Hirdetés

E-TEN glofiish X800 - megérkezett

Bevezető, csomagolás

Nehéz helyzetben vannak azok, akik mostanában telefonos-PDA vásárlásán törik a fejüket. A nagyobb gyártók több új készülékkel is jelen vannak a piacon, a csúcsmodellek már kaphatók is (Asus P735, HTC Kaiser, Toshiba G900), de ezzel még korán sincs vége a dömpingnek, hiszen a Asus, a HP és a HTC legújabb gépei még meg sem érkeztek.

Az E-TEN csúcsmodelljét még a CeBIT-en jelentették be, aminek bizony már több, mint fél éve. Igaz, időközben piacra dobták az amúgy kiváló X500+ jelzésű modelljüket, de az a gyors mobilinternetre vágyók igényeit nem tudta kielégíteni, mivel nem támogatja a 3G-t - viszont előrevetíti, hogy mire is számíthatunk az X800-ban, ami pár napja végre-valahára megérkezett szerkesztőségünkbe. A G900 és a Dual Touch mellett nem hozott igazán lázba, holott már márciusban volt a kezemben egy prototípus, azóta várom a megjelenést. A SIM kártya behelyezése és az első bekapcsolás után persze rájöttem, hogy megérte várni, mert bár erős a konkurencia, az X800 derekasan helyt áll a piacon.

A tesztpéldányt rejtő fehér doboz arra engedett következtetni, hogy ez még mindig nem egy végleges készülék, de annyi baj legyen. Kicsomagolás után a következő tartozékokra bukkantam: USB szinkronkábel, hálózati töltő, sztereó headset, valódi bőrből készült tok, leírás, CD.

Külső

A glofiish széria gépei sosem sablonos külsejükről voltak híresek. Ez különösen igaz az X800-ra, mely kissé futurisztikus dizájnt kapott. Anyaghasználata és színei alapján még elegánsnak is lehetne mondani, de az ívek, az előlapi gombok, valamint a két piros színben tündöklő kamera miatt más összkép alakul ki az emberben - én kicsit futurisztikusnak mondanám, nagyon tetszik! Tömege kicsit nagy (147 gramm), de méret tekintetében nem sokkal nagyobb, mint egy okostelefon, zsebben is simán lehet hordani.

Az érintőkijelző átlója 2,8 hüvelyk, felbontása pedig 480 x 640 pixel - igen, ilyen van az X500+-ban is, ott is agyondicsértem, itt nem akarok ömlengeni, gyönyörű képe van. Fekete színű, szálcsiszolt fém borítás öleli körül, a többi rész pedig ezüst színű, műanyag. A bal felső sarokban lévő piros színű kör az előlapi, videótelefonáláshoz használatos kamerát rejti, mellette van a telefonhangszóró, egy X800 felirat, valamint a széleken két állapotjelző LED. A megjelenítő alá került egy jól kinéző glofiish felirat.

Alul találjuk a kezelőszerveket, középen a kis méretű, de jól használható joystickkal. Ezt mindkét oldalról két-két fekete színű funkciógomb fogja közre (a szoftveres gombok, a GPS és a gyorsmenü billentyűi), ezek mellett pedig két-két szürke gombocska figyelget. Relatív kis méretük ellenére tökéletesen használhatók.

Bal oldalra került a 2,5 mm-es jack kimenet, a reset nyílás, egy gyorsbillentyű, valamint az elmaradhatatlan hangerőszabályzó páros. Felül diszkrét GPS felirat látható.

Jobbra találjuk a bekapcsoló és az exponáló gombokat, alulra került a miniUSB port, a mikrofon, valamint a microSD kártyahely. Örvendetes, hogy ezúttal került rá fedlap, nem kell tehát attól félnünk, hogy véletlenül elhagyjuk az aprócska adattárolót.

A fémes hatású műanyag hátlap is szépre sikerült. A tekinteteket itt is egy piros kör vonzza, ami a 2 megapixeles, autófókuszos kamera. Tőle jobbra van a LED-es mobilfény, az önarckép készítéséhez használatos tükör, valamint a kihangosító hangszórója. Lent elfért még egy glofiish felirat, valamint egy Windows Mobile logó.

Belső, operációs rendszer

A processzor ezúttal is SC34224 típusú Samsung, de nem 400, hanem 500 MHz-es. A RAM mérete 64 MB, melyből mindössze 22 MB szabadon felhasználható, a 256 MB-os ROM-ból pedig 140 MB érhető el, a többi helyet a rengeteg előre telepített szoftver foglalja el. A bővítés microSD porton keresztül lehetséges, eredeti iGO-val tehát per pillanat nem lehet használni, mivel a népszerű navigációs szoftverből külön nem kapható microSD-s verzió - csomagban viszont létezik, reméljük a forgalmazóknál lehet majd együt kapni őket.

A Windows Mobile 6 Professional operációs rendszer sebességével ezúttal már nagyjából elégedett voltam, nem úgy, mint az X500+-nál. Ennek oka valószínűleg a végleges ROM, de valószínűleg számít a 100 MHz-cel gyorsabb processzor is. A képernyőváltások megfelelően gyorsak, a scrollozás viszont még mindig dög lassú. A rendszer sebességét Anton Tomow Pocket PC Mark-jával mértük.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 158,54 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 7,23 MWIPS
Memory Benchmark 679,01 points
File system Benchmark 68,34 points
Graphics Benchmark 58,19 points

A processzor adottságainak megfelelő pontszámot dobott ki, a memóriateszt lefuttatása után szintén kellemes eredményt kaptam. A fájlrendszer gyenge, de mint azt már többször leírtam, WM 5-nél újabb gépeknél ennek a tesztnek van a legkisebb jelentősége. A grafikus tesztre kapott pontszám viszont most is kiábrándító: 25%-kal jobb, mint az X500+ eredménye, ami nagyjából annyi, mint az órajelbeli különbség. Ezen a részen tehát nem sikerült javítani, a konklúzió tehát ugyanaz: ennek a Samsung processzornak nem való a VGA felbontás.

Szoftverek

Ha glofiish, akkor rengeteg extra szoftver, ezt már jól tudjuk. Mindegyik uninstallálható, ha mégis szükségünk lenne rájuk, az Application Recovery nevű szoftver segítségével pillanatok alatt újrahúzhatjuk őket a ROM-ból. Megújult a Today plug-in, van benne egy gyorstárcsázó és egy időjárás-előrejelző felület, szerintem sokkal jobb, mint az előző megoldás.

A menüben a programok mappákba vannak csoportosítva. A Multimedia alatt találjuk az FM rádiót, a kamera szoftverét, egy képnézegetőt, valamint a névjegykártya digitalizálót. A rádió csak bedugott fülessel működik (mivel az az antenna), de kihangosítani valamiért ilyenkor sem lehet.

GPS: a GPS Viewer aktuális pozíciónk/sebességünk írja ki, a Location SMS segítségével ez előbbit SMS-ben bárkinek elküldhetjük. A Satellite Data Update neve magáért beszél. Az Office programcsalád tagjai (Word, Excel, Powerpoint) szintén külön mappában tanyáznak, de ez a Start/Programok alól nem érhető el, csak simán a Start gomb megnyomása után.

A Utilitiesben elég sokan laknak. Az Application Recoveryről már volt szó, a Backup Utility neve szintén beszédes, érdekessége, hogy képes magától backupolni, ha merül az akksi. A Bluetooth Manager nem különösen érdekes, a Default Settings egy szoftveresen elindítható hard reset (szép mondat), az M-Desk pedig egy kicsit lassan induló (3-5 másodperc) gyorsindító ikonokat tartalmazó program, elég hasznos.

A hangfelismerő programról a korábbi glofiish tesztekben már írtunk: tulajdonképpen használható, én inkább csak mókáztam vele. Symbian S60-as társához hasonlóan itt sem muszáj minden nevet/parancsot magunknak felmondani, de érdemes, mivel a gép elég furcsa akcentussal beszél magyarul. A felsoroltakon kívül a főmenüben találunk egy Remote Desktop Mobile nevű alkalmazást, valamint az előző képen látható Task Managert, ami nem sokkal jobb, mint a gyári (talán csak annyiban, hogy ujjal is egész jól kezelhető), ráadásul az X gombot nem képes átállítani úgy, hogy az valóban becsukja a programokat. A Today képernyőről is elérhető a jobb alsó sarokban lévő kicsi csillaggal.

Telefon funkció, adatkommunikáció

A telefonos rész sem hibátlan. A hangminőség telefonhangszórón és kihangosítva is jó, viszont itt is jelen van az a hiba, ami a Mio A701-nél oly sokakat zavart, nevezetesen hogy bejövő hívás fogadása esetén úgy 2 másodpercig nincs hang, először tehát megnyomjuk a felvevőgombot, majd várnunk kell, és csak utána kezdhetünk el kommunikálni.

A telefonkönyv kapacitásának a szabad memória szab határt, azaz gyakorlatilag akármennyi bejegyzést tárolhatunk. Extra mezőkből 39 féle van, ez valószínűleg mindenkinek kielégíti az igényeit. A Windows Mobile PIM funkcióiról ebben a cikkben lehet bővebben olvasni.

A szoftveres rész itt is hibátlan. A telefonfunkcióval kapcsolatos programok a Phone mappában laknak. Az Add Ringtone nevűvel bármely, akár MP3 formátumú zenénket beállíthatjuk csengőhangnak, a Call Filter segítségével megszűrhetjük, hogy kik hívhatnak minket (vagy hogy kik nem). Van MMS szerkesztő, gyorstárcsázó, SMS küldő (ez utóbbi kb. arra jó, hogy az asztalra kirakva egyből az új SMS részbe ugrik, nem csak az üzenetek közé). A profilválasztó ezúttal kimaradt.

Az adatkommunikációs rész hibátlan. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de a gépecske elboldogul a 3. generációs mobilhálózatokon is, sőt, ismeri a HSDPA-t. A WiFi 802.11b/g szabványú, a Bluetooth 2.0-s, támogatja a sztereó hangátvitelt (A2DP) - mindkettő átlagos hatótávolságú. UMTS és WiFi hiányában természetesen EDGE-t vagy GPRS-t is használhatunk netezéshez, ami egyébként még az Internet Explorerrel is egész kellemes, mivel a WM 6-ban lévő verzió már támogatja a natív VGA felbontást.

Multimédia, GPS

A géppel való fotózás egy rémálom volt számomra. A kamera 2 megapixeles, autofókuszos, makró fotózásra alkalmas, gyenge fényviszonyok között mobilfény segít használható képeket készíteni. Az exponáló gomb szerintem borzalmas, nehezen érezni a két állás, azaz a fókuszálás és az exponálás közötti különbséget, utóbbihoz pedig tényleg nagyon meg kell nyomni. A zárhang csattanása után csak 1-2 másodperccel készülnek el a képek, ami valószínűleg direkt van így, én utáltam, mindig bemozdult emiatt a kép.

A szoftver olyan, mintha valami elmebeteg kisgyerek álmába csöppennénk, a beállításokat szimbolizáló szerszámot megnyomva minden oldalra béna kis ikonok kerülnek, rohadtul nem lehet érteni, hogy mi mit jelent, felbontásnál pl. Sz, Nz, Mz, Hz és Ez feliratok közül választhatunk, ezek gondolom angol kifejezéseket takarnak, én jobban örültem volna annak, ha mondjuk VGA és 2MP van kiírva - többek között emiatt sikerült ismét 640 x 480-ban csinálnom kb. 20 tesztfotót, nem tudom, hogy miért ez a default érték. Beállításokban nem bővelkedünk, ISO érzékenységről ne is álmodjunk, van fehéregyensúly és önkioldó, szuper. A képminőség közepes, a makró fotók viszont rendben vannak.

A zenei fájlokat a Windows Media Playerrel játszhatjuk le, ami ugye közel sem a legfeljettebb Pocket PC-s szoftver erre a feladatra, érdemes tehát feltolnunk a MortPlayert, melyről itt lehet bővebben olvasni. A gyári füles hangminősége közepes, kihangosítva elég jól szól a kütyü, de csodákat nem szabad várni. A TCPMP elboldogult az asztali PC-re optimalizált DivX fájlokkal is, de nem vitte őket olyan folyamatosan, mint ahogy én azt elvártam volna - hát igen, a Samsung proci.

A GPS-vevő SiRF-Star III chipsetet használ, 20 csatornás. Gyorsan talált jeleket, azokat nem vesztette el, a hardveres rész tehát rendben van. A microSD-s iGO-m tökéletesen futott, de ne feledjük, hogy ilyet külön nem lehet kapni, ha tehát nem fogják csomagban árulni a gépet, akkor nem fogjuk tudni használni a hazai fejlesztésű szoftvert.

Egyebek, összegzés

Nem esett még szó az akkumulátorról. Kapacitása 1530 mAh, cserélhető, normál használat mellett érdemes naponta tölteni, egyébként félő, hogy a második nap le fog merülni.

Összegzés: az E-TEN glofiish X800 egy nagyon jó, de közel sem tökéletes gép. Hardveres téren nagyon erős, egyedül a processzorral van bajom, mert véleményem szerint nem képes maradéktalanul eleget tenni egy VGA felbontású kijelző igényeinek. Az adatkommunikációs rész hibátlan, multimédiás téren nem rossz, szoftverek terén pedig verhetetlen. Azonban hosszas vívódás után úgy döntöttem, hogy nem kaphat Ajánlott plecsnit, mivel jelen pillanatban majdnem 200.000 forintba kerül, ami a szoftverek és a minőség ellenére is egy magas összeg. Így csak Tetszett.

E-TEN glofiish X800

Bocha

A készüléket a Top Mobile Solutions Kft biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

E-TEN glofiish X800
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz + UMTS, HSDPA
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 60.5 x 113,5 x 15,8 mm
Tömeg 147 gramm
Processzor 500 MHz-es Samsung SC34224
ROM/RAM 256 / 64 MB (143 / 22 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 480 x 640 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF Star III
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, autofókuszos CMOS, mobilfény
Akkumulátor 1530 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Hangvezérlés, TMC támogatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • E-TEN

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés