Acer Liquid Mini - devolúció

Bevezető, tartozékok

Az Acer már nem új versenyző az androidos mezőnyben. Nyáron két táblagépük is járt nálunk, az Iconia Tab A100 és az Iconia Tab A500 egyaránt jól sikerült modellek voltak. Telefonos fronton legutoljára a Liquid Metal járt nálunk, a készülék pedig nagy tetszést aratott a szerkesztőségben. Az akkoriban viszonylag korszerűnek számító hardver mellett ugyanis kiegyensúlyozott szoftveres kínálat jellemezte a gépet, az egyedi felhasználói felület pedig a torta habját jelentette. Utóbbira köztudottan gerjedünk, így kíváncsian vártuk, mit nyújt majd a telefon utódja.

Acer Liquid Mini
[+]

Bár a neve egy kissé csalóka, a Liquid Mini mindössze fél centiméterrel lett kisebb a Liquid Metalnál. A fogyókúra sajnos inkább a hardveres részt érintette: az előd 800 MHz órajelű processzora helyett ey 600 MHz-es CPU került a masinába, valamint az architektúra tekintetében is visszalépés történt. A képernyő is gyengült: míg a Metal 480 x 800 képpontos felbontással és íves felülettel operált, tesztalanyunkba mindössze egy 320 x 480 pixeles felbontású panel került. Persze ezektől eltekintve még működhet a dolog, lássuk is, mit kínál a Liquid Mini!

Acer Liquid Mini
[+]

Az XXL GSM-től kapott telefon egy fehér dobozban érkezett, melyen a telefon fényképe volt látható. A szokásos kézikönyv, töltő és microUSB-kábel kombó mellé egy műbőr tokot is kapunk, amely szép gesztus a gyártó részéről. Ahogy az elvárható, egy sztereó headset is lapul, amelyhez két párnácskát is kapunk. Utóbbiakra szükség is van, nélkülük ugyanis elég kényelmetlen a füles, a viszonylag nagy mérete miatt pedig a kisebb hallójárattal rendelkezők meg fognak szenvedni vele. Cserébe viszont meglepően jó a hangminősége, magas hangerőn sem torzít, a magasak és mélyek is szépen szólnak.

Acer Liquid Mini
[+]

Külső

Bár a készülék neve kis termetre utal, a telefon mérete inkább átlagos, mintsem parányi. Sőt, a Liquid Metal névre keresztelt elődnél mindössze fél centiméterrel rövidebb és keskenyebb, ennek fényében talán kissé elhamarkodott volt a név mögé biggyeszteni a Mini jelzőt. A készülék hátlapja matt plasztikból van, mi a kék verziót kaptuk, de ezen kívül rózsaszín, fekete, ezüst és zöld színben is megvásárolható a mobil. Az összeszerelési minőség nem tökéletes, a hátlap ugyanis hajlamos a recsegésre, ha erősebben megszorítja az ember. Ettől függetlenül stabil a rögzítése, biztosan a helyén fog maradni, ugyanis a lefejtése sem gyerekjáték.

Acer Liquid Mini
[+]

Az előlap kialakítása roppantmód hasonlít az említett Acer Liquid Metalra. Az enyhén lekerekített felső részen található a hangszóró, amely alatt egy Acer felirat olvasható. Jobb oldalt egy állapotjelző kapott helyet, amely visszafogott fényerővel értesít az aktuális eseményekről. Az előlap legnagyobb részét a kapacitív technológiát használó érintőkijelző foglalja el. A képátló 3,2 hüvelykes, a felbontás 320 x 480 képpontos, a megjelenített színek száma pedig 262 ezerre rúg. Bár a felbontás még megfelelő egy ekkora panelre, a TFT-LCD technológia miatt a betekintési szög nem túl acélos, a színek pedig kissé fakóbbak a kelleténél. Tovább haladva legalul négy, szintén kapacitív érintőgomb (főképernyő, keresés, vissza és beállítások) kapott helyet.

Acer Liquid Mini
[+]

A matt kék színű műanyag hátlap szépre sikeredett, szerencsére nem vitték túlzásba a stílusjegyek alkalmazását. Legfelül találjuk az 5 megapixeles kamerát, melynek kvalitásait egy szürke felirat is jelzi. Lejjebb haladva egy Acer feliratot láthatunk, legalul pedig a külső hangszóró virít. Utóbbiról nem tudunk elismerően nyilatkozni; bár a hangerő rendben van, a hangminőség felettébb gyenge a dinamikatartomány keskenysége miatt.

Acer Liquid Mini
[+]

A készülék oldalát is műanyag fedi: a bal és jobb oldalon a hátlap matt kékes plasztikját, alul és felül pedig egy-egy krómozott sávot láthatunk. Jobb oldalt felül állíthatunk a hangerőn, egy kicsit lejjebb pedig egy fizikai kameragombba futhatunk bele. Az alsó krómozott sáv ad otthont a microUSB-aljzatnak, felülre pedig a ki- és bekapcsoló gomb, valamint a 3,5 milliméteres kimenet került.

Acer Liquid Mini
[+]

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A számítások evégzéséért egy Qualcomm MSM7227 SoC a felelős, amelyben egy 600 MHz órajelű processzort és egy Adreno 200 grafkius gyorsítót is találunk. A RAM mennyisége 512 MB, a belső memória kapacitása pedig szintén 512 MB-os; utóbbit microSD-kártyával bővíthetjük. Bár a RAM nem kevés, a 600 MHz-es, ARMv6 architektúrájú processzor érezhetően nem elég a rendszer akadásmentes futtatásához. Nemrég az LG és a Samsung is előállt a saját olcsódroidjával (Optimus Net és Galaxy Y), melyek a hasonló ár mellett érezhetően jobban teljesítenek. Az alábbi táblázat a szintetikus tesztek tekintetében hivatott összehasonlítani a három mobilt.

LG Optimus Net vs Samsung Galaxy Y
Benchmark LG Optimus Net Samsung Galaxy Y Acer Liquid Mini
Quadrant Standard 1031 pont kb. 1100-1200 pont 457 pont
SmartBench 2011 477 / 950 pont nincs adat 430 / 462 pont
AnTuTu Benchmark 1393 pont 1736 pont 1030 pont
Linpack (egyszálas) 8,077 MFLOPS / 20,88 s 8,9967 MFLOPS / 9.32 s 7,823 MFLOPS / 10,72 s
Linpack (többszálas) 8,118 MFLOPS / 20,78 s 8,502 MFLOPS / 19.84 s 6,36 MFLOPS / 26,52 s

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

A gépen a Google mobil operációs rendszerének 2.2.2-es, FroYo művésznévre keresztelt verziója fut. Ez már bőven nem a legújabb (sőt, akát ódivatúnak is nevezhetnénk), a Gingerbread már lassan egy éve a piacon van, az elkövetkezendő hetekben pedig az első Ice Cream Sandich-csel telepített mobil is a boltok polcaira kerül. Bár arról nincs hír, hogy tesztalanyunk megkapja-e a 4.0-ás frissítést, mi nem tartjuk valószínűnek a dolgot. Főleg, hogy az Acer egy saját megoldásra cserélte a gyári felhasználói felületet (erről később), amely további hátráltató tényezőt jelent a frissítések szempontjából.

Véleményünk szerint a 600 MHz-es órajelen ketyegő processzor kevés az android rendszer akadásmentes működödéséhez, ez már rengetegszer tanúbizonyságot nyert. Az Acer összetett és előszeretettel animáló egyedi felülete tetézi a bajt, a működés minden, csak nem folyamatos. A telefon használata közben az embernek az az érzése, mintha a mobil egy jókora késletetéssel reagálna a parancsokra, ami már rövidtávon is nagyon frusztráló tud lenni. Ráadásul több helyen roppant instabil a szoftver, nem egyszer fordult elő, hogy a rendszer szó (és hibaüzenet) nélkül bezárta az éppen futó alkalmazást.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Felhasználói felület, alap szoftverek

Az Acer egy saját megoldásra cserélte le a gyári androidos UI-t, az új felület mr ismerős lehet a Liquid Metalról. Az androidon megszokott főképernyő helyet egy újat kapunk, amely három fő nézettel operál. A bal oldaliban a legutoljára futtatott alkalmazások miniatűrjeit láthajuk, a középső az aktuális időt és dátumot mutatja, jobbra pedig a multimédiás tartalmakat böngészhetjük. Alul a nyolc leggyakrabban használt alkalmazás található, a listát felhúzva pedig a telepített programokat listázó menübe jutunk. A bal oldali ikont megérintve elnavigálhatunk a klasszikus androidos főképernyőre, melyet kedvünkre telepakolhatun minialkamazásokkal; utóbbiakból néhány extrát is találunk a kínálatban. Egy újfajta képernyőzárat is kapunk, amelyet a bal alsó sarokot felhúzva oldhatunk fel. A nem fogadott hívások és a beérkezett üzenetek számát lezárt képernyő mellett is láthatjuk, melyeket megérintve a megfelelő alkalmazásokba ugorarhatunk, ehhez viszont egy újabb gesztus elvégzésére is szükség van. A státuszbár is megújult, az Acer víziójában kvázi az egész beállítások menü elérhető a képernyő tetejéről. Itt négy felületet kapunk, a középső tartalmazza az adatkapcsolati opciókat, jobb oldalt pedig az ébresztőóra kapott helyet. Balra haladva először az értesítési felületre jutunk, eggyel tovább lépve pedig az USB-kapcsolat mikéntjét állíthatjuk be.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Bár az alap alkalmazásokat is új ruhába öltöztették, a funkcionalitás nagyjából a régi maradt. A névjegyzék hozza a szintet, a partnerek mellé rengeteg adatot vehetünk fel, szinkronizálhatunk Google-, Exchange- és RoadSync-alapon, valamint a Facebook- és Twitter-fiókokat is beköthetjük. Hívás közben semmi probléma nem akadt, a hangminőség mindkét oldalon megfelelő volt. Telefonálás közben a klasszikus közelségérzékelő alapú képernyő-kikapcsolás mellett aktiválódik egy második kijelzőzár is; utóbbit a képernyő kétszeri megérintésével oldhatjuk fel. Nem igazán értjük, erre miért volt szükség, hiszen emiatt extra szerencsétlenkedésekre szorul az ember telefonálgatás közben. Az üzenetkezelő nem túl innovatív, de ezen téren ez nem is elvárás; a chatfolyam-nézet viszont megvan. A naptár is kellemes, természetesen riasztásokat is felvehetünk, a bejegyzéseket pedig szinkronizálhatjuk a fentebb említett szolgáltatókkal is.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Az eddigiek után furcsa volt, hogy az Acer nem nyúlt a médialejátszókhoz és a böngészőhöz. A zenelejátszó abszolút fapados, legfőbb érdemei közé az albumborítók megjelenítése és a lejátszási listák kezelése tartozik. A videólejátszó felületén sem változtattak; a program mindössze a wmv, m4v, 3gpp és mp4 fájlokat képes lejátszani. Internetezni a beépített böngészővel tudunk, amely a lapok megosztása és a keresés mellett egyszerre több oldalt is tud kezelni. A sebességgel azért akadnak problémák, egy komolyabb oldal rendesen meg tudja fogni a gépet. Térképezésre a Maps névre hallgató alkalmazást használjuk, amely a Google térképszolgáltatását használja. A jelet gyorsan és pontosan megtalálja a gép, a térkép mozgatása és a zoomolgatás viszont be tud akadni.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Extrák, kamera

Az Acer androidos készülékein kivétel nélkül kellemes volt a szoftveres felhozatal, függetlenül attól, hogy telefonról vagy táblagépről beszélünk. A Liquid Mini esetében sincs ez másként, azonban az extra alkalmazások nagy része csak mutatóba van, a legtöbb kihasználatlanul fog csücsülni a menüben. És mivel gyárilag telepített programokról van szó, nem is törölhetjük le őket (legalábbis mindenféle hackelés nélkül), ami egy kicsit zavaró lehet. Persze azért hasznosak is akadnak: a Media Server személyében egy egyszerű, de jól használható DLNA-klienst kapunk, a nemoPlayer egy médialejátszót testesít meg, a Recorder hangrögzítésre való, a Tasks segítségével pedig a tennivalóinkat rendszerezhetjük. A SocialJogger is jól jöhet a Twittert és Facebookot használóknak, az alkalmazás az említett közösségi oldalak értesítéseit vonja egy fedél alá. A RoadSync pedig egy Exchange ActiveSync-kompatibilis szinkronizáló szoftver, amely többek között a levelek, naptárbejegyzések és partneradatok lerántására szolgál.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Az Acer Settings már kevésbé hasznos, lévén a programot elindítva egy átrajzolt felületen láthatjuk nagyjából ugyanazokat az opciókat, amelyek a beállítások menüben is várnak minket. A Barcode Scanner vonalkódok leolvasására jó, a Spinlets-szel zenéket és videókat streamelhetünk a telefonunkon, a próbaverziós SpareParts segítségével pedig nagy mértékben testre szabhatjuk a rendszert. Az Acer Sync, mint a neve is mutatja, egy újabb szinkronizáló klienst takar, melyhez a gyártó weboldaláról letölthető számítógépes alkalmazás is szükséges; utóbbi sajnos csak Windows alá érhető el. A Docs To Go irodai szoftvercsomag Office dokumentumok olvasgatására jó; szerkeszteni és újat létrehozni viszont nem lehet, lévén csupán a próbaverziót kapjuk meg. A VLC S&C Free programmal a telefont távirányítóként használhatjuk a számítógépen futó VLC videólejátszóhoz. A csomag legérdekesebb tagja pedig az urFooz nevet viseli. Az alkalmazás egy újfajta közösségi hálózat kliensét testesíti meg, ahol a felhasználók saját avatárt hozhatnak létre; megmondjuk őszintén, nem jöttünk lázba a dologtól.

Acer Liquid Mini
[+]

A Liquid Mini hátlapjára egy 5 megapixeles, autofókuszos kamera került, mellyel maximum 2592 x 1944 képpontban fotózhatunk. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a képminőségen, a fehéregyensúlyon, a világosságon és a fénymérésen, bekapcsolhatjuk a sávosodásgátlót és az időzítőt, valamint effekteket rendelhetünk a képekhez. A képek nem csak a borongós idő miatt sikerültek rosszul: a dinamikatartomány alacsony, a zajszűrő algoritmus szépen elmossa a részleteket, a makró pedig csapnivaló. A kamera videók rögzítésére is alkalmas, ezt maximum 720 x 480 képpontos felbontásban tehetjük meg. Ez esetben mindössze a felbontáson és a fehéregyensúlyon állíthatunk, valamint az alkalmazott kódolást is mi választhatjuk ki az MPEG4 és H263 (tesztvideó itt és itt) alkotta duóból.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikációs szempontból egy meglehetősen átlagos androidos mobillal van dolgunk. A négysávos GSM-egységek (850/900/1800/1900 MHz) és a kétsávos UMTS-chip (900 / 2100 MHz) mellett a szokásos modulokat kapjuk, a kínálatot a WiFi (802.11b/g), a Bluetooth (2.1, A2DP- és EDR-támogatással) és az a-GPS teszi teljessé. Mobil adatforgalom esetén maximális letöltési sebesség HSDPA-n keresztül 7,2 Mbps. Extraként jelenik meg a DLNA, valamint az internet megosztásának képessége, azaz a tethering.

Acer Liquid Mini Acer Liquid Mini

A Liquid Minit egy 1300 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátor hajtja meg, amellyel tapasztalataink szerint körülbelül egy napig lehet kihúzni. Persze egy kissé visszafogottabb használat mellett talán két napig is elmegy, bár ezzel kapcsolatban vannak kételyeink. Valamilyen, számunkra ismeretlen okból kifolyólag ugyanis az átlagnál gyorsabban merül az akkumulátor, így véleményünk szerint esténként érdemes a töltőre csatlakoztatni. A hivatalos adatok szerint egyébként 2G hálózaton 400 órányi készenlétet és 8 órányi beszélgetést bír, a számok 3G-re átállva 480 órára és 6 óra 30 percre módosulnak.

Acer Liquid Mini
[+]

Értékelés: Acer Liquid Mini
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Az Acer januárban debütáló, Liquid Metal névre hallgató modellje jó benyomást tett szerkesztőségünkre, az akkori szemmel nézve korrekt hardver mellé megfelelő szoftveres szolgáltatások párosultak. A készülék kicsinyített utódja sajnos nem tud hasonló babérokra törni, a Liquid Mini ugyanis bár a méreteit tekintve nem lett sokkal kisebb, hardveresen viszont érezhetően visszafejlődött. Az előd 800 MHz órajelű, ARMv7 architektúrájú processzorát egy 600 MHz-en ketyegő ARMv6 processzorra cserélték, valamint a kijelző felbontása is kisebb lett. Az egyedi felhasználói felület koncepciója nem rossz, de azért lenne min csiszolni, néhol véleményünk szerint jócskán túl van bonyolítva a dolog. Jelenlegi formájában viszont ezzel a hardveres háttérrel sajnos életképtelen a dolog, legalábbis ha az ember nem szeretne lépten-nyomon képregényszerű akadásokba futni. A stabilitás már más kérdés, sajnos az android rendszert használva előfordul, hogy egy adott alkalmazás elszáll, tesztalanyunkkal ez az átlagnál gyakrabban előfordul. A negatívumok táborát erősíti még a gyenge akkumulátoridő, a fényképező minősége és az idejétmúlt operációs rendszer. Az extra szoftverek, a DLNA és a WiFi-n keresztüli internetmegosztás pedig jó dolgok, de sajnos nem tudták feledtetni velünk a szoftveres és sebességbeli problémákat.

A készülék hivatalos magyarországi ára még nem ismert, valószínűleg a középkategóriában fog nyitni. Itt viszont többek között a ZTE Skate-tel, az LG Optimus Nettel és a Samsung Galaxy Y-nal kell ringbe szállnia, csak hogy a legfrissebbeket említsük. Az említett modellek ellen viszont nem sok esélye van.

dr. Kind

Az Acer Liquid Minit az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Acer Liquid Mini E310
Acer Liquid Mini E310 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 110,4 x 57,5 x 13 milliméter
Tömeg 108 gramm
Színvariációk fekete, szürke, zöld, rózsaszín, kék
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
Processzor órajele 600 MHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv6
Grafikus chip Adreno 200
RAM / ROM 512 MB RAM / 512 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g, DLNA és hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2.2 (FroYo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek nemoPlayer, Media Server, SocialJogger, Acer Settings, Docs To Go trial, RoadSync, Tasks, Spinlets, urFooz, Barcode Scanner, Spare Parts, VLC S&C free
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (720 x 480 képpontos felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 400 óra (2G) / 480 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra (2G) / 6 óra 30 perc (3G)
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, DLNA, tethering
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés