Nokia X2-02 - oldalról jó

Bevezető

Amikor a Nokia hazai képviselete azt mondja, hogy srácok, jött egy új készülék, akkor persze van lelkesedés a lelkünk mélyén, de amikor kiderül, hogy ez az X2-02, akkor hirtelen mindenkinek látványosan fontosabb dolga akad, minthogy ezzel a masinával foglalkozzon legalább annyi időre, amíg az egészből kikerekedik egy cikk. Ezeket rendre én szoktam megnyerni, most is így történt.

Nokia X2-02
[+]

Persze ez nem jelenti azt, hogy egy X2-02 automatikusan egy rakás illatosan gőzölgő tehéntrágya lenne, hiszen nagyon sok embernek ez a funkcionalitás bőven elegendő. Gombok, kijelző, hagyományos formavilág, néhány extra, s persze a legfontosabb: kettő darab SIM egyidejű kezelése, számtalan embert ismerek, aki ennél többre nem is vágyik, de az fontos, hogy egyetlen eszközzel oldja meg két előfizetésének használatát. Nem új, hogy a gyártók felismerik ezt a piaci rést, a Samsung évek óta tolja kifelé a nagyon hasonló telefonokból álló DuoS készülékcsalád újabb és újabb tagjait, s egy ideje már a Nokia is ezen a vonalon mozog.

Nokia X2-02
[+]

Ebben a kategóriában vagy úgy lehet sikereket elérni, hogy a gyártó valami igazán ütőset tesz le az asztalra, vagy pedig úgy, ha egy jó árat tudnak passzintani a készülékhez. Esetünkben ez alig valamivel több mint 20 ezer forint, ennyiért kártyafüggetlen telefonhoz juthatunk, s nem is nagyon lesz más opcióink, mivel a magyar szolgáltatók egyszerűen ignorálják a dual-SIM mobilokat, kivéve a Tesco nevű virtuális operátort, de őket egyelőre ne nagyon számítsuk ide, mert volumenben messze vannak attól, amit statisztikai hibahatárnak nevezünk. Tehát 20 pénz, két SIM, alapfunkciók, a lényeg a részletekben keresendő, mert van egy-két apróság az X2-02-vel kapcsolatban, ami megérdemli a figyelmet.

Külső

A doboz a szokásos piros-kék hasáb, szokásosan vékonyan mért tartozékhalommal, töltőt és alapszintű fülest rejt magában a csomag. A telefont kiemelve nem fogunk a formatervről ódákat zengeni, sőt, a Mobilarena emblematikus helyettes főszerkesztője szerint az utóbbi idők egyik legrusnyább modellje az X2-02, amellyel azért lehet vitatkozni, de tény, hogy bár szemből a szokásosat hozza, ami oldalt és hátul burjánzik, az minimum véleményes.

Nokia X2-02
[+]

Az előlapon nincs semmi meglepő, a mi fekete példányunk kissé komor, de létezik a masina ezüst, narancs, kék és lila árnyalatban is. A kijelző 2,2 inches, ami az érintős világban kevés lenne, de hagyományos kialakítású telefonok esetén hellyel-közzel elég. A felbontás 240x320 pixel, aminél többet viszont nem nagyon lehet elvárni ettől az árkategóriától. A TFT technológiát használó panel betekintési szöge kiváló, a fényerő pedig semmi extra, a célnak megfelel.

Nokia X2-02
[+]

A gombsor logikus, a kijelző alatti navigációs billentyűk elrendezésében semmi különleges nincsen, aki már látott életében mobiltelefont, minden előképzettség nélkül fogja tudni használni, pláne, hogy az S40-es menürendszer is az évek (évtizedek?) óta megszokott módon épül fel. Az X2-02 felső részén a klasszikus, nokiás töltőcsati mellett 3,5 mm-es jack kimenet és microUSB csatlakozó fedezhető fel, ezt egy ajtócska is védi.

Nokia X2-02
[+]

A készülék akkor kezd érdekes lenni, amikor az oldalait vizsgáljuk. Bal felől a microSD ajtaja és egy play/pause gomb kapott helyet, ebből nyilvánvaló, hogy elvileg a zenei funkciókban nem fogunk hiányt szenvedni. A jobb oldalon nagyobb a torlódás, itt a hangerőt szabályozó gombokon kívül egy széles ajtót találunk, amelyet kinyitva a második SIM csúsztatható be. Igen, ez azt jelenti, hogy menet közben is menni fog ez a művelet, azaz a telefont nem kell ahhoz kikapcsolni, hogy a másodlagos kártyával bűvészkedjünk. Ez egyébként csak a Nokia dual-SIM cuccaira jellemző, bár hozzáteszem, hogy azért nem túl gyakori élethelyzet, amikor ez a funkció különösen nagy súllyal esik a latba.

Nokia X2-02
[+]

A hátlap furcsa. Alapvetően egy igen lendületesen elkeskenyedő, íves kialakítású popsiról van szó, de mintha ez az egyébként is egyedi forma nem lett volna elég, a tervezők még egy - a telefon egészéhez semmiféle módon nem harmonizáló - íves, lukacskás betéttel is készültek, amitől tényleg nem lesz túlságosan szép az összhatás. A plasztik hátsó felső részére költözött a kamera, villanó nincsen. Lepattintás után az akkumulátorral nézhetünk farkasszemet, alatt egyetlen SIM ücsörög, ami a fentiek fényében érthető. Az X2-02 egyébként normálisan össze van rakva, mivel elég vaskos, ezért masszívnak érződik, bár a felhasznált anyagok minősége az árcédulához igazodik.

Menü, alapfunkciók

Bekapcsolás után nem éri meglepetés a felhasználót, ez bizony Nokia, a klasszikus fajtából. Ha mindkét kártya bent van, akkor látjuk a főképernyőn az operátori feliratokat, ráadásul aktív a kezdőképernyő, azaz az itt felsorolt elemekre - amelyeket mi legózhatunk össze - rá is lehet lépni, hogy a megfelelő funkcióhoz röpítsen bennünket a rendszer. Maga a menü összesen 12 ikonból áll, listás nézet is választható, de ezt kevesen kérik.

Nokia X2-02 Nokia X2-02

A két SIM kezelését úgy oldotta meg a Nokia, hogy egy külön menüpontban tudjuk konfigurálni, hogy mit és melyik kártyával intézünk. Alapestben minden kimenő tevékenység előtt a szoftver megkérdezi, hogy melyik SIM-et óhajtjuk használni, de mindkét kártyához beállítható, hogy alapértelmezettként erről menjen az adatforgalom, a hívás, az SMS és az MMS. Fontos tudni, hogy bár a két kártya egyszerre van fent a hálózatokon, de a telefon nem tudja a dual active módot, azaz ha az egyiken cseverészünk, akkor a másik lelép a hálózatról és nem elérhető.

Nokia X2-02 Nokia X2-02

A névjegyzék természetesen mutathatja mindkét SIM tartalmát, de van belső kapacitásunk is, amely 1000 bejegyzésre korlátozódik. Egy emberhez többféle adat vehető fel, de ebben az esetben csökken a tárolható kontaktok száma, az ezres értéket csak akkor lehet elérni, ha minden figurához pusztán egy telefonszám tartozik. Az üzenetkezelésnél nem fogunk csodákat látni, a szövegbevitelt magyar T9 segíti, amely egyébként is gyors. Van azonban email kliens, amely egy java nyelvű alkalmazás, ezt már láttuk hasonló kategóriájú Nokia készülékekben. Amit tud, azt biztosan hozza, más kérdés, hogy nem túl gyors, illetve mivel nincs az X2-02-ben 3G, ezért inkább arra lehet jó, hogy lássuk a beérkezett leveleink feladóját és tárgyát, ha pedig válaszolni kell, akkor inkább keressünk egy számítógépet (vagy okostelefont), mert kissé nyögvenyelős ezen a felületen értelmes emailt írni.

Nokia X2-02 Nokia X2-02

Nokia X2-02 Nokia X2-02

A naptár heti és havi nézetet is tud, a funkcionalitása megfelel a kategóriában szokásosnak. Természetesen van vekker, amely a készülék kikapcsolt állapotában is riaszt, ez egyetlen időpont tárolására képes, de van ismétlődés. A számológép tudományos műveletekre is alkalmas, van egy apró diktafon, időzítő, stopper, világóra, átváltó, illetve egy viszonylag primitív Facebook és Twitter kliens is, amelynek legnagyobb baja az adatkommunikációs sebesség korlátolt volta. Gyárilag három játékkal érkezik az X2-02, a Bounce Tales, a City Bloxx és a Diamond Dush alkotják a repertoárt.

Multimédia

A hátlapon levő kamera kettő megapixeles, vaku nincs, autofókusz nincs. Beállítások vannak, rögtön érdemes az álló nézetű keresőt fekvő tájolásúra váltani, a többi apróságot viszont felesleges piszkálni, csak rosszabb lesz az eredmény. Apropó, eredmény. Teljesen megdöbbentő, érthetetlen és idióta módon a fotók zöme valamilyen rejtélyes okból NRW formátumban készül, amit a telefon meg tud ugyan nyit, de más nemigen. És nem lehet állítani, egyszerűen random módon minden negyedik-ötödik kép JPG, a többi pedig ebben az idétlen, Nikon raw formátumban van, amit kenhetek a hajamra és fel nem tudom fogni, hogy ez miért van így. Állítólag az S40-es Nokiák egy részén jelentkezik ez a hülyeség, ami elvileg egy kikapcs-bekapcs kombóval eltakarítható, de baromira nem működött, úgyhogy csináltam 28 fotót, ebből 5 darab lett JPG, azokat tettem be ide alulra.

Nokia X2-02

Zenei téren jobb a helyzet. Egyrészt vannak dedikált gombok oldalt, másrészt már kihangosítva is megdöbbentően jól muzsikál a cucc, egy értelmes fülessel ez tovább fokozható. A lejátszó fut a háttérben, a hangerőt szabályozó gombok és a play/pause kezelőszerv viszont nem működnek, ha a billentyűzet le van zárva. A masinában eaualizer is van, támogatja a sztereó Bluetooth füleseket, ezen a területen tehát kifejezetten jól teljesít az X2-02.

Nokia X2-02 Nokia X2-02

Pláne mosolyoghat a szánk, ha kiderül, hogy nem csak RDS képességekkel felvértezett FM-rádiót találunk a masinában, amely füles nélkül is üzemel, hanem transmitter is akad. Ez ugyebár arra jó, hogy egy zeneszámot lejátszva a mütyür az általunk beállított FM frekvenciát olyan öt méter sugarú körben kiküldi a jelet, a közelben levő, ide hangolt rádiók pedig azt fogják. Ez jól jön például kocsiban, vagy olyan házibuliban, ahol a vendéglátó kifejezetten ótvar zenéket erőltet, de nálunk van egy kafa Nokia X2-02, amelynél ez az egyetlen olyan funkció, amivel lehet valamelyest menőzni, de csajozni azért ne akarjunk vele.

Adatátvitel, összegzés

Nincs 3G, marad az EDGE, ami elég karcsú. A beépített böngésző az alapokat tudja, de inkább az Opera Mini letöltése javallott. USB kábellel lehet kötni még a masinát géphez, illetve rendelezésünkre áll a Bluetooth kapcsolat lehetősége is. WLAN nincs, GPS nincs, ez egy 20 ezres telefon, tehát ennek fényében nem is várhatunk el túl sokat.

Nokia X2-02
[+]

A hátlap alatti telep a Nokia BL-5C nevű akksija, amely jó ideje szolgálja már az alsóbb kategóriás finn készülékek energiaellátását. Most sincs vele gond, több napig is ellátja annyi energiával, töltés csak a saját töltőn keresztül valósulhat meg, USB-n nem vesz fel áramot a masina.

Nokia X2-02
[+]

Értékelés: Nokia X2-02
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az X2-02 nem szép, nem túl okos, de összességében egyáltalán nem rossz kis eszköz, ha a kamerával való orbitális szívást levonom a képletből. Nagyjából azt kaptuk, amire készültünk, itt természetesen az a nagy kérdés, hogy 20 ezer forintért milyen más megoldások vannak a piacon, s itt kizárólag a kétkártyás mezőnyt lehet alapul venni. És bizony az a helyzet, hogy ez a Nokia most egyáltalán nem drága, a szinte csutkára ennyit tudó Samsung C3322 kicsivel drágább, az ennél olcsóbb masinák pedig lényegesen gyengébbek kijelzőben és funkcionalitásban. A helyzet tehát az, hogy az X2-02 nem elvetendő alternatíva, s igazából pusztán ízlés kérdése, hogy valaki ezt választja-e, vagy esetleg valami Samsung motyót. Persze ha lenne benne dual active mód, akkor egyértelműen a finn modell lenne ajánlható, de így is azt mondhatjuk, hogy az apróbb hibák mellett a telefon megérdemli a Tetszett plecsnit, még akkor is, ha nekünk személy szerint a külső nem nyerte meg a szívünket. Ettől függetlenül végre egy olyan olcsó Nokia, amely nem csak a finn modellek között számít jó árúnak, hanem a teljes piacot tekintve is versenyképes. Ez nagyon ráfért már a Nokiára, amelyről ma már mindenki vágja, hogy árazásban nem mindig találják el az ideális szintet. Most sikerült.

Nokia X2-02

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia X2-02
Nokia X2-02 Általános
Technológia GSM
Méret 113 x 50 x 15 milliméter
Tömeg 71 gramm
Színvariációk piros, sötétszürke, narancs, kék, rózsaszín
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma ?
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória dinamikus
Memória 15 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz (SIM 1)
GSM 900/1800 MHz (SIM 2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia S40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Áruház
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (FM-Transmitter is)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1020 mAh-s lítium-ion (BL-5C)
Készenléti idő 443 óra
Beszélgetési idő 9,7 óra óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, FM-Transmitter, dual-SIM (dual standby)
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés