Hirdetés

myPhone 3350 - a legolcsóbb kétkártyás

Mi az a MyPhone?

A kínai telefonok teljesen új kategóriát teremtettek a mobilkészülékek között. Egyre többen használnak ilyen masinákat, ugyanakkor sokan úgy néznek rájuk, mint a leprásokra, és az a helyzet, hogy mindkét csoportnak igaza van. A kínai készülékek jellemzően egytől egyig dual-SIM megoldások, tehát képesek két kártyát egyidejűleg kezelni, ami sokaknak vonzó dolog. Másrészt olcsók, legalábbis elméletben, nálunk viszont annyira nem. Hazánkba az efféle készülékek ugyanis kétféle módon jutnak el: vagy megvesszük őket eBay-en, ahol a Kínát megjárt eladó busás hasznot tesz rá, vagy megvásároljuk azon kevés cégektől, akik itthon foglalkoznak ilyen készülékek árusításával. Utóbbi esetben már beszélhetünk magyar nyelvű menüről és garanciális szolgáltatásról is, amiket az internetes licitálós oldalakat használva nem kapunk a készülékekhez. Ennek oka, hogy általában a készülékek gyártója is ismeretlen, tehát a vásárlás után egészen biztos, hogy nem fogunk tudni magyar nyelvet rakatni a készülékre, de ami még szomorúbb, hogy meghibásodás esetén garanciáztatni sem fogjuk tudni. Ezek a problémák nem állnak fent, ha egy hazai "viszonteladótól" vesszük meg a masinát, ezzel viszont az a baj, hogy nagyon látszik a készülék árán is. A boltok ugyanis szervizleírások és egyéb, normális esetben a gyártó által biztosított eszközök nélkül kizárólag cseregaranciát tudnak vállalni, ami azt jelenti, hogy ha a készülék elromlik, egyből kicserélik - ami nincs ingyen, tehát a készülék árába van beépítve.

Az átlagember a kínai készülékek kapcsán azt a következtetést vonhatja le, hogy a nagy gyártók egytől egyig mocskos disznók, akik a mobilfelhasználókon élősködnek, lévén egy kínai telefon Kínában tizedannyiba sem kerül, mint egy azzal nagyjából egy kategóriába eső Nokia/Samsung készülék. Abba viszont már kevesen gondolnak bele, hogy ennek mi az oka. Gondoljuk végig, hogy a mobiltelefongyártóknak milyen bevételi forrásai és milyen kiadásai vannak. Előbbiből mindössze egy van: az értékesítés. Ebbe beletartozik a készülék, a tartozék és a szoftvereladás is, de a domináns az első, hiszen tartozékot nem mindenki vesz, szoftvert pedig még annyian sem. Mik a kiadások? A fejlesztés és a gyártás, ezek anyagköltsége valóban elenyésző a készülékek árához képest, de egy nagy gyártónak bizony oda kell figyelnie arra is, hogy környezetbarát módon rakja össze a készülékeit, miközben odafigyel az elhasználódott készülékei kezelésére is, azok ugyanis veszélyes hulladéknak minősülnek. Ki kell építenie egy bolt egy szervizhálózatot is, üzemeltetnie kell weboldalakat, természetesen több nyelven, plusz ki kell képeznie a szervizeseket is, akiket persze új modellek érkezésekor el kell látni megfelelő dokumentumokkal. Ezek mellett persze hirdetniük is kell, plusz telefonjaikat úgy összerakni, hogy azok sugárzási határérték szempontjából megfeleljenek az európai és amerikai szabványoknak. Ezek közül melyik pont az, amelyikkel a dizájnt jellemzően másoló, az összes telefont azonos alapra építő kínai gyártónak foglalkoznia kell? Semelyik. Ezt soha ne feledjük el, amikor efféle elméleti kérdéseken gondolkodunk!

MyPhone 3350

Most viszont történt valami, ami egész más fénybe emeli a kínai telefonokat: megszületett a MyPhone márka. Miről van szó? Arról, hogy olyan készülékek jutnak el Európába, melyek ellenőrzött minőségűek, van rájuk FCC, BABT és minden egyéb engedély, mögöttük pedig egy komoly szerviz és customer care háttér rendszer működik. A MyPhone készülékeket is kínai gyártók rakják össze Kínában, de ellenőrzik, hogy a sugárzásuk nem haladja-e meg a jogszabályok által előírt értékeket, az egyes európai országokban pedig disztribútorok értékesítik őket. Ez a disztribútor hazánkban a SpeedShop Kft., a tesztpéldányt is tőlük kaptuk. Itthon jelenleg ezt az egy típust lehet kapni a MyPhone készülékek amúgy széles palettájából, de hamarosan várhatók újabb modellek is.

MyPhone 3350
[+]

Ami pedig a legfontosabb dolog ezzel kapcsolatban, az a garanciáztatás. A SpeedShop egy páratlan rendszert kínál a MyPhone készülékhez: 2 év teljes körű garanciát vállalnak a magyar nyelvű szoftverrel forgalomba kerülő masinákra, amikhez tartozékokat is kínálnak, továbbá már készülőben van a magyar nyelvű honlap, mely remélhetőleg minden információval el fogja látni az érdeklődőket. A garanciáztatás hazai viszonyok között példátlanul működik: a 2 év teljes körű garancia ideje alatt a hibás készülékeket a SpeedShop helyszíni - tehát megvárható - bevizsgálás után egyből cseréli, már ha a felhasználó beleegyezik - ha nem, akkor legfeljebb 14 napos átfutási idő után kapja vissza a készülékét. Mindez párosul a cég door-to-door rendszerével, ha tehát egy vidéki vásárló nem tudja személyesen visszavinni a boltba a készüléket, csak telefonálnia kell egyet, másnap már csenget is a futár és viszi a készüléket Budapestre, mindezt úgy, hogy a vásárlónak ez egy forintjába nem kerül. Ennek mindenhol így kéne működnie.

MyPhone 3350
[+]

Ami pedig a legmegdöbbentőbb, az az, hogy az MyPhone készülékek árban jóval alámennek a nagy gyártóknak: cikkünk tárgya, a 3350 kódszámra hallgató belépőszintű modell végfelhasználói ára bruttó 19.990 forint. Ezért kapunk egy kompakt méretű kínai dual-SIM telefont, melynek dobozában a hálózati töltőn és a sztereó headseten kívül egy 1 GB-os microSD memóriakártya és egy USB-s microSD kártyaolvasó is található. Meggyőző?

Külső

A 3350-es az első itthon forgalomba kerülő MyPhone modell, egy belépő szintű cucc. Candybar kialakítású, mérete 100 x 42 x 15 milliméter, tömege csupán 68 gramm. Utóbbin a készülék anyaghasználatát megnézve nincs is mit csodálkozni, a telefon gyenge minőségű műanyagból készült. Az illesztések alapvetően rendben vannak, ez alól egyedül a gombsor kivétel, a háttérvilágítás fénye a d-pad körül átszűrődik.

MyPhone 3350
[+]

Az előlap fekete színű, kicsit csillogó felületű, a dizájn a lehetőségekhez képest rendben van. Felül találjuk a telefonhangszórót, alatta az 1,5 hüvelyk átlójú, 128 x 128 pixeles felbontású TFT panel található, mely elég gyenge minőségű, először CSTN-nek hittem, de mivel napfényben is úgy-ahogy olvasható, elhiszem, hogy TFT. Ez alá került a MyPhone logó, majd egy lejtő után jönnek a billentyűk, melyek közül a felsőket pont a lejtés miatt kicsit nehéz megnyomni. Két hívásindító van - a két kártyához -, megszakítóból viszont értelemszerűen csak egy. A kettes számú kártyához tartozó zöld gomb egyben szoftveres billentyű is, a menübe is ezzel tudunk bejutni. A túloldalra is került egy szoftveres gomb, középen pedig a megfelelő méretű, ötirányú d-pad található, melynek középső gombja a zseblámpa funkció bekapcsolásán kívül a menüben való mászkáláskor jöhet jól, bár a beállítási menükben már valamiért nem tudunk haladni vele. Viszont bárhol bekapcsolhatjuk vele a készülék zseblámpa funkcióját, ami még mindig egy imádni való szolgáltatás.

MyPhone 3350
[+]

A hátlap nagyon puritán, felül szürke, alul fekete. Egyedül a kihangosító hangszórója kapott itt helyet, ami nem a legjobb, hiszen ha hátlappal lefelé rakjuk az asztalra a készüléket, akkor sokkal halkabban fog csörögni. A fekete rész levehető, jó minőségű, pattintós megoldással rögzül, plusz elég vastag műanyagból van, érzésem szerint nem fog eltörni. Alatta bújik meg az MP-U-2 típusszámú 750 mAh-s akkumulátor - ami mellesleg kompatibilis a Nokia BL-4C-vel is -, azalatt pedig a két SIM foglalatot és a microSD kártya helyét találjuk

MyPhone 3350
[+]

Az oldalsó részek nem tartogatnak sok izgalmat, felülre a zseblámpaként funkcionáló LED került, balra két ismeretlen funkciójú lyuk - talán a nyakpánt helye - és a headset csatlakozója került, mely bár nagyon hasonlít a microUSB-re, sajnos nem az. Alul a mikrofon árválkodik, jobb oldalon pedig a töltő csatlakozója található - érdekes módon ez kompatibilis a vékony csatlakozós Nokia töltőkkel. Hogy mi hiányzik? Két hangerőszabályzó gomb.

Menürendszer, szoftverek, telefonálás

A szoftver MTK platformra épül, nem tud túl sokat, de azt stabilan és gyorsan. A sebességtől azért nem fog lobogni a hajunk, igazság szerint a kijelző az, ami nem tudja megfelelően gyorsan követni a képernyőváltásokat, de a MyPhone 3350 érezhetően gyorsabb, mint pár nagy gyártó low-low-low-end készülékei. A készenléti képernyőn az olyan alapvető információkat láthatjuk, mint a kártyák térerői, az épp aktuális profil ikonja, az akkumulátor töltöttségi szintje, a dátum és az óra. A billentyűzet feloldása a jobboldali szoftveres gomb + kettőskereszt megnyomásával történik, lezárni pedig utóbbi nyomva tartásával tudjuk, amit a gép némi sípolással reagál. Jó kínai telefonhoz méltóan sem ezt, sem a be és kikapcsolással együtt járó dallamot nem tudjuk elnémítani. A szoftver magyarítása a megszokottnál jobb minőségű, összesen talán három elgépelést vagy félrefordítást találtam, melyek remélhetőleg javítva lesznek.

MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350

A főmenübe a bal felső gombbal jutunk - az OK a készenléti képernyőn nem csinál semmit -, a menüben már a d-pad középső gombjával is be tudunk lépni az egyes almenükbe. Maga a menürendszer rácsos elrendezésű, háromszor három ikont tartalmaz. Nem tűnik rosszabbnak, mint bármelyik hasonló kategóriás készüléknél, de azért természetesen minőségi hatást sem kelt. A Szervezőben többek között havi nézettel ellátott naptárat találunk, melybe jegyzetelhetünk is. A listában alatta találjuk a tennivalók névre hallható feladatlistát, a több időpontot is kezelő ébresztőórát, valamint a korrekt grafikus felülettel ellátott világórát. Az Extrák alá került az alapfunkciós számológép, a valutakonverter, a stopperóra, az e-book olvasó, valamint a szolgáltatások feliratú, ismeretlen funkciójú menüpont. Játékokból négy darab van: Riches, Puzzle, UFO és Helikopter, utóbbi a méltán népszerű Copper magyar neve, a zenéje borzasztó, a játékmenet viszont lenyűgöző! Java támogatás nincs, új programokat tehát nem tudunk tölteni az egyébként 250 KB méretű belső memóriába.

MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350

A telefonkönyvbe 800 nevet menthetünk el, melyekhez extra mezők is tartoznak. Az SMS-memória mérete ismeretlen, az MMS-eket nem támogatja a masina. A szövegbevitel gyors és kényelmes, a szoftver nem gondolkodik feleslegesen az egyes gombnyomások után, ugyanakkor két zavaró dolog is akad: az egyik, hogy nincsenek ékezetek, a másik (update: vannak, csak lengyelre kell rakni a szövegbeviteli karaktertáblát. Ez a kereskedelmi forgalomba kerülő gépeken már alapból így van), hogy a szövegbevitel kiválasztásakor a nagybetűs és a kisbetűs módot is abc ként jelöli a gép, tehát kissé zsákbamacska jellege van a dolognak - valószínűleg elgépelésről van szó a magyarításban, melyet javítani fognak. A hívásnaplóban a kártyáknál külön-külön nézhetjük meg a hívástörténetet. Beállítási lehetőségek terén szerencsére nincs hiány, a számküldést is ki/be lehet kapcsolni, nem úgy, mint sok más készüléken. A kis MyPhone GSM-modulja egyébként mindkét kártyánál kétnormás (900/1800 MHz), adatátvitelre nincs mód, még a GPRS is hiányzik a repertoárból, amire WAP böngésző és MMS híján nem is igazán lesz szükségünk. Fő és másodlagos SIM nincs, hívásindításnál az adott kártyához tartozó zöld gombot kell megnyomnunk, SMS íráskor pedig a menürendszerben tudjuk kiválasztani, hogy melyik kártyáról szeretnénk küldeni az üzenetet. Beszélgetés közben a hangminőség bőven a kielégítő szint fölött volt, én kiválóan hallottam mindenkit, páran viszont azt mondták, hogy kicsit "dobozhangom" van - de érteni mindenki értett.

Zenelejátszás, üzemidő, összegzés

A zenelejátszó szoftver a memóriakártya My Music mappájából szedi össze a számokat, az ID3 tagekkel nem tud és nem is akar mit kezdeni, az albumborítókat sem rajzolja ki, hangszínszabályzót sem tartalmaz, de fut a háttérben. A gyári fülhallgató Sennheiser MX400-nak néz ki, nem az, nem is szól úgy, közepes minőségűnek mondanám, a kevésbé vájt fülűeknek simán megteszi. Kihangosítva viszont egyenesen kiválónak mondható a hangminőség, tényleg döbbenetes, a kínai kütyük ebben nagyon előremutatók. FM-rádió is van, antennaként az egyedi csatlakozós fülhallgatót használja. Jó minőségű, valamint tartozik hozzá egy érdekes szolgáltatás, nevezetesen, hogy lehetőségünk van az adások rögzítésére WAV vagy AMR formátumban.

MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350 MyPhone 3350

Az akkumulátor 750 mAh-s, cserélhető, a forgalmazónál már külön is lehet kapni gyári akkumulátort kemény 1500 forintért. A készülék nem volt olyan sokáig nálam ahhoz, hogy az üzemidőről száz százalékos bizonyossággal tudjuk nyilatkozni, az biztos, hogy három napig simán elment. A beszélgetési idő elméletileg legfeljebb 5 óra lehet, telefonálás nélkül pedig 8 nap alatt merül le a masina.

MyPhone 3350

Összegzés: végre megtörtént az, aminek már rég meg kellett volna. Egy cégnek eszébe jutott olyan kínai készülékeket forgalmazni, melyek ellenőrzött minőségűek, maguk mögött tudhatnak garanciális és egyéb szolgáltatásokat, valamint olcsók - a MyPhone 3350 ennek az előszele. A teszt elolvasása után valószínűleg mindenki számára nyilvánvaló, hogy telefonként nem kiemelkedő, hiszen kissé gyenge minőségű anyagokból épül fel, valamint kicsi és rossz minőségű a kijelzője, de az MTK platform meglepően jó hatásokkal képes meghajtani. Szolgáltatáskínálata a kategóriában belül jónak és átgondoltnak mondható, a zenelejátszó, az FM-rádió és a zseblámpa nagyon hasznos, a hozzá kapott tartozékok pedig ebben a kategóriában nem jellemzők. A legnagyobb persze mindentől függetlenül az, hogy a MyPhone 3350 egy valódi kétkártyás modell, ami 19.900 forintért nevetségesen olcsónak mondható. Mindehhez olyan garanciális feltételek tartoznak, amik a százezres telefonokra sem jellemzők - ennek fényében tiszta sor, hogy ez a készülék ajánlott.

Azok kedvéért, akik most tágra nyílt szemmel ülnek a monitor előtt, elismételném: a MyPhone 3350 nem egy kiváló készülék. Kínában rakják össze, ugyanolyan minőségű, mint az összes többi. Nem azért kap plecsnit, mert rá van írva egy felirat, hanem azért, mert az a felirat európai engedélyeket, minőségbiztosítást, garanciális hátteret, tartozékellátást és magyar nyelvű kézikönyvet jelent. Ezek azok, amikben a MyPhone több, mint az összes többi kínai készülék, plecsnit pedig azért kap, mert mindezek ellenére sokkal de sokkal olcsóbb a nálunk megszokott áraknál.

MyPhone 3350

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk T-Mobile szélessávú eszközök segítségével készült.

Specifikáció

MyPhone 3350
MyPhone 3350 Általános
Technológia GSM
Méret 100 x 42 x 15 milliméter
Tömeg 68 gramm
Színvariációk Szürke-fekete
Kijelző
Kijelző átlója 1,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 128 pixel
Kijelző típusa TFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása 800 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret ? / nem támogatja
Belső memória 250 KB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi nincs
USB -
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok 4 darabb
Valutakonverter van
Extra szoftverek Rögzítés FM-rádióból, világóra
Multimédia
Fő kamera nincs
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 750 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 192 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
zseblámpa funkció

Azóta történt

Hirdetés