Samsung E1107 Solar - napelemmel

Előszó

Megjelent Európa első napelemmel ellátott mobiltelefonja, ami önmagában nagyon örömteli, én személy szerint ugyanakkor kicsit késeinek érzem a dolgot; Kínában már két éve lehet kapni efféle eszközöket, de nem is kell ilyen messzire mennünk a technológiáért, hordozható napelemes mobiltöltő berendezésekhez idehaza is hozzá lehet jutni, ráadásul nem is csillagászati áron. Ettől függetlenül örömteli, hogy a koreai Samsung megtette az első lépést a korrektebb energiafelhasználás felé, jobb későn, mint soha, tartja a mondás.

Samsung E1107 Solar
Az első napelemmel ellátott telefon Európában

Mi az a napelem?

A napelemek olyan szilárdtest eszközök, amelyek a fénysugárzás energiáját közvetlenül villamos energiává alakítják. Az energiaátalakítás alapja, hogy a fény elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az eszközben az elektrokémiai potenciálok, illetve az elektron kilépési munkák különbözőségéből adódó beépített elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít.

A napelemekből kinyerhető teljesítmény függ a fény beesési szögétől, a megvilágítás intenzitásától és a napelemre csatolt terheléstől. A fény intenzitását kevéssé tudjuk befolyásolni (legfeljebb annyiban, nem takarjuk el a napelemet szándékosan), míg a másik két paraméter elméletileg kézben tartható. Egy napelem hatásfokának kiszámításához el kell osztanunk a fényelem által leadott maximális teljesítményt (Pm) a a napsugárzás energiájának (E, W/m2) és a napelem felületének (Ac, m2) szorzatával. Érdekesség, hogy a Föld jelenlegi legnagyobb naperőműve 40 MW-os, ami mindössze tizede a Paksi Atomerőmű egyetlen blokkjának a teljesítményének, ráadásul ezt is csak ideális időben produkálja. Léteznek egyébként fotovoltaikus elemek is, melyek árnyékban is tudnak tölteni.

Az első Európában is forgalomba kerülő, napelemmel működő mobiltelefon megjelenése kapcsán elkerülhetetlen, hogy írjunk az emberiség energiaválságáról, illetve az alternatív energiaforrásokról. Kevesen tudják, hogy azt az energiát, amely az összes Földön található és kitermelhető kőolajkészletekben rejlik, a Nap másfél nap (tehát 36 óra) alatt sugározza a Földre. Az emberiség jelenlegi egy éves energiafogyasztását a Nap egy órányi energiakibocsátása teljes egészében fedezné, ami csodálatos dolog, a gond csak az, hogy ezt az energiát valahogy fel kell fogni ahhoz, hogy hasznosítani tudjuk. A válasz a napelem, de a jelenlegi panelek sajnos elég gyenge hatásfokkal üzemelnek, ráadásul ezek előállítása igen drága mulatság. Szerencsére Kínában a napelemgyártás nagyon felfutott az utóbbi években, a tömegtermelés hatására az árak radikálisan visszaestek — szinte biztos, hogy a Samsung E1107 Solar hátulján üldögélő panel is tőlük származik.

Samsung E1107 Solar

Napelemes telefonhoz újrahasznosított doboz dukál, a csomagot az XXL GSM juttatta el hozzánk, köszönjük nekik! A csomagban a készüléken kívül hálózati töltőt és sztereó headsetet találunk, utóbbi mostanában szinte ritkaságnak számít, a Samsung újdonsága mellé csak és kizárólag az FM-rádió miatt csomagoltak el egyet.

Külső

Ha valaki az előző oldalon látható képből nem jött volna rá; a Samsung E1107 Solar egy alsókategóriás készülék. Ennek — mármint annak, hogy az első napelemes telefon nem a közép- vagy felsőkategóriában versenyez — üzleti és technikai okai is vannak, utóbbiakra a napelemnél még visszatérek. A külső tehát a napelemtől eltekintve semmi különöset nem mutat, a 77 grammos, 105,2 x 44,2 x 16,4 milliméteres készülék közepes minőségű anyagokból készült, de az összeszerelés minősége nagyon jónak mondható. A hátlap a napelem miatt teljesen sík, a jó minőségű, strapabíró plexi pedig érdekes, de kellemes fogást biztosít a készüléknek.

Samsung E1107 Solar
[+]

Az előlap tetején egy Solar feliratot találunk, ami fölött a telefonhangszórót láthatjuk, alatta pedig az 1,52 hüvelyk átlójú, 128 x 128 pixeles CSTN technológiás kijelző terpeszkedik. Emlékszünk a Samsung E1070-re? Azon mindössze 1,38 hüvelykes kijelző volt, az újdonság megjelenítője tehát előrelépésnek tekinthető. Alul a gombsor üldögél, egybefüggő gumiborításos megoldással készült, a billentyűk meglehetősen nagyok, nyomáspontjuk kiváló, a háttérvilágítás erős és egyenletes, a gépeléssel tehát nem lesz gondunk.

Samsung E1107 Solar
[+]

Hátul van a lényeg, a napelem, ami kis túlzással az egész hátsó részt uralja, bár alul és felül azért van egy-egy üres sáv, melyekbe a gyártó logókat pakolgatott. A napelem típusáról nincs információnk, de szinte biztosra vehetjük, hogy amorf szilícium (vékonyréteg) napelemről van szó, mert az a legolcsóbb — az efféle panelek hatásfoka egyébként 4-6 százalék, míg az ezeknél jóval drágább egykristályos szilícium (Si) napelemek hatásfoka 18 százalék körül van. Sokat vártam a készüléktől, de kicsit csalódnom kellett: egy óra aktív napozás körülbelül 5-10 perccel dobja meg a beszélgetési időt, ami egyik oldalról nézve nem rossz, ugyanakkor egy átlagember legfeljebb a nyári strandidőszakban tudja elérni vele azt, ami szerintem a cél lenne: hogy ne kelljen hálózatról tölteni a készüléket. A napelem egyébként hét oszlopból áll (vagy hét sorból, attól függ, hogy hogy nézzük), ha négyet letakarunk, akkor még tölt a készülék, ami párhuzamos bekötést feltételez. A cucc egyébként nem csak erős napsütésben tölt, a fátyolos fény is megdobja a töltöttségi szintet.

Samsung E1107 Solar

Az oldalsó részek teljesen sivárak, hangerőszabályzó gombok nincsenek, egyedül a bal oldalra került új generációs (na jó, ez túlzás: a legújabb fajta, ami már szintén elég koros) Samsung adatcsatlakozó és a készülék tetején elemlámpaként funkcionáló led dobja fel az összképet.

Szoftver, telefonálás

A szoftverről nehéz sokat írni, alsókategóriás Samsung felület, de nem az, amelyik mondjuk az M150-en üldögél, ennek köze nincs a BlackUI-hoz. Viszont logikusan felépített, nagyon gyors (a kijelző képfrissítési idejénél mindenképp gyorsabb) és jól kezelhető. A billentyűzetet a csillag gomb nyomva tartásával lehet feloldani, amíg ezt tesszük, láthatjuk, hogy van-e nem fogadott hívásunk vagy SMS-ünk. Ezt követően az alapvető információkat megjelenítő készenléti képernyőre kerülünk, ahonnan a 3 x 3 ikonos főmenübe juthatunk. Témákból öt darab van, csak a színeket variálják, a fehér hátterű határozottan jobban néz ki, mint a képeken is látható, alapból beállított példány.

Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar

Alkalmazásokban nem túl erős a készülék, bár nem is fapados: van ébresztőóra, naptár, jegyzettömb, számológép, mértékegység- és valutakonverter, időzítő és stopperóra, plusz java támogatás és két játék (Sudoku, Super jewel quest). Belső memória mondjuk nincs (vagyis van, de a felhasználó számára egy byte sem jut), így új játékokat letölteni nem tudunk majd. A multimédiás szolgáltatások kimerülnek a már említett, egyébként teljesen korrektül működő FM-rádióban, a gyári fülhallgató és a kihangosítás egyaránt közepes minőségű, tehát a használható szinten belül van.

Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar

A névjegyzékben 500 ember adatait tudjuk tárolni, extra mezőkből elég sok van, a hívásnapló is teljesen korrekt, egyesített nézetben és külön-külön is képes megjeleníteni a nem fogadott-, fogadott- és tárcsázott hívásokat. Az SMS memória 200 üzenet tárolására elég, MMS és e-mail kliens természetesen nincs, ahogy a WAP böngésző is hiányzik.

Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar Samsung E1107 Solar

A GSM-modul kétnormás (900/1800 MHz), adatot átvinni nem tudunk, nincs tehát se GPRS, se semmi. A hangminőség meglepően jó, legalábbis senki nem panaszkodott ezzel kapcsolatban. Van egy teljesen egyedi funkció, amit más telefonban még nem láttam: álhívás. Ha a készenléti képernyőn két másodpercig nyomva tartjuk a d-pad lefelé néző oldalát, megjelenik a képernyőn, hogy "álhívás aktiválva". Tíz másodperc múlva a készülék elkezd csörögni, mintha hívást kapnánk, a szám nincs kijelezve (ismeretlen), a hívást pedig fel is vehetjük, a képernyőn pörög az időtartam számlálója, de visszaszólni ugye senki nem fog, akármennyit beszélünk. Ötletes és biztosan sokszor hasznos is lehet.

Üzemidő, összegzés

Az akkumulátor 800 mAh-s, a gyári specifikáció szerint készenléti ideje 570 óra, beszélgetni pedig 10 órán keresztül lehet a segítségével. Ezek a számok nekem elnagyoltnak tűnnek, de cáfolni sem tudom őket, mivel a készülék nem volt nálam olyan sokáig, hogy komoly következtetéseket tudjak levonni. A napelem hatásfokát szintén nehéz mérni, ha a gyári adatok igazak, akkor a készülék főleg azoknak lehet jó, akik keveset beszélnek, de tudják napoztatni a Solart: ők valószínűleg ritkán fognak hozzányúlni a hálózati töltőhöz.

Samsung E1107 Solar
[+]

Értékelés: Samsung E1107 Solar
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 5 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 0 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont

Hogyan értékelünk?

A Samsung E1107 Solar alapvetően egy jó készülék. A napelem megléte miatt a Samsung mindentől függetlenül megérdemel egy vállveregetést, reméljük, hogy a Solar és a Blue Earth nem csak fehér hollóként lesznek számon tartva, hanem újabb készülékek követik majd őket. Nem mondom, hogy a napelem megváltja a világot, kellemes extra funkció, vészhelyzetben jól jöhet, hiszen ha nyaraláskor vagy túrázáskor lemerül a készülék, fél óra napoztatás után be tudjuk kapcsolni, ha pedig még egy órát kint hagyjuk a fényben, valószínűleg telefonálni is tudunk majd vele. Ugyanakkor — mint már említettem — ahhoz gyenge ez a napelem, hogy helyettesítse a hálózati töltőt, pedig lássuk be, a végső cél ez lenne. Reménykedjünk benne, hogy idővel és drágább napelemek alkalmazásával ez is valósággá válik majd.

Ha a napelemtől eltekintünk, az E1107 egy teljesen átlagos alsókategóriás Samsung, szerethető, használható, a hangminősége és a billentyűzete rendben van, szerintem ide más nem kell, az FM-rádió hasznos. A masina 20.000 forintos kártyafüggetlen ára kicsit soknak tűnik, de a Pannonnál feltöltőkártyával már 13.000 forintért elvihető, ami jóval barátibbnak mondható, bár látszik, hogy a napelem kissé megnyomja a költségeket — a hasonló kategóriás, de kicsit butább E1070 például kártyafüggetlenül vihető el 12.000 forintért. Nekem összességében tetszett.

Samsung E1107 Solar

Bocha

A Samsung E1107 Solart az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung E1107 Solar
Általános
Technológia GSM
Méret 105,2 x 44,2 x 16,4 milliméter
Tömeg 77 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző mérete 1,52 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 128 pixel
Kijelző típusa CSTN
Színárnyalatok száma 65.536
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500
SMS memória / max. MMS méret 200 / -
Belső memória nincs
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB új típusú Samsung csatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung sajátja (Philips NXP chipset)
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java van
Játékok Sudoku, Super jewel quest
Valutakonverter van
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver nincs
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 850 mAh
Készenléti idő 570 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
Napelemek a hátlapon (az akkumulátor töltésére), elemlámpa funkció

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés