Gigabyte GSmart Akta A4 - okirat nagy kijelzővel

Bevezető, doboz

A Gigabyte nevű tajvani márka leginkább a PC alkatrészeiről lehet ismert, pedig mobiltelefonok gyártásával is nagyon régóta foglalkoznak, már években mérhetjük azt az időt is, ami első androidos okostelefonjuk bemutatása óta eltelt, nem is beszélve arról, hogy még Windows Mobile köré is építettek készülékeket. A gyártó pedig azóta időről-időre szórja a robotos operációs rendszerrel érkező GSmart modelleket, de komolyabb, mély nyomot eddig egyik példány sem hagyott bennünk, egyszerű formaterv, átlagos hardver, ezek mellé pedig jó, de egyáltalán nem kiemelkedő árcímke jellemezte ezeket a termékeket.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt
[+]

Az Akta A4 specifikációi alapján az Arty A3 utódja lehet, bár itt viszonylag gyors volt a váltás, az A3 ugyanis idén júliusi készülék. Mindkét eszköz az átlagnál nagyobb felbontású kamerával, 5 inches kijelzővel és dual SIM-mel bír. Az Akta A4 dobozán csupa biztató adat alapján reméltük, hogy ez a készülék végre meghozza az igazi áttörést és ezzel a készülékkel a Gigabyte okostelefonos szegmense kicsit ismertebbé válhat a nagyközönség számára.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt
[+]

A doboz a GSmart-októl megszokott halványzöld-fehér színkombinációban mutatja magát, a hátulján pedig olyan büszkeségek olvashatók, mint 8 magos CPU, 13 megapixeles kamera, 5 hüvelykes IPS kijelző. A csomagban USB kábelt, töltőfejet, headsetet és egy tartalék kijelzővédő fóliát találunk, ez utóbbi nagy pozitívum, főleg annak tükrében, hogy minden valószínűség szerint nem a legegyszerűbb mutatvány egy ennyire kevéssé elterjedt készülékhez kiegészítőket találni.

Külső

Az Akta A4 méretei és tömege határozottan férfiassá teszik az eszközt, 147 x 73 x 9,6 milliméteres dimenziókkal rendelkezik és 158 grammot nyom. A külseje kapcsán nehéz lenne érdekes vagy kimondottan szép részletet kiemelni, de komoly hibát nem is ejtettek a design megalkotásakor. Az oldalkeret fém hatású, de ez ne tévesszen meg senkit, a készülékház teljes egészében műanyagból készült. A hátlap felülete matt és enyhén érdes, kézben fogva nagyon jó érzés és az ujjlenyomatok sem látszanak rajta különösebben.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt
[+]

Az előlapot az 5 hüvelyk átlójú, IPS LCD technológiájú, qHD (540 x 960) felbontású kijelző uralja. A megjelenítő minősége és betekintési szögei rendben vannak, bár természetesen 220 ppi-től nem szabad csodát várni, de a kategóriáján belül abszolút megállja a helyét, mérete pedig bőven alkalmassá teszi asztali weboldalak böngészésére vagy filmnézésre is. A képernyő színhőmérséklete az ideálisnál hidegebb, a fehérek kicsit kékesen mutatnak és a maximális fényerő sem a legcombosabb, amit valaha láttunk, bár a mostani időjárási viszonyok mellett a nap nem volt különösebben zavaró tényező az utcai használat során.

Kijelző-teszt
Mérés Gigabyte GSmart Akta A4 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus Huawei Ascend G630 Xiaomi Redmi 1S
Fehér fényerő 330 nit 373 nit 357 nit 470 nit
Fekete fényerő 0,31 nit 0,63 nit 0,34 nit 0,27 nit
Kontrasztarány 1103:1 592:1 1050:1 1742:1
Színhőmérséklet 8626 K 10735 K 7512 K 7829 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt
[+]

Az előlapon a kijelző alatt megtaláljuk az Androidra jellemző három gombot érintésérzékeny, megvilágítatlan formában, a megjelenítő fölött pedig hangszóróval, másodlagos kamerával, fény-és távolságérzékelővel illetve RGB értesítési leddel találkozunk. A készülék jobb oldalán található a kijelző lezárására és feloldására, valamint a ki-és bekapcsolásra szolgáló gomb, bal oldalon a hangerőszabályzó billentyűket találjuk. A microUSB csatlakozó és a 3,5 mm-es jack aljzat a készülék tetején kapott helyet egymás mellett. A hátlapot a készülék jobb alsó sarkán található bemélyedésnél fogva lehet leszedni, alatta találjuk az 1800 mAh kapacitású telepet, a SIM foglalatokat és a microSD kártya helyét is.

Hardver, UI

Hardveres téren jó a felhozatal, egy MediaTek MT6592M lapkakészlet található a motorháztető alatt, ami egy 8 magos, 1,4 GHz-re skálázott ARM Cortex-A7-es processzorral, egy Mali-450 MP4 grafikus gyorsítóval és 1 gigabájt RAM-mal dolgozik. A belső tárhely 8 gigabájt, ebből a felhasználó kicsit kevesebb mint hatot használhat fel tárolási célra. Akinek nem volna elég ez a háttértár, akár 32 gigabájtos microSD kártyával is bővítheti azt. A memóriakártya behelyezéséhez mindenképpen el kell távolítani az akkumulátort, ez egy kicsit körülményes, de adataink szempontjából annál biztonságosabb megoldás.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Akta A4 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus Huawei Ascend Y550 Samsung Galaxy Ace 4
Rendszerchip MediaTek MT6592M MediaTek MT6582 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 26593 pont 18584 pont 20963 pont 21541 pont
Vellamo Browser 1891 pont 1597 pont 1999 pont 2301 pont
Vellamo Metal 700 pont 693 pont 732 pont 788 pont
SunSpider 1.0.2 1400,3 ms 1612,4 ms 1189,1 ms 1099,9 ms
Geekbench 3 (single) 350 pont 347 pont 484 pont 476 pont
Geekbench 3 (multi) 1865 pont 1156 pont 1466 pont 1422 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el nem indult el 7,8 fps 8,3 fps
GFXBench Man. offscreen nem indult el nem indult el 1,8 fps 1,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 16,6 fps 9,5 fps 14,5 fps 15,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11,6 fps 4,1 fps 5,4 fps 5,3 fps

A banchmark tesztek eredményei igazolták számításainkat: a processzor teljesítménye kifogástalan, de a viszonylag gyenge grafikus gyorsító és a kevés memória megbosszulja magát: az eszköz a GFXBench összes tesztjét le sem volt képes futtatni. Természetesen a kategóriatársakhoz képest nem kell szégyenkeznie és a mindennapi használat során abszolút zökkenőmentes működést produkál, de a 8 magos CPU és a 4 magos GPU nem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt Gigabyte GSmart Akta A4 teszt

Az Akta A4-en egy gyakorlatilag teljes egészében gyári Android 4.4.2 fut, mindösszesen a feloldóképernyőn található kis lakatocskát cserélték egy diszkrét G betűre, illetve néhány extra szoftverrel kedveskedtek az újdonsült felhasználónak. Az alapvető funkciókat ellátó alkalmazások mind AOSP-származékok, faék egyszerűségűek, de korrektül működnek. A készüléken a Google gyári alkalmazásai megtalálhatóak, ezek segítségével néhány AOSP-programot akár teljesen el is felejthetünk.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt Gigabyte GSmart Akta A4 teszt

Extra szoftverek tekintetében kapunk egy Battery Doctor névre hallgató akkumulátorfigyelő szoftvert, ami segít megkeresni azokat a lehetőségeket, amikkel a legjobban optimalizálhatjuk a készülék fogyasztását. Készülékünk „egészségéért” felel továbbá a Clean Master nevű alkalmazás, ami memóriát képes felszabadítani, felesleges gyorsítótár-fájlokat töröl és elavult telepítőfájlokat képes eltávolítani az eszközről. Ehhez az alkalmazáshoz tartozik külön egy vírusírtó program is CM Security néven, ami egyrészt képes teljesen átvizsgálni a készüléket a kéretlen fájlok távol tartása érdekében, másrészt minden alkalmazást átvizsgál telepítés előtt. A fent említett két alkalmazás törölhető, a rendszer nem erőlteti ránk ezen programok használatát.

Kamera, multimédia

A hátlapon található kamera 13 megapixeles, autofókuszos, működését rosszabb fényviszonyok között ledes segédfény segíti. A kameraszoftver AOSP-alapú, viszonylag sok beállítási lehetőséget kínál, rögzíthetjük a kép elkészítésének helyét, állíthatjuk az expozíciót, a színhatást, a fehéregyensúlyt, az ISO-értéket, kikapcsolhatjuk a zárhangot, van benne arcfelismerés, mosolyra exponálás, HDR-effekt, önkioldó és képes sorozatfelvételt készíteni. Az előlapi kamerája egy 5 megapixeles képek készítésére alkalmas fixfókuszos a darab.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt

A fent látható képek minősége közel sem tökéletes. Teljes nagyítás mellett az zajszűrő algoritmus szinte minden részletet kimos, de a zajt sem képes teljesen eltüntetni, még a fókuszban lévő terület is festményszerűen hat néha. A hatodik tesztkép automatikusra állított villódzásgátlóval készült, de sajnos a buszon lévő felirat ennek ellenére sem lett olvasható. A makró módban lefotózott könyv teljes méretben olvasható, de azért érződik rajta, hogy a vonalélességgel is akadnak problémái az eszköznek. A fókuszálás kicsit lassú, de az exponálás és a képek feldolgozása villámgyorsan történik. Mozgóképet 1080p-ben képes rögzíteni az eszköz, de sajnos csak 16 képkocka / másodperces sebességgel íme a nem túl fényes végeredmény.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt Gigabyte GSmart Akta A4 teszt

Zenéink lejátszására rögtön két alkalmazást is kapunk gyárilag telepítve a készülékre, az egyik a hagyományos AOSP-alapú lejátszó, a másik pedig a Google Play Zene. Mindkét szoftver képes előadók, albumok szerint rendezni, létrehozhatunk velük lejátszási listákat és hangszínszabályzót is megtalálunk bennük. A csomagban található felvevőgombos headset in-ear kialakítású, de a hangminősége aligha teszi zenehallgatásra alkalmassá, telefonálásra viszont tökéletes, az earbud társaihoz képest ugyanis jóval nagyobb izolációt biztosít. Az Akta A4-ből az FM rádió sem maradt ki, fülhallgató csatlakoztatása után már hallgathatjuk is kedvenc állomásainkat, melyeknek RDS-információit is leolvashatjuk. A videólejátszó szoftver elboldogul a DivX-szel, illetve akár 1080p-s felbontású MP4-et is gond nélkül le tud játszani.

Adatátvitel, akkumulátor, összegzés

Adatátviteli szempontból átlagos a felhozatal, az Akta A4 kapott egy 802.11 b/g/n szabványokat ismerő WLAN-t direct és hotspot funkciókkal, HSPA modult 21,1 Mbps legmagasabb letöltési és 5,76 Mbps-ban maximált feltöltési sebességgel, van benne egy 4.0-ás Bluetooth A2DP támogatással, A-GPS vevő és egy microUSB 2.0 csatlakozó OTG funkcióval ellátva. A készülék dual SIM-es, az egyik kártyahely normál méretű, a másik foglalatba microSIM kerülhet. Dual aktív mód sajnos nem került bele, ha az egyik kártyával hívást kezdeményezünk, a másik lelép a hálózatról a hívás ideje alatt. A beszélgetési hangminőséggel nem volt problémám, a maximális hangerő viszonylag kis torzítás mellett elég hangos, illetve a mikrofon érzékenysége is rendben van, a vonal túloldalán sem panaszkodtak rossz minőségű hangra.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt Gigabyte GSmart Akta A4 teszt

Internetezésre is két programot találunk gyárilag eszközön, nem meglepő módon az egyik AOSP-alapú, a másik pedig a Google Chrome. Mindkét program jól működik, bár 3-4 megnyitott lap után már újratöltögetik magukat az oldalak, ennek oka minden bizonnyal az aránylag kevés memóriában keresendő. A görgetések és a nagyítások folyamatosan és jól működnek, egy-egy összetettebb weboldal okozott csak kisebb röccenéseket. Flash támogatás egyik böngészőbe se került. A Vellamo program böngészőtesztje kis különbséggel az AOSP-t hozta ki győztesen a két alkalmazás közül.

Gigabyte GSmart Akta A4 teszt
[+]

A hátlap alatt egy 1800 mAh kapacitású akkumulátor található, ami nem tűnik túl soknak a kijelző méretéhez és a hardverhez képest és sajnos valóban nagyon megfontoltan kell használni a készüléket, ha egy egész napos üzemidőt szeretnénk elérni. A Battery Doctor a spórolásban jó társ lehet, de természetesen nem varázsszer, mindösszesen a nagyobb akkumulátorigényű fogyasztókat kapcsolja le, illetve a fényerővel és a teljesítménnyel játszik. Átlagos használat mellett körülbelül 4 órás kijelzőidőt tud az eszköz, a teljes feltöltéshez 3 óra szükséges.

Értékelés: Gigabyte GSMart Akta A4
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összességében van még mit reszelgetni ezen a készüléken, hogy tökéletes legyen. A kijelző mérete impozáns, de szépen lassan már ebbe a kategóriába is leszivárognak a HD megjelenítők, egyre nehezebb lesz talpon maradni ezzel a felbontással. A rendszer sebességével és stabilitásával nincsenek komoly gondok, egy-két kisebb akadás azonban előfordulhat alkalmazásváltáskor vagy egy nagyon hosszú lista görgetésekor, ami a hardver tekintetében elég váratlan jelenség. A kamerája bár 13 megapixeles, a képek minőségével azért bőven vannak gondok, a 16 fps sebességgel rögzítő videokamera pedig szintén nem az eszköz büszkesége. Az FM-rádió megléte azonban dicséretet érdemel, adatátviteli téren sincs gond a telefonnal és a két év hazai garancia is figyelemreméltó. A készülék jelen pillanatban 50 ezer forintért lehet a mienk, ennyi pénzért a hasonló kijelzőméretű telefonok közül a Xiaomi Redmi 1S és a Huawei Ascend G630 is HD megjelenítőt kínál, bár a hardver mindkét készülék esetében elmarad egy kicsit a GSmart-tól, főleg ha figyelembe vesszük, hogy melyik készüléknek hány pixelt kell „megdolgoztatnia". Plecsni nem jár neki.

szentkuti11

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Akta A4
Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 147 x 73 x 9,6 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk sötétkék-fekete
SIM-foglalat normál + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (220 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592M
Processzor típusa 1,4 GHz-es, nyolcmagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450 MP2
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB, ebből 5,92 GB szabadon felhasználható
Memória bővíthetősége microSD (64 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok demok
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Battery Doctor, Clean Master, CM Security, Legjobb választás
Multimédia
Fő kamera 13 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera 5 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés