Microsoft Lumia 640 és 640 XL - testvérek egymás között

Hardver, szoftverezettség

Nyilván az köztudott, hogy a Windows Phone operációs rendszer egyáltalán nem zabálja a hardvert, nem csoda, hogy viszonylag visszafogott belső komponensek mellett is igen folyamatos felhasználói élményre számíthatunk. A Microsoft a 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 400 chipsetre gondolt, hogy ez lenne a legjobb döntés a nálunk lévő középkategóriás termék erőforrásának. A pontos SoC típus viszont különbözik az egy és két SIM-es, valamint a 3G-s és 4G-s variánsoknál, előbbiben MSM8226, utóbbiban pedig MSM8296 dolgozik. Az Adreno 305 grafikus gyorsító minden esetben adott, mint ahogy az 1 GB RAM és a 8 GB-nyi belső tárhely tekintetében sincs különbség. A telefonok microSD kártyát is fogadnak, maximum 128 GB-os kiegészítőket kezelnek lassulás nélkül, ami már bőven elég ahhoz, hogy a multimédiás tartalmakat legyen hol eltárolni. Kedves ajándék a 30 GB-os OneDrive felhőtárhely, így a fotókat is több helyre elmenthetjük majd. Jók a rezgőmotorok, könnyedén megmozgatják a készülékházakat, így zsebben hordva is érezni fogjuk, ha éppen valamilyen értesítést akarnak majd közölni a szerkezetek.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Microsoft Lumia 640 Microsoft Lumia 640 XL Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 820
Memory 767 pont 738 pont 724 pont 760 pont
CPU integer 4947 pont 5101 pont 4880 pont 5611 pont
CPU float-point 4687 pont 4594 pont 4720 pont 4235 pont
2D graphics 433 pont 496 pont 492 pont 600 pont
Database IO 465 pont 465 pont 485 pont 365 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 174 pont 174 pont
Storage Read 221 pont 221 pont 223 pont 221 pont
Total Score 11 694 pont 11 889 pont 11 698 pont 11 966 pont

Ez az AnTuTu azért nem az az AnTuTu, amit az androidos telefonok esetén lefuttatunk, de legalább nagyjából iránymutatást ad, hogy mire képesek az új Lumiák más WP-s modellekhez képest. Nos, akármilyen következtetést is vonunk le a pontszámokból, a sebességre bizony szinte sosem lehet panaszunk. Pont az előbbi bekezdésben leírt okok miatt a rendszer csak úgy hasít a telefonokon, az alkalmazások elég gyorsan megnyílnak. Könnyedén tudunk a háttérben lefagyasztott programok között váltani, és még a játék futtatása során sem izzanak a készülékek, maximum csak langyosodnak, és habár a legújabb játékoknál érdemes visszavenni a grafikát, valamilyen szinten még azokkal is elüthetjük az időt.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

A két szerkentyű fedélzetén a Denim frissítéssel megáldott Windows Phone 8.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot, és biztosak lehetünk abban, hogy a Windows 10 mindenféle limitáció nélkül letölthető lesz majd rájuk. A szoftverben csempés elrendezés szerint láthatjuk az alkalmazásokat, amiket akár mappákba is rendezhetünk. Az ikonok mérete négyféle méretben állítható, ennek megfelelően változik a főképernyőn látható appok száma. A támogatott programok élő csempeként jelennek meg, így bizonyos információk jópofa animációkkal bukkannak majd fel rajtuk. A beállításokban különféle csoportokba rendezve láthatjuk a dolgokat, itt tudjuk aktiválni az autós üzemmódot is. A vissza gomb szolgál a háttérben hibernált applikációk áttekintésére, melyeket egy lefelé irányuló ujjmozdulattal lehet bezárni. Dupla koppintással feléleszthető a kijelző, a zárolt képernyő pedig személyre szabható, ötletes dolog például, hogy akár az időjárás információit is kitehetjük ide. Nem maradt ki a legördülő információs függöny. Lehúzás esetén százalékban kifejezve is láthatjuk a töltöttségi szintet, alatta a WiFi, a Bluetooth, a repülési üzemmód, valamint a kamera gyorskapcsolóit érjük el, a legnagyobb terület azonban az értesítések megjelenítésére szolgál. A billentyűzet kiválóan használható, félreütés nélkül lehet hosszabb szöveget bevinni. A tárcsázó már nem ennyire jó, hiányzik a prediktív keresés, pedig ha valami, ez aztán igencsak erős kényelmi faktor lett volna.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

Az alapvető alkalmazások, mint például a naptár (heti, napi, havi, éves nézettel), a számológép, az Internet Explorer böngésző, az email kliens, vagy a zene- és videolejátszó mellett azért számos extrát találunk. Kezdjük rögtön az Office 365 irodai programcsomaggal, aminek tartalmát szinkronizálhatjuk a PC-s fájlokkal. A Microsoft itt igen kellemes gesztussal köszönti az új Lumia tulajdonosokat, ugyanis egy éves előfizetést mellékel (egy fő részére) a pakk mellé. Van még természetesen plusz app a tarsolyban, ilyen az Egészség és fitnesz, ahol az edzéseket, a gyakorlatokat elemezhetjük, plusz lépésszámot is mérhetünk. Előre telepítve érkezik a Facebook, az offline navigálást lehetővé tévő HERE Drive+ és HERE Maps, valamint a Skype, amit viszont szintén nem csak magában kínál a redmondi vállalat. Egy esztendőig ugyanis havi 60 perc ingyen hívást tudnak majd felhasználni a telefonok birtokosai. Még mindig nincs vége, egy egész csomagnyi alkalmazás jár a kamerához, ebből a Lumia Storyteller kimondottan mókás, hiszen zenés aláfestéssel készíthetünk pillanatok alatt filmet a masinákon lévő videókból és a képekből. Végül, de nem utolsó sorban szót érdemel még a PicsArt képszerkesztő, valamint a Takarékos mód, ahol ellenőrizhetjük, melyik app mennyit fogyaszt, ennek megfelelően pedig végezhetünk finomhangolásokat is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés