Amtek U560 – UMPC olcsón

Alapok

Mint a bevezetőben is látható, továbbra sem tudjuk egyértelműen hová tenni az UMPC kategóriát. Notebooknak kicsi, hordozható eszköznek egyértelműen nagy mostani tesztünk alanya is, amelybe ráadásul annyira próbáltak mindent belezsúfolni a tervezők, hogy szerintünk egy torzszülött keletkezett. Mint az előző sorokból kiderül, a legnagyobb gondom a készülékkel kapcsolatban a méreteket terén van.

Amtek U560

De ne vágjunk ennyire a közepébe. Érdemes megemlíteni, hogy az Amtek annyira nem kezdő cég az UMPC piacon, mint amennyire ezt itthonról gondolnánk. A gyártónak az U560 a harmadik készüléke. Az első a T700-as modell volt, amely a piacon az elsők között jelent meg Origami modellként. Ezt követte a T770 még tavaly, majd az idei év elején mutatkozott be jelen tesztünk alanya, amelyet a MobilX-től kaptunk.

Amtek U560

„A méret a lényeg” hangzik az ismerős mondás, de sajnos az Amtek terméke túllő a célon. Az eszköz a szó szoros értelmében hatalmas. Az UMPC nálam valahol az a kategória kellene, hogy legyen, amit még egyetlen kézzel is meg tudok fogni kényelmesen, miközben a másikkal kezelem. Nos, jelen tesztünk alanyánál erre gyúrnom kellene, ugyanis a „kis” drága a maga 675 grammjával nem éppen könnyed jelenség. Ehhez még a külső paraméterei is rádobnak egy lapáttal, ugyanis ezek már megközelítik egy subnotebookét. Igaz, tudásban sem marad el ezektől sokkal, de ennek ellenére én azért kisebb méretet várnék egy UMPC-től.

Amtek U560

A gyári doboz számomra egy kicsit szűkös mennyiségű pluszt tartalmazott, ugyanis legalább egy memóriakártyát vagy egy dokkolót szerettem volna, de csak headsetet és egy tokot kaptam a töltő és a készülék mellé.

Külsőségek

Összecsukott állapotban a készülék nagy részét a 4,8”-os érintésérzékeny, papíron 1024x600 pixel felbontású kijelző foglalja el, amelyet nekünk mindenféle boszorkányságok árán sem sikerült 800x600-as felbontás felé húzni. A kijelzőtől balra találhatóak az egér bal és jobb gombjának megfelelő billentyűk, valamint egy, a telefonok navigyűrűihez hasonló ötállású vezérlő, amely szerintem gyakorlatilag semmire nem használható, hiszen a kijelzőtől jobbra ott a jól ismert pöcökegér. Ez utóbbi nekem egy kicsit érzéketlennek, nehéznek hatott, igazi erőkifejtés kell ahhoz, hogy dolgozni tudjunk vele. Korábbi tesztalanyunk, az OQO ebben jobbnak bizonyult. Sokkal jobbnak.

Amtek U560

Tovább folytatva a külső elemzést, a készülék jobb oldalát vesszük szemügyre, ugyanis ez az irányító központ. Itt tudjuk ki és bekapcsolni a Bluetooth-t és a WLAN rádiót, valamint magát a készüléket. Ugyanitt található a 2 USB port, amely teljes értékű csatlakozóként használható. A bal oldalon egyedül a headset bemenete található (igen, headset, ugyanis egy jack porton képes kezelni az eszköz a mikrofont és a fülest, így speckó headset kell hozzá, persze telefonálni nem fogunk tudni vele), míg a készülék tetején egy csalódás, a CF kártya slotja. Sokkal jobban örültem volna egy SD bemenetnek, nem tudom, hogy ki hogy van vele, de szerintem a CF kártya nem éppen napjaink eszköze.

Amtek U560

A kijelzőt felfelé eltolva tárul a szemünk elé a QWERTY billentyűzet és néhány gyorsgomb. Engedtessék meg nekem, de fanyalogni fogok. A billentyűzet két hét aktív használat után sem áll kézre, pedig a gombok megfelelő méretűek rajta és pont jó távolságra vannak egymástól, azonban engem nagyon zavartak a középre pakolászott hotkey-ek, ráadásul a billentyűk kegyetlenül messze vannak az egértől, így a böngészés kényelmetlennek bizonyult amennyiben nem a stylust használtuk.

Amtek U560

Két témát mindenképpen érdemesnek tartok megemlíteni a tartóssággal kapcsolatban. Az egyik a képernyő mozgatásáért felelős slide, amit elég nehézkesnek, recsegősnek és darabosnak éreztem már most is, és már aggódtam az egészségéért, a másik pedig forgatható webkamera, ami egy vicc. Eleve mellé ragasztottak egy matricát, ami felhívja a figyelmünket arra, hogy ne forgassuk túl erősen, ugyanis letörhetjük, de ez sajnos így is van. Semmi nem akadályozza meg a rombolás lehetőségét, gyakorlatilag egy óvatlan felhasználó könnyen letörheti, ezért én is csak félve mertem kiadni a kütyüt a kezemből.

Belső, egyebek

A hozzánk érkezett tesztmodell 800 Mhz-es Genuine Intel processzorral rendelkezett és 1 giga DDRII memóriát tartalmazott, valamint egy darab 40 gigás merevlemezt. Ezek a paraméterek egyébként változtathatóak, a MobilX kínálatában elérhető például fele ekkora memóriával szerelt változat is. Sajnos optikai meghajtó nem járt az eszközhöz, még külső sem. Ezt a dokkoló tartalmazza, amely külön megvásárolható.

Amtek U560

Sajnos a Fraps-et mostmár a sokadik UMPC-n sem sikerül beüzemelnem (ötlet valakinek esetleg?), nem tudom mi lehet ennek az oka, pedig remek videót készíthettem volna a Half-Life-ról vagy esetleg az Open TTD-ról: ezek ugyanis vígan futottak a kütyün. Komolyabb játékokba természetesen nem bonyolódtam, hiszen a videókártya nem bírta volna. Ami számomra igencsak meglepő volt, hogy full terhelés mellett (játék, netezés, bekapcsolt WiFi) is két teljes órát bírt töltés nélkül a készülék, ezáltal ideális lehet arra, hogy médialejátszóként is felhasználjuk. Igaz, az ára kicsit magasabb, mint a 100e Ft környékén mászkáló PMP-knek, azonban itt duplaannyiért több mint a dupláját kapjuk tudásban.

Amtek U560

A WLAN és BT számomra kifogástalanul működött, sőt kipróbáltam az USB-s modemet is, pillanatok alatt felismerte a készülék, és onnantól azzal netezhettem. Összességében annyit mondhatok, hogy az eszköznek vannak hiányosságai (anyaghasználat, billentyűzet, egér), de az egyik legkedvezőbb árú modell az UMPC palettán, így annak, aki úgy dönt, hogy neki szüksége van egy ilyen eszközre, nem lesz oka panaszra. Annyit kérnék, hogy utólag mondja el a fórumban, hogy mire használja. Hátha okosabbak leszünk.

A készülék specifikációit ez a riport tartalmazza.

Polacheck

A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés