Samsung B3410 Chat - így se, úgy se

Bevezető

Olyan szempontból mindenképpen rendhagyó jelen tesztünk, hogy nem a szokásos csatornákon keresztül érkezett hozzánk a készülék. A Samsung B3410 ugyanis Chat néven már egy ideje kapható a djuice kínálatában, de az utolsó dolog, ami eszünkbe jut ilyenkor, hogy a forgalmazóhoz forduljunk. Először hívtam a kiskeres partnereket, akik kerek perec közölték, hogy ezt a cuccot nem fogják tesztelésre berendelni, mert teljesen eladhatatlan, felesleges. Aztán próbáltam a Samsungnál kérni termékmintát, de ott most a Wave és a Galaxy S a sláger, nem csoda, hogy sem kedvük, sem idejük nincs egy ilyen kis izével logisztikázni.

Samsung B3410
[+]

Úgyhogy maradt a szolgáltatói út, ami meglepően könnyen működött. Egy bibi azért akadt: a készülék Telenor függőségben szenvedett, ám érdekes módon a kibővült szerkesztőségben sem használ senki ilyen kártyát, úgyhogy azért nyertem meg én a készüléket, mert életem párja viszont igen. Ez annyiban mindenképpen praktikus döntés volt, hogy az utóbbi pár napban ő használta a telefont, így olyan ember véleményét is megismerhettem, akinek a TouchWiz kifejezés semmit sem jelent, s aki Nokia 6300-át, valamint újabban néha Samsung Wave-et nyomkod.

Samsung B3410
[+]

A Samsung Chat kódszáma B3410. Némi csalás azért van a történetben, hivatalosan ugyanis a B3410W fantázianeve a Ch@t, márpedig abban van WLAN, karcálló kijelző és újabb TouchWiz. Ez a modell máshol inkább CorbyPlus, esetleg Delphi néven ismert. Könnyű elhelyezni a koreai cég termékpalettáján hősünket, az igen torz és rettentő B3310 és a fiatalosan nagy tudású B5310 közé pont befér, de inkább az előbb említetthez áll közel, csak éppen nem torz. Hogy mennyire rettentő, az hamarosan ki fog derülni, ám mindezek előtt ismerkedjünk meg a termék árával: előfizetéssel 20, feltöltőkártyával 28 darab ezrest kell otthagynunka boltban, ha mindenképpen erre a készülékre vágyunk.

Samsung B3410
[+]

Egyébként el tudom képzelni, hogy ez így van. Ha csak a puszta adatokat nézzük, akkor ez egy QWERTY gombsoros, 2 megapixeles kamerával ellátott, érintőképernyős, bővíthető, zenelejátszásra is alkalmas, kompakt Samsung, ami a szolgáltató oldala szerint „egy csúcsteljesítményű, kifejezetten személyes kommunikációra szabott készülék”, ami csak azért nem nyűgöz le, mert a djuice szerint az összes általuk forgalmazott telefon pont ilyen.

Külső

Touch meets messaging – hirdeti a doboz, amelyben töltő és fülhallgató bújik meg. A két tartozékot megvizsgálva rögtön húzhatjuk is a szánkat: a régi, egyedi szabványú Samsung csatlakozó hódít ebben a készülékben. Nyilván valami korábbi platform, fejlesztés, de tökmindegy: ez manapság nem elegáns. Viszont a headset csatlakozóját nem értem, ugyanis van szabványos, 3,5 mm-es jack is a telefon tetején.

Samsung B3410
[+]

Maga a készülék nem egy kifejezetten izgalmas formatervezési bravúr eredménye. Jellegzetesen Samsung, a ívek, az arányok és a formák összetéveszthetetlenné teszik más gyártók termékeivel szemben, de az is biztos, hogy tízből tíz ember két középkategóriás Samsungot simán összekever. Ilyen Corby, olyan Corby, TouchWiz rendszerű érintőképernyős, olcsóbb Samsung annyi van már, holnap megyek valami Acton nevű koreai cuccért, fogalmam sincs, hogy minek ennyi egyforma, tucatszerű telefon.

Samsung B3410
[+]

Itt ugye az a nagy showelem, hogy oldalról elő tud csúszni egy QWERTY gombsor. Ez valóban így van, s itt nem végeztek rossz munkát a mérnökök: igencsak frankó a billentyűzet, amely négy soros, jól megvilágított, olvasható tipográfiával, kiváló nyomásponttal rendelkezik. Még kurzorgombok is fértek rá, tényleg nem lehet rá egy rossz szavunk sem.

Samsung B3410
[+]

A fedlapon terpeszkedő kijelző felbontása QVGA (240x320 pixel), a 2,6 inches átló sem mondható rossznak. A TFT ablak érintésvezérelt, rezisztív technológiát kapott, de eléggé érzékeny, s nem azért fogunk rosszakat gondolni róla, mert nem kapacitív, hanem azért, mert az alátett rendszer igencsak harmatos. A készülék bal oldalára négy gomb került. Felül a hangerőt szabályozó kezelőszervek, középen a képernyőzár billentyűje, míg legalul a hangrögzítő gyorsgombja ücsörög. Jobb oldalon csak a töltő-adatkábel-füles bemenete és a kamera exponálásáért felelős billentyű fedezhető fel. Felül ott tátong a 3,5 mm-es jack csatlakozó.

Samsung B3410
[+]

A hátlap szolid mintázatú, némi kamera és hangszóró oldja fel a plasztik egyhangúságát. A microSD az akkumulátor alá tehető be (morcogás), a hátlap viszont könnyen leszedhető. Az általános összeszerelési minőség megfelel annak, amit a Samsungtól elvárhatunk.

Menü, alapfunkciók

Bekapcsolás után már egyértelmű, hogy TuouchWiz menürendszerrel van dolgunk, abból is valami herélt verzióból. Ez ott válik egyértelművé, amikor kiderül, hogy az alapképernyő és a menü is pusztán egy oldalas, a widgeteknek tehát szűk a hely. Nem mintha ez olyan nagy baj lenne, úgysem nagyon ismerek olyan júzereket, akik több oldalnyi ikont tennének ki, s azokat ténylegesen használnák is. A testreszabhatóság elég minimális, mindössze két téma van, egy rajzos-mókás-világos és egy unalmas-szokásos-fekete, egyik sem egy vizuális orgia.

Samsung B3410 menu

Samsung B3410 menu

A rendszer újra bizonyítja, hogy nem kéne erőltetni. Az első TouchWiz, ami használható, az a 3.0-s, ami előtte volt, azt le is lehetne húzni a klotyón. Ezt is. Kelletlen, nyögvenyelős felület ez, az ember mindig úgy nyúl hozzá, hogy benne van a pakliban, hogy nem fog elsőre sikerülni az, amit eltervezünk. Ez eléggé frusztráló, egy használati tárgynál pont az nem kéne az eszünkbe jusson, hogy „mit fogok én itt szívni, mire kikeresem Károlyt a telefonkönyvből“. A menü viszont mindehhez képest egész gyorsan fordul el, ha széthúzzuk a telefont, de érdemes kikapcsolni azt a gyári beállítást, hogy ilyenkor rögtön az üzenetírás felülete induljon el.

Samsung B3410 menu

A névjegyzék – hogy fogalmazzak kellően finoman? – olyan, mint egy üveg csemege uborka. A tetejét könnyen ki tudod venni, de ha alulról kéne valaki, akkor azzal már megszenvedsz. Esetünkben ezt úgy kell elképzelni, hogy kezdőbetűre ugró oldalsó sáv nincs, a görgetés gyakorlatilag zéró, a kereséshez külön gombot kell nyomni, amire válaszul viurtális numerikus billentyűzet jön fel. Macerás, valamennyit segít, ha kinyitjuk a telefont és a QWERTY-n pötyörészünk, de ahhoz viszont két kéz kell. Ha azt nézem, hogy mennyi és milyen adatokat lehet rögzíteni, akkor persze minden rendben, az 1000 férőhely a legtöbbünknek vidáman elég.

Samsung B3410 menu

Az üzenetkezelés már jobban sikerült, de ez leginkább a gombsornak köszönhető. Ha csak az érintőkijelzőn kéne matatnunk, akkor nem örülnénk annyira itt sem. Az SMS / MMS kombón kívül alapfunkciós e-mail kliens is került a készülékbe. A közösségi üzenetesdi csak alapszinten van jelen, a Facebook és a MySpace ikonjai pusztán a böngészőt nyitják meg. Ékezetes betűket az adott gomb hosszas nyomásával írhatunk, de a rendszer direkt nem enged unicode karaktereket (á, ő, í, ú, ű), hogy ne verjük magunkat felesleges költségekbe.

Samsung B3410 menu

A szervezőfunkciókat talán már nem kell bemutatni, itt minden a szokásos. A naptár havi és heti nézetet tud, találkozó, évforduló, szabadnap és fontos témakörben tárolhatóak események. A világóra listás, a számológép alapfunkciós, a stopper pedig hiányzik a készülékből. A vekker több időpontot ismerhet, az átváltó átvált, a diktafon egy órányi hanganyagot vesz fel. Fogalmam sincs, hogy miért kellett neki oldalra külön gomb, beszélgetés közben ugyanis nem működik.

Multimédia

A hátlapra egy teljesen átlagos, vaku és autofókusz nélküli, 2 megapixeles kamera került. Nem kell tőle csodát várni, s akkor nem fogunk nagyon pofára zuhanni, ez az érzékelő valami olcsó tucattermék ma már, így aztán a célnak megfelel ugyan, ha és amennyiben a cél csupán annyi, hogy mókás jeleneteket kapjunk el életünkből, hogy aztán ha fel kell idézni, akkor legyen hozzá valami minimális illusztráció.

Samsung B3410 menu

A fotókat fekvő nézetben készíthetjük el, az exponálás gyors, a beállítások között effektek, időzítő, fehéregyensúly, képméret, minőség, sorozatfotó, mozaikfelvétel és éjszakai mód szerepelnek. Ez bőven elég, nem ez lesz a szűk keresztmetszet. A lent elterülő képeket megnézve elmodhatjuk, hogy egyszerre életlenek és zajosak a fotók, de ennél többet ne várjunk el egy ilyen kategóriájú telefontól. Visszanézéskor a nagyítás, léptetés, forgatás funkciók nyögvenyelősen, nehezen érhetőek el, ráadásul lassan is történnek – ez a készülék nem erről szól.

Zenei szempontból különös a helyzet. A gyárilag mellékelt füles az oldalsó csatlakozóba illeszthető be. Felülre viszont bedughatunk egy szabványos headsetet is, így egyszerre két ember is hallgathat egy telefonról zenét. Ráadásul frankón össze lehet hasonlítani a füleseket egymással, így aztán nem volt nehéz megállapítanom, hogy a gyári tartozék közepesen gyengus.

Samsung B3410 menu

A szoftverben vannak előre tárolt hangzásképek, meg tud jeleníteni albumborítót, fut a háttérben, ismétlődés és véletlenszerű lejátszás is akad. A fontosabb dolgokat tehát hozza. Az FM-rádió elég jól szól, akármelyik fülhallgató szolgálhat antennaként. Elvileg van RDS is, nekem ezt nem sikerült kicsikarnom, viszont a rádióadást fel tudjuk venni – mégiscsak jó valamire az az oldalsó gomb.

Adatátvitel, akkumulátor

Nincs 3G. A maximális mobilhálózati adatátvitelért az EDGE technológia a felelős, amit csak nagy eufémizmussal nevezhetnénk mobil szélessávnak. A böngésző ennek megfelelően nem egy kivételesen kifinomult darab, elég nehézkes, ha valakinek okvetlenül ezen a telefonon támad kedve netezni, akkor szerezzen be egy Opera Minit. A közösségi oldalakkal való kapcsolatról már volt szó, játékok egyáltalán nincsenek a készülékben, de a Java nyelv ismerete miatt ez pótolható.

Samsung B3410
[+]

Lokális szinten 2.0-s Bluetooth és USB kapcsolat lehetősége adott – utóbbihoz azonban feltétlenül szükség lesz adatkábelre, ami nem a csomag része, de nem is szabványos, ugye, tehát ez bizony pénzbe fog kerülni. A hátlap alatti akkumulátor viszont jól viselkedett, két-három napig átlagos használattal biztos bírja a 960 mAh teljesítményű Li-Ion telep.

Értékelés: Samsung B3410 Chat
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nagyon nem vagyok meggyőzve. Nyilván a QWERTY gombsoros telefonokra való igények megnövekedése készteti mostanság az összes gyártót arra, hogy egyre több és több ilyen jellegű telefont dobjon a piacra. Minél olcsóbban tud adni ilyesmit a vásárlóknak, annál jobb (ebben mondjuk az Alcatelt nehéz lesz megcsapni), s a Samsung szokás szerint a gőzhenger-megoldást választotta: elárasztja a piacot tudásban és formában nagyon hasonló eszközökkel, amelyek között válogathat az ügyfél. A B3410-nek ez a verziója megítélésem szerint elég gyengére sikeredett, a frissített, WLAN-nal is rendelkező, újabb menürendszert használó darab vélhetően jobb, de a djuice – ismerve nyilván a hazai piac árérzékenységét – egyelőre a gyengébb verzió forgalmazása mellett döntött. QWERTY gombsoros, érintős, olcsó telefon viszont van még a piacon, még házon belül is találunk ellenfelet, úgyhogy a B3410-nek nincs túl sok olyan tulajdonsága, ami miatt kiemelkedőnek tarthatnánk, sőt, az igazat megvallva egyetlen ilyen tulajdonsága sincsen. Az ára sem kifejezetten kedvező, ezért talán érthető, hogy erre a teljesen átlagos, régi beidegződésekkel operáló készülékre nem sütök rá semmiféle plecsnit.

Bog

A Samsung B3410 a djuice jóvoltából jutott el szerkesztőségünkbe. Köszönjük.

Specifikáció

Samsung B3410
Samsung B3410 Általános
Technológia GSM
Méret 102,3 x 52,4 x 15,9 milliméter
Tömeg 114 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 30 MB
Memória bővíthetősége microSD (max 8GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB saját szabvány
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok gyárilag nincsenek
Valutakonverter van
Extra szoftverek Palringo Messenger
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 320 x 240 pixel @13 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van, előre beállított sémák
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 960 mAh Li-Ion
Készenléti idő 640 óra
Beszélgetési idő 10,5 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés