Evolveo StrongPhone Q7 LTE - kitartó, mégsem erős

Bevezető, tartozékok

Amikor Sony vízálló csúcskészüléket hozott Európába, joggal hihettük, hogy innentől kezdve ugyanaz a trend érvényesül majd az öreg kontinensen, mint például Japánban, ahol elvárás, hogy a telefonok valamilyen IP-védelemmel rendelkezzenek. A készülékek ugyanis nagyon sérülékenyek, egy véletlen leejtés vagy esőben telefonálás is komoly károkat képes okozni. Nem véletlen, hogy a mai napig vannak olyan gyártók, akik strapamobilok fejlesztésére szakosodtak, pláne úgy, hogy a nagyobb vállalatok továbbra is fittyet hánynak arra, hogy valamivel legalább közepes szinten leszigeteljék eszközeiket (kivéve persze a legfrissebb Samsung Galaxy zászlóshajókat és néhány Sony terméket).

Strapatelefonhoz képest meglehetősen kompakt
Strapatelefonhoz képest meglehetősen kompakt [+]

Ezek közül a cégek közül nevet szerzett már magának a Sonim, a CAT, de példának említhetnénk a myPhone-t vagy éppen tesztalanyunk megálmodóját, az Evolveót is. A cseh székhellyel rendelkező gyártó eleinte még próbálkozott normál okostelefonokkal és táblagépekkel, ám a vezetők hamar rájöttek, hogy ezeken a piacokon nem terem babér számukra. Elindultak tehát egy más útvonalon, és olyan viszonylag népszerű szerkezetekkel rukkoltak elő, mint a végtelenül egyszerű tudással, de hosszú üzemidővel rendelkező StrongPhone Accu, vagy éppen az androidos StrongPhone Q4. Utóbbit talán már túl sokáig versenyeztették, ám tavaly végre megérkezett a Q8 LTE, ami számos téren előrelépett elődjéhez képest. Azóta jött ennek egy kistestvére, méghozzá Q6 LTE néven, ezek közé pedig tesztalanyunk, a Q7 LTE ékelődött be. Legalábbis számozás terén, mert hiába néz ki jól, teljesítményben sajnos nem tud megfelelőt alkotni, ugyanakkor viszont nem túl olcsó.

Méretes doboz, néhány információval az oldalán és az alján
Méretes doboz, néhány információval az oldalán és az alján [+]

Az igencsak méretes dobozt nem csicsázták túl, a tetejére ráfestették a gyártó és a mobil nevét, oldalt pedig pár ikont tüntettek fel, amelyek a legfontosabb képességeket jelölik. A csomag tartalma bőséges, felül lelünk rá magára a készülékre, ha pedig az alatta lévő rekeszben is kutakodunk, akkor megtaláljuk a microUSB kábelt (végre nem kell hosszabb végűt keresnünk, ha ez tönkremegy), egy normál kialakítású, viszonylag gyenge minőségű headsetet, egy 1 amperes töltőfejet, egy használati útmutatót, valamint egy csavarhúzót, amivel az oldalsó elemeket tudjuk ezüstre cserélni (ez is része a tartozékkínálatnak).

Külső, kijelző

A strapatelefonok között elég ritkán találunk külsőleg megnyerő modellt, talán a CAT-nél figyelnek erre oda leginkább. Most viszont már az Evolveo sem szégyenkezhet, a Q7 LTE ugyanis talán az eddigi legszebb termékük. A 144 x 74 x 13 milliméteres paraméterekkel nagyon karcsúnak számít a konkurensek között, a 190 grammos tömeg pedig átlagosnak mondható, zsebben hordva már azért érezhető, hosszabban kézben tartva viszont még nem kényelmetlen. A készülék megkapta az IP68 minősítést, a hivatalos weboldal leírása szerint 40 percig ellenáll a víznek, méghozzá 1,2 méter mélységig. Megfelel a MIL-STD-810G katonai szabványnak is, a magnézium belső védőváz, valamint az üvegből, gumiból és fémből álló külső burkolat miatt ütésálló, bár hogy mit bír pontosan, azt nem lehet tudni. Az összeszerelési minőség hibátlan, egy reccsenés nem hallatszik belülről akkor sem, ha erősebben nyúzzuk a telefont.

Elölről is jól néz ki, a kijelző fényereje megfelelő
Elölről is jól néz ki, a kijelző fényereje megfelelő [+]

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone Q7 myPhone Hammer Axe LTE Evolveo StrongPhone Q6 Evolveo StrongPhone Q8
Fehér fényerő 320 nit 542 nit 252 nit 533 nit
Fekete fényerő 0,58 nit 0,23 nit 0,2 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 552:1 2357:1 1260:1 2421:1
Színhőmérséklet 11150 K 10850 K + kézi 8092 K 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon egy 4,7 hüvelykes, 720 x 1280 pixel felbontású IPS panel ücsörög, méghozzá egy Gorilla Glass 4 üveg mögé rejtve. A fényerő (mely automatikusan és saját belátásunk szerint is állítható) nem a legjobb, a betekintési szögekkel már nincs probléma, a 312 ppi-s képsűrűség pedig éles képet biztosít. A színkalibráció kékes, ezen szerencsére manuálisan is csavargathatunk, az érzékenység nem annyira jó, vannak rosszabb pillanatai a megjelenítőnek, aminek következménye, hogy csúsztatás helyett véletlenül valamelyik menüpontba lépünk. A vezérlőgombok a megjelenítő alján helyezkednek el, kiosztásuk és sorrendjük nem változtatható, mindig a visszalépést, a kezdőképernyőre ugrást és az alkalmazásváltót érjük el. Sokan fognak viszont örülni az alul található, meglehetősen esztétikus kialakítással rendelkező fizikai billentyűknek, két szélen a hívásokat kezelhetjük velük, a középsővel pedig a telefont és a képernyőt kapcsolhatjuk be- és ki. Nincs külön beállítás arra, hogy kikapcsoljuk őket, viszont szoftveresen úgy oldotta meg az Evolveo, hogy a hívás gombok kikapcsolt képernyőnél nem aktívak (ettől még véletlenül aktiválhatjuk a kijelzőt, ami elég kellemetlen sajnos). Felül található a beszélgetési mikrofon, a 2 megapixeles kamera, a fény- és a távolságérzékelő szenzor, valamint az értesítési led.

Oldalról gumi és fém védi az ütések ellen
Oldalról gumi és fém védi az ütések ellen [+]

A meglehetősen kecses kialakítás mellett a másik előny, hogy a lapos széleknek nagyon jó a fogása, nem csúszós, kényelmesen megfogható a mobil. Az oldalsó alumínium lapok levehetők és cserélhetők, így több színben is pompázhat a telefon. Alulra került a hangszóró, felülre pedig a 3,5 milliméteres jack kimenet és a microUSB csatlakozó. Végre egyik sem ül mélyebben a szokásosnál, így nem kell majd különleges kiegészítőket vásárolni. Jobb szélről lehet szabályozni a hangszórót, balról pedig a bekapcsológombot érjük el.

A karbon mintázat elegáns és vagány
A karbon mintázat elegáns és vagány [+]

A hátlap esztétikus, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, középen felülre szerelték a 8 megapixeles kamerát, valamint a gyengécske ledes villanót, legalul egy felirat jelzi a mobil hovatartozását. Érdekes döntés volt a csehektől, hogy ugyan az akkumulátor nem cserélhető, a két microSIM és az egy microSD foglalathoz úgy férünk hozzá, ha a borítást levesszük. Elég szorosan illeszkedik, visszapattintatni viszont nem nehéz és remélhetőleg jól zár utána is, a kártyahelyeket egy vékony gumi csíkkal szigetelték le.

Hardver, szoftverezettség

Ugyan tesztalanyunk számozásban a StrongPhone Q6 és a Q8 közé ékelődik, hardverben mindkét modell erősebb. A Q7 belsejébe ugyanis egy 32 bites Qualcomm Snapdragon 210 lapka került (szemben a Q6 Snapdragon 410 és a Q8 MediaTek MT6752 SoC-jével), ami elég harmatos teljesítményt nyújt. Az ARMv7 architektúrájú processzorban négy darab 1,1 gigahertzen ketyegő Cortex-A7 mag dolgozik, a grafikus terheket az Adreno 304 veszi le a CPU válláról, az alkalmazások futtatását pedig 1 gigabájt RAM próbálja meg segíteni. Az adattároló mérete elvileg 8 gigabájt, ebből a rendszer 2,11-et emészt fel, vagyis kevesebb mint 6 gigabájt marad szabadon. Van microSD foglalat, a telefon maximum 32 gigabájtos kártyát kezel. (Illetve ennél nagyobbakat is, de a gyártó eddig a méretig tudja garantálni, hogy nem lesz lassúbb a rendszer.) A rezgőmotor nem túl erős, zsebben hordva, vagy munkagépben ülve nem mindig fogjuk érezni az értesítéseket.

Alul fizikai híváskezelő és bekapcsolást szolgáló gombokat találunk
Alul fizikai híváskezelő és bekapcsolást szolgáló gombokat találunk [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone Q7 Evolveo StrongPhone Q6 Evolveo StrongPhone Q8 Cat S50
Rendszerchip Snapdragon 210 Snapdragon 410 MediaTek MT6752 Snapdragon 400
AnTuTu 6.x Benchmark 19575 pont n/a n/a n/a
Vellamo Browser 1371 pont 1991 pont 3216 pont 1718 pont
Vellamo Metal 603 pont 863 pont 1871 pont 640 pont
Geekbench 3 (single) 291 pont 487 pont 820 pont 330 pont
Geekbench 3 (multi) 960 pont 1444 pont 4059 pont 1084 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,9 fps nem futott le 11,0 fps 4,1 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps nem futott le 5,7 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8,9 fps 9,2 fps 25,0 fps 10,7 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,9 fps 8,5 fps 16,0 fps 5,8 fps

Az előbb leírtakat a pontszámok is tökéletesen alátámasztják, egyszerűen a Snapdragon 210 chipset már nem elég a középkategóriában. A benchmark eredmények persze mindig csak tájékoztató jellegűek, ettől még lehet jó a rendszersebesség. Csakhogy nem az. Az alapműveleteket még gond nélkül ellátja a telefon, a baj akkor kezdődik, ha valamit elkezdünk telepíteni, hiszen ilyenkor már akadozni kezd a szoftver. Az alkalmazásváltás sem gyors, és még a böngészésnél is képes döcögni az kütyü, nem beszélve a játékokról, hiszen a grafikus gyorsító az Angry Birds szintű produktumokkal képes csak megbirkózni.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

Eddig szinte semmilyen módosítást nem eszközölt az Evolveo a szoftverekben, a mostani Android 5.1.1 operációs rendszer ikonkészlet terén eltér a gyári variánstól, működésben viszont nem. A zárolt képernyőn megjelennek az értesítések, a kamerát és a tárcsázót egy ujjcsúsztatással elérjük. Utóbbival prediktíven kereshetünk a névjegyek között, amikhez többek között szám, csengőhang, email, cím és jegyzet is kapcsolható. A főoldalakra widgeteket és gyorsikonokonat helyezhetünk ki, létrehozhatunk mappákat, a legördülő információs függönyben pedig a notifikációkat és a gyorsbeállítások kapcsolóit érjük el. A billentyűzet jól használható, a közepesen jó kijelzőérzékenység ellenére is pontosan lehet vele gépelni.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

Extra a gesztusébresztés, így kikapcsolt megjelenítőre betűket formázva különböző alkalmazások nyílnak meg (C-re a kamera, M-re az üzenetek stb.). Programok terén kizárólag a zseblámpa és talán az eszközkezelő mondható extrának, nem telepítettek felesleges applikációkat. Rendelkezésre áll az email kliens, a fájlkezelő, a böngésző, a hangrögzítő, a kamera, az FM-rádió, az ébresztőóra, a video- illetve zenelejátszó, a Térkép, valamint a Play Áruház.

Kamera, multimédia

A hátlapra egy autofókuszos, 8 megapixeles felbontású (Samsung ISOCELL szenzor), az előlapra pedig egy fixfókuszos, 2 megapixeles kamera került. Az elsődleges fényképezőt egy ledes vaku segíti, bár sajnos meglehetősen csekély mennyiségű fényt bocsát ki. A keresőképernyőről több mód közül választhatunk: szépítő, effektus (szépia, negatív, szolarizáció), HDR, portré, tájkép, sport. A fogaskerék ikonra nyomva beállítások valóságos garmadájával találkozunk: változtathatunk a képminőségen, az érzékenységen (ISO 100-800), az időzítőn (1-60 másodperc sok fokozatban), a fehéregyensúlyon, az expozíción, a telítettségen, a kontraszton, a fókuszáláson, az élességen, a helycímkével ellátáson. A képek mentése körülbelül egy másodpercet vesz igénybe, a fókuszálás gyorsabb.

A kamera keresőképernyője és a menüje A kamera keresőképernyője és a menüje
A kamera keresőképernyője és a menüje [+]

Sokat vártam a szenzortól, aránylag keveset kaptam. Persze a képeket elnézve egyértelműen kijelenthető, hogy a Q7 sokkal jobb alkotásokat készít, mint az eddigi Evolveo mobilok, nappal vállalható, korrekt dinamikatartománnyal rendelkező fotók készültek. Sajnos a zajt nagyon elmossa az algoritmus, így a részletesség és a vonalélesség is kap egy hatalmas pofont, érdemes belenagyítani a fotókba, hiszen az apróbb dolgok, arcok, feliratok már szinte egyáltalán nem látszanak, eléggé festményszerűnek tűnik a képek széle, olykor közepe is. A beltéri felvételeknél hasonló eredményre számíthatunk, a vakus fotók viszont csalódást keltőek, nagyon gyenge a vaku, egy méternél messzebb nem visz el a fénye. Az éjszakai felvételek majdhogynem használhatatlanok, bár az ISOCELL-ről tudjuk, hogy sötétben egyébként sem számít a legjobb megoldásnak. A tesztvideó elégséges, minőségben pont annyit hoz, hogy egy munkafolyamatot felvegyünk és később visszanézzünk.

Sajnos meglehetősen gyenge a vaku, a kamera teljesítménye sem kiemelkedő
Sajnos meglehetősen gyenge a vaku, a kamera teljesítménye sem kiemelkedő [+]

A videolejátszó a fontosabb formátumok közül csak a DivX-et nem kezeli, viszont legalább a felbontást bírja 1080p-ig, bár volt olyan film, aminek a kódolása nem tetszett a szoftvernek és akadozott a lejátszás. Vannak persze alternatívák, a Play Áruházban számos nagyobb tudású programot találunk, érdemes is keresni, mert a gyári megoldás szinte semmilyen plusz funkcióval nem rendelkezik.

A zene- és a videolejátszó A zene- és a videolejátszó
A zene- és a videolejátszó [+]

A zenelejátszó előadók, albumok és dalok szerint listázza a telefonon tárolt számokat, a felhőben lévőket nem kezeli. Létrehozhatunk listákat, bejelölhetünk kedvenceket, Egy gombnyomással elérjük a hangszínszabályzót, az ismétléses és a véletlenszerű zenehallgatást, az albumborítók kis képként jelennek meg. A muzsikát beállíthatjuk csengőhangnak is, külön-külön mindkét SIM-re egyaránt. A maximális hangerő nagyon jó, még zajosabb környezetben is hallható, mondjuk a minőségével azért van gond, hiszen a mélyek berezonálnak.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az Evolveo készülékek jellemzően két SIM-et kezelnek, ahogy tesztalanyunk is, két micro méretű kártyát tudunk behelyezni, amik csak standby módban lógnak a hálózaton, ami azt jelenti, hogy ha az egyiket hívásra használjuk, a másik nem érhető el sem csevegésre, sem internetezésre. Szörfölni csak az elsődleges helyen lévő SIM-mel lehet 4G-n, itt adott a maximum 150/50 le- illetve feltöltési sebesség, LTE híján 3G-re tud felcsatlakozni, ahol 42/5,76 Mbps az elméleti leggyorsabb érték. A második SIM csakis 2G hálózatokon üzemel. A telefonból nem maradt ki a 802.11b/g/n-es WiFi, ami hotspotként is működik, a Bluetooth 4.0, és szerencsére az NFC illetve a GPS sem. Az USB-OTG és a GLONASS támogatás kimaradt, a pozicionálás körülbelül fél percet vesz igénybe.

A Chrome böngésző és az alkalmazásváltó A Chrome böngésző és az alkalmazásváltó
A Chrome böngésző és az alkalmazásváltó [+]

Böngészésre a Chrome-ot használhatjuk, ezt az alkalmazást már valószínűleg mindenki betéve ismeri. A Google mondjuk sokat nem változtatott rajta az utóbbi időben, pedig pár funkciónak lehetne örülni, ilyen a sortördelés, amit nem tud az app. A Flash sem működik, de ez már sosem fog megváltozni. Az adatok szinkronizálása viszont pöpecül megy, a Google fiókba való bejelentkezés után a könyvjelzők, a jelszavak és a előzmények azonnal elérhetőek lesznek a telefonon is. A szoftver gördülékenysége közepes, mobilos nézetben nincs gond, asztaliban viszont képes sajnos akadozni. Sunspiderben 2396 ms-ot mértünk, ez finoman szólva sem kiemelkedő eredmény.

Két microSIM és egy microSD foglalat fért a hátlap mögé
Két microSIM és egy microSD foglalat fért a hátlap mögé [+]

Értékelés: Evolveo SrongPhone Q7 LTE
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo egy 3000 milliamperóra kapacitású lítium-polimer akkumulátort pakolt a hátlap alá, amit nem lehet házilag kicserélni. Mivel sem a kijelző, sem pedig a chipset nem fogyaszt sokat, a két napos üzemidő elérése reális elvárás nagyjából 4 óra képernyőidő mellett, videózni körülbelül 5-6 órán át lehet egy feltöltéssel.

Az Evolveo SrongPhone Q7 LTE nemcsak számozásban, hanem a 90 ezer forintos árával is a StrongPhone Q6 és a Q8 közé került, pedig az igencsak szép külsőn kívül igazából ezt semmi sem indokolná. Kezdjük ott, hogy tudásban mindkét testvérmodellnél kevesebbet tud, a Snapdragon 210 chipsetnek, és főleg az Adreno 304 grafikus gyorsítónak sokszor túl nagy falat a HD felbontású képernyő, aminek ráadásul még az érzékenysége sem a legjobb. Hogy tovább savazzuk a panelt, a kékes fehéregyensúly még csak-csak elfogadható, de a gyenge fényerő már kevésbé, főleg úgy, hogy az említett házon belüli modellek ebből a szempontból is többet ígérnek. Az egy gigabájtnyi rendszermemória szintén ballépés 2016-ban, valószínűleg nem lett volna nagy áldozat dupla ennyit beszerelni. A Samsung ISOCELL kamera papíron ígéretesnek tűnt, ám a végeredmény egyáltalán nem hibátlan, persze még mindig a Q7 LTE a legjobb fotókat készítő Evolveo mobil. Az üzemidő az átlagosnál jobb, bár egy strapatelefonnál talán ennél többet várnánk. Összességében tehát nem a készülékkel van a legnagyobb gond, hanem a pozicionálással, amin még a két SIM kezelése sem tud javítani. Az viszont igen, hogy még mindig elég kevés a konkurens, ha a csehek kínálatát nem nézzük, akkor a CAT S40 jöhet szóba, csak hát jóval többe kerül, de számításba jöhet még a myPhone Hammer AXE LTE, bár azt szürkeimportos kínálatban találjuk csak meg. Ha tehát lehet, akkor inkább a Q6 LTE-t érdemes választani, és még pénzünk is marad valami másra. Mondjuk egy erős fényű zseblámpára.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo SrongPhone Q7 LTE
Evolveo SrongPhone Q7 LTE Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144 x 74 x 13 milliméter
Tömeg 190 gramm
Készülékház védelme IP68, MIL-STD-810G
Színvariációk fekete-piros
SIM-foglalat 2 darab microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Kijelző védelme Gorilla Glass 4 üveg
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 210
Processzor típusa 32 bites, 1,1 GHz-es nyolcmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 304
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 5,89 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4 (FDD&TDD)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
USB OTG nincs
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FM-rádió, Eszközkezelő, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) ? óra
Beszélgetési idő (3G) ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, közelségérzékelő, fényérzékelő, értesítő led, giroszkóp, iránytű

Azóta történt

  • Evolveo StrongPhone X3 - elemlámpa

    A csehek újdonsága egy rémesen egyszerű strapatelefon, gyors a rendszersebesség, van rajta egy óriási zseblámpa, víz-, por- és ütésálló, plusz teljes értékű USB-n képes más eszközöket tölteni.

  • Evolveo StrongPhone Q5 LTE - félregombolva

    A csehek legújabb, érintőkijelzőt és fizikai kezelőgombokat is biztosító strapakészüléke kissé összeszedetlenül sikerült, noha szétesni biztosan nem fog.

Előzmények

Hirdetés