Nokia Lumia 900 - más dimenziók

Hardver, rendszer

A Lumia 900 burkolata alatt más SoC van, mint a Lumia 800-ban, de teljesítményben marginális a különbség. Ennek az az oka, hogy míg a kisebb modellben egy Qualcomm MSM8255T dorombol 1,4 GHz-en, addig mostani tesztalanyunkban szintén Qualcomm CPU-t találunk, de ennek APQ8055 a neve. A két SoC ugyanúgy 45 nm-es csíkszélességű, 1,4 GHz-en keyegő, ARMv7-es utasításkészletű cucc, de az APQ8055 512 KB L2 cache-sel rendelkezik, ami a számítási műveletek sebességét valamelyest befolyásolja, viszont nincs integrált rádiós interfész benne, amit a Qualcomm egy külön chippel old meg.

Ez pedig az MDM9200, amit hozzácsapnak a CPU-hoz, s ami egyébként LTE hálózatokon is működik. Ez eddig szépen hangzik, ám az Európába érkező Lumia 900-akban ezt a modult nem tudjuk teljes mértékben kihasználni, mert az amerikai LTE frekvenciákat támogatja csupán, ezért az öreg kontinensen marad a HSPA+, ami egyébként az elméleti maximális 42 Mbps letöltési tempójával papíron nem rossz, ám ezt a sebességet nem fogjuk tudni elérni az itthoni hálózatokon, sokkal esélyesebb ilyen nagyságrendű tempót LTE hálón látni, mint ahogyan ez egyébként a hazai T-Mobile rendszerén így is van, sőt, mértünk mi már 60 Mbps körüli értéket is.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A rendszer természetesen Windows, ebből is a korábban Tango néven ismert, de mostanság Mango Refresh néven illetett verzió, amely először a ZTE Tania és a Nokia Lumia 610-es modelleken volt rajta. Nem kell vérforraló újdonságokra gondolni, de fontos apróságokról van szó, amelyek hiányoztak eddig a rendszerből. Ilyen az SMS értesítés, a hívásátirányítás és a hívásvárakoztatás menüből történő elérhetősége, az internet-megosztás (tethering), és az MMS szolgáltatás is fejlődött.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A Windows Phone 7.5 kezd összeállni, mint a majonéz, de pár összetevő még hiányzik. A csengőhangok kezelése béna, nincs külön hangerőállítás a multimédiás funkciókra, a hívásokra és az üzenetekre, a kamera funkcionalitásán is lehetne még javítani, de azért mára már ez a rendszer is túllépet gyermekbetegségein és egy átlagos felhasználó számára kifejezetten ajánlható, főleg a könnyű kezelhetőség és a folyamatosság miatt. Ugyanakkor a testreszabhatóság tekintetében a Microsoft megkötései eléggé korlátozzák a gyártói alkotói szabadságot, ezért a WP7-es telefonok menüi csont ugyanúgy néznek ki minden modellen.

Természetesen a sebességgel nincsen gond, bár a processzor egymagos, a grafikus gyorsító "csak" egy Adreno 205, de a rendszer optimalizáltsága miatt ebből semmit sem érezni, a Windows Phone készülékek között ilyen szempontból nincs nagy eltérés. Persze pont az androidos csúcsgépeknél jóval gyengébb vas miatt nincs például fullHD videofelvétel, s nagy eséllyel ez nem is fog változni addig, amíg ki nem jön az Apollo kódnevű verzió, amire azonban nem lehet majd frissíteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés