LG GT500 - kicsit retro

Bevezető

Úgy tűnik, hogy ez a hét az érintőkijelzős rendszerrel ellátott mobiltelefonokról szól, melyek ráadásul nagyjából egy árkategóriában is versenyeznek. A Nokia 5530 és a Samsung S5600 után szerkesztőségünkben járt a kizárólag a T-Mobile-nál kapható LG GT500, mely középkategóriás mivolta ellenére nagy érdeklődésre tett szert megjelenése előtt, hiszen bizonyos pletykák szerint Windows Mobile-lal kellett volna megjelennie. Nem azzal jelent meg...

LG GT500

...hanem az LG A-Class felhasználói felülettel. Nem, nincs szó semmi újdonságról, csak az S-Class megjelenése után ilyen néven kezdték el emlegetni a régebbi LG-s menürendszert, mely többek között a Viewty-n, a Renoiron és és a Cookie-n teljesít szolgálatot. Érdekes tehát, hogy a GT500-on is ez a rendszer található — valószínűleg arról van szó, hogy az S-Class futtatására alkalmas hardver még túl drága ahhoz, hogy egy középkategóriás készülékbe bepakolják. Legalábbis ezt tartom egy lehetséges indoknak, de mivel sem a gyártót, sem a szolgáltatót nem kérdeztem meg az A-Class létjogosultságával kapcsolatban, ezért ez csak spekuláció.

LG GT500
[+]

A gyártó hazai képviselete által biztosított tesztpéldány egy közepes méretű, oldalt magenta, alul-felül fehér színű dobozban érkezett, ami a készüléken túl csak egy adatkábelt, egy hálózati töltőfejet, valamint egy fülhallgatót rejtett. Egy memóriakártyát is igazán belezsúfolhattak volna a dobozba

Külső

A GT500 méretéhez képest döbbenetesen könnyű, 107 x 54,5 x 11,8 milliméteres kiterjedéséhez 86 grammos tömeg társul, ami sajnos nem a "de jó könnyű!", hanem a "mi hiányzik ebből?" kategóriába esik, kissé zavarba ejtő. Persze semmi nem hiányzik a készülékből, a felhasznált anyagok minőségével lehet magyarázni a dolgot, az új LG ugyanis jellemzően puha, gumiszerű műanyagból van, az egyedüli kivétel az előlap, melyet a kijelző fölött lévő plexi ural. Az összeszerelés minősége viszont elég jó, a masina a c-kategóriás anyagok ellenére sem nyekereg, különösebben nagy illesztési hézagokkal sem találkozhatunk.

LG GT500
[+]

A masina tetején a telefonhangszórót és a videótelefonáláshoz használatos másodlagos kamerát használhatjuk, alattuk terpeszkedik a 3 hüvelyk átlójú, 240 x 400 pixeles felbontású TFT érintőkijelző (melynek felbontása az LG honlapján 240 x 480 pixel, de ez nyilván elírás). Az őt takaró plexi és maga a kijelző között érezhetően van némi hézag, ha ugyanis a rendkívül puha, sérülékenynek tűnő plexit benyomjuk, akkor pár másodpercre "odaragad" a megjelenítőhöz, ami pár sötétebb foltban és furcsa hangokban nyilvánul meg. A megjelenítő képminősége egyébként jó, a magas fényerő mellett a jó színvisszaadás is mellette szól, az összkép tehát vegyes. Az előlap alján T-Mobile logót, három gombot és egy mikrofont találunk.

LG GT500
[+]

A hátlap annyira puritán, amennyire egy hátlap csak lehet, a bal felső sarokban lévő 5 megapixeles kamerán, az alatta lévő vakun és az alul megcsodálható LG logón kívül csak az az apró perem található errefelé, mely a levehető rész lecsúsztatásához szükséges. A virágmintás LGIP-580N típusú akkumulátor itt található, eltávolítása után behelyezhetjük a SIM kártyát, a foglalat jó helyen van és könnyű is a folyamat, viszont kialakításából adódóan fordítva is bele lehet tolni a SIM-et.

LG GT500
[+]

A készülék tetején a ceruza silóját találjuk, mely furcsa módon nem vertikálisan, hanem vízszintesen helyezkedik el. A stylus egyébként teleszkópos, fémből van, a szövegbeviteli mezőn kívül sehol nem kell majd használnunk. A masina jobb oldalán nagy a zsúfoltság, felül a fedlappal takart microUSB (!) csatlakozót találjuk, alatta pedig a hangerőszabályzó-, a képzáró-, és az exponálógomb helyezkedik el. Alul a gyárilag felhelyezett zöld színű fólián kívül nincs semmi, az viszont olyan jó minőségű, hogy csak egy perce vettem észre, hogy fólia — nem teljesen értem az LG-t, a készülékek az utóbbi időben a leglehetetlenebb helyeken vannak elképesztően igényesen befóliázva, ami miatt egyébként elég sokszor kellett újrafotóznom készülékeket. Baloldalt a microSD bővítőhely és a csuklópánt rögzítési helye figyelget.

Menürendszer, szoftverek

Az A-Class UI-t a bevezetőben említett készülékekből a többség valószínűleg ismeri már, de azért röviden bemutatnám a főbb tulajdonságait. A képernyőzárat a hardveres vagy a kijelzőn megjelenő virtuális gomb nyomva tartásával tudjuk feloldani, így jutunk el a widgetes készenléti képernyőre, melyet ezúttal sem horizontálisan, sem vertikálisan nem lehet pörgetni, plusz widgetből is elég kevés van, ráadásul az órákon kívül mindegyik csak egy gyorsindító ikon. A menürendszer viszont nem változott: ide a jobb alsó virtuális gombot megnyomva jutunk, a híváskezelők között üldögélő hardveres ugyanis a kedvencekbe (3 x 3 alkalmazás rácsos nézetben) és a feladatkezelőbe visz, de innen egy gomb megnyomásával szintén eljutunk a menübe.

LG GT500 LG GT500

A menürendszer mindenkinek ismerős lehet: oldalt négy gomb, ezek a kategóriák, mindegyikben 2 x 4 ikon található, melyek vagy közvetlenül a programokba, vagy görgethető almenükbe visznek. A görgetőrutin animációja folyamatos, a pontossága viszont borzalmas, a "lendkerék" mindig felpörög, az szinte elképzelhetetlen, hogy a telefonkönyvben csak egy sornyit haladjunk lefelé, a cucc megy egy oldalt is, ami miatt bizonyos esetekben szinte vadászni kellett, hogy elérjem a megfelelő sort, nagyon idegesítő. A gép sebességével egyébként a menürendszer böngészése közben nincs probléma, egyes alkalmazások viszont elég lassan indulnak el.

LG GT500 LG GT500

Memória terén ismét komoly limitációkkal találkozhatunk, ez sajnos LG-s limitáció. A belső memória mérete 110 MB, ebből gyárilag úgy 70 MB elérhető, de ez kizárólag multimédiás tartalmak tárolására használható, a különféle programok dedikált memóriát kaptak. Ez azt jelenti, hogy naptárbejegyzésekből és feladatokból 500-500 darabot tárolhatunk, jegyzetekből és könyvjelzőkből pedig 50-50-et menthetünk el. Szervezőfunkciókban egyébként nincs hiány, a napi, heti és havi nézettel is rendelkező naptár teljesen korrekt, van feladat és jegyzettömb, dátum kereső, korlátlan hosszú felvételek rögzítését lehetővé tevő diktafon, számológép, mértékegység- és valutakonverter, világóra, stopper, valamint egy futó társ névre hallgató alkalmazás, mely a GPS segítségével méri, hogy mennyit futunk, plusz a mozgást segítendő előre beállított időközönként tud pittyegni egyet. Hasznos kis cucc, nem is értem, hogy eddig miért nem találkozhattunk hasonlóval.

LG GT500 LG GT500

Extra szoftverekből nincs túl sok, az alkalmazások alatt két játékot (Sudoku Cafe, Thomsons & Touch), az elmaradhatatlan Wheel Mania-t és a Flying Dices-t, valamint két GPS-es alkalmazást találunk, de róluk kicsit később. Fontos megjegyeznem viszont, hogy a készülék meg tudja nyitni az Office, PDF, valamint Flash formátumú fájlokat — kizárólag olvasásra.

Telefonálás és ilyesmi

A telefonkönyvbe mindössze 1000 ismerősünk adatait tudjuk elmenteni, extra mezőkből viszont elég sok van. A görgetőrutin a névjegyzékben ugye nem működik a legjobban, az oldalt található, kezdőbetűs lapozócsúszka viszont nagyon jól használható. A hívásinfóban külön-külön és egyesítve is megtekinthetjük a fogadott/kimenő/elmulasztott hívásokat, a készülék az utolsó 100 darabot tárolja ezekből.

LG GT500 LG GT500

Az üzenetkezelő sem hoz újdonságokat, a készülék támogatja a szöveges és multimédiás üzeneteket és az elektronikus leveleket is, utóbbiaknál a csatolt fájlok és a hitelesített IMAP szervereket sem okoznak problémát. Szöveget a virtuális billentyűzet segítségével tudunk bevinni, ha elforgatjuk a készüléket, akkor QWERTY kiosztást kapunk, normálisan tartva pedig numerikus Adatainkat szinkronizálva az LG PC Suite programmal tudjuk, de a készülék kártyaolvasóként is működik, ha számítógépre kötjük — ilyenkor az akkumulátor is töltődik.

LG GT500

Adatkommunikációs téren átlagos a felhozatal. A készülék GSM és UMTS hálózatokon is működik, a GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz). Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 3,6 Mbps sebességű HSDPA-t is használhatunk, a HSUPA-t nem támogatja a gép. WiFi és Bluetooth is van, előbbi a 802.11b/g szabványokkal boldogul, utóbbi elvileg 2.1-es verziószámú, ami többek között az A2DP protokoll meglétét is jelenti. Az adatcsatlakozóról már volt szó, szerencsére microUSB, verziószáma 2.0 — az LG általában egyedi csatlakozót használ, pedig lám-lám, szolgáltatói készülékeknél azért fel tudnak rakni szabványos dolgokat is.

LG GT500 LG GT500

Az internetböngésző elég gyenge eresztés, egyrészt lassú, másrészt gondjai vannak a zoomolással, ha nem nagyítunk rá 100%-ban az oldalakra, akkor a szöveg szinte olvashatatlan lesz, a szoftver nem foglalkozik a betűk élsimításával vagy bármilyen módon olvashatóvá tételével. Intelligens nagyítás szintén nincs, görgetés viszont van, az viszont csak közepesen működik.

Multimédiás szolgáltatások

A készülék kamerája 5 megapixeles, állóképeket 2592 x 1944, videókat pedig 320 x 240 pixeles felbontásban rögzíthetünk. A szoftver beállítási lehetőséget tekintetében átlagos, tehát elég szépen testre szabhatjuk a dolgokat, de mindent azért nem érhetünk el. A képnézegető elképesztően lassú.

LG GT500

Az elkészült fotók nem különösebben jó minőségűek, a színek elég fakók, a dinamikatartomány nem túl nagy, a fotók túlexponáltak és hajlamosak beégni. A zajszint és a zajszűrés is közepes mértékű, némi kromatikus-aberráció megfigyelhető az erős kontrasztkülönbségű éleknél. Bár Muvee Studio nincs a GT500-on, utólag lehetőségünk van "intelligens kontrasztállításra", de mint azt a mellékelt ábra is mutatja, nem sokat ér.

A zenelejátszó szoftver közepes, ID3 tagek alapján szűr, fut a háttérben, ilyen állapotában viszont nem tudjuk kezelni, mert nincs hozzá egy normális widget. Az albumborítókat szépen megjeleníti, sávos hangszínszabályzót viszont nem tartalmaz. FM-rádió viszont van, ami örvendetes.

LG GT500 LG GT500

Egy szabványos fülhallgatócsatlakozó hiányában a készüléket csak és kizárólag a gyári headsettel tudjuk használni, ami sajnos közepes minőségű. Kihangosítva sem remekel a masina, hasonló jelzővel tudnám illetni, mint magát a fülhallgatót.

GPS, üzemidő, vélemény

A készülékben található GPS-vevő és navigációs szoftver, utóbbi Navteq alapú, a térképállományokat online szedi le, innentől fogva nem különösebben nézegettem, de működni működik — egyébként 30 napig használhatjuk ingyen. Turistáknak jól jöhet a Google Maps is, mely ugyan valós idejű útonvaltervezésre nem képes, azt megmondja, hogy hol vagyunk.

LG GT500 LG GT500

A virágmintás akkumulátor 1000 mAh-s, cserélhető. A gyár adatok szerint a készülék beszélgetési ideje három és fél óra, nálam két napot bírta ki átlagos használat mellett — ha valaki keveset telefonál, annál talán három napot is elketyeghet.

LG GT500
[+]

A készülék ára jelen pillanatban előfizetés nélkül bruttó 66.500 forint, Dominoval 59.990 forint, azaz több mint 20.000 forinttal drágább a KP500 Cookie-nál és kb. annyiba kerül, mint a Samsung S5600. Ezért cserébe HSDPA-t és WiFi-t kapunk, de mivel a webböngésző ramaty, alkalmazásbolt pedig nincs, nem sok értelmét látom a dolognak. Az LG A-Class nem kimondottan üzleti platform, hiába képes megnyitni az Office dokumentumokat. GPS van, microUSB is van, azonban ezek sem fogják megváltani a világot.

LG GT500

Nem rossz cucc a GT500, gyakorlatilag olyan, mint a Cookie, közepes minőségű, néhol kissé nehézkesen kezelhető, de alapvetően szerethető és felhasználóbarát. A tegnap bemutatott Samsung S5600-nál sokkal jobb, de ennyi pénzért úgy gondolom, hogy drága. Épp ezért minden szimpátiám ellenére sem kap plecsnit — ezért az árért pár ezres híján kapunk egy kártyafüggetlen, okosabb menürendszerrel és jobb kamerával felszerelt KC910 Renoirt vagy egy Nokia 5800-t is.

Bocha

A tesztkészüléket az LG Magyarországtól kaptuk, köszönjük!

Specifikáció

LG GT500
LG GT500 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 107 x 54,5 x 11,8 milliméter
Tömeg 86 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240x 400 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / max. MMS méret 500 / 295 KB
Belső memória ~100 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform LG A-Class UI
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van
Java van, MIDP 2.0
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Google Maps, Wisepilot for LG, "Futó Társ",
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van (csak alapsémák)
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh
Készenléti idő 350 óra
Beszélgetési idő 240 perc
Egyebek
Mozgásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés