Nokia N80 - N-agyszerű

Első benyomások, külső

Az N80 fura érzést keltett bennünk. Első ránézésre egy nagyon exkluzív, fémborítású mobillal van dolgunk, amely a nagy mérete ellenére mégis valami eleganciát sugall. Külsőre leginkább olyan ellentmondásos a készülék, mint anno a 7650. Bizonyára mindenki emlékszik a böszmére, amely sokakat elkápráztatott, sokakat pedig viszolygásra ösztönzött. Az N80 hasonló ehhez. Ránézésre azonnal hatalmas vastagsága fog feltűnni, ugyanis nem kevesebb mint 28 mm-es. Ez a méret messze jár a ma divatos 14-15 mm-es méretektől, azonban meg lehet szokni. Ez mindkettőnknek sikerült is, ugyanis két példányt kaptunk az XXL GSM-től, egy feketét Bog és egy szürkét jómagam.

Amit nem sikerült megszokni, az a buta kialakítás, amely a kamerát a hátlapra űzte, és alá tett egy vékony műanyag pöcköt a makró mód beállítására. A tökéletes elhelyezés miatt a készülék az asztalra helyezve folyamatosan ezen a ponton billeg, így sosem áll biztosan a hátán. A pöcök tartósságával egyébként kemény fenntartásaim vannak, de ne legyen igazam. A készülék hátlapja, illetve az előcsúszó gombsor teljesen fekete, az előlap azonban a készülék elején uralkodó fém jellegű borítás miatt könnyen maszatolódik, így nem rossz, hogy a gyári dobozban mellékeltek egy törlőkendőt is. (Nem tudtunk megegyezni abban, hogy az előlapi betét tényleg fémből van-e. A szürke verzión úgy tűnt, a feketén nem.) Apropó gyári doboz. Ez külsőre szinte egy az egyben megegyezik az N91 otthonával, mindössze a belsőben van változás. A gyári csomag része egyébként a készüléken és a vékony csatlakozós töltőn kívül egy bőr csuklópánt, amely leginkább fotózáskor jön jól, a már említett törlőkendő, egy 128 MB-os mini SD kártya, a hozzá tartozó átalakítóval, plusz USB kábel. A készülékre sajnos nem került jack csatlakozó, így be kell érnünk a POP portra csatolható headsetcsatlakozóval, illetve a POP portot jack csatlakozóvá változtató átalakítóval. Átalakítóból még egyet találunk, amely a régi Nokia töltőnket konvertálja új típusúra, így nem kell eldobnunk a szivargyújtó-töltőnket sem. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy ennek ellenére nem tökéletes a kompatibilitás, egy Nokia 3510 töltőjével nem volt hajlandó együttműködni az eszköz.

A készülék tetején szerencsére ezúttal maradt hely a második kamerának a videóhívásokhoz, így ettől nem kell megfosztanunk magunkat. A felső rész jobb oldalán találjuk az állapotjelző lámpácskát, míg a készülék legtetején az infraportot. A kikapcsoló és profilváltó gomb a telefon hátsó felén, azaz az elcsúszó rész legtetején kapott helyet, így a használata kinyitott telefon esetén egy kicsit nehézkes. (Nem tartom magam végzetesen debilnek, de néhányszor rutinból az infraportot nyomtam izomból a profilváltó gomb helyett – Bog) A felhasználói felület legérdekesebb részei az előlapon lévő kezelőszervek. Amikor első alkalommal néhány percig nyomogathattuk a készüléket, megegyeztünk abban, hogy az ötállású navigombot igen könnyű, már-már jó kezelni. A teszt alatt azonban ennek ellenkezőjéről bizonyosodtunk meg. A megfelelő irányba pöckölni nem nehéz az eszközt, azonban a közepét eltalálni tízből hatszor nem sikerült, és valami teljesen más menüpontba ugrottunk, mint ahová készültünk, hála annak, hogy valamelyik oldalirányba is sikerült meglökni a gombokat.

Az elcsúszó rész alatt lapuló billentyűk könnyen kezelhetőek, nem okoz problémát a hozzáférésben az előlap. Anyaguk leginkább gumira emlékeztet, sajnos az otthoni elektormikroszkópunk éppen szervizben volt, így nem tudtuk komolyabb vizsgálat alá venni, hogy pontosan miből is áll. A készülékek felső része mindkét tesztmodell esetében is mozgott kicsit, azonban még nem annyira vészesen, hogy rezgéskor hangot adjon. Ha rezgett, akkor szépen billegett az asztalon. Jobban összerakták a finnek a telefont, mint a 6280-at, de még mindig nem tökéletes.

Alapfunkciók

A készülék kijelzője az N91 után igazi felüdülés volt. Azonnal látható a különbség, hiszen kontrasztosabb, és teljesen pixelmentes jelenlegi tesztalanyunk képernyője, amely már paraméterei alapján is remek darab. Képes megjeleníteni 262 ezer színt, ezt nem tanúsíthatjuk, ugyanis férfi mivoltunkból adódóan a 16 színes Windows alapbeállításon nem nagyon látunk túl. A 352x416 pixeles felbontás azonban már jó ismerősként köszönt ránk (azaz Bogra), ugyanis a lassan fél éve tesztelt N90-ben is ez szerepelt. Összehasonlítási alapként melléhelyezve a D600-at, még mindig az utóbbi vezet, de ne feledkezzünk el arról, hogy ezúttal egy okostelefonról van szó.

Ezen mívolta a menübe lépve azonnal látható, de a tájékozottabbak már a készülékre ránézve is élből láthatják a menü gombjából. Apropó, a menü gombja mellett találjuk a gyorsmenü gombját is, amely megnyomása után már csak a megfelelő irányba kell billentenünk a kezelőgombot, és a megfelelő menüben találjuk magunkat. Ha ezt kombináljuk az aktív asztalon lévő ikonokkal, szinte mindent elérhetünk a menüben való kotorászás nélkül. Ráadásul ez a megtépázott rombuszra hajazó billentyű igen látványos animáció keretében dobja a kijelzőre az elérhető opciókat, a Nokia multimédia gombnak nevezi hivatalosan.

A menü egyébként az operációs rendszer jellegéből adódóan szabadon testreszabható, úgy rendezzük könyvtárakba az ikonokat, ahogy szeretnénk, azonban, ha a készülék jobb oldalán található foglalatba helyezett memóriakártyára telepítünk egy alkalmazást, akkor a kártya eltávolítása után elfelejti annak a helyét a telefon, és újra egyből a főmenübe teszi az ikonját. A készülék lelke a korábban az N91-ben és a 3250-ben megismert új generációs Symbian operációs rendszer. Ennek nagy hátránya, hogy lefelé nem kompatibilis, azonban a gyártók szerint ez az utolsó pont, ahol ilyen áldozatot kellett hozniuk, hiszen az újabb és újabb operációs rendszereik mind kompatibilisek lesznek egymással ezután, így nem kell hasonló problémákkal találkoznunk. Reméljük.

A remek gombokkal öröm volt üzeneteket írni a telefonban, ezt ki is használtuk. A hitelesített SMTP szervereket ez a készülék végre támogatja, ám amint a szoftverellátottság fejlődni fog, azaz várhatóan nyárra, a beépített alkalmazások mellett mindenki talál majd olyat magának, ami jobban közel áll hozzá.

Multimédia

Az N80 ugyan nem kifejezetten multimédiás modellnek készült, azonban az N széria sajátosságai miatt erre is alkalmas. Talán a legszembetűnőbb funkció a hátlapon pihenő 3 megapixeles, fixfókuszos kamera. Nagyon hiányoltam eleinte az autófókuszt, illetve az optikai zoomot, azonban meglepően jó képeket készítettünk ezek nélkül is. Ez talán annak is köszönhető, hogy rengeteg beállítási lehetőséggel rendelkezik a telefon, például: színtónus, képélesség, expozíciós érték, fényerő, kontraszt, színtelítettség, és fehéregyensúly. Készíthetünk ráadásul több képből álló sorozatképet is, illetve próbálkozhatunk az önkioldóval. A jó időnek hála rengeteget fotóztunk a mobillal, az elkészült képek itt láthatóak:

A videókat CIF méretben rögzíthetjük, egészen a 40 MB belső memória méretéig hanggal együtt. Kevésbé voltunk ezekkel elégedettek, mint a fényképekkel, ugyanis nagyon érzékeny a kamera a kézremegésre, illetve a zoomolás nem folyamatos, hanem akadozik. Az elkészített videók itt láthatóak:

Kattintással letölthető a videó 1 (3,8MB), a videó 2 (0,6MB) és a videó 3 (1,8MB).

Képeinket, illetve videóinkat a galéria tárolja, amely ötletesen körbe-körbe scrollozza a bélyegképeket a kijelzőn, és mindig azt látjuk nagyobban, amelyiket éppen megnyitjuk, de a többi is látható marad ez alatt. A forgatás sebessége is megfelelőnek tűnt, holott láthatóan minden új kép előbukkanásakor a 3 megapixeles felvételből kell a rendszernek real-time kicsinyített másolatot készítenie.

A beépített zenelejátszó megegyezik a 3250-ben lévővel, így nem lehet okunk panaszra, hiszen egy zenei mobilban már bizonyított alkalmazás áll rendelkezésünkre. A gyári sztereó fülhallgató nem a legjobb minőségű, inkább átlagosnak mondanám, azonban a POP port – Jack csatlakozó átalakítónak hála bármilyen fülest csatlakoztathatunk a mobilhoz. Ha egy nagyobb memóriakártyára is beruházunk, akkor máris használhatjuk zenelejátszóként telefonunkat.

A rádió a 3250-ben, és az N91-ben már szerepelt Visual Radio alkalmazás, amely továbbra sem RDS kompatibilis, azonban a célját ellátja. Több rádióállomást is elmenthetünk magunknak, azonban az alkalmazás lényegére, a rádió által közvetített kép fogadására egy darabig biztosan várnunk kell.

Üzleti funkciók

A beépített névjegykezelő alkalmazás minden igényét ki fogja elégíteni még az üzletembereknek is. A névjegyzék mérete dinamikus, azaz a belső memória méretéig szabadon pakolhatjuk tele ismerősökkel. Egy kontakthoz ráadásul rengeteg adatot rendelhetünk, mindennek megvan a maga helye. A bejegyzéseket exportálhatjuk a memóriakártyára is, így vígan átpakolható másik Nokia okostelefonra pikk-pakk a telefonkönyv.

A naptárat nézhetjük havi, heti, és napi nézetben is, az adott napra rögzített találkozók, teendők ráadásul megjelennek az aktív asztalon is, így a menübe való belépés nélkül is láthatjuk, hová kell éppen sietnünk. A diktafon továbbra is csak 1 perc hosszan képes hangot rögzíteni, az ébresztőóra is alap: csak egy időpontunk lehet.

Ebben a telefonban már megtalálhattuk a QuickOffice programcsomag új verzióját, amely képes együtt dolgozni a felfrissített Symbian rendszerrel. Ez igencsak hasznos, hiszen bármilyen Office doksit megnyithatunk – igaz, módosítani nem tudunk benne. Szintén nem hiányzik a régebbi készülékekből ismert LifeBlog sem, amely az összes eseményünket időrendben sorolja fel, ebben a üzenetek mellett a fényképezéseink, hívásaink és egyéb, nyomot hagyó tevékenységeink is szerepelnek.

Adatátvitel, akkumulátor

Az internetes beállításokat két kattintással elvégzi helyettünk a telefon, ezután már ugorhatunk is a világhálóra a Nokia új böngészőjével. Erre nagyon büszke a gyártó, és méltán teszi ezt. Két olyan fontos funkciója van, amelyet más böngészők nem tartalmaznak. Az egyik, az előzmények, amelyet ezúttal nem a meglátogatott oldalak címeit mutatja, hanem magukat a meglátogatott oldalakat, kicsiny képekben. A másik hasznos funkció a „minimap”-nak nevezett opció. A meglátogatott weboldalaknak ugyanis csak egy kis részét látjuk a kijelzőn, a teljes oldalt pedig scrollozáskor jeleníti meg egy kis ablakban a böngésző, így könnyebben a kívánt részre tudunk görgetni.

Az N80-ra nem lehet semmi panaszunk adatkommunikáció szempontjából. A tetején lapul az infra port, a belsejében a Wi-Fi és a Bluetooth, míg a készülék alján a POP port, amelyhez csatolhatjuk a dobozban található USB kábelt. A készüléknek az egyik érdekes pontja az UPNP kompatibilitás, amellyel akár a képeket azonnal a televízióra, vagy a zenéket a hifitornyunkra küldhetjük, ha az alkalmas rá. Hazánkban sajnos kevés olyan eszköz van, amely erre képes, azonban a Nokia ebben látja a jövőt, ezért egy sajtótájékoztatón be is mutatta ennek működését. Meglepő volt, amint lakásunk minden tagja kapcsolatban állt egymással, és az N80 mintegy varázspálcaként mindegyiket képes vezérelni.

A készülék akkumulátoráról érdemes néhány szót ejteni elsőként, ugyanis a felhasználási ideje a teszt alatt ritkán haladta meg az egy napot! Elvileg nagyon törekedtek arra a finnek, hogy ezt növeljék, még a kijelző fényereje is automatikusan változik a fényviszonyoknak megfelelően, és persze a gombsor világítását is kapcsolgatja a szoftver, de hiába. Amennyiben ezt javították volna, a készüléket ajánlanák, így sajnos azt kell mondanunk, hogy csak:

Nokia N80

Polacheck

A Nokia N80-at az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia N80
Technológia UMTS/GSM 850/900/1800/1900
Méret 95 x 50 x 26 mm
Súly 134 g
Kijelzõ 352x416 pixel, 256 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 40 MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 820 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 190 óra
Beszélgetési idõ 150 perc
Fényképezõgép 3 megapixel, makró mód
POP3 e-mail van
WAP böngészõ nincs
HTML böngészõ van
Játékok 2
Csengõhangok MP3, AAC, M4A, eAAC+, WMA
Operációs rendszer Symbian OS v9.1, Series 60 3.0
MP3 lejátszás van
Egyebek Quickoffice, Wi-Fi
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés