Nomu S30 - strapamobilok közt n(y)omul

Noha a Nomu nem egy nagy múltú márka, mégis több készülékkel vannak jelen, ezek mind ellenálló okostelefonok. A jelenlegi csúcsmodellt teszteltük.

Doboz, külső

Kimondottan visszafogott a doboz, rá van írva, hogy Nomu, kábé ennyi erőfeszítést tettek bele, de ez így bőven elég gusztusos. A beltartalmat sem húzták túl, bár elsőre súlyosnak tűnik a csomag, de ez elsősorban azért van, mert maga a termék is dögnehéz, 260 grammot nyom a mérlegen. Viszont ha alánézünk, akkor csak egy microUSB-kábelt és egy változó feszültségű, 1,67 Ampert leadó töltőfejet fogunk találni, headset, kijelzővédő fólia, egyéb tartozék nincs. Elvileg a telefon a MediaTek PumpExpress 3.0-s szabványát ismeri, ettől függetlenül majdnem 4 órát vesz igénybe, mire teljesen feltölt a nulláról.

Egyszerű, sallangmentes doboz
Egyszerű, sallangmentes doboz [+]

Viszont itt van a Nomu S30, amit nem lehet nem észrevenni, mert irgalmatlanul húzza a zsebet, ráadásul baltával faragták, a szögletességén és a tégla jellegén az sem segít sokat, hogy a négy sarkát egy-egy jól irányzott ütéssel lecsapták. A kecs és a finomság olyan messze állnak tőle, mint egyszeri politikustól az igazmondás, ez egy nagy, robusztus, masszív célszerszám. Vagy fegyver, simán be lehet vele törni az ablakot, rossz szándékú embertársak koponyáját, ha ráesik a lábunkra, akkor irány a baleseti, de még a konyhakő is hamarabb fog megrepedni, mint a készülék.

260 grammos tömeg, minden irányban megtermett, nem egy észrevétlen telefon
260 grammos tömeg, minden irányban megtermett, nem egy észrevétlen telefon [+]

Egy strapatelefonnál viszont ezek az ismérvek nem okvetlenül jelentenek rosszat, sőt. A Nomu azt ígéri, hogy az egy dolog, hogy helyből és röhögve megugorja az IP68-as szabványt, de a még rá is tesz erre azzal, hogy víz alatt hivatalosan két órát is kibír 5 méter mélyen, az 1,2 méter magasról történő leejtés pedig akkor sem okoz benne kárt, ha a sarkával érkezik gránitra. Bár a cég hivatalos weboldalán előszeretettel hivatkoznak arra, hogy mindenféle katonai szabvány szerinti teszteknek vetették alá és természetesen ezeknek mind meg is felelt, magukról a szabványokról egy kukkot sem szólnak, ami valószínűleg azt jelenti, hogy nem küldték el hivatalos bevizsgálásra, hanem kimentek Shenzhen mellé az erdőbe és ott hajigálták a motyót, aztán úgy látták, hogy frankó. Bármennyire is úgy érezheti az olvasó, hogy túlzok, itt egy hivatalos, gyártó által készített videó, ahol egy kínai csaj egy ködmönben egy lépcsőről dobálgatja az S30-at:

A telefon nem attól súlyos darab, hogy minden fémből van rajta, mert mondjuk a hátlap az teljesen műanyag. Ez nem okvetlenül baj, mert elég rugalmasnak tűnik, oldalt viszont ott van a fém keret, az előlapot pedig Gorilla Glass 4 védi. Alul-felül gumírozott jellegű kialakítást láthatunk, ajtók mögött ül a 3,5 mm-es jack dugasz fent, lent pedig ugyanilyen védelmet kapott a microUSB-csatlakozó. Kapunk egy 5,5 hüvelykes, Full HD felbontású Sharp panelt, ami tényleg egész korrekt, a fényerő ugyan lehetne egy hajszálnyival combosabb, de a kültéri használat zömmel nem akadály.

Kijelző-teszt
Mérés Nomu S30 Samsung Galaxy XCover 4 Evolveo StrongPhone G4 Evolveo StrongPhone Q8
Képátló 5,5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 4,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (max) 419 nit 484 nit 616 nit 533 nit
Fehér fényerő (min) 13 nit 3,8 nit 24,6 nit n/a
Fekete fényerő 0,32 nit 0,64 nit 0,65 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 1309:1 756:1 948:1 2421:1
Színhőmérséklet 15862 K + kézi 7638 K + kézi 11536 K + kézi 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Kávák vannak bőséggel, alul-felül elég sok hely maradt, úgyhogy nem volt nehéz helyet találni az előlapi kamerának és a fényérzékelőnek. Lent viszont érintésérzékeny vezérlőgombokat láthatunk, amiért jár a fejcsóválás, egy strapatelefonon elvárás, hogy legalább ezek a kezelőszervek fizikai billentyűk formájában létezzenek, a kesztyűben, vagy vizes/maszatos kézzel történő nyomkodás gyakori eset a felhasználó csoport életében, amihez nem a Nomu által használt megoldás az ideális. Kesztyűs mód amúgy van, egész jól működik, de pont a vezérlőgomboknál sok az esetlegesség.

Kevlármintázatú hátlap, középtájt megbontható a burkolat
Kevlármintázatú hátlap, középtájt megbontható a burkolat [+]

Ha balról érkezünk az eszközhöz, akkor egy recézett gombot fogunk találni, ez okosság, mert erre bármilyen funkciót kioszthatunk. Jobbról közeledve a hangerőt szabályozó kezelőszerveket, illetve egy meglepően apró, kör alakú billentyűt láthatunk, amely a ki és bekapcsolást szolgálja. Ezt picit szokni kell, mert tényleg pici és alig emelkedik ki az oldalpanel síkjából. Az alsó élre került a hangszóró, ami ennek megfelelően nem halkul el sík felületre rakott telefon esetében is, de egyébként is nehezen képzelek el bármilyen dolgot, amivel az innen orkánként kiáramló, egészen megdöbbentően hangos produkciót tompítani lehetne.

Végre nem kell dönteni a memóriabővítés és a másodlagos SIM között
Végre nem kell dönteni a memóriabővítés és a másodlagos SIM között [+]

A hátlapon van egy kamera, egy ledes villanó és középtájt láthatóan le lehet szedni a burkolatot, amely kevlárszerű mintázattal hódít. Ha lepattintjuk a széltől-szélig érő sávot, akkor három, egymástól független kártyahelyet találunk, azaz egyszerre be lehet tenni két microSIM-et és egy microSD-t, ezért a megoldásért jár a vállveregetés. Úgysem érzi meg. Az egész telefonból árad a masszivitás, szó szerint más dimenzió, mint egy átlagos eszköz, elég, ha csak a vastagságát nézzük, a Nomu S30 ugyanis 13,3 milliméter ebben az irányban, ami simán a duplája egyik-másik mostani okostelefon hasonló értékének.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nomu

Azóta történt

  • Nomu T10: nem okos, viszont szívós

    Strapabíró hagyományos telefont mutatott be a Nomu, amely nyugodtan kieshet a zsebből, hacsak épp nem kötéltáncot jár a tulajdonos, két hegycsúcs vagy felhőkarcoló között.

  • Nomu T10 - NO, mint Nomu T10

    A Nomu numerikus billentyűzettel szerelt strapamobilja óriási melléfogás. Minden létező aspektusból. Kivéve a kialakítást, mert az speciel nagyon jó.

  • Nomu S30 mini - nomus olyan rossz

    A Nomu hírnevét nem csak a rendszerbiztonsági problémák tették próbára, becsúszott egy tragikus modell is a szórásba. Az S30 viszont jól sikerült, és az S30 mini is.

  • Nomu S10 Pro - nomUn est omen

    A Nomu S10 Pro ismét egy kifejezetten jó kialakítású, középkategóriás strapamobil a szükséges igazolásokkal. Csak a gyártó kevésbé szimpatikus a trójai-gate óta.

Előzmények

Hirdetés