Huawei Ascend Y200 - tarolhat

Bevezető

Igen sok Huawei telefonról írtunk már mindenféléket az utóbbi fél évben, ami annak köszönhető, hogy a hazai képviselet nagyon lelkesen a világon mindent elküld nekünk, amit csak találnak a raktárban. És ezzel persze nincs is gond, hiszen nekünk az a dolgunk, hogy amihez csak hozzáférünk, arról legyen teszt. A történetben sokkal inkább az a csavar, hogy sajnos egyáltalán nem minden - általunk mondjuk jónak tartott - Huawei telefon kerül be a hazai szolgáltatók kínálatába, de speciel a most kezünkbe vett Y200 biztosan felbukkan majd az árlistákban.

Huawei Ascend Y200
[+]

Szerintem nem árulok el hadititkot, ha beavatom kicsit az olvasót abba, hogy miképpen működik ez a kaphatósági kérdéskör. Tehát adott egy gyártó (esetünkben a Huawei), van neki egy széles portfóliója, amit rendre elvisz a szolgáltatóknak mutogatni (tukmálni), remélve, hogy az operátor is úgy gondolja, hogy megéri felvenni a készülékeket a kínálatba. Az operátor azonban nem kezd el árulni fűt-fát (lévén telefonokkal foglalkozik), hanem gondosan(?) megválogatja, hogy mit dob be az akciós listába, figyelve a vásárlói igényeket, a konkurens modelleket, s természetesen az árazást. Az is fontos, hogy bár jól mutat egy bőséges lista a forgalmazott telefonokról, de ezeket mind logisztikázni, árazni és minden boltba legalább egyet levinni az bizony macera, nem biztos, hogy megéri akkor, ha az adott modellből jó esetben el lehet adni mondjuk 50 darabot.

Huawei Ascend Y200
[+]

Fentiek miatt a Huawei - amely nem foglalkozik kártyafüggetlen értékesítéssel - örömmel elküldi nekünk a legújabb készülékeit, mert egyrészt az operátori oldalon is szokták olvasni a véleményünket az adott modellről, másrészt itt a remek fórum, amiből látszik, hogy lenne-e vásárlói hajlandóság, harmadrészt pedig egyértelmű, hogy jót tesz egy feltörekvő márka ismertségének, ha cikkek születnek a termékekről - függetlenül attól, hogy lehet-e majd itthon kapni azt. Ha egy készülékre mi azt írjuk, hogy frankó, és ebben a véleményünkben a fórumozók szép számban megerősítenek minket, akkor a Huawei már úgy látogat el a szolgáltatókhoz, hogy tudja mutogatni, hogy nézzétek, erre bizony lenne igény, vegyétek fel a kínálatba. Az Y200 esetében azonban erre nincs szükség, hiszen már most tudjuk, hogy kapható lesz, hozzávetőleges ára is van már neki, amely feltöltőkártyás konstrukcióban 35 ezer forint alatt alakul. Hogy pont ennyi lesz-e, vagy pár ezressel kevesebb, azt még nem tudni, de igazából innentől ez nagyjából mindegy is: a Huawei Y200 az egyik legolcsóbb okostelefon lesz a magyar piacon, és akkor most mindenkit arra bíztatnék, hogy tartson velem, hogy megmutassuk, hogy ennyi pénzért 2012 elején mit kapunk egy kínai gyártótól.

Doboz, külső

Amit biztosan kapunk, az egy zöld-fehér doboz, a Népligethez közel eső üzleteknek érdemes lesz komolyabb készletet felhalmozniuk. A csomagban egyébként nincs semmi extra, a füles-töltő-adatkábel szentháromságon túl csak néhány papír tölti ki a helyet, no meg maga a telefon, amit érdemes is rögtön szemügyre vennünk. Első blikkre az ember azt mondja, hogy nocsak, egész korrektnek tűnik, nem túl nagy, nem túl kicsi, nem mondható vékonynak sem, de összeszedett benyomást kelt, ha nem is egy formatervezési mestermű.

Huawei Ascend Y200
[+]

Az előlapot a kijelző uralja, 3,5 inchen terpeszkedik, felbontása 320x480 pixel. Ennél már nyilván láttunk jobbat, sőt, létezik is hasonló árban WVGA kijelzős masina újonnan, de ettől még a Huawei-nek sem kell szégyenkeznie. A kijelző felett a gyártó felirata, a telefonhangszóró és egy alapvetően nem látható, de események hatására villogó kis led. Ez kifejezetten hasznos fícsör, a Sony készülékeken is van ilyesmi, nem kell feloldani a telefont ahhoz, hogy lássuk, vajon történt-e valami a távollétünkben. A kijelző alatt a szokásos érintőgombok kaptak helyet, ezeknek meglehetősen halovány a világításuk, de ettől még látszanak.

Huawei Ascend Y200
[+]

Az oldalsó kezelőszervek kizárólag hangerőt szabályoznak, lévén ezekből csak kettő van, a telefon bal felének felső részére helyezve. A készülék tetején találjuk a kijelző lezárását és feloldását szabályozó gombot, amely egy picit talán kicsi, legalábbis nekem néhány nap használat után még mindig ki kellett tapogatnom, valahogy nem áll annyira kézre. Itt van fent a 3,5 mm-es jack csatlakozó is, míg a microUSB bemenet a készülék aljára költözött.

Huawei Ascend Y200
[+]

A hátlapnál végre azt érezni, hogy bár olcsó eszköz az Y200, mégsem csak egy ideöntött, sima plasztiklappal operáltak a tervezők, hanem egy érdes, recés felületű elem borítja a készülék ezen fertályát, szemre és fogásra is kellemes. Itt találjuk a kamerát, de nincs mellette villanó. A hátsó panelt úgy lehet leszedni, hogy furcsa módon a 3,5 mm-es jack csatlakozó mentén kezdjük el hámozni, s akkor lehántható. Az akkumulátor kiszedése után tudjuk a microSD bővítőhelyet elérni.

Hardver, menü

Miután a legolcsóbb telefonok között próbál sikert elérni a Huawei üdvöskéje, ezért hardveres épp csak a legszükségesebb van benne. Ez azt jelenti, hogy egy 800 MHz-en ketyegő Qualcomm MSM7227A jelű processzor teljesít szolgálatot a háttérben, ezt Adreno 200-as GPU segíti, illetve ijesztően kevésnek tűnő, 256 MB RAM. Ez ugye azért fontos, mert mostanság már illik ennek legalább a dupláját felszolgálni ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, hogy több alkalmazás egyidejű futtatása sem fog gondot okozni. A kis Huawei azonban nem tűnt gyámoltalannak a hétköznapi használat során, s nyilván van olyan helyzet, amikor memóriahiányra panaszkodva becsukogat, vagy meg sem nyit alkalmazásokat, velünk ez nem fordult egyszer sem elő. A trükk azonban nem ez, hanem az a meglepően fürge működés, amit ebből a viszonylag gyenge vasból a kínai mérnökök ki tudtak préselni. Ez konkrétan annyit tesz, hogy ezúttal nem azt írjuk, hogy a hétköznapok során elegendő a sebesség, hanem azt, hogy megdöbbentően gyors és azonnal reagáló felületen tudunk folyamatosan ügyködni, ami igazi mérnöki bravúrnak is felfogható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Ascend Y200 Ascend G300 Alcatel OT-918D Galaxy Y DuoS
AnTuTu Benchmark 2401 pont pont 1904 pont 1923 pont
Linpack for Android (single) 16,634 MF. / 5,04 s 25,266 MF. / 3,32 s 8,469 MF. / 9,9 s 9,260 MF. / 9,05 s
Linpack for Android (multi) 18,213 MF. / 9,26 s 22,695 MF. / 7,43 s 7,344 MF. / 22,97 s 8,615 MF. / 19,58 s
Smartbench 2012 Prod. 601 pont 667 pont ? pont 283 pont
Smartbench 2012 Games 1543 pont 1718 pont ? pont 1851 pont
Quadrant 2.0 1267 pont 2097 pont 805 pont 975 pont

A fenti sebességtesztek eredményei hozzák a hardvernek megfelelő értékeket, itt nem mutat semmi kiemelkedőt az Y200, de az látszik, hogy az ARMv7-es architektúra ugyanazon a frekvencián messze jobb értékeket hoz, mint a Qualcomm korábbi megoldásai, vagy a Broadcom modell, s nem marad el túlságosan a magasabbra lőtt G300-tól sem. A Huawei saját kezelőfelületet rakott a 2.3.6-os Androidra, amely némiképp barátságosabb, mint a gyári felület, hiszen jópofák az animációk, nagyobbak és plasztikusabbak az ikonok. A lezárt képernyőről a sima feloldás mellett három alkalmazásba is bepottyanhatunk, változott a töltőképernyő animációja, a fentről lehúzható tálca grafikája, a főmenü pedig nem vertikálisan, hanem oldalra görgethető. Csupa olyan apróság, ami könnyebben használhatóvá, logikussá és egységessé teszi a felületet, aminek az a legnagyobb előnye, hogy tényleg villámgyors, ennek szemléltetését az alábbi videóra bízzuk.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

A tárcsázó-névjegyzék kombóba is belenyúlt a Huawei, kicsit más a design, illetve a virtuális gombsoron lehet neveket is pötyögni, akárcsak az ICS-ben. A névjegyzék görgetési sebességét nem érheti panasz, ifejezetten fürge és folyamatos a lista scrollozása. Az üzenetkezelés felülete is illeszkedik az általános kialakításhoz, funkcionalitás tekintetében csak a TouchPal beviteli interfész említhető meg, amit viszont mi kollektíve utálunk, de szerencsére a szokásos, androidos gombsor is elérhető, s ez is abszolút megfelel a célnak. A levelezés beállításain varázsló vezet végig, a felületet itt is kicsit módosították a mérnökök, de csak kozmetikázásról van szó. A naptár alsó sorában is vannak eltérések, itt tudunk váltani a havi, heti és napi nézetek között. A számológép a szokásos, van jegyzettömb, diktafon, az Office fájlokat a Documents To Go segítségével nem csak megnézhetjük, hanem szerkeszthetjük is, de csak akkor, ha a teljes verzióját megvásároljuk a programnak. Fontos apróság a fájlkezelő, a közösségi élményt, pedig a kissé szerencsétlenül Adatfolyamok alkalmazás hivatott megoldani, ami egy közös felületen mutatja meg ismerőseink Facebook és Twitter tevékenységeit.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

A beszélgetési hangminőség kifogástalan, a másik felet tisztán, hangosan lehet hallani, a tesztidőszak alatt senki sem panszkodott nekem, hogy rosszul értene, ezt tehát kipipálhatjuk. A Huawei Y200 az alapfunciók tekintetében abszolút helytáll, s azon kaptam magam, hogy míg korábban az alsós okostelefonoktól minden erőmmel próbáltam mihamarabb szabadulni, addig ez a készülék - ha nem is lett életem szerelme - már simán hozza azt a szintet sebességben, tudásban és használhatóságban, aminél többre általában ritkán van szükségem. Persze jó dolog visszaköltözni mondjuk egy Sony Xperia S-be, de a Huawei csöppsége is megadja már az okostelefon élményét.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

Multimédia

Látszik, hogy a kínai cég itt próbált a legtöbbet spórolni. A kamera 3 megapixeles, autófokusz és villanó nincsen, a felhasználó pedig a gyári, androidos menürendszert kapja meg, amely viszonylag korlátozott mennyiségű beállítási lehetőséget nyújt. Az exponálásra egy egészen picit várni kell, de nem veszélyesen sokat, mindenesetre remegő kezű embereknek kevesebb sikerélményük lesz. Videót is tud rögzíteni a masina, maximum VGA felbontásban, ami arra persze elég, hogy a kijelzőn visszanézzük, de nem fog kiváltani semmiféle videokamerát. A galériában normális tempóbn tudjuk visszanézni az alkotásokat, működik a kétujjas nagyítás is. Tesztfotók alant találhatóak.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

Bár élt bennünk a remény, hogy a lebutított kamera is nyújt valami meglepetést, a felvételeket végignézve meglehetősen csalódottá váltunk. Egyrészt valamiért az automatika úgy gondolja, hogy a környéken két szinttel világosabb van, mint valójában, ezért ha nem babrálunk a fehéregyensúllyal, akkor minden kép sötétre sikeredik. De igazából mindegy is, mert egyszerre képes csúnyán zajos, ugyanakkor meglehetősen homályos lenni az eredmény, ami különösen szép kombináció akkor, ha hozzávesszük, hogy a dinamikatartomány rettentően kicsi, ezért a világosabb részek nem csak beégnek, hanem el is tűnnek a képről. Egy szó, mint száz: az Y200 kamerája nem sikerült túl jól, a hasonló adottságokkal rendelkező Samsung Galaxy Y DuoS mérföldekkel vállalhatóbb felvételeket prezentál.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

Zenében próbál javítani tehát a Huawei, s mindenképpen jó pont, hogy nem maradt ki az FM-rádió, amely RDS funkciókkal is fel van vértezve. A zenelejátszó nem csak albumborítót mutat, hanem egy animáció is fut a háttérben, amely illeszkedik a zene ritmusához. Ez örömteli, ugyanakkor szerintem sokan inkább egy equalizert láttak volna szívesen, ami viszont nem része az eszköztárnak. Az Y200 kihangosítva nem szól rosszul, de elég dobozszerű, fülessel már nincs ilyen panaszunk. A háttérben futó lejátszó vezérlőgombjai nem kerülnek rá az állapotsávról lehúzható tálcára, de egy ikon igen, amelyet megnyomva egyből az alkalmazáshoz ugorhatunk és leállíthatjuk a muzsikát.

Adatátvitel, akkumulátor

A WLAN, a Bluetooth, a microUSB és a GPS mind megtalálható a kütyüben. A Wi-Fi érzékenységét lehetett volna még növelni, éppen csak meglátja azt a jelet, amit a számítógépem teljes erősségűnek könyvel el. Mobilhálózatokon 7,2 Mbit/s letöltési sebességet érhetünk el, aminél persze vannak jobbak a piacon, de arra ez is abszolút elegendő, hogy levelezzünk, illetve a beépített böngészőt használjuk. Ez egyébként szintén meglepően sebes, komplexebb oldalak görgetésénél van ugyan némi akadozás, de ez lenézhető neki, pláne akkor, amikor rájövünk, hogy azonnal és intelligensen tördeli a paragrafusokat akkorára, amekkorára ujjunkkal nagyítunk. Flash támogatás azonban nincsen.

Samsung Galaxy Y DuoS Huawei Ascend Y200

A hátlap alatt 1250 mAh teljesítményű telep ücsörög, amellyel két napig minden gond nélkül elvan a készülék, ha nem erőltetjük a netkapcsolatot, akkor tovább is. A töltési időt három órában adja meg a gyártó, s ez stimmel is, természetesen számítógépről is vesz fel áramot a telefon, bár itt több időre van ahhoz szüksége, hogy teljesen feltöltődjön.

Huawei Ascend Y200
[+]

Értékelés: Huawei Ascend Y200
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Huawei Y200 abból a szempontból mindenképpen érdekes darab, hogy az elviekben nem túl erős hardver és a kissé sovány RAM ellenére meghökentően gyors a kezelőfelülete, nem akad, nem izzad meg túlzottan. Persze a grafikai műveleteknél azért érződik, hogy nem egy korszakos vas dolgozik itt, a galériában való lapozgatás, az exponálási idő és a nagyobb weboldalakon való mászkálás esetén már nem ennyire folyamatos a működés, de bőven belül van azon a tűréshatáron, ami miatt az ember esetleg eldobná a készüléket mérgében. A 35 ezer forint alatti nyitóár az egyik legolcsóbb okostelefonná teszi a készüléket, de versenyeznie kell az Alcatel üdvöskéjével, amelyben több memória van, ugyanakkor processzora egy generációval régebbi, ezért döcögősebb. Ki-ki döntse el, hogy neki mi a fontosabb, a Huawei Y200 árának megfelelő szolgáltatáskínálat mellé remek kezelőfelületet és optimalizációt ígér, míg a Telenor One Touch komolyabb kamerával villog. Abban teljesen biztosak vagyunk, hogy első androidos telefonnak az Y200 simán megfelel, ez már tényleg nem az a szint, hogy elmegy a nem érintős felületről átszokni kívánó ember kedve egy életre a tapis modellektől. A felület szerethető, logikus, jól olvasható, a sebesség tényleg szuper, a hangminőségbe nem tudunk belekötni, végre eljutottunk oda, hogy a legolcsóbb androidos készülékek esetén sem kényszerül komoly kompromisszumra az, aki nem engedheti meg magának, hogy az aktuális csúcsmodellel rohangáljon, vagy egyszerűen csak nem szán több pénzt telefonra, amit szintén meg lehet érteni. A Huawei Y200 nálunk kiérdemelte az Ajánlott minősítést, amely jobb is lehetett volna, ha tolnak egyet a memória méretén és jobban odafigyelnek a kamerára.

Huawei Y200

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend Y200 (U8655)
Huawei Ascend Y200 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116,9 x 61,4 x 11,7 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa 800 Mhz
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 256 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 160 MB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 384 Kbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek hangrögzítő, fájlkezelő, adatforgalom-kezelő, Documents To Go (próbaverziós)
Multimédia
Fő kamera 3 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 640 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1250 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 220 óra (2G) / 250 óra (3G)
Beszélgetési idő 210 perc (2G) / 220 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, közelségszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés