Acer neoTouch S200 - Snapdragon inside

Előszó

Amikor az Acer 290 millió amerikai dollárért megvásárolta az E-TEN-t, nem tudtuk, hogy mire számítsunk. A két cég házassága akár jó hatással is lehetett volna a termékekre, hiszen az Acer a note- és netbookok világában a minőségi, de nem túl magas árú eszközökről híres, ami nagyjából elmondható volt a glofiish márkanév alatt futó E-TEN készülékekről is. Az Acer 2005-ig elég sok PDA-t dobott a piacra (azokat egyébként a Wistron Corporation gyártotta), akkor viszont teljesen leálltak, az E-TEN-nél felhalmozott tudás tehát minden bizonyára jól jött nekik. A cég szándékainak komolyságáról idén februárban mi magunk is meggyőződhettünk, az Acer első sajtótájékoztatóját ugyanis a Gaudi által tervezett Casa Batllóban tartotta, amit nyilván nem három euró volt kibérelni — erről részletesebben ide kattintva lehet olvasni.

Acer S200

A nagy áttörés viszont elmaradt, az Acer PDA-k finoman szólva is átlagosak voltak, az áruk viszont a csillagos egekben mozgott. Az egyetlen említésre méltó lépés sem az Acer-höz, hanem az E-TEN-hez köthető, ők dobták ugyanis piacra Európa egyetlen Windows Mobile alapú kétkártyás készülékét, a többi próbálkozás — az igen méretes M900, a memóriahiányos F900 és a szoftveres problémákkal küzdő, túlárazott DX960 — szinte említésre sem méltó. Most viszont egy olyan gépet dobtak piacra, mely jó eséllyel megszorongatja majd a szinte egyeduralkodónak számító HTC-t.

Acer S200
[+]

A neoTouch felirattal díszített doboz szép és minőségi, a belső rész mágneses zárral védett, kettényitható, itt találhatók ugyanis a tartozékok: töltő, adatkábel, headset, valamint egy kijelzővédő fólia.

Külső

Az S200 véleményem szerint az eddigi legszebb és egyben legjobban összerakott Acer készülék. Ami azt illeti, elég nehéz is lenne elrontani egy hatalmas kijelzővel és pár érintőgombbal felszerelt eszköz formavilágát, de az újdonság ettől függetlenül igényes és szép, lecsapott szélek itt-ott, kellemes, ám kissé csúszós tapintású, ujjlenyomatokat gyűjtő műanyagok, ennyi a recept. Az összeszerelés minősége nem rossz, bár a hátlap az erős nyomkodásra gyenge nyikorgással reagál, de az ember érzése ettől függetlenül az, hogy az S200 bizony jól össze van rakva. A nagy kiterjedésű, de meglehetősen vékony (118,6 x 63 x 12 milliméter), átlagos tömegű (130 gramm) készülék egyébként kizárólag fekete színben érhető el, melynek komorságát az oldalt körbefutó ezüstös sávok törik meg.

Acer S200
[+]

Az előlap kis túlzással egyezik a kijelzővel, mivel a gépre egy 3,8 hüvelyk átlójú, 480 x 800 pixeles felbontású rezisztív TFT-panel került; a képminőség kiváló, ráadásul ez a méret már korrekt használhatóságot tesz lehetővé. A kijelző fölött a telefonhangszórót láthatjuk, attól balra és a jobbra a fény- és a távolságérzékelő szenzorok bújnak meg, látni csak akkor láthatjuk őket, ha a fény a megfelelő szögben esik a masinára. Alulra aprócska Acer logó került, alatta négy érintésérzékeny gomb található, melyek sokkal jobban funkcionálnak, mint például az F900-on.

Acer S200
[+]

A hátlap csillog — nagyjából ez az egyetlen dolog, ami az embernek eszébe jut róla, leszámítva persze azt, hogy egy igen méretes, egybefüggő sík felületről van szó. A jobb felső sarokban az 5 megapixeles, autofókuszos kamera és a hozzá tartozó ledes vaku üldögél, alattuk a kihangosító hangszórója található, míg a másik oldalra a gyártó logója került.

Acer S200

A masina tetején, pontosan középen találjuk a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenetet, melynek megléte mindenképp örvendetes. Alulra a miniUSB csatlakozó és a mikrofon került, balra a bekapcsológomb árválkodik, míg jobbra a hangerőszabályzó gombpáros, a stylus-szal benyomható reset-nyílás és a kamera exponálógombja került. Apropó, ceruza: az is van, a jobb felső sarokból lehet előbányászni, közepesen hosszú és elég vékony, láttunk már ennél kényelmesebb megoldásokat is.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készüléken Windows Mobile 6.5 Professional operációs rendszer fut, ami már önmagában is örvendetes, mert bár a rendszernek még így is rengeteg kezeléssel kapcsolatos hiányossága van, az előző, 6.1-es kiadásnál sokkal felhasználóbarátabb, a hasznos, új funkciókról nem is beszélve — az új rendszer bemutatóját ide kattintva lehet elérni. Ennél is örvendetesebb viszont, hogy ez az első Qualcomm Snapdragon processzorral szerelt masina, mely eljutott hazánkba. Hogy miért olyan jó ez a chipset? Azért, mert nagyon gyors és okos: órajele 1 GHz, a Scorpion nevű alkalmazás processzormag ugyanaz, mint az ARM Cortex-A8-ban, ráadásul a chipben a GPS-vevő mellett HSPA+ támogatás, Bluetooth, Wi-Fi és mobil-TV támogatás (MediaFLO, DVB-H és ISDB-T) is van, továbbá erejéből adódóan képes a nagy felbontású videók rögzítésére és lejátszására. Ez a chip van tehát az új Acerben, legközelebb a HTC Touch HD2-ben és a Toshiba TG01-ben fogunk vele találkozni. A RAM mérete a készülékben 256 MB, ROM-ból kétszer ennyi van, a felhasználók adattárolásra 275 MB-ot, programok futtatására pedig 115 MB-ot használhatnak fel, nem kell tehát szűkölködni.

A kijelző felbontása miatt a VsBenchmark nevű tesztprogramot nem tudtuk lefuttatni a készüléken, de a jó öreg Pocket PC Mark elindult — lássuk az eredményeket:

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 619,05 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 4,83 MWIPS
Memory Benchmark 880,43 points
File system Benchmark 1813,15 points
Graphics Benchmark 27,66 points

A tesztek lefuttatása után nagyon érdekes eredményeket kaptunk. A Dhrystone CPU-teszt után csak pislogtam, a 600 pontos eredmény háromszor jobb, mint bármi, amit eddig láttam. Ezt követte a processzor multimédiás képességeit tesztelő Whetstone teszt, mely nagyjából annyi pontot adott, mint egy régebbi típusú, 400 MHz-es processzor. Jött a memóriateszt és a 900-as pontszám, ilyet már láttunk, de ettől függetlenül nagyon jó. A fájlrendszer 1800-as eredményéhez hasonlót eddig még szintén nem láthattunk, így teljesen érthetetlen, hogy a grafikus teszt hogy hozhatott ennyire gyenge eredményt (27 pont). Ez a kettősség végigkíséri az egész készüléket, mely alapvetően nagyon gyorsan fut, de néhol bizony hajlamos belassulni. Ennek oka valószínűleg a driverekben keresendő, állítólag a HTC HD2 megjelenése is azért csúszik, mert a jelenlegi vezérlőszoftverek egyelőre képtelenek kihasználni a Snapdragon processzorban rejlő lehetőségeket és erőt — reméljük, hogy az Acer szorgosan fogja kidobálni az új ROM-okat, az S200 pedig pár hónapon belül még gyorsabb lesz, mint amilyen most.

Lássunk egy rövid videót a menürendszerről és az operációs rendszer sebességéről:

A korábbi Acer készülékekből ismert virtuális asztal teljesen eltűnt a készülékről, helyette egy jóval egyszerűbb, de hasznos plug-int láthatunk a Today képernyőn, melynek segítségével gyorsindító ikonokat helyezhetünk el rögtön a készenléti képernyőn. Említésre méltó újítás a tálca nagyítója: ha az ujjunkat a tálcán tartjuk, balra megjelenik az az ikon, amin épp rajta van az ujjunk. Ha a Today képernyőn állunk, a jobb felső sarokban az X gomb helyett a feladatkezelő hivatkozását találjuk, alul pedig a billentyűzárnak is találunk egy virtuális gombot.

Acer S200 Acer S200

A Start menü a szokásos, hibái továbbra is vannak, mivel az ikonok sorrendjéhez csak közvetve férünk hozzá, nem tudjuk őket szabadon áthelyezni, csak legelőre vagy leghátra küldeni. Szoftverek terén jól állunk, mert már a gyári alkalmazások között is akad jó pár hasznos (ilyen többek között a My Phone, a Marketplace, az Office programcsalád vagy a Messenger), de az Acer önszorgalomból is felpakolt pár alkalmazást.

Acer S200 Acer S200

Az első ilyen az Agenda, mely — mint az a nevéből is látszik — gyakorlatilag egy naptár. A Windows gyári naptárával azonos adatbázist használ, viszont sokkal ízlésesebben néz ki és sokkal használhatóbb, örvendetes, hogy egy gyártó végre észrevette a gyári megoldás hiányosságait és pótolta is azokat. Új kinézetet kaptak bizonyos beállítások is, melyeket a Preferences nevű menüpontba raktak össze.

Acer S200 Acer S200

Hogy mi van még? Időjárás előrejelző (MSN Weather), tőzsdei alkalmazás (MSN Money), backup-szoftver, internetmegosztás és pár social-networking kliens, róluk kicsit később.

Adatkommunikáció, telefonálás, üzenetkezelés, net

Adatkommunikációs téren finoman szólva is teljes a repertoár: négynormás GSM- (850/900/1800/1900 MHz) és háromnormás UMTS-modul (900/1900/2100 MHz), GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (7,2 Mbps) és HSUPA (5,76 Mbps) adatátviteli technológiák, 802.11b/g szabványú WiFi, 2.1-es, sztereó hangátvitelt is támogató Bluetooth, 2.0-s miniUSB csatlakozóval, mely USB Mass Storage módot is tud. Az IrDA port kivételével tehát gyakorlatilag minden technológiát belezsúfoltak a masinába, amit csak belezsúfolhattak. A hangminőség sajnos már nem ennyire kiváló, mert bár a térerő sosem ingadozik és beszélgetőpartnereimet is jól hallottam, én tisztán, de nagyon halkan hallottam őket — ez azért "jó", mert szoftveres úton javítható probléma, reméljük, hogy idővel javulni is fog.

Acer S200 Acer S200

A telefonkönyv kinézete sem a gyári, a görgetőrutin kicsit szokatlanul működik, de azért nem rossz, összességében nagyon kezelhető a szoftver — plusz jó is, mert rengeteg extra mezőt támogat és annyi nevet tud elmenteni, amennyit csak beleírunk. Az üzenetkezeléssel kapcsolatos részek nem hoznak újat, SMS, MMS és e-mail is van, a kinézet az ezeket kezelő programoknál gyári windowsos, a virtuális billentyűzet viszont nem az, hanem egy kiválóan kezelhető megoldás.

Acer S200 Acer S200

Social-networking is van, a készülékre Facebook, flickr és My Blogger kliensek kerültek fel, mindegyik jól működik.

Acer S200 Acer S200

Internetezni az új Internet Explorerrel tudunk, ami elég jó, de hiányosságai sajnos még vannak. A legördülő menükkel felruházott honlapokat nem érdemes vele felkeresnünk, mert sokszor kiábrándító eredményeket kapunk, de egyébiránt nem rossz a program, ráadásul a nagyméretű és magas felbontású kijelzőnek köszönhetően nem kell túlságosan rázoomolnunk az oldalakra, hogy olvasni tudjuk őket.

Acer S200 Acer S200

Multimédia

A készülék kamerája 5 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944, videóknál 640 x 480 pixel — tesztvideó mp4 formátumban itt. A kamerát kezelő szoftver egész sok beállítási lehetőséget kínál, az alapvető dolgokon (fehéregyensúly, jpeg-tömörítés stb.) kívül lehetőséget ad az érzékenység (ISO 100 - ISO 1600) piszkálására, van benne szoftveres képstabilizátor, POI-fotózás, sorozatfelvétel. Furcsaság, hogy expozíció-korrekcióra tíz lépésben van lehetőség, bár a +/-2/4/6/8/10-es értékek homályos, hogy mit jelentenek.

Acer S200

A képminőség nem rossz, főleg nem a PDA-s berkeken belül. Persze a hasonló felbontású mobiltelefonok azért odaverik az S200 kicsit homályos, kicsit életlen képeit, de összességében mind az álló, mind a mozgóképek minőségével elégedettek lehetünk.

Acer S200 Acer S200

A zenei résznél mindenekelőtt azt kell megjegyeznünk, hogy az S200-on szabványos 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet található, innentől tehát kis túlzással mindegy, hogy gyárilag mit tud, mivel saját szoftvert és saját fülhallgatót tudunk használni. Fogunk is, mivel zenéinket alapból a Windows Media Playerrel tudjuk csak lejátszani, ami ujjal kezelhetetlen, nem tartalmaz hangszínszabályzót, tehát nem az igazi. A gyári füles elég jól szól, a középtartományban kifejezetten tiszta, de a mélyek egy kicsit élesek. A telefonáláshoz hasonlóan a zenei rész is elég halk, ez a gyári fülesre és a kihangosított állapotra is igaz, utóbbival mondjuk minden egyéb baj is van, gyengén muzsikál a gép. A fülhallgatóval kapcsolatban megjegyezném, hogy aszimmetrikus kialakítású (tehát nekem kényelmetlen), felvevőgomb és mikrofon is van a kábelen.

Videónézés? Gyárilag Media Playerrel (azaz sehogy), egy megfelelő program letöltése után viszont akárhogy, a kijelző elég nagy, a processzor pedig elég gyors ahhoz, hogy kiváló élményben legyen részünk.

GPS, üzemidő, összegzés

Mint arról a Snapdragon tulajdonságainak taglalásánál már volt szó, a készülékben található GPS-vevő, mely ráadásul a cellainformációkat is felhasználja a gyorsabb pozicionálás érdekében. Navigációs szoftvert nem kapunk az Acerhöz, aktuális pozíciónkat megtekinthetjük egy aprócska segédprogrammal, ennyi. A szintén a SpeedShop által biztosított iGO 8.3 gond nélkül futott a masinán, ami bizony jó hír.

Acer S200
[+]

Az újdonságba egy méretes, 1350 mAh-s akkumulátor került, amit a hatalmas kijelző meg is követel: ha alig használjuk a gépet, kihúzhatja három napig, de átlagos használat mellett inkább két nap a jellemző. Sok zenéléssel és navigálással persze egy nap alatt is porig meríthetjük a lítium-polimer telepet.

Acer S200
[+]

Értékelés: Acer S200
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont

Hogyan értékelünk?

Bruttó 130.000 forint. Ennyibe kerül az első Qualcomm Snapdragon processzorral felszerelt tenyérgép, azaz tesztünk tárgya, az Acer S200. Hasonló kaliberű gépből nagyon kevés van a piacon, a legközelebbi vetélytárs egyértelműen a HTC Touch HD, mely hasonló áron mozog, viszont pár héten belül megérkezik majd a szintén Snapdragon processzorral felszerelt Touch HD2, mely bruttó 170.000 forintos áron fog indítani. Az árkülönbség részben indokolt, a még meg sem jelent HTC készülék ugyanis még az S200-énál is nagyobb, 4,3 hüvelyk átlójú kijelzővel büszkélkedhet, a megfelelő kezelhetőségről pedig a Sense kezelőfelület fog gondoskodni, míg az S200 ugyebár szinte csupasz operációs rendszerrel érkezik. Ettől függetlenül én bárkinek ajánlom a masinát, melynek a szoftveres hiányosságokat eltekintve egy nagy hibája van: halk a telefonhangszórója — oké, a sebesség is ingadozik egy kicsit, de talán így is a piacon lévő leggyorsabb tenyérgép. Reméljük, hogy a következő ROM-frissítés kicsit feltekeri majd a volumét és a sebességet, addig is itt a plecsni, amit a készülék megérdemel:

Acer S200 neoTouch

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Acer S200 neoTouch
Acer S200 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,6 x 63 x 12 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65.536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / ?
Memória 256 MB RAM / 512 MB ROM
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (miniUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Mobile 6.5 Professional
Processzor 1 GHz-es Qualcomm Snapdragon QSD8250
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Social-networking kliensek (Facebook, flickr), Agenda, MSN Weather, MSN Money
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (maximum 640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1350 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
giroszkóp, fényérzékelő szenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés