A Veletech és ami mögötte van

Előzmények

Évek óta járunk nagy, nemzetközi, külföldön megrendezett kiállításokra. Leggyakrabban Barcelonában bukkanunk fel, az MWC-n már nyolcszor voltunk különböző összetételű csapattal, de van élményünk a hannoveri CeBIT, a tajvani Computex, a berlini IFA és a Las Vegasban esedékes CES kapcsán is. És mindig azt érezzük, hogy ezek remek kiállítások, kár, hogy el kell miattuk utazni viszonylag messze, a mi régiónkban miért nincs valami hasonló?

Persze egy időben volt, a Compfair, vagy az IFABO neve talán még sokaknak ismerősen cseng. Aztán volt Mobil Show, kétszer. Az első tök jó volt, a másodikon csak lézengtek az emberek. Mostanság pedig van PlayIT, de az nagyon más műfaj, az egy show, nem pedig egy kiállítás. Ráadásul nem mondhatnánk, hogy a mobil van fókuszban, a hardver is csak szőrmentén képviselteti magát, hiszen alapvetően a játékosokat szólítja meg.

Az első Mobile Meeting
Az első Mobile Meeting

Amikor kitaláltuk a Mobile Meeting nevű összejövetelt, akkor persze nem nagyon gondolkodtunk azon, hogy majd itt több ezres tömegeket látunk vendégül. Jött öt cég, kaptak öt asztalt, egy nagy rendezvény költségéhez mérten fillérekért béreltünk egy vidám helyet a Vas utcában, majd azt vettük észre, hogy több mint 300 látogató hirtelen felbukkant a kapuknál. Fél órán át engedtük be őket, fórumos moderátorok, a stáb barátnői karszalagoztak (általunk nyomtatott karszalagokat adtunk, amiket irodai tűzőgéppel rögzítettünk), senkinek nem volt semmiféle elvárása, az egész történet lement egy délután alatt és nagyon jó kedvünk volt, még arra is volt energiánk, hogy néhány arccal beüljünk utána egy közeli egységbe némi bambira.


A második Mobile Meeting

A következő évben már magunkhoz képest nagyon akartunk gurítani, a Lurdy Ház volt a helyszín. Standok voltak! Talán hét kiállítónk volt, leválasztott előadótérrel, doktorral (egy bizonyos embermennyiség felett kötelező), rengeteg pogácsával. Itt már délután 2-kor nyitottunk, 700 ember jött el és ez is tök jó volt. Olyannyira láttuk, hogy ez egy egész működő dolog, hogy a zárás utána eldöntöttük, hogy a következő buliba a Prohardver is beszáll.

Veletech 2012
Az első Veletech

Ez lett az első Veletech. Az Óbudai Egyetem egy témájában illeszkedő, modern és sok előnyös részlettel megáldott helyszín volt. Olyan előadótermünk volt, mint azóta sem. Szuper volt, hogy csak egy lépésre terült az udvar, ahol lehetett drónokat reptetni. Volt internet, volt külön sajtószoba, volt büfé, megint azt éreztük, hogy nagyot léptünk, több mint 1000 ember jött el ide. És aztán 2013-ban újabb ugrás következett, bevettük a Millenárist. Ez egy nagyon nagy helyszín az eddigiekhez képest. Sokkal több kiállító fért el, sokkal nagyobb teret tudtunk adni mindenféle programoknak, ennek meg is lett az eredménye: 2000 látogató kereste fel a tavalyi rendezvényt.

Idei előkészületek

Veletech kiállítást szervezni sokkal több vesződséggel, idegeskedéssel, bosszankodással, szívással, anyázással és alvásmentes éjszakákkal jár, mint ahogyan azt akár mi magunk is elképzeltük volna. A legapróbb részletekre is figyelni kell, semmi nem fog magától megtörténni, hiába dolgozott az építés ideje alatt egyszerre a helyszínen nagyjából 100 ember, ők nem fognak maguktól egy rendezvényt felépíteni. Csak akkor működik az egész, ha pontosan meg van határozva, hogy kicsoda, mikor, mit és hova tesz, épít, bont, ragaszt, emel, kötöz, fest, rögzít.

Amikor még csak a szőnyegek jelezték a standok helyét péntek délelőtt
Amikor még csak a szőnyegek jelezték a standok helyét péntek délelőtt

Ráadásul az nyilván egy dolog, hogy nekünk van arról egy elképzelésünk, hogy miképp fog kinézni ez az egész. De ezt le kellett tolnunk a kiállítóink torkán is. Persze kisarkítom, ez sok esetben nem volt egy nehéz mutatvány, számos olyan cég van, akik már egy, kettő, vagy éppen öt évvel ezelőtt is velünk voltak, őket általában nem kellett győzködni. Megint lesz Veletech, jöttök? Persze. Ez így roppant egyszerű, csak sajnos ha végigpörgetjük magunkban, hogy az összesen 25 kiállító közül hány ilyen volt… talán a harmada… talán.

Úgy tippeltük, hogy kábé 400 szék fér majd a színpad elé. Az egészen pontosan így néz ki.
Úgy tippeltük, hogy kábé 400 szék fér majd a színpad elé. Az egészen pontosan így néz ki.

Mert közben viszont az a helyzet, hogy rengeteg esetben komoly küzdelem van a mögött, hogy aztán a látogatók azt látják, hogy milyen szép lett ez a stand. Mert lehet, hogy két hete még úgy volt, hogy nem hogy nem lesz szép, de egyáltalán nem lesz stand. Ez mondjuk még a jobbik eset, mert olyan is van, hogy ötvenkét ember ígéri meg hónapokkal a kiállítás előtt, hogy persze, ott lesz a mi cégünk is, aztán ahogy közeledik az időpont, úgy változik szép lassan a hozzáállás. Jaj, mégsem tudunk ekkora standot vinni. Jaj, mégsem lesz kiállítva ez és ez, mert még nem érkezett meg. Jaj, ha már úgy sem tudjuk kiállítani, akkor lehet, hogy elég lenne csak ha szórólapoznánk. Jaj, hát mégsem veszünk részt. Ugye nem baj?

De.

De baj. Mert akkor lehet áttervezni az egész alaprajzot, levenni a logókat, átgondolni, hogy ki jöhet helyette, nyilván a dolognak van egy anyagi oldala is, de tényleg az a legkevesebb. Mert a Veletech kiállításnak elsősorban az a célja, hogy egy helyen mutathassa meg a látogatóknak a teljes felhozatalt. Mi sokféle kompromisszumot kötünk évről-évre, hogy biztosíthassuk, hogy ott vannak a gyártók. Van, hogy megépítjük mi a standot, ha nincs rá más mód. Vagy biztosítunk hostesseket, ha esetleg ezen múlik a megjelenés. Sokszor közösen tervezzük meg egy kiállítóval, hogy hogyan érdemes berendeznie a standját, mit és hova tegyen. Ha valami első látásra megoldhatatlan akadály tornyosul, nekünk akkor sem derogál megemelni a telefont és felhívni a fő döntéshozót egy megoldási javaslattal. És ezek viszik el a legtöbb időt. Jövünk, nem jövünk, persze, hogy jövünk, ja, mégsem, ja, ti meg tudjátok ezt oldani? Akkor mégis jövünk és köszi, áh, nem, inkább még sincs erőforrásunk ilyesmire.

A HTC standja felülről. Az egyetlen gyártó, aki a legelső Mobile Meeting óta folyamatosan kiállítónk.
A HTC standja felülről. Az egyetlen gyártó, aki a legelső Mobile Meeting óta folyamatosan kiállítónk.

Ha a kedves olvasó kilátogatott egy idén a Millenárisra, de adott esetben hiányolt egy céget: nem rajtunk múlt. Trükkök százait vetettük be, hogy ott legyen mindenki. Ez néha kevés. És persze nem csak a nehézségekről akar szólni ez az anyag: évről-évre megismerkedünk olyan cégekkel és főleg olyan emberekkel, akikkel élmény együtt dolgozni. Sokakat kiemelhetnénk, de mivel már tavaly és 2012-ben is a Standbau építette a kiállítás falait (idén a szőnyegeket is), ezért egyszerűen nem hagyhatjuk ki őket egy összefoglalóból. Rugalmasak, gyorsak, precízek, szakszerűek. És ha én egyszer átadom nekik az alaprajzot, akkor mérget vehetek rá, hogy az pontosan úgy fog megépülni. Remekül tudtunk idén a Millenárissal is együttműködni, de a MEEX Agent és az Eseményszervezés.hu csapata is szenzációs volt, nekik köszönhetjük a technikát és a bútorok jelentős részét is.

Okostelefon Akadémia

2014-ben a Veletech előtti este a Telenor rendezvénysorozatának hatodik epizódja töltötte meg a Millenáris B csarnokát. Nem volt egy szögegyenes út, mire ez létre tudott jönni, de mi hittünk abban, hogy a Veletech és az Okostelefon Akadémia egymást erősítheti és mivel sok szempontból hasonló módon épül fel, ezért logikus is ezeket időben és térben egymáshoz közel elhelyezni.

Előadás a 4G-ről az Okostelefon Akadémián
Előadás a 4G-ről az Okostelefon Akadémián

Persze rengeteg kérdés adódott a témával kapcsolatban: a Millenáris B csarnoka elég méretes, az Okostelefon Akadémiákon 3-400 fő szokott lenni a létszám, nem fog elveszni ennyi ember ekkora területen? A végeredmény azt mutatja, hogy nem. A látogatók a standoknál csoportosultak, kiállítói szemmel folyamatos volt a termékeknél a jelenlét. Akik nem az újdonságokat mentek megtapogatni, azok két helyen gyülekeztek: egyrészt az innivalós pult környékén, ahová pogácsákat is szállítottunk serényen, másrészt pedig a színpad előtti székeken.

A Telenor magyarországi fennállásának 20. évfordulóját is ünnepelte
A Telenor magyarországi fennállásának 20. évfordulóját is ünnepelte

A színpadon egy érdekes előadás tutira volt, az, amit nem én tartottam. Áder Krisztián a Telenor hálózati részlegétől érkezett és egy kellemesen bennfentes, sok anekdotával tarkított, mégis kellően szakmai prezentációt mutatott arról, hogy miképp működik a 4G. Az már csak valószínűleg nekem poén, hogy Krisztián a húgom osztálytársa volt általánosban, pont azóta nem láttam, de egyből felismertem.

Hogy a Veletech és az Okostelefon Akadémia összekapcsolásának lesz-e folytatása a jövőben, azt még korai lenne megjósolni. Az viszont biztos, hogy másnap elég sokan jöttek be pénteki karszalaggal a kiállításra, hiszen akik a Telenor rendezvényén ott voltak, azok díjmentesen léphettek be szombaton is a B csarnokba. Volt még egy - számunkra - igen fontos hozadéka annak, hogy pénteken az Okostelefon Akadémia teljes gőzzel üzemelt: egész nap tudtunk építkezni, nem éjjel kellett felhúzni a standokat, ami bizony nagy könnyebbség volt a számunkra.

Veletech 2014 - szerintünk

Bár kifelé ezt egyikünk sem mutatta, mégis óriási volt bennünk a para, hogy vajon idén is eljön-e legalább annyi ember, mint tavaly. Eljött. Nem volt sokkal nagyobb a látogatószám (talán a Húsvét közelsége miatt is), de egy picivel többen érkeztek megnézni a felhozatalt, körülbelül 2300 embert láttunk vendégül. 10-kor nyitottunk, 11-ig egy folyamatos, gyakorlatilag fix hosszúságú sor volt, ami körülbelül 10 perces várakozást jelentett. Utána elkezdett csöpögni az eső, így némiképp átütemezve humán erőforrásainkat sokan átálltak arra, hogy a sort leapasszuk, onnantól fogva pedig már nem volt különösebb tolongás a bejáratnál.

A sor gyorsan apadt, pörgött a hostessek keze alatt a karszalag
A sor gyorsan apadt, pörgött a hostessek keze alatt a karszalag

A Veletech 2014-ről két tudósítás is folyamatosan frissült. A mobilos verziót Rusi írta teljes gőzzel, a Prohardvernél Daywalker tette oda magát, hiszen a B csarnok galériája igen komoly hardveres felhozatalt rejtett, de az alsó szinten is volt néhány olyan stand, amelyeket a Prohardver olvasói jobban ismernek, mint a mobilos kiállítókat. Egy kiállítás belülről olyan, hogy valahogyan hullámokban jönnek a tennivalók. Érkezik egy illusztris vendég? Akkor bizony körbe kell kísérni a helyszínen. Jön egy országos tévéstáb? Velük is kiemelten kell foglalkozni. Az előadótér végig jókedvű műsorvezetője, Pheke kér egy kávét? Nincs mese, menni kell. Egy cukorral?

Innovációs Gyerekkuckó az Óbudai Egyetem NIK támogatásával
Innovációs Gyerekkuckó az Óbudai Egyetem NIK támogatásával

Ki kell nyomtatni a tombola nyereménylistáját? Meglesz azonnal. És persze közben járunk folyamatosan körbe-körbe, hogy lássuk, hogy minden rendben van-e. És amikor hirtelen mindent elintéztünk, a Kossuth rádió szerkesztőjét rábíztuk a Mobil Mementós srácokra, a tévéfalon visszakapcsoltuk a vicceskedő júzerek által kilőtt képernyőket, az infopultos lányoknak vittünk inni, a gyerekkuckóban csekkoltuk unokaöcsénk jóllétét és a telefonon bejelentkező fontos illetőt felírtuk a bejáratnál a VIP listára, akkor az ember egy pillanatra kissé egyedül érzi magát a forgatag közepén.

Vagy valami komoly gond van, vagy csak valaki nincs rajta a listán, aki azt hitte, hogy rajta lesz.
Vagy valami komoly gond van, vagy csak valaki nincs rajta a listán, aki azt hitte, hogy rajta lesz.

És olyankor mindig az történik, hogy egy látogató megszólít és feltesz egy kérdést. És emberek: ez tök jó. A Veletech minden évben egy fantasztikus élmény szervezőként. Amikor már elvileg minden el van intézve, gyakorlatilag szinte magától gördül előre a rendezvény, mert mindenki tudja a dolgát, akkor jó ott állni a közepén és azt gondolni, hogy ezt mi raktuk össze. Mi, ha szigorúan nézzük akkor hárman: Bocha, Eszter (PH), meg én. És rengeteg segítséget kaptunk mindenhonnan, anélkül bele is rokkantunk volna, és öt év alatt eljutottunk oda, hogy meg tudunk szervezni egy ezreket megmozgató kiállítást. Frankó, és már ezért is megérte.

Veletech 2014 - mások szerint

Szerintünk tehát remekül sikerült az idei Veletech. De mit gondolnak mások? Egyrészt mi úgy láttuk (már az építés során is), hogy a gyártók sokkal jobban odafigyeltek arra, hogy a standjaik kinézzenek valahogy, a termékek fókuszba kerüljenek és elegendő számú ember álljon mindenhol, hogy kérdésekre válaszolgassunk. Még is kérdeztük a látogatóinkat, hogy szerintük melyik stand a lett a legjobb. Az infopultnál lehetett szavazni és fölényes győzelmet aratott az LG, második helyen a Sony végzett. Mindkét cég hazai képviseletének nyereménye egy markáns reklámkampány a Mobilarena oldalain.

Az LG átveszi a közönségdíjas standnak járó díjat a színpadon
Az LG átveszi a közönségdíjas standnak járó díjat a színpadon

Számos újságíró is tiszteletét tette a rendezvényen. Reméltük, hogy a Veletech jó hírét viszik mindenhová, hogy akik nem jöttek el, azok egy következő kiállításon már ott legyenek, hogy azok a cégek, akik végül nem építettek standot a rendezvényen, azok egy következő Veletech alkalmával ne hiányozzanak a kiállítók közül. Idén inkább a hírműsorok stábjai voltak nagy számban jelen, két tudósítást mutatnánk, előbb az RTL Klub Híradója:

Majd pedig az ATV által rögzített anyag, fókuszban Bocha pajtással, amit persze nem lehet embeddelni, szóval a képre kattintva nyílik, a Veletech 6:30-nál érkezik.

A többi megjelenést is összegyűjtöttük, a veletech.hu-n van a teljes lista. Hogy mi lesz ezután? Egyelőre egy dolog biztos: a Prohardver és a Mobilarena által szervezett éves kiállítás - legyen annak bármi is a neve - már hagyomány. Biztos, hogy lesz folytatás, ráadásul több irányba is el lehet indulni, mert azt gondoljuk, hogy ennél sokkal-sokkal többet is ki lehet hozni a Veletechből. És most azon dolgozunk, hogy ezt tető alá hozzuk. Ha sikerül, akkor arról tudni fog mindenki, találkozzunk legközelebb is Veletech!

Bog

A fotókat Oliverdának és Zentai Ritának köszönhetjük.

Azóta történt

Előzmények

  • Veletech 2014: Hazánk legnagyobb kütyüexpója

    Most áprilisban ötödik alkalommal rendezzük meg most már hazánk legnagyobb kütyükiállítását. Mobil, hardver, IT, tuning, modding, házimozi egy helyen.

Hirdetés