Huawei Ascend Y210 - túlzott kompromisszum

Bevezető, tartozékok

A Huawei a napokban óriásit robbantott az Ascend Y300-zal, a kínai gyártó újdonsága középkategóriás tudást és minőségi hardvert kínál alsószintű áron. A telefonban túlzás nélkül tisztelhetjük a ZTE Blade és a ZTE Grand X In utódját, az Y300-nál jobb ár-érték arányú eszközt jelenleg nem lehet találni. A szóban forgó mobil mellett nehéz dolga van a konkurens gyártóknak, ha labdába akarnak rúgni ebben a szegmensben, és úgy tűnik, a Huawei is saját árnyékára vetődik, mai tesztalanyunk ugyanis jóval gyengébb az Y300-nál, ám az árcédulák közti különbségen nem ez tükröződik.


[+]

Már a cikk elején fontos kiemelni, hogy tesztalanyunk az egyik legolcsóbb androidos telefon, természetesen a nyitóárat tekintve. Nyilvánvaló, hogy a kedvező árért kompromisszumokra kényszerül az ember, ám jelen esetben úgy éreztük, hogy az alku túlzottan a felhasználói élmény rovására megy. Az Ascend Y210 számos olyan aspektussal rendelkezik, melyek manapság már az alsó kategóriában is cikinek számítanak.Ilyen például a 256 MB RAM, a Gingerbread operációs rendszer, a 2 megapixeles fixfókuszos kamera és a 75 MB szabadon felhasználható kapacitású belső memória, melyek az évekkel ezelőtti emlékeket idézik fel az emberben. Ezek mellett viszont több esetben megugorja a kötelező szintet a telefon; lássuk tehát, mit tud az Ascend Y210!


[+]

A készülék egy fehér kartondobozban érkezett, melyet mindössze néhány felirat és egy fotó díszít. Kicsomagolás után a tartozékok visszafogott tárháza fogadja az embert, a kézikönyv mellett mindössze egy töltőt és egy microUSB-kábelt találunk. Egy microSD-kártyának azért örültünk volna, lévén a háttértár kapacitása minden, csak nem bőséges.

Külső

Az első találkozás után az aránytalan szó ugrott be a Huawei újdonságáról, a kijelző alatt és felett található káva túl nagy (felül 19, alul 22 milliméter), ami leginkább a viszonylag kis méretű megjelenítő mellett lehet zavaró. Kézben tartva már nincs probléma, a telefon egy kézzel is kényelmesen vezérelhető. A 117 x 62 milliméteres alapterület mellé 12,4 milliméteres magasság társul, ami érezhető is a mobilon, az Ascend Y210 kissé vaskosra sikeredett. A tömeg 120 gramm, ami viszont teljesen rendben van, a zsebet egyáltalán nem húzza. Bár a hátlapot alkotó műanyag puha tapintású, erősebben szorongatva recsegést hallhatunk a fedlap felől, ami nem tesz jót a minőségérzetnek.


[+]

Az előlap érdekessége az alsó perem, melyet néhány milliméter erejéig lecsaptak a formatervezők, kissé lépcsős megjelenést kölcsönözve ezzel a mobilnak. Legfelül a hangszóró látható, alatta egy Huawei felirat olvasható, tőle balra egy állapotjelző LED pihen. A kijelző 3,5 hüvelykes képátlóval és 320 x 480 képpontos felbontással rendelkezik, ami körülbelül 165 ppi pixelsűrűséget eredményez, azaz a képpontokat szabad szemmel is lehet látni. A technológiát tekintve egy mezei TFT-LCD panellel van dolgunk, melynek minősége közepes: korrekt fényerő, kissé mosott színek és kicsi betekintési szögek jellemzik. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre legfeljebb két pontot tud figyelembe venni. A képernyő alatt három gomb (vissza, főképernyő és beállítások) kapott helyet, melyek szintén kapacitív technológiával operálnak.


[+]

A telefon hátlapja roppant egyszerű, az egyedüli díszítőelem szerepét egy ezüst Huawei logó és felirat vállalta magára. A kötelező hátlapi kamera felül középen kapott helyet, alul a külső hangszóró kacsint vissza. Utóbbi az átlagos mobilok szintjét hozza, közepes hangerő jellemzi; telefonbeszélgetések kihangosítására ideális, zenehallgatásra kevésbé.


[+]

A telefon oldalán a szokásos interfészek és gombok kaptak helyet. A microUSB-aljzat baloldalt árválkodik egymagában, a hangerőszabályozó a jobboldalra került. A 3,5 milliméteres kimenet felül, a bal fertályon található, tőle jobbra a ki- és bekapcsoló gombra bukkanhatunk, mely a képernyő lezárására és feloldására is használható.

Hardver, rendszer, szoftveres extrák

Az Ascend Y210 lelke egy Qualcomm gyártmányú MSM7227A lapkakészlet, mely az első generációs Snapdragon családba tartozik. A 45 nanométeres csíkszélességű SoC viszonylag felkapott, többek között ez duruzsol a Sony Xperia J, a Samsung Galaxy Ace Plus és a LG Optimus L7 belsejében is. A számítási műveletekért egy ARMv7 utasításkészlető, 1 GHz órajelű Cortex-A5 processzor felel, a grafikus feladatokat egy Adreno 200 látja el, a RAM mérete 256 MB. A belső tárhely kapacitása mindössze 75 MB, ez szerencsére microSD-kártyával bővíthető.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend Y210 LG Optimus L5 II ZTE Blade III Sony Xperia Miro
Quadrant Standard 1405 pont 2728 pont 1867 pont 1629 pont
Linpack for Android (single) 19,446 MF. / 4,31 s 40,427 MF. / 2,07 s 25,130 MF. / 3,34 s 31,410 MF. / 2,67 s
Linpack for Android (multi) 19,519 MF. / 8,64 s 34,380 MF. / 4,91 s 22,447 MF. / 7,51 s 27,755 MF. / 6,08 s
Smartbench 2012 Prod. 701 pont 1057 pont 781 pont 750 pont
Smartbench 2012 Games 1556 pont 1665 pont 1475 pont 2272 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 3998 pont 4372 pont ? pont ? pont
Geekbench 2 533 pont 556 pont ? pont ? pont

A hardveres specifikáción jól látszik, hogy az Ascend Y210 nem a felső kategóriában támad. Ettől függetlenül már az alsó szegmensben is több sebből vérzik a készülék, a 256 MB memória negatív hatását rendesen érezni lehet, ha az ember egyszerre több programot is futtat. A belső tárhely kapacitása pedig egyenesen kínos, de legalább egy jelzésértékű microSD-kártyával lehetett volna tompítani, de sajnos ez kimaradt a csomagból. A működési sebesség megfelelő, ha a főképernyőn vagy a menüben flangálunk, az összetettebb alkalmazások, a böngészés és a multitasking során nyújtott teljesítmény már kevésbé meggyőző.

Huawei Ascend Y210 Huawei Ascend Y210

A telefonon Android 2.3.6 fut, ami idejétmúltnak mondható, lévén idén már az alsó kategóriában sem ritka a 4.1-es rendszerverzió. Arról nem is beszélve, hogy a Jelly Beanben eszközölt, a felhasználói felület folyamatosságára jótékony hatással lévő project butter az Ascend Y210 esetén is jól jött volna. A felhasználói felületen apróbb, elsősorban vizuális változtatásokat eszközölt a gyártó. Ez többek között egy lecserélt ikonkészletet, egy átrajzolt képernyőzárat és néhány új widgetet jelent, az adatkommunikációs kapcsolókat pedig a kijelző tetejéről lehúzható felületen is el lehet érni.

Huawei Ascend Y210 Huawei Ascend Y210

Extra szoftverekkel nem vagyunk nagyon eleresztve. Az MCM a Mastercard Mobile alkalmazást rejti, az AppInstaller külső forrásból származó programok telepítését teszi lehetővé. Az FM rádió képes az állomások automatikus feltérképezésére, a hazsnálatához fejhallgató vagy egyéb, a 3,5 milliméteres aljzaton keresztül csatlakozó eszköz szükséges. Az irodai feladatokat a QuickOffice látja el, mely próbaverziós, azaz új dokumentum létrehozására nincs lehetőség. Ezek mellett kapunk egy fájlböngészőt, egy virtuális használati útmutatót, egy hangrögzítőt és egy jegyzetelőt.

Huawei Ascend Y210 Huawei Ascend Y210

Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor

A hátlapi kamera fixfókuszos, segítségével legfeljebb 2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos felbontású fotókat tudunk lőni, videó mód esetén a maximális felbontás 640 x 480 pixel. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a minőségen és a fehéregyensúlyon, bekapcsolhatjuk a geotagging funkciót, illetve néhány effektet rendelhetünk a képekhez. Kamerában tehát már papíron sem kimondottan erős az Ascend Y210, működés közben ez be is igazolódik. A fotók zajosak, a részletek elmosódottsága már-már az olajfestményeket idézi, a kromatikus aberráció pedig gyakran jelen van a fényképeken; a dinamikatartomány viszont meglepően korrekt.

Huawei Ascend Y210 Huawei Ascend Y210

Adatkommunikációs szempontból sem túl erős az Ascend Y210. A GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), az UMTS-egység háromsávos (900/1900/2100 MHz), mobilhálózaton legfeljebb HSPA sebességre számíthatunk. A WiFi-modul (802.11b/g/n) és a Bluetooth (2.1-es verzió) tesztalanyunk esetében is alapfelszereltségnek számít, extraként hotspotként is tud működni a telefon, azaz a mobilinternet WiFi-n keresztüli szórására is van lehetőség. Természetesen egy a-GPS modul is helyet kapott a borítás alatt, a jelet viszonylag gyorsan és pontosan megtalálja a masina. Telefonálás során a hangminőség megfelelő volt.


[+]

Értékelés: Huawei Ascend Y210
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt egy 1700 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor lapul, mellyel masszív használat mellett körülbelül egy napot bír a telefon. Visszafogott terhelés és az energiatakarékos üzemmód aktiválása mellett akár két napot is túlélhet egy töltéssel, ám véleményem szerint mint minden okostelefont, az Ascend Y210-et is érdemes esténként töltőre dugni. A hivatalos adatok alapján 2G-n 17 és fél órányi beszélgetést és 695 óra készenlétet bír, harmadik generációs hálózatra lépve az értékek 19 órára és 580 órára módosulnak.

Nincs könnyű dolgom az összegzés során, tesztalanyunk nyilvánvalóan nem tör felsőkategóriás babérokra, ami az igen visszafogott árcédulán is látszik. Ezek mellett úgy érzem, ezúttal túl nagy kompromisszumokat kell kötni, szó szerint néhány ezer forint többletért pedig olyan készüléket kapunk házon belül, mely egy év múlva is megállja majd a helyét. A HVGA felbontású kijelző és az 1 GHz órajelű processzor megfelel a kategóriájának, az üzemidő talán egy fokkal jobb a közepesnél, ám itt nagyjából vége is van a pozitívumoknak. Az Android 2.3.6 felett már elszállt az idő, a 256 MB RAM idén az alsó kategóriában is kevés, a kamera teljesítménye finoman szólva gyenge, mindez pedig használat közben is érezteti hatását.

A telefon kártyafüggetlen konstrukcióban 27 ezer forintba kerül, ami összességében egy korrekt ár a képességek tükrében, ám a RAM mérete, az operációs rendszer ósdisága és a gyatra kamera rendesen rányomja a bélyeget a felhasználói élményre. Körülbelül ugyanennyibe kerül a jobb kijelzővel és frissebb rendszerrel szerelt ZTE Blade III, ám véleményünk szerint érdemes pár ezressel többet kiadni a szintén Huawei gyártmányú Ascend Y300-ra. Utóbbi kártyás csomagban 32 ezer forintért már haza is vihető, ezért a pénzért pedig egy remek kijelzőt, egy kétmagos processzort, 512 MB RAM-ot és Jelly Beant kapunk. Tesztalanyunk esetében sajnos nincs lehetőségem plecsnit adni.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend Y210
Huawei Ascend Y210 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 117 x 62 x 12,4 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, szürke
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa 1 GHz-es egymagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 256 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 75 MB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / van
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Fájlböngésző, Használati útmutató, Notepad, Sound Recorder, FM radio, QuickOffice, MCM, AppInstaller
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 695 óra (2G) / 580 óra (3G)
Beszélgetési idő 17,5 óra (2G) / 19 óra (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, accelerométer, közelségérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés