Roaming körkép

Bevezető

A hazai mobilszolgáltatók az idei nyár alkalmával egymás után jelentették be egyszerűsített roaming díjszabásukat. Eddig is voltak hasonló próbálkozások, ám ezeket úgy alakították ki, hogy az ügyfél hol jobban, hol rosszabbul járt, mint az eddig megszokott módszerekkel. A roaming gyárilag úgy működne, hogy a külföldön telefonáló felhasználó a külföldi hálózat által meghatározott díjakat fizetné, melyeket az adott ország szolgáltatója megküld a hazai operátornak és ennek alapján készül el a számla. Ezért nagyon sokáig az utazás előtt az embernek jól fel kellett készülnie, hogy hol és mikor micsoda mennyibe kerül. Gyakran előfordult, hogy addot ország egyik hálózatán a hívásindítás, a másik operátornál az SMS küldése volt gazdaságosabb, így az árérzékeny magyar turista lelkesen váltogatta a szolgáltatókat attól függően, hogy milyen jellegű kapcsolatteremtési formát tervezett igénybe venni. Ez – bár bonyolult volt – megadta a választás szabadságát az ügyfélnek, amelynek gyakorlatilag az egyszerűsített tarifákkal vége.

Az egyszerűsített tarifarendszer lényege, hogy a szolgáltatók zónákra osztják a világot, és meghatározzák, hogy az egyes területeken milyen díjak számlázódnak. Így akármit is csinál a júzer, tutira mindig ugyanannyit számláznak neki. A szolgáltató sem ostoba, nyilván úgy alakítja ki a tarifát, hogy az nagyjából fedje az eddigi költségeket, ám tény, hogy az átláthatóságon ez sokat javít. Van, ahol ezért még felárat is kérnek, erről később bőven lesz szó.

Az állóvizet most a Vodafone kavarhatja fel, amely igen kedvező feltételekkel kínálja a barangolási díjszabást, de nem szabad elfeledkezni a T-Mobile akciójáról sem, amelynek keretében nyár folyamán a külföldön fogadott hívások díja 50%-kal csökkent.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés