Apple kontra Samsung - mi fog most történni?

Az előzmények

Biztosak vagyunk benne, hogy a téma iránt érdeklődők már hallottak arról, hogy az Apple az Egyesült Államokban egy igen komoly csatát nyert meg a Samsunggal vívott szabadalmi háborúban. A hírt a legtöbb külföldi és hazai lap is lehozta, sok helyen lehetett szélsőséges és nyugodt véleményeket is olvasni, mi pedig úgy gondoltuk, hogy nem öntünk benzint a tűzre, hanem inkább megpróbáljuk alaposan körbejárni a témát és megnézzük, hogy pontosan mi is történt itt az elmúlt időszakban. Meg persze a végén véleményt is formálunk és közben reménykedünk abban, hogy a tények fényében ez a tisztelt olvasóknak is könnyen és indulatoktól mentesen fog menni.

A szabadalmi háború elkezdődött

Mindenek előtt érdemes végigszaladni a két gyártó eddigi küzdelmein, az Apple kontra Samsung párharc ugyanis egyáltalán nem újkeletű. Még a pereskedések kezdete előtt az almás cég felajánlotta a dél-koreai gyártónak az egyes szabványok licencelési lehetőségét, ám a telefonok után fizetendő 30 dollár és a táblagépek után járó 40 dollár nem meglepő módon nem volt a Samsung ínyére. Az Apple egyébként is hírhedt a pereiről, a cég számos gyártónak és szolgáltatónak nekiesett az idők során, függetlenül attól, hogy a partnereknek köze van-e az Androidhoz. Bár több korábbi per is kapott néhány perc rivaldafényt, a Samsunggal folytatott párharc kimondottan nagy médiavisszhanggal rendelkezett, mely a gyártók mellett álló elvakult rajongók (szakszóval fanboyok) e-vérre menő fórumcsatáinak és a nem minden esetben objektív médiának is köszönhető. Az alábbiakban megpróbáltuk összeszedni az idáig tartó út fontosabb elemeit; a lista nem teljes, hiszen bár a két cég androidos fronton alig másfél éve feszült egymásnak, a közös ügyeikkel enciklopédiákat lehetne megtölteni.

Apple kontra Samsung
Sokan az Android bukását látják a múltheti döntésben, de látni kell: itt most a Samsung csatázott, nem a Google

A dél-koreai és amerikai óriás összecsapása 2011. április 15-én kezdődött, mikor is az Apple egy 38 oldalas keresetet nyújtott be a Samsung ellen egy kaliforniai bíróságon (United States District Court for the Northern District of California). A vállalat a szellemi tulajdon jogellenes használatára hivatkozott, a vádirat többek között kiterjedt a cupertinóiak szabványaira, valamint tartalmazta a felhasználói felület, a stílus és a védjegyek másolását is. Az Apple által bemutatott bizonyítékok a Galaxy S és az iPhone 3GS készülékek egymás melletti összehasonlítását is magában foglalták, az irat komoly visszhangot váltott ki. A dokumentumban található képekről ugyanis kiderült, hogy az amerikai cég digitálisan módosította a telefonok arányait, hogy azok még jobban hasonlítsanak egymásra. A Samsung erre válaszként visszaperelte az Apple-t Szöulban, Tokióban és Mannheimben (Németország) a dél-koreai gyártó mobilkommunikációs technológiájának jogosulatlan használatáért.

Az Apple sem volt rest, egy németországi per során elérte, hogy a Galaxy Tab 10.1 táblagép ne kerülhessen a boltok polcaira. A dél-koreai gyártó válaszként az iPhone 4S telefont szerette volna betiltatni a francia és olasz piacokon a telefon megjelenése után, ám a terv dugába dőlt. Hollandiában egyik cég sem járt sikerrel: tavaly októberben elutasították a Samsung kezdeményezését, majd idén januárban az Apple támadását vették semmisnek. Az almás gyártó viszont betiltatta a Galaxy Tab 10.1 eszközt Ausztráliában, mely ellen a Samsung sikeresen fellebbezett, így a táblagép továbbra is forgalomban maradhatott. Az ügynek azonban itt sincs vége, idén júliusban újabb bizonyítékokat tártak a bíróság elé. Angliában a bíróság döntésének következtében az Apple kénytelen volt egy feliratot elhelyezni a cég weboldalán, mely szerint a Samsung nem másolta az iPadet. A háború persze az amerikai fronton is keményen zajlik, itt egyértelműen az Apple áll nyerésre. A hosszadalmas pereskedés első fontosabb állomása a Galaxy Nexus júliusi előzetes betiltása volt, melyet az augusztus 24-i, az Apple javára hozott döntés követett.

A múlt pénteki eseménnyel viszont úgy néz ki, hogy lezárult egy nagyobb fejezet a két óriás csatározásában, ám a történtek megértéséhez szükséges az amerikai jogi rendszer bizonyos részleteinek ismerete. A következő oldallal tehát megágyazunk a végkifejletnek, így a jogtudósok nyugodtan ugorhatnak a negyedik oldalra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés