ASUS VivoTab RT - a fejem felett a kérdőjel

Külső, billentyűzet

Az ASUS újdonsága az egyik legszebb táblagép ma a piacon – gondoljuk ezt, amíg hozzá nem érünk. Talán a képeken is látszik, hogy a tajvani gyártó formatervezői részlege nem lopta a napot és a reklámfilmben elhangzottak is igazak, a cucc fémesen elegáns, jól néz ki. Önmagában táblagépként és billentyűzettel dokkolva számítógépnek álcázva egyaránt klasszul néz ki; a visszafogottan lakkozott keretnek köszönhetően a kijelző kikapcsolt állapotban szinte beleolvad az előlapba. A kütyü mérete önmagában 262,5 x 170,9 x 8,3 milliméter , tömege 525 gramm. Dokkolóval együtt majdnem kétszer ennyit nyom (1063 gramm), a méret pedig 262,5 x 170,9 x 18,7 milliméterre módosul.

ASUS VivoTab RT
[+]

Mivel nem biztos, hogy mindenki dokkolóval együtt fogja használni, muszáj megnéznünk a cuccot táblagépként, önmagában. Az előlap tetején középen a 2 megapixeles másodlagos kamera foglal helyet, mellette a fényérzékelő szenzor csücsül. A kijelző 10,1 hüvelykes képátlóval és 1366 x 768 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség 155 ppi, ami egyáltalán nem mondható kiemelkedőnek. Egy nagy felbontású képernyővel szerelt csúcstablet mellett bizonyos helyzetekben jókora eltérés adódik, a közel dupla ppi-értékkel rendelkező Nexus 10 vagy a harmadik/negyedik generációs iPad mellé helyezve nem csak a sasszeműek szúrják ki a képminőségbeli különbséget. A főképernyőn ez mondjuk szerencsére pont nem nagy gond, a köztudatban Metro UI néven futó felhasználói felület szögletes formái miatt nem jön ki az eltérés, netezés, képnézegetés vagy filmezés közben viszont érezteti a hatását.

ASUS VivoTab RT
[+]

Az ASUS az androidos Transformer eszközök esetében is előszeretettel alkalmazott IPS technológiát preferálta a kijelző megalkotásakor, mely elsősorban a közel 178 fokos betekintési szöggel és a jókora fényerejével hívja fel magára a figyelmet. Utóbbi esetében extrát jelent a Super IPS+ technológia, mely erős fényben használva egy jókora fényerőtöbblettel javít a láthatósági viszonyokon. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre legfeljebb öt pontot tud figyelembe venni. Figyelmesség az ASUS részéről, hogy az előlapot egy alacsony, alig látható keret futja körbe, így a táblagépet arccal az asztalra helyezve sem lesz baja a Gorilla Glass-szal védett kijelzőnek, bár ennek egyébként sem szabadna karcolódnia, ez inkább a szennyeződések távoltartását szolgálja. A vezérlés alapvetően gesztus-orientált, a kijelző alatt mindössze egyetlen kapacitív start gomb látható.

ASUS VivoTab RT
[+]

A hátlap nagy része szálcsiszolt alumíniumból áll, a kamerának és vakunak otthont adó felső fertályt viszont matt plasztik borítja. Középen egy szolid ASUS felirat olvasható, a külső hangszórók a bal és a jobb oldal közepén foglalnak helyet. A pozicionálás nem a legszerencsésebb, a gépet két kézzel tartva az ember óhatatlanul letakarja a nyílásokat. A hangminőségre nem lehet panasz, a SonicMaster-technológiával felturbózott hangkeltő egységek igen jól szólnak a mobileszközök piacán; HiFi-élményre természetesen azért nem szabad számítani, de kijelenthetjük, hogy a VivoTab RT az átlagnál jobban teljesít. A táblagép alján a billentyűzet dokkolója és a speciális aljzat található, a hangerőszabályzó és a 3,5 milliméteres kimenet egyaránt jobboldalra került. A felső rész bal szélére telepítették a ki- és bekapcsoló gombot, mely a képernyő lezárására és feloldására is használható. Baloldalt található a microSD- és microSIM-foglalat (utóbbit egy tűszerű eszközzel lehet kipiszkálni, benne van a dobozban), valamint a micro HDMI-aljzat és a klaviatúra lecsatolására szolgáló csúszka is itt kapott helyet.

A dokkoló szintén igényesen néz ki, az alul plasztik, felül fém billentyűzet tömege 538 gramm, a tabletre szerelve egész jó az illeszkedés, de némi holtjáték azért van. A Transformer széria tagjaihoz hasonlóan a VivoTab RT-khez kapható kiegészítő is rendelkezik beépített akkumulátorral, mely a táblagépet is képes tölteni; a 22 Wh-s egység hét órányi extra üzemidőt jelent. Az eszköz jobb oldalán egy USB-aljzat, a bal fertályon a speciális csatlakozó üldögél – ha már ennyire számítógépre hajaz a cucc, USB-ből elférhetett volna két darab is. A billentyűzet többé-kevésbé klasszikus kiosztással rendelkezik, de néhány extra vezérlőgomb is helyet kapott (ilyen például a fényerő- és a hangerőszabályzó, a repülő mód és a start gomb), plusz a kis méret miatt egy-egy gomb kicsit zsúfolt, a jobb oldali Shift például nem olyan, mint amilyennek én megálmodnám, mert nem az Enter alatt van, hanem a kurzorgombok és az Fn billentyű miatt kettővel beljebb. A billentyűk nyomáspontja megfelelő, a kissé érdes felületű klaviatúra kellemes gépelési élménnyel kecsegtet. Alul egy kis touchpad kapott helyet, mely egyszerre akár két ponton érzékeli az érintéseket, alul pedig két gombban végződik.

ASUS VivoTab RT
[+]

Fentieket olvasva az embernek az az érzése támadhat, hogy a külsővel kapcsolatban minden rendben van, de egyáltalán nincs. Az összeszerelési minőség túlzás nélkül mondhatjuk, hogy kritikán aluli – kritika alatt ebben az esetben az ASUS-tól megszokott minőséget kell értenünk. A billentyűzet frankó, ott nincs gond, de a táblagép nyeklik-nyaklik, a káva jobb oldala nyikorog, a sarkok kézzel elnyomhatók, aminek hatására az egész kijelző elszíneződik, plusz középen fodrozódik is. A hátlap alatt úgy érezni, mintha légüres tér lenne. Egy 40 000 forintos gépnél sem biztos, hogy szó nélkül elmennénk ezen hibák mellett, de a VivoTab annyiba kerül, mint egy perfekt első autó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Ilyen lesz a Memo Pad 10

    Valószínűleg Barcelonában mutatja be az Asus a Memo Pad 7 megnövelt változatát, mely valójában egy régi-új ismerős.

  • Padfone 2 – közel a millióhoz

    A gyenge elérhetőség ellenére is sikeresnek mondható a speciális dokkolók segítségével táblagéppé és noteszgéppé alakítható ASUS modell.

  • MeMo Pad – 149 dollárért?

    A Nexus 7 stílusjegyeiből építkező rendkívül alacsony árfekvésű héthüvelykes táblagéppel rukkolt elő az ASUS.

  • Atom meghajtású lesz a FonePad

    Intel processzor köré épülhet az ASUS hanghívások lebonyolítására is alkalmas táblagépe.

Előzmények

Hirdetés