LG Optimus 7 - az első hetes

Előszó, tartozékok

Megérkezett szerkesztőségünkbe az első Windows Phone 7 alapú okostelefon, melynek örömére tegnap publikáltunk egy meglehetősen átfogó leírást magáról az operációs rendszerről, annak új fuckcióiról, használhatóságáról és gyakorlatilag mindenről, ami ehhez kapcsolódik. A tesztalany az LG Optimus 7 névre hallgató készülék volt, mely e cikk megjelenése előtt hivatalosan is forgalomba került a Vodafone kínálatában, tehát friss és ropogós, csak azért nem publikálhattunk róla előbb, mert egy titoktartási nyilatkozatot kellett aláírnunk, melyben megígértük, hogy október 21-e előtt semmilyen anyagot nem jelentetünk meg sem a Microsoft új operációs rendszeréről, sem az LG új készülékéről.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

A Windows Phone 7-ről ebben a cikkben nem fog sok szó esni, két dolog miatt sem. Egyrészt azért, mert a tegnap publikált bemutatóban lévő információkat az Optimus 7 használata során szereztük, másrészt pedig azért, mert a Microsoft nagyon komoly előírásokat támaszt a gyártók felé a saját rendszerével szemben. A grafikus felhasználói felületet gyakorlatilag semelyik gyártó nem szabhatja testre és nem is cserélheti le, az egyedi dolgok a saját fejlesztésű programokban merülnek majd ki, ez a helyzet pedig a jelek szerint soha nem is fog megváltozni. Kissé kényes helyzet ez a számunkra, hiszen a belsőre gyakorlatilag teljesen ugyanolyan eszközökről nem fogunk tudni olyan cikkeket publikálni, amilyeneket általában szoktunk. Épp ezért az LG új masinájának elemzése is meglehetősen rövid lesz, a külsőről, a hardverről, az egyedi programokról és a kamera képességeiről lesz csupán szó, a többi információ az előző cikkben helyet kapott. Épp ezért feltétlenül szükséges a szóban forgó alkotás elolvasása ahhoz, hogy jelen cikket megértsük és a telefont megismerjük, aki tehát eddig nem tette, az most olvassa el, hogy mit is tud a Windows Phone 7 operációs rendszer!

LG Optimus 7 (E900)
[+]

A csomagolás egészen különleges; a fehér borításba bújtatott fekete kartondoboz felnyitható teteje áttetsző, a tartozékokat viszont a gyártótól megszokott módon "ömlesztve" találjuk benne. Mondjuk nem kapunk túl sok dolgot, úgyhogy valószínűleg nem fogunk elveszni: hálózati töltőfej, microUSB kábel és sztereó headset jár az E900 kódnévre is hallgató LG mellé. Apró kézikönyvet kapunk, CD-t viszont nem, az eszköz szinkronizálásához feltétlenül szükséges Zune szoftvert tehát mindenképp az internetről kell letöltenünk..

Külső

Bár a Windows Phone 7-es okostelefonok gyakorlatilag egytől egyig a felső kategóriában fognak indulni és hardveres szempontból is közel ugyanolyanok lesznek, külsejükben komoly eltérések mutatkoznak. Az Optimus 7 magán viseli az LG tipikus stílusjegyeit, külseje abszolút minimalista, viszont elég újszerűnek is mondható. Az egészen biztos, hogy a koreai vállalat egyik legjobb minőségű eszközéről van szó, a kijelzőt borító, rendkívül ellenálló plexi, a fémből készült hátlap, a nagyon jó minőségű műanyagok és a tökéletes illesztések kellemes élménnyé teszik az eszköz kézbe vételét. A 125 x 59.8 x 11.5 milliméteres kiterjedéshez párosuló 158 grammos tömeg jól mutatja, hogy az első Windows Phone 7-es eszközből semmit nem spóroltak ki, van benne anyag. Én egyébént kizárólag férfiak kezében tudom elképzelni az eszközt, egy átlagos női kézbe egyszerűen túl nagy; hölgy ismerőseim gyakorlatilag képtelenek voltak egy kézzel használni, ami lássuk be, nem a legelőnyösebb, hiszen az embernek nem mindig van két szabad keze.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót és az LG logótípiáját láthatjuk, ezek mellett, a szemek elől rejtve található a fény- és a távolságérzékelő szenzor. Középtájon terül el a 3,8 hüvelyk átlójú, 480 x 800 pixeles felbontású kapacitív TFT-LCD érintőkijelző, mely képes érzékelni a több ujjal való nyomkodást is. Képminőségére nem lehet panasz, színei gyönyörűek, napfényben is kellemesen olvasható, valamint betekintési szöge is meglehetősen nagy, bár utóbbiban nem olyan jó, mint az iPhone 4 IPS-panelje vagy a Samsung Super AMOLED kijelző. Az előlap aljára három gomb került, a funkciók a piktorgramok alapján egyértelműek: vissza, főmenü, keresés.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

A hátlap egyértelműen a készülék legcsinosabb része. A szálcsiszolt felületű, teljes egészében levehető, fémből készült rész az itteni terület nagyrészét lefedi, csupán a felül és lent lévő keskeny csíkok készültek műanyagból. Felül találjuk a vakuval és önarcképek készítéséhez használatos tükörrel ellátott kamerát, alulra egy méretes Windows Phone felirat és a fém rész eltávolításához szükséges gomb került. Belül az méretes akkumulátort és a SIM-foglalatot vehetjük észre; memóriakártya bővítőhely sajnos nincs, mivel nem alapkövetelmény az operációs rendszernél.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

Felülre került a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és a képernyőzár bekapcsolásához és feloldásához is használatos bekapcsológomb, melyet funkciójából adódóan jó sokat fogunk használni. Jobb oldalon egy fedlap mögött bújik meg a microUSB csatlakozó, kicsit lejjebb a kamera exponálógombját találjuk. Alul a mikrofon árválkodik, a bal szektor pedig a hangerőszabályzó gombduó lakosztálya.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készülék hardvere nem sokkal fejlettebb a platform előírásainál, de így is az egyik legfeljettebb készülék a piacon, ami azért így jobban belegondolva nem semmi; a jövőben ezt szinte az összes WP7-es készülékről elmondhatjuk majd. A processzor egy 1 GHz-es órajelen ketyegő Qualcomm Snapdragon QSD8650, mely gyakorlatilag minden paraméterében megegyezik a rengeteg készülékben használat QSD8250-nel (azaz 65 nm-es csíkszélességgel készült, grafikus processzora pedig az Adreno 200), csak épp a CDMA és EV-DO hálózatokon történő működésre, azaz az amerikai piacon megjelenő eszközökben is használható. A memória méreténél az LG feljebb ment, mint a Microsoft előírásai, RAM-ból és ROM-ból is 512 MB került az Optimus 7-be, a multimédiás tárhelyként funkciónáló flash memória mérete pedig 16 GB. Erőteljes összeállítás, az egyszer biztos.

Az operációs rendszerről a már több alkalommal is linkelt cikk létezésének fényében nem szeretnék sokat írni, a fenti videón jól látszik az, hogy hogyan is néz ki a kezelőfelület és mennyire gördülékenyen fut. A sebességet viszont tényleg ki szeretném emelni, mert egyszerűen elképesztő; az egy hete nálam lévő készülék soha nem lassult be, soha nem akadt meg, lefagyasztanom sem sikerült, ilyet talán még egy készülék nem produkált. A Microsoft nagyon jól összerakta, amit össze kellett.

LG-s szoftverekből alapból kettő került a készülékre. A Panorama Shot funkciója valószínűleg egyértelmű: segítségével legfeljebb öt darab fotóból álló panorámaképeket rakhatunk össze. A képeket természetesen automatikusan illeszti össze a szoftver, ha ellőttük az első képet, akármerre mozgatjuk is a készüléket, megjelenik majd egy keret, ahova el kell jutnunk, tényleg profin működik az alkalmazás. A ScanSearch névre hallgató kiterjesztett valósággal játszadozó szoftver sem semmi: gyakorlatilag olyan, mint a Layar, de nekem egy picit jobban tetszik a dizájnja. Budapestről is elég sok információt meg tud jelenítani (éttermekben például nagyon ott van, de a közlekedési csomópontokat is ismerte), extra funkciója pedig az, hogy ha a kamerát az ég felé fordítjuk, kidobja az időjárást, ha pedig a földre visszük, átvált egy radarszerű nézetre és azon mutatja a POI-kat.

A Marketplace-ből egyébként letölthetünk még egy pár LG-s alkalmazást, természetesen ingyen. A Photo Stylist segítésélvel különféle effekteket rakhatunk fényképeinkre, a Metro Scanner az előző bekezdésben épített program azon változata, mely kizárólag a metróállomásokat képes megmutatni (Budapesten is működik), az I'm a musiciannek pedig két része van, az egyik gitározni, a másik zongorázni tanítgatja az embert. Ezek is meglehetősen színvonalasak, pedig az efféle alkalmazások általában nem szoktak azok lenni; mondom mindezt úgy, hogy a zongorán és a gitáron is két-három szám eljátszására vagyok képes, azaz marhára nem értek hozzájuk.

Telefonálás, multimédia, üzemidő, összegzés

Adatkommunikáció terén nem lehet okunk panaszra: négynormás GSM-modul (850/900/1800/1900 MHz), három támogatott 3G-frekvencia (900/1900/2100 MHz), GPRS, EDGE, UMTS és HSPA adatátvitel, utóbbinál a letöltési sebesség elméleti maximuma 7,2, a feltöltésié pedig 5,76 Mbps. A Bluetooth 2.1-es (de nem lehet vele fájlokat küldeni...), a WiFi a 802.11b/g/n szabványokat támogatja, van beépített GPS-vevő, a microUSB csatlakozó pedig 2.0-s, igaz, számítógépre kötve a Zune szoftver hiányában a készülék csak töltődik, de Mass Storage eszközként nem működik. A hangminőség telefonálás közben nagyon kellemes, viszont érthetetlen és döbbenetes módon ennél a készüléknél is megtalálható a régi Windows Mobile betegsége, az a dolog, melyről azt hittük, hogy már rég a múlté: a mikrofon bekapcsolásának késése. Ha bejövő hívásunkat fogadjuk, a virtuális gomb megnyomása után körülbelül két másodpercet kell várnunk, mire bekapcsol a mikrofon, addig hiába beszélünk, a hívó fél nem fog hallani minket. Túl lehet élni a dolgot, de meg kell szokni; nagyon érdekel, hogy ez a készülék vagy a rendszer hibája, a Samsung Omnia 7 tesztünkből ki fog derülni.

A készülék kamerája 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes villanófény segíti.A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944 pixel, videókat 720p-s felbontásban (1280 x 720 pixel) rögzíthetünk 25 képkocka/másodperc sebességgel. A kamerát kezelő szoftver egészen sok beállítási lehetőséggel bír, vannak olyan jól hangzó dolgok, mint az intelligent vagy a beauty shot, ezeknél azonban kissé kézzel foghatóbb a fényesség vagy a fehéregyensúly állításának lehetősége. Extrának egyedül a szoftveres képstabilizátor mondható.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

A képminőség alapvetően nem rossz, de sajnos a zajszűrés túlságosan erőteljes, aminek az eredménye a kissé elmosott fotókon jól látható. Kár érte, pedig a színek szépek, a vonalélesség is rendben van; mondjuk rossznak éppenséggel így sem mondhatjuk az LG Optimus 7 fényképeit, de a túlzott zajszűrés szerintem fölösleges. A videók minősége sem épp kimagasló, HD-felbontás ide vagy oda; főleg az alacsony dinamikatartomány tűnik problémásnak. Tesztvideó ide kattintva érhető el.

A zenelejátszóval kapcsolatban elég komoly probléma, hogy a zenéinket csak a Zune szoftverből tudjuk felmásolni, melyet a cikk megírásának pillanatában kizárólag Windows-ra érhetünk el, plusz a pletykák szerint úton van a Mac-re írt verzió is. A telefonon futó szoftver mondjuk nagyon kellemesen kezelhető, egyedül a hangszínszabályzó hiányzik a repertoárjából; jópofa viszont, hogy az aktuális zene előadójáról automatikusan letölt képeket és információkat, már amennyiben azok elég ismertek ahhoz, hogy az adatbázisban legyen róluk valami. Az FM-rádió is jól működik, a hallójáratba ülő gyári fülhallgató kellemesen szól, kihangosítva a hangminőség közepes. Videóformátumokból a WP7 az MPEG4-gyel és a WMV-vel boldogul, a számítógépre optimalizált felbontást reccenésmentesen viszi a telefon.

LG Optimus 7 (E900)
[+]

Bár a hátlap alatt megbúvó akkumulátor 1500 mAh-s, a készülék nem bírta túl sokáig a strapát. Egyszer az is előfordult, hogy egy napig sem bírta ki, de átlagban azért megvolt a másfél napos üzemidő, amiben nyilván rengeteg nyomkodás, internetezés és játék volt benne, de alapvetően egy efféle készüléknél csak erre lehet számítani. A lényeg tehát az, hogy az LG Optimus 7-et minden nap tölteni kell, ha használni akarjuk. Kíváncsi vagyok, hogy a konkurens készülékek hogy fogják bírni.

Értékelés: LG Optimus 7 (E900)
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya ?
Hogyan értékelünk?

Az első Windows Phone 7 operációs rendszerre épülő okostelefon elég meggyőzőnek bizonyult. A rendszernek annak ellenére is nagy jövőt jósolunk, hogy rengeteg butasága van; hiányzik belőle a copy-paste, nem lehet egyedi csengőhangot beállítani, nincs rendes multitasking, Bluetooth-on keresztül nincs mód fájlok küldésére, a böngésző jelenleg nem támogatja a Flash-t és a Silverlight-ot, és akkor még nem említettem a késve bekapcsoló mikrofont. Viszont a rendszer elképesztően gyors, nagyon felhasználóbarát és elképesztően látványos, kiváló játékokat és alkalmazásokat lehet rátölteni a boltból, maga a telefon pedig gyönyörű kijelzővel, alapvetően korrekt kamerával és elképesztően jól összerakott készülékházzal büszkélkedhet, ráadásul adatátvitel terén is nagyon rendben van, leszámítva a Bluetooth korlátait és azt, hogy ugye Mac és Unix alól nem lehet rá zenét másolni. Egy tetszett plecsnit kap, de a rendszer nekünk még mindig nagyon tetszik.

LG Optimus 7 (E900)

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Optimus 7 (E900)
LG Optimus 7 (E900) original Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125 x 59,8 x 11,5 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / MMS memória dinamikus / dinamikus
Memória 512 MB RAM / 512 MB ROM
16 GB multimédiás tárhely
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / letölthető
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van (a OneNote-ban)
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 7
Processzor 1 GHz-es Qualcomm Snapdragon QSD8650
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok vannak (Xbox Live)
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Microsoft Office, Bing (Maps, Search), Marketplace, Panorama shot, ScanSearch
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (720p @ 24 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő 6 óra
Egyebek
DLNA, beépített gyorsulás-, közelség- és fényérzékelő, digitális iránytű
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • Minden a Windows Phone 7-ről

    Megérkezett szerkesztőségünkbe az első két Windows Phone 7-es telefon. Mindent átfogó bemutató az új operációs rendszerről.

Hirdetés