Samsung B7722 - DuoS újratöltve

Előszó, tartozékok

Bár a kétkártyás készülékek kora Európában még mindig nem érkezett el, mára eljutottunk oda, hogy a kínaiakat leszámítva nem a Samsung az egyetlen gyártó, amelyik efféle eszközök fejlesztésére és forgalmazására adja a fejét. Érkeznek majd kétkártyás finn modellek, az LG-nek már több készüléke is piacon van, ennek megfelelően az első számú koreai gyártó sem vesztegeti az idejét: úgy tűnik, hogy több évnyi DuoS-klónozás után egy valóban megújult kétkártyás masinával tudtak piacra lépni.

Samsung B7722 DuoS
[+]

Rögtön eloszlatnám a tévhiteket: az XXL GSM által biztosított készülék nem a bada platformot használja, viszont kinézetében jóval közelebb áll hozzá, mint elődei, melyeken a TouchWiz 2.0 futott -amiért köztudottan nem rajongunk. A B7722-n már egy korszerűbbnek és kezelhetőbbnek tűnő rendszer fut, mely ugyan zárt, ám közelebb áll a felhasználók által 2010-ben támasztott igényekhez, mint elődje. Egy lépés, melyet a Samsugnak már egy ideje meg kellett volna tennie, de ennek ellenére örülhetünk, hogy késve, de megtörtént - nekem ugyanis voltak olyan félelmeim, hogy még évekig a TouchWiz 2.0 nevű borzalommal fogják az idegeinket borzolni. Az új modell egyébként nem csak ezért különleges, hanem azért is, mert képes a harmadik generációs hálózatokon működni - láttunk már ilyet duak-SIM-nél is, de nem sokszor.

Samsung B7722 DuoS

Az átlagos méretű, fekete színű doboz átlagos tartozékokat rejtett magában. Kapunk egy aprócska hálózati töltőt, egy adatkábelt, valamint egy sztereó headsetet, a trión túl csak a szokásos papírhalmazzal találkozhatunk. Egy memóriakártyát mondjuk még belepréselhetett volna a gyártó a boxba, de panaszra így sem lehet okunk, ugyanazt kapjuk, amit a telefonok többségéhez mostanában szoktunk.

Külső

A B7722 annyira samsungos, amennyire egy készülék csak az lehet: ismert formavilág, lakkozott hatású, fekete színű műanyagok, ezüstös keret a kijelző körül, szálcsiszolt felületű gombok alatta. A 113,5 x 55,5 x 14,3 milliméteres méret és a 112 grammos tömeg is a szokásos kereteken belül mozog, emberi méret ez, hölgyeknek sem feltétlenül nagy. Az anyaghasználat nem különösebben jó, a plasztikok úgymond nem rendelkeznek az acél szilárdságával (azaz kicsit vékonyok és kevésbé tűnnek ellenállónak), viszont ügyesen vannak összeillesztve, aminek köszönhetően recsegést csak tényleg nagyon erőteljes nyomkodással tudunk előhozni a Samsung újdonságából. Kézben tartani kellemes a kicsikét, ami elsősorban a lekerekített éleknek és az ideális méretnek/tömegnek köszönhető.

Samsung B7722 DuoS
[+]

Az előlap tetején a rács mögé bújtatott telefonhangszórót vehetjük észre, melytől jobbra a videótelefonáláshoz használatos kamera lapul, ami gyakorlatilag felér egy feliratottal: 3G-s vagyok! Középtájon találjuk a 3,2 hüvelykes képátlójú, 240 x 400 pixeles felbontású TFT-LCD érintőkijelzőt, mely rezisztív technológiát használ, azaz elsősorban a körömmel/ceruzával való böködésre tud reagálni, de az őt megalkotó mérnökök elég jó munkát végeztek, minek következtében az ujjbeggyel való nyomkodást is kellemesen érzékeli. A képminőség a hatalmas felbontású megjelenítők világában nem mondható különösebben jónak, de ami azt illeti, komoly gond sincs vele, hiszen a színek kellően harsányak, a betekintési szög elég nagy, ha pedig maximumra tekerjük a fényerőt, még arra is lesz esélyünk, hogy napfényes környezetben is el tudjunk olvasni egy SMS-t. Nem mondom, hogy ez utóbbi kifejezetten könnyű lesz, de valami azért a nap ragyogó sugarai alatt is látszik a panelből. Az előlap aljára három fémnek látszó, de valójában műanyagból készült gomb került; a szélsők funkciója egyértelmű, a középső pedig a menüben való navigáláshoz kell, mindig egy szinttel visz minket feljebb, mint ahol épp vagyunk.

Samsung B7722 DuoS
[+]

A hátlapot első körben puritánnak akartam nevezni, de ha megtenném, akkor bizony tévednék, mert bár a felület fekete és csillog, nem homogén: az ujjlenyomatok ugyanis bámulatos módon meglátszanak rajta, komolyan, kicsit az volt az érzésem, hogy ezt szándékosan csinálták ilyenre. Egyébiránt semmi érdekeset nem tudok mondani, felülre került az 5 megapixeles kamera és az ahhoz tartozó ledes villanó, lent találjuk a kihangosító hangszóróját, a kettő között pedig egy Samsung logó díszeleg.

Samsung B7722 DuoS
[+]

A masina felső része teljesen üres, alul csupán a mikrofon árválkodik. Balra a nyakpánt rögzítési helyét, a hangerőszabályzó gombpárost és a fedlappal takart microUSB csatlakozót találjuk, jobbra pedig három gomb került: a felső a képernyőzárat kapcsolja be/oldja fel, a középső a SIM-ek között váltogat (hogy melyik legyen a tárcsázáshoz használt, ugye), az alsó a kamerához tartozik. A microSD bővítőhely a hátlap alá került, a kártyacseréhez az akkumulátort nem kell eltávolítanunk.

Menürendszer, szoftverek

Az első oldalon már ejtettem pár szót a kezelőfelületről, így valószínűleg senkit nem fog meglepni, ami most következik: a B7722-n TouchWiz felhasználói felület fut, hogy melyik verziója, azt nehéz lenne megmondani. Elvileg 3.0, mert az ikonok nagyon hasonlítanak a Wave-en lévőkhöz (és ott ugye egyértelmű, hogy a 3.0-s verzióról van szó, mert a Samsung is így nevezte), de maga a platform itt nem bada, tehát inkább azt mondanám, hogy ez a TouchWiz 2.0 továbbfejlesztett változata, mely hasonlít a 3.0-ra. A felépítés ennek megfelelően nem sokat változott, a készenléti képernyő widgetekre épül, három oldalból áll, lapozható, de szerencsére normális módon, korábban ugyanis az volt a gond, hogy lapozás helyett legtöbbször a widgeteket toltuk el, mivel bénán volt megcsinálva a rendszer. Itt ilyesmi nincs, mini alkalmazások viszont ugye vannak, szám szerint 28 darab: súgó, képes gyorstárcsázó, szülinap-előrejelző, SIM beállítások (ami egy parancsikon, nem egy valódi widget), digitális óra, hálózati információk, az aktuális nap dátuma, widget beállítások, analóg óra, dupla óra, Exchange, naptár, képnézegető, eseményjelző, YouTube, Bluetooth, WiFi, jegyzettömb, profilváltó, időjárás előrejelző, Yahoo tőzsde és kereső, Facebook, MySpace, Twitter, Bebo, Google. Mókás, de méginkább hasznos, hogy a háttérképeket az egyes SIM-kártyákhoz is hozzá lehet rendelni, tehát már innen is láthatjuk, hogy melyik a kimenő hívásokhoz rendelt kártya, így elkerülve, hogy rosszról telefonáljunk.

Samsung B7722 DuoS Samsung B7722 DuoS

A készenléti képernyő alján négy darab ikont láthatunk, a baloldali a tárcsázópadot, a mellette lévő a névjegyzéket, a jobbról második az üzenetkezelőt, a jobbra lévő pedig magát a menüt nyitja meg. Badás ikonok szabadon variálható sorrendben, rácsos elrendezés, tucatnyi ikon egy oldalon, három oldal; címszavaban így lehetne elmondani, hogy miről is van szó. A háttérszín ennél a készüléknél fehér, ami nekem jobban tetszett, mint a teljesen komor fekete, a gond viszont az, hogy itt sem lehet állítani a dolgot, a testreszabás a háttérképek cserélgetésében és a feliratok betűtípusának állításában merül ki. Animációk szerény számmal vannak csupán, az olyan események, mint például egy program elindítása, semmilyen látványos vizuális dologgal nem járnak, ami azt illeti, még a menüben való lapozás is alig van leanimálva, cserébe gyors, ahogy a készülék is az úgy nagy általánosságban. Néha ugyan előfordul, hogy egy-egy program elindulására kell várnunk pár tizedmásodpercert, de ezt leszámítva nem lehet okunk panaszra, ha valaki megszokja a B7722 GUI-jának felépítését, gyorsan és kényelmesen tudja majd használni.

Samsung B7722 DuoS Samsung B7722 DuoS

Szoftverek terén egész jól állunk, a napjainkban elvárható dolgok egytől egyig megtalálhatók a készüléken, plusz extrákat is kapunk. A PIM funkciók teljesen rendben vannak, a napi, heti és havi nézettel is rendelkező naptár kiválóan használható, szinkronizálni akár Exchange-dzsel is tudunk, ami igen örvendetes. A fájlkezelő átlátható, a minden körülmények között működő ébresztőóra úgyszintén az, van hangrögzítő, jegyzettömb, feladatlista, alapfunkciós számológép, mértékegység- és valutakonverter, világóra, stopper és időzítő, az alapvető dolgokat ezzel egytől egyig kipipálhatjuk. Az extrák közé tartozik a javás Google Maps, a képszerkesztő, a szótár (ami a nálam lévő készülékben lengyel-angol volt, remélhetőleg lesz belőle magyar is, ha a készülék nálunk is megjelenik hivatalosan… már ha meg fog egyáltalán), a Palringo chatkliens, mely szintén java alapú. Játékokból öt darab demo került a masinára, ami elég szerénynek mondható.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Tesztünk tárgya a Samsung első olyan kétkártyás készüléke, mely képes a 3G-s hálózatokat is használni, igaz, csak az egyes slotba berakott SIM-nél, de ez nem baj, elképzelhetetlennek tartom, hogy valaki két kártyát is használjon mobilinternetezésre. A GSM-modul mindkét kártyánál négynormás (850/900/1800/1900 MHz), magyarán a készüléket gyakorlatilag a világ össze GSM-hálózatán tudjuk használni. Adatátvitelre GPRS, EDGE, UMTS és 3,6 Mbps-os HSDPA áll rendelkezésre, nagy sebességű feltöltés sajnos nincs. A repertoár részét képezi viszont a 802.11b/g szabványokat ismerő WiFi, a 2.1-es, sztereó hangátvitelre is képes Bluetooth, valamint a 2.0-s microUSB csatlakozó, melynek használatával a készülék képes kártyaolvasóként is működni.

A hangminőség mindkét SIM-kártyával kielégítő volt, túl jónak viszont sajnos nem mondanám őket. Kezdetben hasonló próblémái voltak a cég előző kétkártyás készülékének is, melyet pár hónappal az első alkalom után újra leteszteltünk, amikor már sokkal kellemesebb hangminőséget produkált, ezért nem írom le teljesen a B7722-t, de tény ami tény, a nálam lévő készüléket használva bizony akadtak problémáim azzal, hogy megértsem, mit is mondanak nekem beszélgetőpartnereim. A térerő viszont nem ingadozott, ráadásul a két kártya kezelése sem okozott problémán, minden pofonegyszerű. Mikor először bekapcsoljuk a készüléket, el kell neveznünk és egyedi ikonokkal is el kell látnunk az egyes SIM-eket, aminek sok jelentősége nincs, mert használat közben úgyis két térerőjelző lesz a bal felső sarokban, az első az egyes, a második a kettes SIM-é. Hívásokat és szöveges üzeneteket mindkettőről tudunk fogadni, ehhez semmit nem kell tennünk, hívás indításakor vagy üzenet küldésekor viszont oda kell figyelnünk arra, hogy éppen melyik az elsődleges kártya; az az, amelyiknek a térerőjelző sávja zöld színű háttérrel van kiemelve. A kártyák között váltani egy gombnyomással tudunk (emlékeztetőül: a képernyőzár alatti gomb tartozik ide), feltéve, hogy a háttérben nem fut semmilyen java alapú program, ha ugyanis fut, a rendszer valamiért nem képes a mutatványra. A menüből más módon nem hozhatjuk elő, hogy melyik kártyát használjuk a kimenő eseményekkor, ha az egyes kártya van aktívnak jelölve, akkor nem tudunk majd a kettesről üzenetet küldeni, csak akkor, ha megnyomjuk az oldasó gombot: ez véleményem szerint egy sokkal jobb megoldás, mint az, amit a kínai készülékek használnak, tehát a menüben lévő listaelemek duplázása. Itt minden átlátható és egyértelmű, ezt szerintem nem lehetne jobban megcsinálni.

Samsung B7722 DuoS Samsung B7722 DuoS

A telefonkönyv kapacitásán viszont egy picit lehetne csiszolni, bár a legtöbb embernek valószínűleg azért elég lesz az a 2000 hely, amennyi a rendelkezésre áll, a kellemesen működő görgetőrutinnal és a kezdőbetű szerint kereső csúszkával pedig valószínűleg mindenki elégedett lesz. A belső memória mérete körülbelül 300 MB, ide kerülnek többek között az MMS üzenetek és az elektronikus levelek is, a kliens utóbbiaknál teljesen rendben van, megeszi a csatolt fájlokat és a hitelesített szervereket is, igaz, Office kompatibilis dokumentumkezelő híján nem sok mindent fogunk tudni megnyitni azon fájlok közül, amiket küldenek majd nekünk. A virtuális billentyűzet kifejezetten kellemes, a relatíve kis kijelzőn is kellemes gépelési élményt biztosított, főleg QWERTY módban, ami a készülék fekvő helyzetbe döntésével hozható elő. Igen, ez azt jelenti, hogy van beépített giroszenzor a készülékben, melyet ezen kívül gyakorlatilag csak az etikett-módnál fogunk használni: ha csörög a telefon és kijelzővel lefelé rakjuk az asztalra, elnémul.

Samsung B7722 DuoS

Social-networking cuccokból ugye MySpace és Facebook kliens van, mindkettő natív, számunkra nyilván ez utóbbi az érdekes. Van egy Facebook widget, mely elég apró, ebből adódóan nem túl jó, mert úgysem férnek rajta ki a státusz üzenetek, de azért nagyjából nyomon tudjuk vele követni a történéseket, egy linknek legalábbis jó, mely megnyitja a rendes klienst - az ugyanis teljesen jól működik, igaz, nem a sebesség bajnoka. A webböngésző kicsit furcsa, a Mobilarena oldalát elsőre megnyitva kiírta, hogy "az oldal túl nagy, nem lehet kirajzolni minden elemét", ennek megfelelően a képek túlnyomó része hiányzott is, de egy frissítés után minden rendben volt. Az oldalak tördelése elég jó, a sebesség közepes, Flash támogatás nincs, a böngésző összességében használható.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920, videóknál 320 x 240 pixel, utóbbiakat 30 képkocka/másodperc sebességgel rögzíti a B7722. A kamerát kezelő szoftver beállítási lehetőségekben bővelkedik, van sorozatfelvétel, mosolyra exponálás, panoráma mód, tizenhárom előre definiált program (éjszakai, szöveg, naplemente stb.), makró fókusz, arcfelismerés, fehéregyensúly, állítható érzékenység (ISO 50 - ISO 800), fénymérés, szoftveres stabilizátor.

Samsung B7722 DuoS

A képek minősége átlagos: kellemes színek, közepes mértékű zajosodás, némi zajszűrés és abból adódó részletvesztés, átlagos hatótávolságú vaku. A fókuszálás és a mentés fotózás közben villámgyors, ez mindenképp a pozitívumok közé írandó.

A zenei résztől nagy extrát nem kapunk: a szoftver ID3-tagek szerint szűri az MP3 fájljainkat, megjeleníti az albumborítókat, fut a háttérben, ott widgettel irányítható, tartalmaz előre definiált sémákkal operáló hangszínszabályzót. A hangminőség kihangosítva pocsék, a gyári, hallójáratba ülő fülhallgató egész jó. Szabványos fülhallgató kimenet ugye nem került a készülékre, a megoldást a gyárilag mellékelt microUSB -> 3,5 milliméteres jack átalakító kábel jelenti, mely az RDS-es FM-rádió elindításához feltétlenül szükséges. Ami klassz, hogy a rádióadásokat fel is tudjuk venni a készülékkel.

Samsung B7722 DuoS Samsung B7722 DuoS

A képnézegetőről nem lehet túl sok mindent mondani, kicsit akadozva működik, a lapozásnál nagyon erőteljes ujjmodulatokat kell csinálnunk, hogy a szoftver érzékelje a szándékainkat - igaz, ezen részben segít a "döntögetős" képlapozás. Videózni nem sokat fogunk a készüléken, mivel a DivX/XviD támogatás hiányzik a repertoárból.

Samsung B7722 DuoS
[+]

A készülékben lévő akkumulátor 1200 mAh-s, ami nem tűnik túl soknak, de az üzemidő ennek ellenére elég meggyőző. Nálam a két kártyával három napot gond nélkül elment a masina, amiben internetezés és elég sok telefonálás is volt: ennél én jóval gyengébb teljesítményre számítottam, elégedett voltam.

Értékelés: Samsung B7722 DuoS
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung B7722 DuoS egy nagyon kellemesen sikerült kétkártyás készülék. Külseje szép, az építés során felhasznált műanyagok már kevésbé meggyőzők, de az összkép azért nem rossz, bár a kijelző lehetne kapacitív. Belül kellemes sebesség, szerényen animált, badára hajazó menü fogad, a kezelhetőség sokkal jobb, mint a TouchWiz 2.0-nál, ebből adódóan a felhasználó is szívesebben fogja nyomkodni ezt a telefont, mint valamelyik elődjét. Az adatátviteli képességeknél mindenképp pozitív a UMTS és a HSDPA megléte, a HSUPA viszont sajnos hiányzik, de legalább van WiFi. A hangminőség sajnos közepes, a multimédiás képességek annál egy picit jobbak, de a bruttó 80 000 forint környékén mozgó végfelhasználói ár mindezek ellenére sem indokolt. Viszont be kell látni, hogy a Samsung ezt most jól csinálta: ha valaki érintőkijelzős dual-SIM készülékre vágyik, úgyis kénytelen lesz ezt megvenni, mert sokkal jobb, mint az összes elődje vagy konkurense. Egy tetszett plecsni megy is rá.

Samsung B7722 DuoS

Bocha

A Samsung B7722 DuoS-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung B7722 DuoS
Samsung B7722 DuoS Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 113,5 x 55,5 x 14,3 milliméter
Tömeg 112 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 300 MB
Memória bővíthetősége microSD (max 8 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 1 és SIM 2)
UMTS 2100 MHz (SIM 1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, MySpace, Google Maps, Palringo Messenger
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (320 x 240 pixel @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van, előre beállított sémák
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idő 420 óra
Beszélgetési idő ?
Egyebek
dual-SIM (két SIM-kártya egyidejű használata), giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés