Samsung C6712 Star II DuoS - rádupláz

Bevezető, tartozékok

A kétkártyás készülékekre van igény, ez ma már teljesen biztos. Elegendő csak azokra gondolni, akik a munkahelyükön is kapnak egy céges előfizetést vagy akár készüléket is, miközben ott az évek óta használt saját kártyájuk is. Az ismerősöknek, családtagoknak macerás lenne megadni a céges számot is, de szeretnénk, ha bármikor el tudnának érni minket. Itt jön képbe a kétkártyás mobil.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

Néhány éve ez az opció csupán a kínai noname készülékekben volt megtalálható. Azonban mostanra a legnagyobb gyártók is belátták, hogy szükség van a paletta ilyen irányú bővítésére. Legelsőként a Samsung lépett, aki ma már igen rutinosnak számít ezen a téren. Mostanában azt találták ki, hogy a népszerű (vagy annak szánt) modellekből csinálnak ilyen változatot. Ezért lett a Champ után most a Star II-ből is ilyen.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

A hosszú és persze logikátlanul típusszámozott készülék az XXL GSM-től érkezett egy igen apró dobozban. Nem is fért el benne sok dolog, a készüléken kívül csupán a használatit és egy hálózati töltőt kapunk hozzá. Az adatkábel és headset hiánya kissé meglepő lehet, de a szabványos csatlakozók korában ez bizony terjedőben van az alacsonyabb kategóriákban.

Külső

A neve alapján nem kell számítanunk drasztikus változtatásra az eredeti Star II modell után. Csak apróbb különbségek vannak, amiket távolról talán még észre sem veszünk. Kicsit megváltozott az előlapi gombok formája, a hátlap széle lecsapott lett és talán egy fokkal jobban gömbölyítettek a sarkok. Összességében nem néz ki rosszul, viszont nem is emelkedik ki az átlagból, bár itt nem a külsőn van a hangsúly. Az is kellemes, hogy nem is vastagabb a sima Star II-nél, csupán minimálisan hosszabb, szélesebb és néhány grammal nehezebb. Minőségre ez is rendben van, a műanyag burkolat szépen és pontosan illeszkedik, nincs nyöszörgés, ropogás, lötyögés.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

Az előlapon történt egy másik változás is, nevesül a kijelző képátlója 3-ról 3,2 hüvelykre növekedett. A méreten felül más tulajdonsága nem változott, tehát ez továbbra is egy kapacitív TFT érintőképernyő, amely 240 x 400 pixeles felbontást és 262 ezer színt kínál. A kicsivel nagyobb felület nem változotatott érdemben a minőségen, a kapacitív technológia megléte jó, viszont a multi-touch azért még jól jönne hozzá. A felső részen csupán a hangszóró figyel, ennek mind minősége, mind hangereje átlagos. A lenti három fizikai gomb is csak formájában változott, a két szélső továbbra is híváskezelésre szolgál, míg a középső a menüt, hosszan nyomva az alkalmazásváltót hozza fel.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

A hátlap nem lett izgalmasabb, viszont a fényes felület helyett ezúttal egy szálcsiszolt hatásút alkalmaztak, ami nem csak jobban néz ki, de sokkal kevésbé is koszolódik. A Samsung felirat nem meglepő, alatta apró nyílást vágtak a kihangosítónak. Ez meglepően jól szól, legalábbis hangereje bőven van és még teljes hangerőn sem vészes a torzítása. A széléről középre helyezték a felül lévő kamera optikáját, és ezzel végig is mentünk a hátsó részen.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

Oldalt az alsó él a leglényegtelenebb, itt csupán a mikrofon bújkál. Balra találjuk a memóriakártya nyílását egy fedél mögött, illetve a hangerőszabályzót. Felül vannak a csatlakozók, a 3,5 mm-es jack nyitott, a microUSB-t viszont elhúzható fedél mögé tették. Jobbra két fontos billentyű került, nevezetesen a bekapcsoló/képernyző lezáró, alulra pedig a kétkártyás mód gyorsgombja.

Menü, alapfunkciók

Már minimális használat után is feltűnt, hogy a szimplán TouchWiz 3.0 név mögé bújtatott rendszer valójában nem más, mint egy Bada. Azonban ez zárt rendszerű változat, tehát alkalmazásokat nem lehet rá telepíteni. Biztos vagyok benne, hogy a Samsung simán tagadná a dolgot, azonban olyan gyanús a hasonlóság, hogy kénytelen vagyok ezt feltételezni. Nincs ám ezzel semmi gond, sőt, így az egyik legjobb zárt, érintős rendszert alkották meg, ami sok tekintetben az okostelefonoktól is átvett több dolgot.

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

Ezúttal nem is annyira fecsérelném a sorokat az alapfunkciók bemutatására, mivel ezek egyrészt egyeznek a sima Star II-vel, másrészt meg manapság egy ilyen kaliberű készüléknél a névjegyzék, üzenetek, naptár funkciókkal sok gond nem szokott lenni. Szóval a szoftver már a főképernyőn is kínál jópofa dolgokat. A widgetek régi vendégek az érintős Samsungoknál, itt viszont egytől hétig mi szabhatjuk meg, hány képernyőnk legyen és ezekre szórhatjuk ki a tartalmakat. A fentről lehúzható státuszsáv szintén ismerős a Bada és Android modellekről. Itt nem csak az értesítések jelennek meg, de egy mozdulattal be- vagy kikapcsolható a WiFi, a Bluetooth és a rezgéses mód, továbbá kijelölhetjük az elsődleges kártyát. A főmenü nem csupán átrendezhető, de itt is lehet újabb oldalakat hozzáadni (igaz, ez talán felesleges), és adaptív elrendezés is kérhető (az ikonokat a használatuk szerint rendezi sorrendbe). Az egyik legjobb, hogy bármit a háttérbe tudunk tenni és váltani a futó alkalmazások között, mint egy okostelefonnál.

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

Kiválóan sikerült a kétkártyás módot is integrálni. Bár felül csupán egy térerő jelzést láthatunk, természetesen a két SIM egyszerre is működhet, így bármelyikről tudunk hívást és üzenetet küldeni-fogadni. Kifelé a váltás roppant egyszerű, csupán az oldalsó gombot kell megnyomnunk és máris látjuk, melyik kártyáról fogunk forgalmazni. Ha hosszan nyomjuk, akkor az opciók közé jutunk. Itt el is nevezhetjük mindkét SIM-et, és ami igazán tuti, az az időzített használat. Mindkét kártyára megadhatunk egy időintervallumot, tehát mondjuk reggel 8-tól este 6-ig csak a SIM1 aktív, míg a maradék időben csak a SIM2. Azt persze mondanom se kell, hogy minden, a SIM-hez kötődő funkciónál (telefonkönyv, üzenetek, híváslista stb.) megduplázták a szükséges opciókat, a hívásoknál és üzeneteknél egyértelmű ikon jelzi, melyik kártyához köthető. Lássunk is egy videót róla, működés közben:

Adatkommunikáció, internet

aAhogyan az egykártyás testvér, itt is egy négysávos GSM modult kapunk, sajnos a 3G már nem fért bele az elképzelésekbe. Érdemes megjegyezni, hogy adatátvitelre egyszerre csak az egyik kártya használható (kivéve az MMS), ezt mi jelölhetjük ki és bármikor megváltoztatható. Sokra ne számítsunk, mivel csak a GPRS és az EDGE támogatott. Némi kárpótlást nyújt, hogy van WiFi, ráadásul b/g/n szabványokat ismer, ami azért még nem általános ilyen szinten. Akad itt még Bluetooth, abból is a 3.0 változat, illetve ott a microUSB.

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

A böngésző az utóbbi időkben eléggé mumus volt a zárt rendszerű Samsungokban, köztük a Star II-ben is. Szerencsére itt eltűntek a memória hibajelzések, és a böngésző egészen normálisan működik. Szépen behozza az oldalakat, képes akár a flash megjelenítésére (ezt azért inkább kapcsoljuk ki), bár a sebessége nem túl pörgős. A kis felbontás miatt muszáj nagyítani, ezt egyujjas zoommal tehetjük meg. WiFi ide vagy oda, azért ezt a telefont se elsősorban netezésre szánták, viszont ha kell, akkor legalább működik.

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

A böngészőn felül még más lehetőségeink is vannak a havi mobilnet keretünk elköltéséhez. Kihagyhatatlanok a közösségi funkciók, így aztán van Facebook és Twitter kliens. Ebből a Facebook nekem nem akart működni, hiába írtam be jól az adataimat, soha nem volt képes bejelentkezni. Chatelni is tudunk, ehhez Yahoo Messenger és Gtalk áll rendelkezésre. A YouTube ikon megtévesztő, ez nem klienst takar, hanem a mobilos oldalra visz minket. A Samsung Apps is hasonló, hiszen mint mondtam, alkalmazásokat nem tudunk letölteni, legfeljebb játékok, csengőhangok és háttérképek a választék (van még olyan, aki csengőhangot WAP-ról tölt le?).

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

Multimédia

A kamerához nem nyúltak érdemben, így maradt a 3,2 megapixeles felbontás, a fix fókusz, a LED villanó hiánya. Sőt, most még fizikai exponálógombunk sincs, bár itt kevésbé zavaró. A fotós felület tök ugyanaz, ahogy az opciók is. A felbontáson és minőségen felül piszkálható az ISO, a fénymérés, az expozíció, a fehéregyensúly, vannak effektusok és előre beállított téma módok. A fix fókusz egyetlen előnye, hogy a képek nagyon gyorsan elkészülnek és a mentés is azonnal megvan.

Samsung C6712 Star II Duos

Képminőség tekintetében sem találunk túlzott eltéréseket a két modell között. Itt is erős a zajszűrés, amitől zaj tényleg nem sok van, viszont a részletek is odavesznek, a kép nagy része elmosott, életlen. A színek jók, de ez nem sokat segít rajta, úgyhogy fotózásra csak erősen korlátozva alkalmas. Videóban se jobb a helyzet, a 15 fps sebességű QVGA felvétel igen vérszegény, inkább nem is mutatok belőle mintát.

Samsung C6712 Star II Duos Samsung C6712 Star II Duos

Szerencsére zenében összekapja magát a C6712, és ez nem csak a szabványos jack miatt van így. A lejátszó szoftver szépen leválogatja a számokat, ráadásul ki is jelölhetjük, mely paramétereket szeretnénk látni. Van ismétlés, véletlen lejátszás, a háttérben futás adott, ilyenkor a lehúztató státuszsorból vagy lezárt képernyőnél egy kis kezelőpanelen tudjuk vezérelni. Bőven elegendő a hangerő, a hangminőség pedig szintén megfelelő, de ez nagyban függ a csatlakoztatott fülestől. Mástól nem, mert hangszínszabályzó nincs, csak kétféle vizuális effekt kapcsolható be. Kapunk rádiót is, mégpedig RDS és műsor felvételi funkciókkal. Ezzel sincs semmi gond, gyorsan beállítható és kényelmesen használható.

Üzemidő, összegzés

A kétkártyás készülékek egyik lényeges pontja a készenléti idő, hiszen kvázi két készülék működik bennük egyszerre, ami persze nem jelent kétszeres fogyasztást. Koreában jól tudják ezt, így ezek a modellek mindig erősebb akkumulátort kapnak. Ezúttal is így történt, 20%-al megnövelték a kapacitást, ami számszerűen egy 1200 mAh-s lítium telepet jelent. A sima Star II is meglepően jól bírta, és a DuoS kivitel hasonlóan teljesít. Ez azt jelenti, hogy a két SIM ellenére is átlagos használattal akár 3-4 napot is elbír és ez nem rossz teljesítmény.

Samsung C6712 Star II Duos
[+]

Értékelés: Samsung C6712 Star II DuoS
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Kicsit nehéz ítéletet mondanom a Star II Duos-ról, hiszen gyakorlatilag alig különbözik a sima változattól. Emiatt a véleményem legnagyobb részt egyezik az ott olvasottakkal. Nem hibátlan, de jól sikerült készülékkel állunk szemben, amely szoftveresen is igen sokat fejlődött az elődökhöz képest. Funkciók tekintetében minden rendben, ezúttal a böngésző is működött, viszont a sebesség lehetne kicsit fickósabb, ott még van némi tennivaló. A kétkártyás megoldás gyakorlatilag tökéletes, látszik, hogy a Samsung már jóideje foglalkozik a témával és tényleg rutinmunka nekik egy ilyet összedobni. Kár a 3G hiányáért, illetve a kamera is lehetne pár fokkal jobb, de alapvetően a többi rendben van. Jó szoftver, erős akkumulátor, megfelelő szolgáltatáskínálat, kellően kompakt kialakítás jellemzi. Minden együtt van tehát, az egyedüli kérdés az ára. Sajnos ez a modell, akárcsak a többi kétkártyás telefon, a szolgáltatóknál biztosan nem lesz kapható (ellentétben az egykártyás Star II-vel, ami már kapható mindenkinél), így talán kicsit magasabb a felára. Kártyafüggetlenül jelenleg 38-40 ezer forint környékén vehető meg, ami kb. 10-12 ezer forinttal több az egykártyás Star II-nél. Százalékosan ez viszonylag sok, ám ha azt vesszük, hogy ez a telefon két készüléket egyesít magában, akkor azért nem is vészes. A Tetszett plecsni jár neki, és izgatottan várjuk a Samsung első kétkártyás okostelefonját, mert arra is lenne igény.

Samsung C6712 Star II Duos

Rusi

A Samsung C6712 Star II Duos-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung C6712 Star II Duos
Samsung C6712 Star II Duos Általános
Technológia GSM
Méret 109,5 x 56 x 12,2 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória 1300 darab
Memória 30 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz 3.0
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Yahoo Messenger, Gtalk kliensek, widgetek, szótár
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 550 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, két SIM egyidejű kezelése

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés