Gigabyte GSmart Roma R2 Plus - a szükséges plusz?

Bevezető, doboz

A Gigabyte nevű tajvani márkát az informatikában jártas emberek elsődlegesen a kitűnő ár/érték arányú PC alaplapjairól ismerhetik, azt azonban már jóval kevesebben tudják, hogy a gyártó elég régóta üzemeltet egy GSmart névre hallgató albrandet, amivel a mobiltelefonos iparágba próbálnak belépni. A hőskorban jellemzően Windows Mobile alapú PDA-kat találhattunk a GSmart kínálatában, manapság már szinte magától értetődő módon az Android rendszert használják, mint a távol-keleti okostelefongyártók zöme.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A GSmart készülékekre általánosságban két dolog jellemző: megfizethetőség és dual SIM. Ez a két tulajdonság megtalálható a Roma R2 Plus-ban is, bruttó kiskereskedelmi ára 35 000 forint és két kártyát képes egyszerre kezelni. Ennek a készüléknek közvetlen elődje volt a Roma R2, amit 1 éve teszteltünk, adta tehát magát, hogy mivel érdemes az újdonságot összehasonlítani.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A doboz, a csomagolás a legelső dolog, amivel egy potenciális vásárló találkozik a boltok polcain, ezért kiemelten fontos, hogy a kicsomagolás már egy pozitív élmény legyen. A Gigabyte ezt pontosan tudja, ennek köszönhetően egy nagyon szép és minőségi dobozba rakták bele a Roma R2 Plus-t. Letisztult, kellően informatív, kicsit színes, de nagyon elegáns. A kibontás után pedig további kellemes meglepetések érik az újdonsült GSmart tulajdonost: a készülékhez a szokásosnak mondható USB kábelen és töltőfejen kívül csomagoltak egy tartalék kijelzővédő fóliát és a headset sem maradt ki.

Külső

A Roma R2 Plus formaterve semmi egetrengetőt nem mutat, de egyszerűségében szépnek nevezhető, lekerekített sarkok, finom vonalak jellemzik, semmi hivalkodás, de minden a helyén van. A mérete a mai phablet méretű okostelefonokhoz képest egész apró, a valóságban viszont ez az a méret, amit még egy kisebb kezű ember is könnyen tud egy kézzel kezelni. Tömege egészen csekély, mindösszesen 122 gramm.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A készüléket szinte mindenhol matt műanyag borítja, ami nem gyűjti az ujjlenyomatokat és kellemes a tapintása. A külső egyetlen igazi újdonsága elődjéhez képest a nagyon jól eltalált sötétkék szín, ami egy férfiember kezében is elegánsan mutat, mégsem a hagyományos fekete vonalat követi. A Roma R2 Plus megvásárolható még szürkében, ezüstben és pirosban. Az előlapot alapvetően a kijelző foglalja el, de elég sok ráhagyással dolgoztak a mérnökök a kávákat tekintve, emiatt kicsit ódivatú lett a design, ezen kívül csak a szokásosnak mondható három érintőgombot és a GSmart logót találjuk meg. A kijelző 4 colon 480x800 pixel felbontású, IPS LCD technológiájú, ami jó betekintési szögeket eredményez, a színhűség azonban nem tökéletes, ezt a szemeinken kívül a fénymérés is igazolta.

Kijelző-teszt
Mérés Gigabyte GSmart Roma R2 Plus Motorola Moto G HTC Desire 510 Sony Xperia E3
Fehér fényerő 373 nit 420 nit 373 nit 566 nit
Fekete fényerő 0,63 nit 0,58 nit 0,24 nit N/A
Kontrasztarány 592:1 726:1 1556:1 735
Színhőmérséklet 10735 K 7755 K 6609 K 7092 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A készülék a hagyományos oldalsó gombelrendezést használja: jobb oldalt a kijelző lezárására és feloldására, valamint a bekapcsolásra szolgáló gomb terül el, bal oldalt a hangerőszabályzó gombok találhatóak, amelyek homorú felületükből adódóan nagyon kényelmesen nyomkodhatóak. Felül található a 3,5mm-es jack aljzat, valamint a töltésre és adatátvitelre szolgáló microUSB csatlakozó, ez utóbbit kicsit nehéz volt megszokni, régen találkoztam ezzel a kialakítással. A hátlap felső részén egy fényes fekete sávban üldögél az 5 megapixeles kamera optikája a maga ledes segédfényével, alul pedig a hangszóró kapott helyet.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A hátlap levehető (egészen pontosan lefeszegethető, de összerakás után legalább nem recseg a készülékház), alatta két darab normál méretű SIM foglalat, egy microSD kártyahely és az 1400 mAH-s picike, cserélhető akkumulátor található meg.

Hardver, menü

A hardver az egyik olyan pontja az R2 Plus-nak, ahol érezhető fejlődés van az elődhöz képest, természetesen egy alsó-középkategóriás eszköz esetében nem beszélhetünk különösebben bika erőgépről, de a Roma R2 Plus ennek ellenére nem panaszkodhat: Egy MediaTeK MT6582 lapkakészlet lakik a motorháztető alatt, négy darab, 1,3 GHz-re skálázott ARM Cortex-A7 maggal, amit grafikai szempontból egy Mali-400 MP2 támogat. A RAM mérete 1 GB, a belső memória 8 GB, amiből 5,6 áll a felhasználó rendelkezésére, a többi a rendszeré. Akinek ez kevés lenne, maximum 32 GB-tal megnövelheti a háttértárat microSD kártya segítségével.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Roma R2 Plus Krüger&Matz Mist Sony Xperia E3 Sony Xperia C3 Dual
Rendszerchip MediaTek MT6582 Snapdragon 200 Snapdragon 400 Snapdragon 400
Quadrant Standard 7294 pont 4550 pont 8476 pont 8909 pont
AnTuTu 5.x Benchmark 18584 pont ? 17947 pont 17641 pont
Vellamo Browser 1597 pont (Chrome) ? 1716 pont 1520 pont
Vellamo Metal 693 pont ? 625 pont 689 pont
SunSpider 1.0.2 1612,4 ms ? 1678,3 ms 1749 ms
Geekbench 3 (single) 347 pont 300 pont 344 pont 344 pont
Geekbench 3 (multi) 1156 pont 584 pont 1140 pont 1140 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el ? 8,3 fps 4 fps
GFXBench Man. offscreen nem indult el ? 1,7 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,5 ? 17,2 fps 10,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,1 fps ? 5,9 fps 5,8 fps

A Roma R2 Plus bekapcsolása után egy Android 4.4.2 lényegében módosítatlan kezelőfelületével találjuk magunkat szembe, amit kiegészítettek néhány plusz alkalmazással. Ezek között akad egy Battery Doctor nevű akkumulátorfigyelő, amivel kigazdálkodhatunk magunknak néhány óra plusz készenlétet, valamint kapunk egy Clean Master névre hallgató memóriafelszabadító- és vírusírtó programot, egy fájlkezelőt, egy alkalmazásajánlót, egy egyszerű fotómontázs-készítőt, a WBS Office dokumentumkezelő teljes verzióját és egy alternatív, swype-jellegű billentyűzetet (TouchPal X), ami jelentősen meggyorsíthatja a bevitelt és magyarul is tud. Ezeken az alkalmazásokon kívül természetesen a Google gyári alkalmazásai is előre vannak telepítve a készülékre.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A folyamatosság és a stabilitás tekintetében nem lehet ok komoly panaszra. Nem fagyogat a készülék, viszonylag gyorsan teszi a dolgát mindig, de ennek ellenére ebben a kategóriában nem szabad csodát várni: a menürendszerben és az alkalmazásokban is találkozik az ember néhol döccenésekkel és időnként a programok is elég hosszú töltési időket produkálnak.

Kamera, multimédia

A kamera sajnos finoman szólva sem tartozik a készülék erősségei közé. Az érzékelő 5 megapixeles, fixfókuszos, ez utóbbi tulajdonság már előre is vetíti a képek minőségét. A beállításokban bekapcsolhatjuk a geottaginget, valamint expozíciót, színhatást, fehéregyensúlyt, telítettséget, fényerőt, kontrasztot és ISO értéket is állíthatunk, illetve nem maradt ki a sorozatfelvétel, az arcfelismerés (fixfókusznál maximum mosolyra exponálás esetén van értelme) és a HDR sem.

A képek minősége bőven hagy kívánnivalót maga után, jellemzően fakó, zajos képeket készít a Roma R2 Plus és a vonalélességgel sincs minden rendben. A közeli képeken teli torokból üvölt az autofókusz hiánya, ezt azért nem ártott volna meghaladni. Az exponálás nagyon gyorsan történik és a fotók feldolgozása sem vesz sok időt igénybe. A sötétben készült képek készítéséhez segédfény áll rendelkezésünkre, de ennek fényereje azonban meglepően csekélynek bizonyul, nagyjából 30 cm távolságig ad használható mennyiségű fényt. Videót full HD-ban képes felvenni 30 fps sebességgel, ennek minősége a tesztvideón látható. A gyári videólejátszó ismeri a DivX formátumokat és akár 1080p-s felbontású videókat is képes élvezhető minőségben lejátszani.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A zenelejátszó alkalmazás elég egyszerűre sikeredett, ID3 tagek alapján képes szűrni a zenéinket, beállíthatjuk a lejátszás módját, létrehozhatunk lejátszási listákat és piszkálhatjuk a hangszínszabályzót. A gyári felvevőgombos earbud kialakítású headset zenehallgatásra jobbára alkalmatlan, de a szomorú igazság az, hogy egy jobb fül/fejhallgatót rácsatlakoztatva is elképesztően harmatos teljesítményt nyúlt, sem DAC-ban, sem erősítésben nem képes felvenni a kesztyűt. Fülhallgató csatlakoztatása után lehetőségünk nyílik FM-rádiót hallgatni, ami RDS információk megjelenítésére is alkalmas. A hátlapon található hangszóró minősége rendben van, a hangereje kis jóindulattal is csak átlagosnak nevezhető, de cserébe nem torzít.

Adatátvitel, akkumulátor, összegzés

Adatátviteli szempontból a kötelezőket megkapjuk, van HSPA (21,1 Mbps/ 5,76 Mbps elméleti maximummal), Bluetooth 3.0, jó érzékenységű WiFi modul, A-GPS, ami körülbelül fél perc alatt talál jelet és utána stabilan is tartja azt. NFC és 4G nincs, ez továbbra is a felsőbb kategóriák kiváltsága. A készülék dual standby üzemmódra képes, ha az egyik kártyával hívást bonyolítunk, a másik lelép a hálózatról, amíg be nem fejeztük a beszélgetést. A beszédhang minősége átlagon felüli, zajosabb környezetben is kellemesen lehet telefonálni az eszközzel.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

Gyárilag két böngésző is rendelkezésünkre áll, egy AOSP alapú és a Google Chrome. A böngészés sebessége kellemes, gyorsan betölti az oldalakat, a többujjas nagyítás hibátlanul működik, a duplakoppintásos tördelést is tudja. Több megnyitott lap esetén előfordul, hogy újra kell töltögetnie oldalakat, de összességében szép teljesítményt nyújt.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

A hátlap alatt található egy 1400 mAh kapacitású cserélhető telep, ami nagyon harmatos, főleg két kártyával a hálózaton. Nagyon visszafogottan kell használni a készüléket, hogy kibírjon egy napot egy töltéssel, körülbelül 2,5-3 óra kijelzőidőt lehet kipréselni a telefonból közepes fényerőn. Itt egyébként elég nehéz megérteni, hogy miért nem sikerült egy nagyobb akkumulátort beleszórni a masinába, hiszen nem mondhatjuk, hogy egy ultravékony kialakítású eszközről van szó.

Gigabyte Roma R2 Plus teszt
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 3 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összességében vegyesek az érzéseink. A Roma R2 Plus egy jól összerakott, elegáns telefon, szép kijelzővel, dual SIM-mel, bővíthetőséggel és az árához képest korrektnek mondható hardverrel. Ennek ellenére az egy évvel ezelőtti Roma R2 fő hibáit továbbra sem tudták kijavítani, a rossz kamera, a gyenge minőségű zenelejátszás, a soványka akkumulátor és a harmatgyenge segédfény okozta kellemetlenségeket az R2 Plus is magával hordozza, tehát méltó utódnak nem, maximum egy ráncfelvarrásnak nevezhető ez a kis frissítés. A telefon elsődleges konkurenciája a dual SIM-es Android mezőnyből az Alcatel One Touch Pop C7 ,a Lenovo A328, illetve a kategória koronázatlan királya, a Krüger&Matz Mist. Aki ebben a kategóriában gondolkodik, mindenképpen érdemes ezekre a készülékekre is vetnie egy pillantást, de ha mégis a Gigabyte lesz a befutó, akkor melegen ajánlunk hozzá egy hordozható külső akkumulátort, hogy soha ne érjenek minket a lemerülésből fakadó kellemetlenségek. Ennyi pénzért a Gigabyte GSmart Roma R2 Plus nem rossz ajánlat, de egyáltalán nem is kiemelkedő, plecsni nem jár neki.

szentkuti11

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte Gsmart Roma R2 Plus
Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125 x 63 x 9,5 milliméter
Tömeg 122 gramm
Színvariációk sötétkék, szürke, ezüst, piros
SIM-foglalat két darab normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTeK MT6582
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB, ebből 5,6 GB szabadon felhasználható
Memória bővíthetősége microSD (max. 32GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Battery Doctor, Google Fordító, Legjobb választás (alkalmazásajánló), TouchPal X (billentyűzet), WPS Office
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos, led segédfény
Másodlagos kamera 0,3 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, takrékos üzemmód

Azóta történt

Előzmények

  • Új GSmart termékek érkeztek

    A Gigabyte további modellekkel bővítette termékcsaládját, a Roma R2 Plus, Arty A3, Mika M2, és a Guru az alsó- és középkategóriás mobilok között versenyez.

  • Gigabyte GSmart Mika M2 - szemből kemény

    Szokásosan kétkártyás, középkategóriás felszereltségű, HD kijelzős készüléket dobott össze a Gigabyte, amely egész kellemesen sikerült.

  • Gigabyte GSmart T4 - előtérben a lényeg

    Szokásosan kétkártyás modell érkezett a gyártótól, amely leginkább a klasszikus okostelefon képességekre koncentrál, mindezt alacsony áron.

  • Gigabyte GSmart Rey R3 - simulékony

    A Gigabyte sem tétlenkedik idén, ismét egy kétkártyás készülékkel jelentkeztek. A Rey R3 kellemes áron, egész kompakt méretben kínálja magát.

Hirdetés