Gigabyte GSmart GS202+ - amikor a belső igazodik a külsőhöz

Bevezető, tartozékok

Aligha mehetünk el szó nélkül amellett a tény mellett, hogy az okostelefonok manapság már óriási szerepet játszanak életünkben. Legyen az fényképezés, email- vagy szöveges üzenetírás, a mai készülékek már minden igényt kielégítenek, még az alsóbb kategóriában is. Alapfelszereltség lett a GPS modul, de a fájlküldés sem okoz többé gondot senkinek (kivételek ez alól természetesen az Apple termékek). Az egyre gyorsuló világban azonban nem csak a munkakörök válnak egyre jobban szét, de a privát és a munkahelyi szférát is sokan szeretik már külön kezelni, ám eleinte ezt a gyártók nem ismerték fel, a szolgáltatók pedig még a mai napig nem szívesen fogadják el ezt a tényt.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A gyártók viszont bőven láttak fantáziát abban, hogy megkönnyítsék a felhasználók helyzetét, és immáron két telefon állandó hordozgatása helyett rárepültek arra, hogy kifejlesszenek egy kompromisszumos megoldást. Így alakultak ki a kétkártyás modellek, melyek amellett, hogy két SIM-et kezelnek, minden szükséges "okosfunkcióval" el vannak látva ahhoz, hogy a tulajdonos elégedett legyen. Eleinte a kisebb vállalatok próbálkoztak alacsonyabb árfekvésű modelleket piacra dobni, majd jöttek a nevesebb gyártók is, akik a fejlettebb rendszereket célozták meg. A Gigabyte egyértelműen erre a szegmensre fókuszál, ám az eddigi darabok külső jegyek terén hagytak némi kívánnivalót maguk után. Mostani tesztalanyunk viszont fittyet hány az eddigi trendekre és meglehetően kellemes kinézettel próbálja meg elcsábítani a jövőbeli vásárlókat.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A Gigabyte GSmart GS202+ névre keresztelt mobiltelefont a Speedshop biztosította számunkra, méghozzá egy visszafogott, mégis elegánsnak mondható, kizárólag a GSmart termékcsoportot hirdető fekete dobozban. A kicsúsztatható tálcában heverő telefon egy kis mélyedésben csücsül, alá pedig a szükséges tartozékokat rejtették el. A készülék mellé kapunk egy töltőfejet, egy erre kapcsolható microUSB kábelt, valamint egy standard kialakítást követő gyenge minőségű headsetet.

Külső

Mostani tesztalanyunk talán külsőben változott a legnagyobbat, és szerencsére mindezt abszolút az előnyére tette. Már első ránézésre is szépnek mondható a kütyü, ráadásul boldogságunkat növeli, hogy az összeszerelési minőség is kiváló, erősebb ellentétes (de semmiképpen sem hétköznapi) irányú tekergetés esetén sem kezd el recsegni a ház. Az anyaghasználat megfelelő, ugyan főleg a műanyag dominál az előlapi üveg mellett, de ettől még nem tűnik kevésbé minőséginek a cucc. A plasztik ellenére a 146,7 gramm tömeg valamelyest soknak mondható, de egyáltalán nem zavaró, plusz a 130,5 x 66,5 x 10,9 milliméteres méretek sem okoznak nagy gondot egy kezes használat esetén.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

Az előlapra ránézve láthatjuk, hogy a sarkok lekerekítettek, ennek köszönhetően pedig jobban kézre áll a telefon, az aránylag vastag készülék átlósan jobban átérhető. Alul három érintésérzékeny gomb; a kezdőképernyőre ugrás, a visszalépés és a menü vezérlőegységei helyezkednek el, melyek sötét fényviszonyok esetén hátsó megvilágítást is kapnak. A felső rész nem túl izgalmas, a fény- és távolságérzékelőkön plusz a beszédhangszórón kívül csupán egy VGA kamera kapott még helyet. Az IPS-LCD kapacitív érintőkijelző 4.3 hüvelykes képátlóval rendelkezik, a 480 x 800 képpont felbontás pedig 217 pixel / inch sűrűséget jelent. Az alacsony eredmény ellenére egyáltalán nem rossz a kép, a fényerősség abszolút rendben van, mint ahogy a betekintési szög is csaknem száznyolcvan fokos.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A kerekded formákkal operáló sarkoknak hála a tenyérbe is jobban illeszkedik a GS202+, de az átlagosnál vastagabb oldalak is jobb fogást biztosítanak. A masina jobb felén meglehetősen méretes hangerőszabályzó billentyűk kaptak helyet, melyek közül a hangosító annyira magasan van, hogy esetenként egy kicsit kényelmetlennek bizonyul. A felső részen a microUSB csatlakozója, a 3,5 milliméteres jack aljzat és bekapcsológomb terül el, a baloldal viszont kong az ürességtől. Alulra sem szereltek semmit, mindössze egy nyílást találunk, amin keresztül a hátsó burkolatot eltávolíthatjuk.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

Az aránylag vastag, matt felületű, műanyag hátlap abszolút nem gyűjti sem az ujjlenyomatokat, sem a külső szennyeződéseket. A burkolat egységét az alsó részen található hangszórókivágás, valamint a felülre elhelyezett kamera bontja meg. Örömteli, hogy a fényképező mellé még egy dupla LED-es villanó is került, más kérdés, hogy ennek ellenére sem nevezhető jónak a fényereje. Pozitívum viszont, hogy a hátlap leszedhető, így hozzáférést kapunk a két normál SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez, mindemellett pedig bármikor cserélhetjük az akkumulátort is.

Hardver, szoftverezettség

A megnevezés után álló plusz jel a hardver fejlődésének okán került oda, hiszen az elődmodell még csak egymagos processzorral rendelkezett, ám a GS202+-ban már egy 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architektúrával rendelkező kétmagos MTK MT6577 chipset kapott helyet, ahol a processzormagok egyenként maximum 1 GHz-re skálázódhatnak. A grafikus gyorsítást a manapság már a belépőszintet jelentő PowerVR SGX531 végzi, RAM-ból pedig 512 MB-ot kapunk továbbra is, melyet nem ártott volna már legalább egy dupla ekkora modulra bővíteni. Belső tárhelyként 4 GB áll rendelkezésünkre, amit a rendszer kettébont a programok és az adatok számára, ám a készülék maximum 32 GB-ig képes még fogadni a microSD kártyákat.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart GS202+ Alcatel OT-997D SE Xperia Arc S Samsung Galaxy Note
Quadrant Standard 2940 pont 2648 pont 2671 pont 2340 pont
Linpack for Android (single) 40,057 MF. / 2,06 s 34,628 MF. / 2,42 s 40,716 MF. / 2,06 s 40,112 MF. / 2,09 s
Linpack for Android (multi) 64,524 MF. / 2,61 s 59,432 MF. / 2,84 s 54,869 MF. / 3,07 s 64,549 MF. / 2,61 s
Smartbench 2012 Prod. 1912 pont 2210 pont 1850 pont 2115 pont
Smartbench 2012 Games 1566 pont 1722 pont 1603 pont 1483 pont
AnTuTu Benchmark 5253 pont ? pont 6407 pont 6740 pont

Ha komolyabban is kielemezzük a pontszámokat, akkor láthatjuk, hogy a táblázatban feltüntetett modellekkel abszolút pariban van a Gigabyte újdonsága, sőt, az Antutun kívül valójában minden benchmarkban az élmezőnyt erősíti. Igazából már nagyon kellett a duplamagos hardver, hiszen így teljesen elfogadható a sebesség, a menüben és a főoldalak közötti lépkedés és többnyire akadásmentesen zajlik, de a közepes grafikával rendelkező játékok sem jelentenek kihívást tesztalanyunk számára. A komolyabb igénybevétel viszont erősen megizzasztja nem csak a telefont, hanem kezünket is, hiszen ekkor a felső rész igen erőteljes melegedésre is képes.

Gigabyte GSmart GS202+ screen shot Gigabyte GSmart GS202+ screen shot

A szoftveres verziószám nem ugrott előre, a GS202+ esetén is a magyar nyelvvel felvértezett Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich-csel dolgozhatunk, és a rendszer külső jegyeiben sem történt változás a gyári kinézethez képest. Talán ennek is lehet az az oka, hogy a sok saját csilli-villi megoldás elhagyása miatt teljesen rendben van a sebesség, valamint szerintem továbbra is ez az egyik legszebb androidos felület jelenleg. A zárolt képernyőről egy hatalmas Gigabyte logót tudunk tologatni, így a kamerába, telefonkönyve is juthatunk, de egy mozdulattal némítani is tudjuk a készüléket. A főoldalak száma előre beállított módon öt lehet, a menüből pedig különféle alkalmazásfelületek varázsolhatunk a lapokra. Érdekesség, hogy visszaköszön a Nokia Symbian rendszereiből is ismert többféle környezeti profil, így számos élethelyzethez igazíthatjuk csengőhangjaink erősségét.

Gigabyte GSmart GS202+ screen shot Gigabyte GSmart GS202+ screen shot

Aligha meglepő, hogy a gyári külső mellé teljesen alapszintű felhozatalt kapunk applikációk terén is. A sajátságos felületet kapó hangrögzítőn kívül más extra programot nem telepítettek gyárilag, mely a tekintetben egyáltalán nem visszataszító tény, hogy a Google Play Áruház már több százezer alkalmazás letöltésének lehetőségével kecsegtet. Érdemes azért megemlíteni a rendelkezésünkre álló appokat is, melyek közé a többfajta nézettel bíró naptár, a Google Chrome és a gyári böngészők, a Dropbox, a fájlkezelő, az FM-rádió, a Gmail, Google+, YouTube kliens, az időjárás, az ébresztőfunkcióval ellátott óra, a számológép, valamint a video- és zenelejátszó tartozik.

Gigabyte GSmart GS202+ screen shot Gigabyte GSmart GS202+ screen shot

Multimédia, kamera

A hátlapon terpeszkedő fő kameramodul maximálisan 5 megapixeles, azaz 2592 х 1944 pixel felbontású képek készítésére ad lehetőséget, sötétben elvileg egy dupla LED-es villanó segít be, videók esetében pedig VGA rezolúció engedélyezett. Egész széles a beállítási lehetőségek tárháza, módosíthatjuk az élességet, a színezetet, az expozíció értéket, a telítettséget, a kontrasztot, a fényerőt, ezen felül pedig piszkálhatjuk még a kép jellegét (éjszakai, napnyugta, buli, tengerpart, tűzijáték stb.), a színhatást (negatív, szépia, fekete tábla), a fehéregyensúlyt (izzólámpa, fénycső, felhős). Külön menüpontot kapunk a HDR bekapcsolására és a panorámafelvételre, de hasonlóképpen válthatunk az elő- és hátlapi kamerák között is.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A telefonon visszanézve egész frankónak tűnnek a fotók, ám gépen fürkészve már bőven kiütköznek a hiányosságok. A dinamikatartomány még csak-csak elfogadható, ám a sötétebb részek erősen zajosodnak, amit a zajszűrő algoritmus próbál csökkenteni, mégis ez visszafelé sül el, hiszen a részletek rendkívüli mértékben elmosódnak, ráadásul a vonalélesség sem lesz így már az igazi. A makró felvételek közepesek, a fókuszpontban éles, onnan távolodva viszont homályos részek figyelhetők meg. A videók VGA felbontása továbbra is kevésnek mondható, a mellékelt tesztfilm is hűen bizonyítja ezt.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A zenelejátszó legfőbb erőssége a hangszínszabályzó, ahol mélyhangkiemelést és 3D hatást állíthatunk be. Dalaink hallgatása során az adott muzsikát azonnal beállíthatjuk csengőhangként, de megbolondíthatjuk a lejátszást bulikeveréssel is. Zenéinket egyébként előadók, albumok (borítóképek megjelenítésével), dalok és lejátszási listák szerint is szelektálhatjuk, ha pedig beadtuk az unalmast, a beépített FM-rádió segítségével újíthatjuk meg kollekciónkat. Kihangosítva egész jól szól a masina, a gyári fülhallgatót viszont érdemes azonnal lecserélnünk, ha minőségi hangzást szeretnénk.

Gigabyte GSmart GS202+ screen shot Gigabyte GSmart GS202+ screen shot

Ugyan egy ekkora felbontású kijelzőn nem túl releváns a HD tartalmak visszanézése, mégis kicsit fájó pont, hogy a kétmagos hardver még egy ilyen megjelenítőn sem képes meghajtani a 720p-s tartalmakat, pontosabban ha le is játssza, akkor is észrevehető némi belassulás. a Full HD viszont már nem is támogatott a rendszer kiírása szerint. A DivX/Xvid mozikhoz alternatív program szükségeltetik, ám úgy egészen jó élményekben lehet részünk.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Ahogy a bevezetőben is szó esett róla, adatkommunikáció terén már az alsó árszegmensben található modellek is kielégítik az igényeket, és ez a Gigabyte-nál sincs másképpen. Böngészni az internetmegosztásra képes, 802.11b/g/n szabványt támogató WiFi modulon keresztül lehet, de netezhetünk még a 7,2 Mbps letöltési és a 5,76 Mbps feltöltési sebességgel kecsegtető beépített 3G modemmel is. NFC ugyan még nem terjedt el az alsó-közép osztályban, az A-GPS egység viszont alapfelszerelés, pozicionálása pedig adatforgalom engedélyezése esetén gyorsnak tekinthető. Bluetooth chipből 3.0-s verziót kapunk, adatokat pedig microUSB kábelen keresztül másolgathatunk, melynek csatlakoztatása közben energiát is vesz fel a masina. A GS202+ egyszerre két SIM-et képes kezelni, amik ugyan egyszerre vannak hálózaton, ám hívás kezdeményezése esetén a második kártya automatikusan passzívvá válik.

Gigabyte GSmart GS202+ screen shot Gigabyte GSmart GS202+ screen shot

Az átlagos használatra tökéletesen elegendő böngésző korrekt görgetési és lapbetöltési sebességgel ad még 3G mobilkommunikáció esetén is, az oldalak renderelési gyorsasága pedig maximálisan megfelel az elvárásoknak. A többujjas gesztusok alkalmazhatók, széthúzó mozdulat esetén a szöveg a kijelző méteréhez igazodik, a tördelést szépen végzi a szoftver. Mivel ICS rendszerről beszélünk, így a Flash gyárilag támogatott, ám ez olykor képes gátat szabni a folyamatosságnak.

Gigabyte GSmart GS202+
[+]

A gyári adatok szerint a hátlap alá egy 1500 mAh-s akkumulátort bújtattak, aminek normális esetben 400 óra készenlétet és kicsivel több, mint 4 óra beszélgetést kellene kibírnia. Az előbbi eredmény még rendben van, ám a 4 órás csevegési idő nem mondható erőteljes ajánlatnak, ami nyilvánvalóan a két SIM kezelésének is köszönhető. Videónézés és izmosabb igénybevétel esetén hamar le tud merülni a telefon, mindennapos használat esetén viszont egy nap körül alakul az üzemidő.

Gigabyte GSmart GS202
[+] Gigabyte GSmart GS202+ vs. Motorola Defy+

Értékelés: Gigabyte GSmart GS202+
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Sorra érkeznek mostanság az olyan telefonok, melyek már két kártyát képesek kezelni, ám mégsem kell már ezeknél sebességbeli kompromisszumokat kötnünk. A tableteknél már lassan a legolcsóbb modellek is kétmagos processzorral érkeznek, és ez lassacskán a mobiltelefonos iparágat is eléri. Eddig viszont állandó megalkuvásra volt szükség, hiszen vagy két gyors telefont hordtunk magunknál, vagy egy olyat, ami két SIM-et is kezel, ám aligha mondható sebesvonatnak. A 2012-es év vége, valamint az idei év eleje viszont meghozza a várva várt változás szeleit, így nem csupán egy eszközről intézhetjük üzleti- és magánügyeinket is, de az adott készülékről már emaileket küldhetünk, filmet nézhetünk, böngészhetünk is anélkül, hogy falhoz vágnánk a lassú működés miatt. Szerencsére a Gigabyte is figyelmet fordított mind a felhasználói visszajelzésekre, mint a piaci trendekre, így a GSmart GS202+ abszolút pozitív csalódást okozott. Bruttó 54 900 forintos vételárát megéri, hiszen az IPS kijelző szép képet ad, a kétmagos CPU pedig kellemes felhasználói élményt nyújt, a kamera és az akkumulátor lehet talán egy kicsit negatív pontja a kütyünek. Természetesen iparkodnia is kell a Gigabyte-nak, hiszen a konkurens gyártók termékei között is találunk vonzó ajánlatokat, példaként említhetjük itt a Prestigio modelljét, vagy az Alcatel kétmagos kétkártyását, de nem szabad megfeledkezni a Samsung versenyzőjéről sem. Mostani teszteszközünk így egy meglehetősen kiélezett versenybe nevez be, de minden esélye megvan arra, hogy idővel átvegye a vezetést, mindenesetre addig is maximálisan tetszik ez a hozzáállás a gyártó részéről.

Gigabyte GSmart GS202+

Legendd

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart GS202+
Gigabyte GSmart GS202+ Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 130,5 x 66,5 x 10,9 milliméter
Tömeg 147,6 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6577 Chipset
Processzor típusa 1 Ghz-es kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX 531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Flashlight
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 200 óra
Beszélgetési idő 4 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Gigabyte GSmart Rio R1 - két kártyával Riogat

    A Gigabyte legújabb kétkártyás telefonja Android 4.0.4-gyel és negyedik generációs Snapdragon lapkával támadja a középkategóriát.

  • Meizu MX2 - Android másképpen

    Bár a Meizu újdonságán teljes értékű Android fut, a gyártó ezt igen mélyen elrejtette a saját fejlesztésű Flyme OS alá. Android, ahogy még soha nem láttuk.

  • Gigabyte GSmart G1355 - nagyokos?

    Nagy kijelző, két SIM-foglalat és Android rendszer. Ezeket nyújtja a legújabb Gigabyte készülék, amit még a piacra kerülése előtt próbálhattunk ki.

Hirdetés