Kétmagos okostelefonok egymás ellen

Rendszer, felhasználói felület

Fontos tudni, hogy az LG Optimus 2X még 2.2-es Androiddal kapható, míg a HTC és a Samsung üdvöskéje 2.3-mal jön. Ez - mint láthattuk korábban - nem jelent túlságosan nagy eltérést a sebesség kapcsán, s az LG azt ígéri, hogy hamarosan az Optimus 2X-re is elérhető lesz a frissebb szoftver; így jár az, aki a világon elsőként dob piacra kétmagos telefont. Sokkal fontosabb eltérés, hogy mindhárom cég saját kezelőfelületet rajzolt az Androidra, teljesen másként közelítve meg a felhasználói felület átszabását.

HTC Sensation, Optimus 2X, Samsung Galaxy S II

A legkiforrottabb interfész a HTC-n van, a Sense UI 3.0-s verzióját évek óta csiszolgatja a gyártó, s bizony nem nagyon lehet belekötni. A felület elképesztően testreszabható, nem csak a háttérképek tekintetében, hanem a rendszer egyéb elemei is színezhetőek, átalakíthatók. Az élő felület nagyon felhasználóbarát, a HTC szinte minden menüpontot a saját képére formált. Mindhárom telefon tud magyarul, magyar prediktív szövegbevitelt is találunk, de Swype csak a HTC-ben és a Samsungban fedezhető fel. Elég masszív eltérés van a virtuális billentyűzetek között, egyedül a Galaxy S II-ben kaptak a magyar ékezetes karakterek egyből elérhető gombokat, a másik két kütyünél vagy a szójavításra hagyatkozunk, vagy pedig az adott virtuális billentyű hosszas megnyomásával csalhatjuk elő az ékezeteket. A felület is különbözik, a Samsung vaskos tipográfiát használ, az LG leginkább az iPhone-t majmolja, a HTC pedig elegánsabb megjelenésű gombsort rajzolt. Szubjektív ugyan, de gépelni a Samsungon volt a legjobb.

A Samsung a TouchWiz nevű felületet teszi rá a gépre, s más az ikonos menü is, hiszen itt oldalra lapozható a kép, ráadásul a főképernyőre rámolt háttérkép sötétítve mindig látható marad. Kérhetünk listás nézetet is, ha ezt áttekinthetőbbnek véljük. A HTC más utat választott, fekete alapon, vertikálisan görgethető ikonhalommal nézhetünk szembe. Itt oldalanként tudunk görgetni egyet, de van mód csak a letöltött alkalmazások listázására, illetve használati gyakoriság szerint rendezni, míg az LG-nél találjuk a legjobban testreszabható megoldást, hiszen listás, oldalra lapozós és hagyományos felépítés is kérhető, ugyanakkor a háttér mindig fekete itt is. Sebességérzetre az LG és a Samsung tűnik győztesnek, a HTC mintha kicsit szaggatottan mozgatná a képet a menüben.

Bár az Android Market mindhárom telefonról elérhető, a HTC és a Samsung saját online alkalmazásboltot is üzemeltet. A Galaxy Store, illetve a HTC Hub és HTC Likes felületek kizárólag olyan applikációkat tartalmaznak, amik csak ezekről a telefonokról érhetőek el. Az LG-nél a Tegra Zone a megoldás, ezt az NVIDIA üzemelteti. Az alap szoftverezettségnél érdemes megemlíteni, hogy mindhárom készüléken a Polaris Office várja azokat a felhasználókat, akik dokumentumokat óhajtanak telefonon megnézni, illetve szerkeszteni, s diktafonnal is gyárilag kedveskednek a gyártók.

Nem szándékozunk itt győztest hirdetni, hiszen a felhasználói felületek kérdése alapvetően ízlés dolga. A Sense, a TouchWiz és az LG megoldása is tele van apró finomságokkal, kicsit másképp, máshogy, de mindhárom interfész szerethető és felhasználóbarátnak tekinthető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés