ezt a bakit viszont nem nézzük el neki, marad a Tetszett.

Samsung Galaxy Note 10.1

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)
Samsung Galaxy Note 10.1 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 262 x 180 x 8,9 milliméter
Tömeg 600 gramm (3G+WiFi), 597 gramm (WiFi)
Színvariációk fekete, fehér/szürke
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (149 ppi)
Kijelző típusa kapacitív PLS LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 4412
Processzor típusa 1,4 GHz, négymagos
Processzor csíkszélessége 32 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 16/32/64 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n (2,4 & 5 GHz)
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS-vevő A-GPS (3G verzió) / S-GPS (WiFi verzió)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés szoftver letöltése után van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok Crayon Physics, Roll in the Hole
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Polaris Office, S jegyzet, Samsung Apps, Smart Remote, Facebook, YouTube
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel max. 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Videólejátszási idő ?
Zenelejátszási idő ?
Videórögzítési idő ?
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, S Pen

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés