Android 4.4 frissítési körkép

Bevezető

A 2013-as év több szempontból is izgalmas volt a Google mobilplatformját nyomon követők számára. A tavalyi évhez hasonlóan idén is két Android verziót kaptunk, elindult a Play Edition program, új szolgáltatásokkal bővült a Play áruház, számos remek készülékkel és alkalmazással bővült a paletta. Az idei év másik fontos hozománya a Gingerbread erős kikopása, mellyel párhuzamosan komoly térhódításba kezdett a modern Android. Míg tavaly januárban a 2.3-as rendszerverzió 47,6, a Jelly Bean pedig mindössze 10,2 százalékot harapott ki az androidos eszközökből, a legfrissebb mérések alapján előbbi mindössze 24,1 százalékon áll, míg utóbbi 54,6 százalékra kúszott fel. Mai cikkünk apropója a KitKat névre hallgató, 4.4-es számmal rendelkező verzió érkezése, mely a legnagyobb horderejű frissítés az első Jelly Bean (Android 4.1) óta, komoly változtatásokat eszközölve a motorháztető alatti részeken és a felhasználói felületen egyaránt.

Az androidos készülékek esetében az update-ek valamelyest hektikusak: a rengeteg gyártó, hardver, felhasználói felület, felbontás és egyéb komponens miatt nincs egy egységes frissítési filozófia. Ezen a helyzeten hivatott javítani a Nexus széria: az eredetileg főleg a fejlesztők számára készült, mára a mainstream piacon is vonzónak számító modellekre óramű pontossággal érkeznek a frissítések. A Nexus 5 már KitKattel érkezett, a jelenleg kapható két táblagép (Nexus 7 2013 Edition és Nexus 10) nem sokkal az Android 4.4 megjelenése után meg is kapták a frissítést, melyek mellé az előző generációs Nexus telefon és Nexus 7 tablet is csatlakozott. Zárójeles megjegyzés, hogy a KitKat egyik leginkább szembetűnő újdonsága, a módosított launcher egyelőre csak Nexus 5 készülékekre érhető el.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

A Nexus eszközök mellett idén nyáron egy új kezdeményezés is elindult a Google részéről, mely szintén alap androidos élményt és időben érkező frissítéseket hivatott kínálni. A Play Edition széria tagjain gyári Android fut, ám a készülékek mindegyike megvásárolható az aktuális gyártó által erősen módosított felhasználói felülettel, extra funkciókkal és szoftverkínálattal. A szoftverfrissítésekért viszont a Google felel, az eddigi tapasztalatok alapján néhány héttel a referenciamodellek után meg is érkeznek az update-ek. A család jelenleg négy tagot számlál, a Samsung Galaxy S 4 és a HTC One mellé nemrég a Sony Xperia Z Ultra és az LG G Pad 8.3 is megjelent a keresőóriás webshopjának kínálatában.

A Jelly Bean megjelenése után elkészült irományhoz hasonlóan a KitKat érkezése után is megpróbáltuk összegyűjteni, hogy mire is lehet számítani. A cikkben hivatalos közlemények és szivárgások egyaránt szerepelnek, utóbbiak esetén kizárólag a megbízhatónak számító forrásokat vettük számításba. A lista sajnos még nem teljes, több gyártó egyelőre még vizsgálja a frissítési opciókat, így a cikket is folyamatosan karban tartjuk.

ASUS, HTC, Huawei és Motorola

Az előző években megszokott módszerhez hasonlóan ismét betűrendi sorrendben haladunk végig a gyártókon, a sort így az ASUS kezdi. A tajvani vállalat egyelőre csak a legújabb PadFone készülékről tudott biztosat mondani, a kapott információk alapján a táblagépes dokkolóval rendelkező telefon a jövő év első negyedévében számíthat az update érkezésére. Az ASUS mentalitását ismerve azonban bizonyosra vehető, hogy nem az említett eszköz lesz az egyetlen fecske, ha tippelni kellene, a Fonepad Note FHD 6 és a Transformer Pad TF701T modelleket említeném.


HTC One

A HTC az elsők között nyilatkoztatta ki a frissítéssel kapcsolatos információkat, a tajvani gyártó ígérete alapján a One készülékekre a KitKat érkezése után legkésőbb 90 nappal megérkezik az új verzió. A szebb időket is megélt gyártó a csúcsgép mellett három további készülék esetén erősítette meg a 4.4-es robot érkezését, a One család másik két tagja (One Mini és One Max) mellett a kizárólag az Egyesült Államokban kapható Droid DNA is rajta van a listán. A sort a One kezdi, ha minden igaz, a csomag január során érkezik majd, melyet szépen sorjában követnek majd a többiek. A gyártó ezek mellett kijelentette, hogy a tavalyi One X egyelőre kimarad a játékból.

A következő versenyző a Huawei, aki igen komolyat villantott az Ascend P6-tal, valamint az idei év egyik legjobb ár-érték arányú telefonját is piacra dobta az Ascend Y300 személyében. Egyelőre úgy tűnik, a gyártó 2013-as modellei közül csak előbbi kapja meg a KitKat rendszert, melyre januárban kerülhet sor.

Motorola Moto G
Motorola Moto G

A Motorola az idén kitett magáért a frissítésekkel kapcsolatban, a Google által tavaly felvásárolt gyártó gyorsan reagált a KitKat érkezésére, a játékban mindkét idei mainstream (nem a kétkártyás vagy a szolgáltató-exkluzív piacra készült) eszköz részt vesz. Az amerikai vállalat idei csúcsmodellje, a Moto X és az ár-érték bajnok Moto G egyaránt a napokban kapta meg a KitKat verziót. A Motorola tehát jó példát mutat, ám ebben természetesen közre játszik az erős Google-hátszél és az előző éveknél (és a riválisoknál) jóval keskenyebb termékpaletta.

LG, Samsung és Sony

Az LG esetében egyelőre csak a G2 névre hallgató zászlóshajóról vannak információink, mely minden bizonnyal hamarosan megkapja az Android 4.4-es rendszert. Bizonyos források szerint a dél-koreai kivitel már idén beleharaphat a KitKatbe, míg a többi modell esetében a jövő év elejéről van szó. A dél-koreai vállalat nemrég csatlakozott viszont a Play Edition programba a G Pad 8.3-mal, így valószínűsíthető, hogy az igen jól sikerült táblagép sem marad hoppon.

LG G2
LG G2

A Samsung az elmúlt évek során az élen járt a szoftverfrissítésekkel a csúcsmodelleket és a középkategória felső szegmensét nézve, ez idén sincs másképp. A Galaxy S4 és a Galaxy Note 3 frissítése a pletykák szerint már januárban meg fog jelenni, a tavalyi zászlóshajók (azaz a Galaxy S III és a Galaxy Note II) esetében a gyártó egyik vezetője ejtette el az update érkezését. Utóbbiak pontos dátuma nem ismert, a szóbeszéd szerint leghamarabb március környékén számíthatunk rá. A nagyágyúk mellett lehetséges, hogy a középkategóriás modellek némelyikére is érkezik majd frissítés, egy kiszivárgott dokumentum alapján a dél-koreai vállalat többek között a Galaxy S4 mini, a Galaxy S3 mini, a Galaxy S Advance, a Galaxy Core, a Galaxy Fame, a Galaxy Ace 3 és a Galaxy Fresh esetében is vizsgálja a lehetőségeket. A táblagépekkel kapcsolatban nincsenek információink.

Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4

A Sony a mobil részleg hivatalos blogján számolt be a várható frissítésekről. Az idei csúcstelefonok, azaz az Xperia Z, az Xperia Z1, az Xperia ZL és az Xperia Z Ultra mellett az Xperia Tablet Z is a támogatott eszközök listáját erősíti. Az update csomag érkezésének dátumát egyelőre balladai homály fedi.

A lista természetesen még korántsem teljes, több modell esetén nagyon valószínű a KitKat érkezése, ám sajnos még nem érkezett megbízható (vagy legalábbis annak tűnő) hír róluk. A frissítésekről szóló hírek azonban szépen szállingóznak, ennek megfelelően a cikket is folyamatosan karban tartjuk.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Google Nexus 5 - Android csokoládéba mártva

    A legújabb Android referenciamodellt idén is az LG gyártja, a specifikáció alapján egy igazi csúcsgépről van szó: Full HD kijelző, LTE és Snapdragon 800 került bele.

  • Android 4.4 bemutató

    Megérkezett a Google legújabb édessége, mely a KitKat névre hallgat. Egy Nexus 5 fedélzetén próbáltuk ki, mit tud az Android operációs rendszer legújabb, 4.4-es változata.

Hirdetés