Prexiso lézeres távolságmérő iPhone-hoz

Mi is ez?

Amikor felkeresett minket a Prexiso, hogy lenne egy különleges tartozékouk iPhone készülékekhez, akkor azt sem tudtam, hogy eszik-e, vagy isszák ezt a céget. Nyilván egyiket sem, és nyilván azért csengett ismeretlenül a nevük, mert alapvetően olyan területen mozognak, ami eddig ritkán találkozott a mobilos világgal. A Hexagon csoporthoz tartozó márka ugyanis olyan geolokációval kapcsolatos eszközöket gyárt, amit földmérők, térinformatikusok, építőiparban dolgozók használnak, nem mellesleg hozzájuk tartozik mondjuk a Leica Geosystems is.

Prexiso laser meter
[+]

A lézeres távolságmérő azonban sokkal inkább végfelhasználóknak szánt kütyü, bár arra is számíthat a gyártó, hogy profik is szemet vetnek rá, ugyanis bizonyos munkakörökben kifejezetten hasznos a konstrukció, ráadásul árban is megtérülhet hónapok alatt, ha az ember egyébként birtokol egy iPhone-t. Azért a biztonság kedvéért a dobozra rá van írva, hogy "iPhone not included", de 35 ezer forintért elég meglepő is lenne, ha ilyesmit rejtene a csomag. Egyébként nincs túl sok extra a pakkban, a kütyü mellett némi papírhalom és két ceruzaelem kapott helyet – a távolságmérő ugyanis saját ármaforrással működik, nem az Apple termékétől szippantja el az energiát, elég a telefonnak az is, hogy a megfelelő szoftvert futtassa.

Prexiso laser meter
[+]

A tartozék iPhone 4 és 4S modellekkel kompatibilis, az 5-ös szériához átalakító szükséges. Egyértelmű, hogy milyen irányból kell rácsúsztatni a szerkezetre a telefont, stabilan rögzül a helyén, nem esik szét, nem pottyan le. Amint megtörténik a csatlakozás, rögtön felkínálja a telefon, hogy töltsünk le az App Store-ból megfelelő szoftvereket, ezekből több is van. Ha ez megtörtént, akkor máris használható a berendezés, ami alapvetően egy dolgot tud: távolságot mér. A lézeres technológia előnye az olcsóbb, ultrahangos elven működőd eszközökhöz képest, hogy sokkal kevésbé zavarérzékeny, könnyebb használni és pontosabb mérést tesz lehetővé. Ha csak úgy besétálunk egy szakboltba, hogy vegyünk egy lézeres távolságmérőt, akkor sem nagyon leszünk bentebb árban, egy, a Prexisóhoz hasonló tudású szett 20-25 ezer forintot kóstál, az általunk próbált kiegészítő ennél 10-15 ezer forinttal drágább, csak éppen itt van rögtön egy okostelefonunk is, amivel könnyebben tárolhatjuk és feldolgozhatjuk az adatokat. Tudás alapján egyébként úgy tűnik, hogy egy belépő szintű lézeres mérőről van szó.

Prexiso laser meter
[+]

A Prexiso terméke a doboz felirata szerint 20 méteres távolságig használható (+/- 3 milliméteres pontosság mellett), inkább beltérben jöhet jól a mindennapi munka során. Nyilván megnéztem, hogy ha rámegyek mérőszalaggal, akkor mennyit téved, s az a helyzet, hogy inkább én tévedtem, mert meghajlott a mérce, nem tartottam egyenesen, arról nem is beszélve, hogy állandóan összecsavarta magát - jó, nyilván vannak egy baumaxos olcsó mérőszalagnál profibb megoldások is. A Prexiso működéséhez csak az kell, hogy a másik oldalon ne legyen semmi tükröződő felület (üveg, fényesre lakkozott szekrényajtó, ilyesmi), odatámasztjuk a falhoz, egy mozdulat és már van is egy egzakt értékünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés