Gigaset QV830 - bárhová mehetsz, vihetsz

Bevezető, tartozékok

Egyre több tablettel találkozunk manapság, szinte már nincs olyan nevesebb, vagy kevésbé ismert gyártó, aki ne próbálkozott volna meg egy ilyen multimédiás eszköz készítésével. A Gigaset, pontosabban Gigaset Communications egy müncheni székhellyel rendelkező, 2008-ban alapított vállalat. A cég történelme a Siemensnél gyökeredzik, de az utóbbi években számos termékkel rukkoltak elő, különféle szegmensben igyekeznek jelen lenni. Fő profiljuk a vezetékes és a vezetékmentes telefonok, valamint otthoni elektronikai cikkek gyártása.

Gigaset QV830
[+]

Egyik újdonságukat, a QV830 tabletet úgy hirdetik, mint egy kompakt eszközt, ami korlátlan multimédiás élményeket garantál. Ebben van igazság, hiszen egy táblagépnek az a szerepe, hogy tartalmat fogyasszon a felhasználó, ágyban fekve olvassa a híreket, utazás közben nézzen filmeket, vagy egyszerűen csak dokumentumokat szerkesszen. A piaci trend azonban azt mutatja, hogy ezeken felül a szolgáltatások és az ár a legfontosabb tényezők, valami kis pluszt kell mutatni ahhoz, hogy az A-brandbe tartozó gyártóktól el lehessen happolni néhány vásárlót. A QV830 mindenesetre esélyes lehet, kellemes sebesség, átlagtól eltérő formaterv és minőségi külső jellemzi.

Gigaset QV830
[+]

A csomagolás egyszerű és lényegre törő, a fehér felületen egy képet láthatunk a masináról, alul pedig néhány kis ikon jelzi a legfőbb képességeket. Belül egy kis tasakban találjuk a QV830-at, ami alatt egy microUSB kábel, egy töltőfej és egy leírást tartalmazó dokumentum fekszik. A készülék fekete és fehér színben vásárolható meg, hozzánk a sötétebb árnyalattal rendelkező tablet került.

Külső

Első ránézésre olyan, mintha kicsit káprázna a szemünk, a masina oldalai ugyanis egy kicsit domborúak, középen szélesebb a táblagép, mint a tetején és az alján. Ez mondjuk az összes lekerekítettség a formavilágban, ennél szögletesebb élekkel rendelkező dizájnt aligha lehetett volna kitalálni. Markáns, szemrevaló eszköz lett a QV830, mi több, az anyaghasználat során szintén sikerült odatennie magát a gyártónak, üveget és fémet tapinthatunk meg, ami a minőségérzetet is emeli. Méreteket szemlélve 141 x 200 x 8 milliméterről beszélhetünk, melyhez 320 gramm tömeg párosul, ezek nagyjából átlagos dimenziók, viszont az egykezes használat már csak zongoraujjakkal lehetséges.

Gigaset QV830
[+]

Az előlap a szélek furcsa hatása miatt kicsit bumszlinak tűnik, de nem néz ki rosszul. A kijelzőt védő karcálló üveg mindenesetre téglalap alakú, csak a keret szélesedik tehát egy kicsit középen. A kávát viszonylag vékonyra szabták, felül látható egy 1,2 megapixeles előlapi kamera és lényegében ennyi, más kezelőszervet nem láthatunk, mivel a főbb funkciók a tablet képernyőjéről vezérelhetők. A 8 hüvelykes IPS LCD kapacitív megjelenítő 768 x 1024 pixelt és 262 ezer színt képes megjeleníteni. A pixelsűrűség mindössze 160 ppi, ami kicsit karcsú, de összességében elviselhető mértékben lehet olvasgatni a szöveget még így is. A betekintési szög megfelelő, a fényerő szintén rendben van, nyilván nem egy felső kategóriás eszközről beszélünk, így ezeket az értékeket el kell fogadni.

Gigaset QV830
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Gigaset QV830 ASUS MeMO Pad 8 WayteQ xTAB-79qci Allview Viva i8
Fehér fényerő 282 nit 336 nit 460 nit 321 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,42 nit 0,47 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 857:1 801:1 978:1 746:1
Színhőmérséklet 7500 K 6755 K 6875 K 7198 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Mindösszesen az egyik oldalon találunk érdemleges dolgokat, a tablet szélső és alsó fele érintetlenül maradt, mondjuk a szélek felé jelentősen vékonyabbá válik a ház, így ide nehéz lett volna bármit tervezni. Felül azonban már találunk egy hangerőszabályzó billentyűt, egy microUSB csatlakozót és egy kis lyukat, ahol a reset gomb rejtőzik. Elég zsúfolt ez a terület, mivel ide szerelték a bekapcsológombot, a 3,5 milliméteres szabványú fülhallgatót támogató kimenetet, valamint a microSD kártyahelyet, ez utóbbit már egy kis ajtócska választja el a külvilágtól. Ez az egy oldalra való tömörödés egyébként elég jellemző a kínai gyártású és tervezésű tabletekre, ne legyen kétségünk afelől, hogy a Gigaset termékét sem két bajor jómunkásember rakja össze a sörcsap mögött. Ez egyébként nem is meglepő, a Gigaset éppen mostanság köt egy komoly együttműködési megállapodást az egyik kínai OEM gyártóval.

Gigaset QV830
[+]

A hátlap eloxált alumíniumból készült, matt felületének köszönhetően eléggé rendben van, sokat dob tényleg a tableten az, hogy nem valami utolsó műanyaggal próbálták kiszúrni a felhasználó szemét. Az ujjlenyomatokat ettől függetlenül sajnos ez a felület is gyűjti, plusz egy kicsit csúszik, de egyik sem vészes mértékű. Bal felül egy 5 megapixeles hátlapi kamerára lehetünk figyelmesek, villanót nem kapott a cucc. A középső Gigaset feliraton kívül még az alul látható műanyag részt érdemes megvizsgálni, ugyanis itt látható a hangszóró. Az antennák szintén itt, a burkolat alatt helyezkednek el, ezért is kellett plasztik fedelet rakni erre a részre.

Hardver, szoftverezettség

A masina lelke egy 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT8125 lapkakészlet, ez a megoldás található egyébként a ASUS MeMO Pad HD 7-ben is, mondjuk túl sok eszközben nem fordul azért elő. Pedig az 1,2 GHz-re skálázott négymagos ARM Cortex-A7 processzor rendesen teszi a dolgát, a grafikus gyorsítást a PowerVR Series5XT SGX544 végzi, a RAM mérete pedig 1 GB. A belső tárhely 8 GB, ebből azonban nagyjából 6,1 GB használható fel, a többit a rendszer zabálja fel. A microSD foglalat jól jöhet, maximum 32 GB-os kártyákat tud lassulás nélkül kezelni a masina. Hasznos dolog még a rezgőmotor rendelkezésre állása, játékoknál és más programoknál lehet használni, vagy akár az értesítéseket is tudja így jelezni a készülék.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigaset QV830 WayteQ xTAB-79qci Allview Viva i8 ASUS MeMO Pad 8
Quadrant Standard 4740 pont 5699 pont 7030 pont 5818 pont
Linpack for Android (single) 38,037 MF. / 2,20 s 58,299 MF. / 1,44 s 136,314 MF. / 0,62 s 59,121 MF. / 1,42 s
Linpack for Android (multi) 128,166 MF. / 1,32 s 125,403 MF. / 1,34 s 277,879 MF. / 0,61 s 167,995 MF. / 1,00 s
Smartbench 2012 Prod. 3936 pont 4055 pont 3326 pont 4826 pont
Smartbench 2012 Games 2590 pont 2663 pont 4364 pont 2531 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 13146 pont 19557 pont 20833 pont 19560 pont
Geekbench 3 (single) 326 pont 505 pont 552 pont 502 pont
Geekbench 3 (multi) 1098 pont 1452 pont 1316 pont 1387 pont

Benchmarkokban azért már nem nyújt kiemelkedőt a hardver, próbáltam néhány hasonló kijelzőmérettel rendelkező konkurenst beválogatni, ám szinte mindegyik legyőzte tesztalanyunkat. Aligha lehet ezt viszont érezni a tablet sebességén, mindenre szinte pillanatok alatt reagál a rendszer, meglehetősen gyorsan nyílnak meg a programok, a görgetés és a lapozgatás folyamatos, még a játékokkal sincs túl nagy gondja a hardvernek, bár azért itt már közrejátszik az, hogy a felbontás sem túl megnyerő, nem izzad meg annyira sem a GPU, sem pedig a tenyerünk (nincs melegedés még erősebb igénybevétel esetén sem).

Gigaset QV830 Screen Shot Gigaset QV830 Screen Shot

Kevésbé izgalmas az Android 4.2.2 Jelly Bean rendszer, mivel az égegyadta világon semmit sem változtattak a gyári kinézeten. Nem is volt rá mondjuk szükség, mivel azzal csak a hardvert terhelték volna meg jobban, így viszont nincs semmi extra, ami a RAM-ból fogyasztana. A főoldalakat teli lehet pakolni widgetekkel és gyorsikonokkal, a háttérkép testreszabható, az információs függöny pedig az értesítéseken túl a gyorsbeállításokhoz is elérést nyújt. A három virtuális vezérlőgombbal a visszalépés, kezdőképernyőre ugrás, valamint az alkalmazásváltás funkciókat érjük el.

Gigaset QV830 Screen Shot Gigaset QV830 Screen Shot

Nem csak a rendszer maradt érintetlenül, hanem az extra alkalmazások telepítésével sem bíbelődtek sokat a gyártónál. Rendelkezésünkre áll a böngésző, a Google Drive, a Gmail, a kamera, a naptár, az ébresztőóra, a számológép, a térkép, a YouTube, na meg ugye a Play Áruház, ahonnan kismillió alkalmazást tölthetünk le. Ki kell emelni a Keep névre hallgató appot, ami a Google fiókunkkal szinkronizálható, és emlékeztetőket lehet benne felírni. Fájlböngészésre van még előre telepített megoldás, méghozzá az ES File Explorer, ami átláthatóan kezeli a mappaszerkezeteket.

Multimédia, kamera

A hátlapi kamera 5 megapixeles képeket készít, autofókuszos, ledes villanó azonban nem tartozik hozzá, így sötétben nem tudjuk majd érdemlegesen használni. Szereltek az előlapra egy másodlagos kamerát, ez 1,2 megapixeles felbontásban rögzíti a fotókat, videotelefonálásra tökéletesen használható. Van néhány szoftveres üzemmód, ilyen a HDR, a gömb és a sima panoráma, valamint az éjszakai felvételek készítésének lehetősége. A beállítások ikonjára rányomva elénk tárulnak a finomhangolási lehetőségek, fehéregyensúlyt, ISO-t, expozíciót, színhatást, felbontást, arcfelismerést, sorozatfelvételt és önkioldót találunk a menüben.

Gigaset QV830
[+]

A kamera a Gigaset táblájában is inkább csak jelzésértékű, mint igazi attrakció. Sem dinamikatartomány, sem vonalélesség és részletesség szempontjából nincs a toppon az optika, nem azt mondom, hogy ez az eddigi legszörnyűbb kamera, de messze van attól, hogy érdemes legyen vele fotózni. A vaku hiánya miatt már a beltéri felvételek is nagyon zajosak lesznek, jelentősen ez kültéri körülmények között sem fog javulni. A videók sem hoznak megváltást, szintén hiányoznak a részletek, na meg ez a Full HD felbontás abszolút nem érezhető, inkább valami felnagyított VGA-nak tűnik az egész, bár legalább a felvételek folyamatosan lesznek, ha ez vigasztal valakit.

Gigaset QV830
[+]

A zenelejátszóban nem találunk kivetnivalót, műfajok, előadók, albumok, és dalok szerint tudjuk rendezni a számokat. Egy kis fül segítségével az eszközön és a felhőben található muzsikák között lehet válogatni, utóbbihoz a beállításokon belül kell a programhoz a Google fiókunkat hozzárendelni. A hangszínszabályzón belül választhatunk mélyhangkiemelést és 3D hatást, ami inkább csak fülhallgató csatlakoztatása esetén jelent változást, mivel a külső hangszóró elég gyengén szólal meg, nagyon halk, és a hangzás tisztaságával sem lehetünk kibékülve.

Gigaset QV830 Screen Shot Gigaset QV830 Screen Shot

A videólejátszót nagy hévvel indítottam el, mivel a gyártó honlapján azt írják, hogy a DivX formátummal is elboldogul a program. Hát ez egyáltalán nincs így, ehhez telepítenem kellett egy másik alkalmazást az Áruházból. Az 1080p és 720p felbontású filmekkel viszont nem akadt gondja a szoftvernek, minden nyafogás és lassulás nélkül lejátszotta a videókat, ami az USB csatlakozó MHL képességének fényében már örömteli dolognak számít.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Mivel WiFi-only a készülék, így a mobilnetet maximum csak egy telefonról megosztva használhatjuk a gépen, SIM-eket nem fogad a cucc. Az elég csekély adatkommunikációs képességekbe a Bluetooth 4.0 tartozik még bele, ez viszont érdekes módon támogatja az LE, vagyis a Low-Energy (alacsony energiafelhasználás) szabványt. Nincs NFC, kimaradt a GPS, szóval nagyjából az előbbiekkel kell beérni. A microUSB csatlakozó 2.0-s, azonban MHL és OTG-képes, vagyis így kábel segítségével ki tudjuk vezetni a tablet képét külső eszközökre, plusz akár pendrive-ot vagy egeret is tudunk kapcsolni a masinához.

Gigaset QV830 Screen Shot Gigaset QV830 Screen Shot

A gyári böngésző és a Jelly Bean miatt még adott a Flash telepítésének lehetősége, amivel teljes értékűvé tehetjük a netezési élményt. Nyithatunk több ablakot, beállíthatunk könyvjelzőket, ezeket ráadásul szinkronizálhatjuk a Google fiókunkkal. A szöveget a képernyő széléhez igazodva lehet tördelni, ehhez kétszer kell rákoppintani a megjelenítőre. A sebesség kiváló, az olvashatóság közepes, ám ettől még bőven lehet tartalmat fogyasztani a tableten.

Gigaset QV830
[+] Gigaset QV830 vs. BlackBerry Q10

Értékelés: Gigaset QV830
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A 3260 mAh-s lítium-polimer a gyári adatok szerint 8 óra WiFi-n keresztüli böngészésre és 65 óra zenehallgatásra elegendő. A használat azt mutatja, hogy nagyjából egy átlagos napi terhelést bír el a cucc, videót nézni pedig körülbelül 5-6 órán keresztül lehet a masinával.

A Gigaset QV830 itthon 42 ezer forintba kerül. Ez egyáltalán nem bombaajánlat, viszont nem is rossz, elég sok erénye van a tabletnek. Kezdjük azzal, hogy minőségileg abszolút rendben van a cucc, jó anyagokkal dolgoztak, és ezeket kiválóan összerakták. A sebességre szintén nem lehet panaszunk, könnyen és élvezetesen lehet használni a kütyüt, nyilván nem kell csúcshardvert várni ennyiért, de amire szánták, arra tökéletesen megfelelő a gyártó újdonsága. A kijelzőnél inkább az a pozitívum, hogy IPS, a felbontás már kevésbé látványos, bár ugye az első generációs iPad mini sem tud ennél többet felmutatni, mégis jóval drágább tesztalanyunknál. A kamerát most sem sikerült összehozni, ebben a tablet kategóriában szerintem teljesen felesleges bármilyen optika beszerelése. Jó szolgálatot tehet a masina filmezéskor, hiszen egy nagyobb tévére kötve akár a Full HD mozikat is lehet élvezni, a zeneszolgáltatás azonban már egy kicsit a negatív oldalhoz sorolható, mint ahogy az üzemidő sem kiemelkedő. Igazi konkurensként a WayteQ xTAB-79qci, valamint a ASUS MeMO Pad HD 7 említhető, esetleg (ha még valahol elcsípjük) még az első Nexus 7 gépen érdemes elgondolkodni. A QV830 viszont ennyiért nem feltétlenül rossz vétel, érdemes elgondolkodni rajta, plecsnit viszont nem tudok most adományozni neki.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigaset QV830
Gigaset QV830 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 141 x 200 x 8 milliméter
Tömeg 320 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 8 hüvelyk
Kijelző felbontása 768 x 1024 pixel (160 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa MediaTek MT8125
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR Series5XT SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (LE)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, ES File Explorer, Blogger, Keep
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3260 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 240 óra
Internetezési idő (WiFi) 8 óra
Zenelejátszási idő 65 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Qilive Tablet 9.7” Quad Core - madaras táblagép

    Az Auchan saját márkája a Qilive, amely hazánkban is megjelent az áruház polcain. A kínálat csúcsát jelentő tabletet próbáltuk ki, amely főleg a kijelző kapcsán domborít.

  • Sony Xperia Z2 Tablet - a légtornász

    Elképesztően karcsú, szinte légies táblagép a Sony újdonsága, amely erőnek sincs híján. Az üzemidő azonban kissé kevéske, ráadásul igencsak megkérik a szépség árát.

  • Overmax Solution 7+ - navigálj messze tőle

    Újabb táblagép érkezett szerkesztőségünkbe, melyben egyedül a 3G-modem és a GPS megléte meggyőző, más szempontokból felejthető.

  • Huawei MediaPad 7 Youth - naiv fiatal

    A gyártó próbál maradandót alkotni tabletfronton is, most egy SIM-et kezelő, fiataloknak szánt készüléket teszteltünk, ami minőségi külsőt, de gyenge kijelzőt, magas árat kapott.

Hirdetés